Skocz do zawartości

Wzmacniacze lampowe - co i jak w temacie


Recommended Posts

29 minut temu, audiowit napisał:

Venom, do tego trzeba chęci ruszenia się . Narazie to jedna wielka teoria ;)

Panie ja mam 150km (Gliwice) w 1 stronę do mego samochodowego speca , i zapewne w tym roku trzeba będzie się do niego wybrać na korektę większych wtrysków. Więc takie wycieczki to nie problem.

Tylko po co jeździć , zawracać dupę , jeśli mam lekko inne plany i ustalenia , chcę wzmacniacz PL produkcji mając pełną specyfikację i może uda się posłuchać takiego w Krakowie :) 

Z Chińczykami nigdy nie wiadomo co tam w środku o ile ktoś gdzieś nie wybadał i nie opisał.

Domyślam się iż pan Grzegorz jest miłym człowiekiem i nawet wiedząc iż u niego nic nie kupię poświęciłby mi czas i z chęcią podzielił się wiedzą.

 

PS: mam przynajmniej miesiąc czasu na decyzję więc spokojnie :D  

Edytowano przez Kubakk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiesz nie jestem zwolennikiem wzmacniaczy których moce są mocno przesadzone do potrzeb użytkowników. Jednak musisz wiedzieć że w przypadku lamp zniekształcenia stopniowo rosną ze wzrostem wydatkowanej mocy. Odwrotnie niż w wzmacniaczach tranzystorowych w których zniekształcenia maleją aż do przesterowanie i wtedy wzrastają bardzo gwałtownie. Przy kolumnach które masz, moim zdaniem potrzebujesz wzmacniacza o mocy przynajmniej kilkunastu watów na kanał. Myślę ze dobrym połączeniem był by dobry wzmacniacz SE na lampach 6s33s. PP na takich lampach byłby jeszcze lepszy. Coś typu Amplifon Wt40 II . Łatwo kupić w podobnej cenie dość mocne wzmacniacze PP na el34, jednak dla mnie sa to zwykle dość gówniane wzmacniacze które grają często gorzej niż porównywalne cenowo dobre wzmacniacze tranzystorowe.

6S33S to bardzo dobrze brzmiąca trioda. Do tego ładnie wygląda we wzmacniaczu :) . Myślę że jeśli ich zapasy zaczną się wyczerpywać to pewnie producenci wznowią ich produkcję. Jak będzie, to czas pokaże.

Do wzmacniaczy na lampach 300B lub 2A3 zdecydowanie potrzebne są kolumny budowane pod tego typu wzmacniacze i podłączanie ich do standardowych kolumn może rozczarować. Szczególnie gdy chcesz posłuchać na nich bardziej dynamicznej muzyki. Do rocka trzeba raczej mocniejszych wzmacniaczy i kolumn o dość wysokiej skuteczności. Za to Chorusy do lampy pasują jak najbardziej.

Kwestia ilości lamp:

Każdy wzmacniacz pracujący w klasie AB to PP. Musi mieć przynajmniej 2 elementy w stopniu wyjściowym. Tranzystorowe mają parę PNP i NPN . W przypadku lamp niema takich symetrycznych odpowiedników. Dlatego obie lampy mocy muszą być połączone przez osobne uzwojenia pierwotne transformatorów głośnikowych, tylko z odwrotna polaryzacją względem siebie. PP może pracować w klasie A lub AB. 

Czasem buduje się wzmacniacze pracujące w klasie A o budowie takiej jak SE , tyle ze z lampami mocy łączonymi równolegle ( po 2 szt na kanał ). To daje większa moc niż zwykły SE.

3 stopnie wzmocnienia dają zwykle niższą wartość czułości wejściowej ( są bardziej czułe ) niż 2 stopnie. Jednak wzmacniacz o mniejszej ilości stopni wzmocnienia ma prostszy tor audio i powinien zagrać lepiej. Gdy źródłem jest CD lub DAC z napięciem na wyjściu max 2 V niema problemu gdy czułość wejściowa wzmacniacza to 1 V. Jednak gdy podłączy się preamp gramofonowy z napięciem wyjściowym znamionowo 0,2V , wtedy przy takiej czułości trudno będzie uzyskać 4% mocy wzmacniacza po przekręceniu jego gałki głośności do oporu. To daje przy lampie 2A3  0,12W . 

Dlatego wzmacniacze SE mają zwykle 2 lub 3 lampy na kanał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MobyDick , to co piszesz o napięciu na wyjściu jest interesujące. Pytałem czy da radę podpiąć gitarę elektryczną i odpowiedź była niezbyt optymistyczna ;)  Pre gramofonowy musi być zgodny z RIAA , reszta powinna bez problemowo działać.

Z kalkulatora (przyjmując 87dB skuteczności kolumn) wychodzi iż przy 3W na kanał daje to 86dB - 3m od kolumn , tylko czy rzeczywiście to takie proste ?

Dodam iż 75dB z 1m to dosyć głośno (w aucie przy tej wartości trzeba krzyczeć do drugiej osoby)

Znalazłem temat gdzie było porównanie kolumn 104dB zasilanych ~2W wzmacniaczem grały X dźwiękiem, odpowiednio 85dB kolumny potrzebowałyby 100W by tak samo głośno zabrzmieć , i to się zgadza z kalkulatorem.

6S33S Uljanowsk NOS Rosja (w PL sklepie) są dostępne (na ebay też względnie dużo), tylko "Ze względu na dużą niestabilność parametrów nie podejmujemy się dobierania tego typu lamp. Możemy natomiast, na Państwa życzenie, zaoferować lampy o zbliżonych parametrach.Za dopłatą mogą Państwo także zamówić lampy z jednej serii produkcyjnej. Większość lamp które mamy na stanie pochodzi z lat produkcji 75-85." Tego się najbardziej obawiam , wertując tematy bywały problemy typu spalenie lampy , i o ile to nie problem to nie wiem jaki wpływ by to miało na resztę układu.

Skoro tylu producentów produkuje nowe lampy innych typów to też myślę ,że jakby nastała moda na diabły to by odpalili produkcje.

Mocowo , wizualnie , i jak wspominasz brzmieniowo były by odpowiednie - i jak pisałem w Krakowie jest już taki wzmacniacz złożony , ale wiadomo trzeba zapewne "ustawić".

Szukałem jakiegoś katalogu lamp z podanymi mocami wyjściowymi oraz opisem czy trioda czy pentoda , ale nie udało się.

Wzmacniacz o jakim myślę to dual mono SE z zasilaniem lampowym (podobno wtedy nie ma potrzeby soft-startu).

Ciekawe czy dałoby radę zrobić wzmacniacz np. na w/w diabłach z przełącznikiem SE/PP hmm.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to różnice w budowie wzmacniaczy SE i PP są zbyt duże aby robić przełącznik pomiędzy takimi trybami. Transformatory głośnikowe mają inną budowę. Nie słyszałem o takim przypadku. Co najwyżej można połączyć równolegle po 2 lampy mocy. Zasilacz lampowy raczej mija się z celem. Niepotrzebnie tylko podnosi koszt prostownika. Gdy lampa się spali przestaje grać. Wzmacniacz nie ulega z reguły wtedy uszkodzeniu. Gdyby tak było, wtedy wzmacniacze lampowe były by bardzo awaryjne :) .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem twórca wzmacniaczy Amplifon Wt40 zapewnia sprzedaż dobieranych kompletów lamp 6s33s posiadaczom jego wyrobów. Pewnie za dopłatą można u niego kupić coś takiego. Dziwi mnie niechęć do dobierania lamp tego typu. Wiem że nie jest to proste i trzeba mieć ich dużo. Dobry sprzedawca powinien zapewnić taką usługę.

Tylko oczywiście taki przełącznik jest możliwy gdy w stopniu mocy pracują pentody :) .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy preamp gramofonowy musi uwzględniać nieliniowość zapisu na płycie. Jednak chyba sobie nie zdajesz sprawy z tego czym jest czułość wejściowa wzmacniacza. To wartość napięcia przemiennego na jego wejściu przy którym wzmacniacz osiąga swoja pełna moc gdy głośność ustawimy na maksimum. Jeśli źródło jest w stanie dostarczyć mniejsze napięcie wówczas wzmacniacz nie jest w stanie dostarczać do głośników pełnej mocy. Do tego stosunek tych mocy mniejszy od 1 musimy podnieść do kwadratu aby uzyskać wartość mocy jaką będzie mógł dostarczyć. Dlatego jeśli czułość wejściowa wzmacniacza jest 2 razy wyższa od wyjściowej źródła mamy wtedy dostępne 25% mocy maksymalnej wzmacniacza. Gdy wzmacniacz ma 100 W nie jest to dużym problemem bo nadal mamy dostępne 25 W. Gdy wzmacniacz ma moc 8 W to dostaniemy maksymalnie 2 W . To może być poważnym problemem gdy kolumny nie są zbyt efektywne. 

Co do zapotrzebowania na moc wzmacniacza lampowego, najlepiej samemu się przekonać. Porównując 2 pary kolumn o różnej skuteczności jeśli dostarczamy do ich napędzenia wyraźnie większej mocy niż potrzebują możesz mieć do czynienia z sytuacją gdy kolumny o niższej skuteczności będą grały lepiej. Gdy jedne i drugie podłączymy do znacznie słabszego wzmacniacza lampowego te bardziej skuteczne mogą wypaść wyraźnie lepiej. Powodem tego jest to ze wzmacniacze lampowe lepiej się zachowują gdy gramy w ich dolnym zakresie mocy. Dlatego nie licz na to że będziesz mógł używać pełnej mocy wzmacniacza i będzie on grał wtedy optymalnie. Oczywiście w jednych wzmacniaczach efekt ten jest bardziej wyczuwalny a w innych zniekształcenia nie rosną tak szybko i zaczynają bardziej narastać w pobliżu kresu jego możliwości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witek, ja z krzyżackiej twierdzy jestem.Troche daleko mam do p.Grzegorza.Jest u mnie w mieście gość który posiada A55TP.Niestety z Cs55a będzie kłopot bo nowe 2-3 miesiące.
Z Torunia jesteś?
Panie ja mam 150km (Gliwice) w 1 stronę do mego samochodowego speca , i zapewne w tym roku trzeba będzie się do niego wybrać na korektę większych wtrysków. Więc takie wycieczki to nie problem.
Tylko po co jeździć , zawracać dupę , jeśli mam lekko inne plany i ustalenia , chcę wzmacniacz PL produkcji mając pełną specyfikację i może uda się posłuchać takiego w Krakowie  
Z Chińczykami nigdy nie wiadomo co tam w środku o ile ktoś gdzieś nie wybadał i nie opisał.
Domyślam się iż pan Grzegorz jest miłym człowiekiem i nawet wiedząc iż u niego nic nie kupię poświęciłby mi czas i z chęcią podzielił się wiedzą.
 
PS: mam przynajmniej miesiąc czasu na decyzję więc spokojnie   
Akurat Cayin to jeden z najlepiej wykonanych Chińczyków absolutny top jeżeli chodzi o jakość elementów użytych do budowy. Taki Ayon może się schować
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

venom200 , zdaje sobie sprawę , jak zakładałem niższy budżet to yaqin a później cayin był rozważany ;) 

btw zrobiłem pomiary z ciekawości ile pobiera z gniazdka dodatkowo W ampli kd onkyo tx-nr676 (spoiler są to śmieszne wartości...)

decybelomierz ustawiony między kolumnami w odległości 1m , włączony ampli bierze ~49W (zapewne hdmi itp.) , poniżej ile mocy potrzebuje (wzrost względem braku generowanego dźwięku)

53dB - 3W

62dB - 3,3-3,5W

70dB - 5W (to już słychać)

77dB - 9-10W (dla mnie to już hałas)

82dB - 15W (dla mnie to już mega głośno)

To są wartości z gniazdka , na kanał zapewne idzie mniej (pewnie są jakieś przeliczniki dla takiego tranzystora).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.09.2018 o 18:50, audiowit napisał:

Ja juz wiem kto wygrał.

Sorry za ot ponownie.. dzisiaj słucham caspiana słychać jakby kolumny się wykladaly przy nim wydaje mi się żer głównie chodzi o mocno dmuchajace bas refleksy na niektórych utworach.. ale jest b dobrze nie mam doswiadczenia w tej półce cenowej jedno co mi może przeszkadzać w samym wzmacniaczu to taka szczypta sterylnosci albo chropowatosci wyczuwam bardziej ja niż słodycz..

 

Zobaczymy za tydzień jak zagra unison.. co do lampy to słyszałem że szybciej się zużywają lampki jak grają w klasie a.. ile  około może wynosić czas zużycia w takim simply italy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co poczytałem w zależności od stosowanych lamp , oporności kolumn itp.  spokojnie minimum 3 lata codziennego grania po 2-3 godziny dają radę , ale to może audiowit potwierdzi ;)

Panie spalona lampa to powód do upgrejdu wzmacniacza jakąś ciekawszą więc wiesz ... :D 

PS: slawas przypominaj zawsze z jakimi kolumnami odsłuchujesz by było wiadomo co i jak , u mnie jedynie subwoofer na przesterze dmucha furkocąco z bass-reflexu , kolumną się nie zdarzyło a kręciłem do 100dB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kubakk napisał:

Z tego co poczytałem w zależności od stosowanych lamp , oporności kolumn itp.  spokojnie minimum 3 lata codziennego grania po 2-3 godziny dają radę , ale to może audiowit potwierdzi ;)

Panie spalona lampa to powód do upgrejdu wzmacniacza jakąś ciekawszą więc wiesz ... :D 

PS: slawas przypominaj zawsze z jakimi kolumnami odsłuchujesz by było wiadomo co i jak , u mnie jedynie subwoofer na przesterze dmucha furkocąco z bass-reflexu , kolumną się nie zdarzyło a kręciłem do 100dB.

Czytałem wątek że gościowi padły lampki po1.5 roku 2 -3 godziny na dzień ..

Nie wiem czy wolno najwyżej mod usunie linka http://www.audiostereo.pl/tryb-pracy-wzmacniacza-a-jego-wplyw-na-zuzycie-lamp_104357.html

Moje kolumny to obecnie dynaudio emit 20 coś słychaćna górnym basie i chyba z bass refleksy ten dźwięk idzie 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na audiostereo konto mam naście lat , ale się tam średnio udzielam , nie spotkałem się z tematem by nie doszło do kłótni,trollingu, zresztą w linkowanym temacie też nie otrzymał autor odpowiedzi ;)

Najlepiej jak któryś z posiadających dłuższy czas wzmacniacz lampowy odpowie ile wytrzymuje dany typ jego lampy.

W tych UR co słuchałeś czy planujesz słuchać są tańsze lampy 6550 (KT88) , EL34 za około 150zł/szt takie w miarę firmowe. Ktoś musiałby potwierdzić czy pentody szybciej się zużywają względem triod , oraz czy PP też mocniej nie zużywa.

Gdzieś tam pisali o Shuguang KT-88Z ,że 5000h wytrzyma , w sumie ~350zł/szt więc kto wie ;) 

Jeśli zwracasz uwagę na eksploatację to patrz po wzmacniaczach które nie mają za dużo lamp , z niektórymi chińskimi problem taki iż ori chińskie lampy jakie tam montują są słabej jakości , ale to głębszy temat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze trudno będzie znaleźć odpowiedź od użytkowników jak długo im grały po ile godzin. Sporo zależy od wykonania samych lamp. Niektórzy producenci podają przewidywany czas pracy lamp w tysiącach godzin. Lampy tego samego typu mogą mieć inną trwałość użytkową, w zależności od wykonania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, slawas2001 napisał:

Spokojnie, można dawać odnośniki do tematów merytorycznych ?

Wraz z Administratorem interweniujemy dopiero wtedy, gdy podane linki służą do tego, by się z innych wyśmiewać, gdy są spamem itd. A tutaj wszystko jest OK.

Zaś co do żywotności lamp-to stopniowo tracą swoje parametry i nie aż tak często doprowadza się do sytuacji gdy lampa się spali (ale oczywiście są takie przypadki). Na parę tysięcy godzin można liczyć czas pracy. 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, venom200 napisał:

A ja za to pochwalę się.
Cayin 845 już nie wróci do Grzegorz Rogali dystrybutora Cayina w Polsce.
Pożyczyłem go tylko do odsłuchu ale już go nie oddaje.
Taki prezent na moje dzisiejsze urodziny.

To już chyba wyższa półka brzmieniowa i cenowa ;)  podziel się wrażeniami jak ochłoniesz po urodzinach , ale patrząc po zastosowanych lampach to musi być interesująco

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...