Skocz do zawartości

Wzmacniacze lampowe - co i jak w temacie


Recommended Posts

3 godziny temu, venom200 napisał:

Cayin 845 już nie wróci do Grzegorz Rogali dystrybutora Cayina w Polsce.
Pożyczyłem go tylko do odsłuchu ale już go nie oddaje.
Taki prezent na moje dzisiejsze urodziny.

Venom200,
Gratuluję dobrze wybranego prezentu !
Faktycznie najlepszy jest taki, który sam sobie kupisz...

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, RoRo napisał:

?

 

Zaś co do żywotności lamp-to stopniowo tracą swoje parametry i nie aż tak często doprowadza się do sytuacji gdy lampa się spali (ale oczywiście są takie przypadki). Na parę tysięcy godzin można liczyć czas pracy. 

Pozdrawiam

Ale rozumiem że sama banka się pali?  Czy to coś szkodzi wzmacniaczowi?  Jest z tego jakiś problem? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, tomaz75 napisał:

Panowie jestem po odsłuchu Cayin a55Tp z moimi kef r300.Powiem tak .Tak dużo wysokich tonów długo nie słyszałem aż wszystko życzymy,bas punktowy szczupło to brzmiało.Niestety odpada zakup.

Pisałem już... wzmaki lampowe to nie jest rozwiązanie zawsze idealne. Można sie bardzo zdziwić jak "brzmią" w połączeniu z różnymi kolumnami.

Są sytuacje gdy lampa brzmi potwornie twardo i detalicznie - fascynujący dźwięk którego nie chciałbym mieć w domu ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, tomaz75 napisał:

Panowie jestem po odsłuchu Cayin a55Tp z moimi kef r300.Powiem tak .Tak dużo wysokich tonów długo nie słyszałem aż wszystko życzymy,bas punktowy szczupło to brzmiało.Niestety odpada zakup.

Nie dziwi mnie to, że Cayin nie poradził sobie z głośnikami KEF'a, bo przy deklaracji producenta, że z nominalnej wartości 8 Ohm spadek do minimalnej jest rzędu 5 Ohm (do wartości 3,2 Ohm) to... Od wzmacniacza trzeba wymagać naprawdę dużej wydajności prądowej. Słuchałem Cayina A55T z Vandersteenami 1Ci... I naprawdę radził sobie bardzo dobrze. Tak, ale Vandersteeny są bardzo miłe "wzmacniaczom" w przeciwieństwie do tego modelu KEF'a.

11 minut temu, Fafniak napisał:

Są sytuacje gdy lampa brzmi potwornie twardo i detalicznie - fascynujący dźwięk którego nie chciałbym mieć w domu ;)

Są konfiguracje udane i nieudane. @Fafniak zapewne myslał o tym fakcie a nie generalizuje, że bywaja takie wzmacniacze lampowe, które grają twardo (jak to określił)... Bo to bzdura.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, tomaz75 napisał:

Tak.do8

To błąd, bo większość obecnie produkowanych kolumn ma znamionowo impedancję 4 ohmy, jednak producenci kłamią żeby się lepiej sprzedawały. Wiele amplitunerów kd jest budowanych pod kolumny 8 ohm i wtedy zniechęcała by taka impedancja do zakupu kolumn 4 ohm. Przy wzmacniaczach tranzystorowych kolumny o niższej impedancji grają głośniej. Tego przykładem są kolumny KEF-a. Gdybyś podłączył do oczepów 4 ohm zrobiło by się więcej basu, a góry pewnie było by nieco mniej. Generalnie do wzmacniaczy lampowych wskazane sa kolumny o małej zmienności impedancji. Zawsze warto jednak wypróbować różne opcje impedancji we wzmacniaczu. W przypadku lamp podłączenie do niewłaściwej wartości nic nie grozi wzmacniaczowi. Najwyżej kolumny będą grały inaczej. Przy kolumnach o stałej impedancji będą grały ciszej gdy podłączy się je do niewłaściwego wyjścia.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Fafniak napisał:

Czytasz każde zdanie oddzielnie nie zwracając uwagi na poprzednie? Gratuluję

Dobrze, więc przeanalizujmy Twoją radę dla @tomaz75
Piszesz tak:

... na konkretne pytanie o połączenie Cayin a55Tp z głosnikami Kef r300 odpowiedziałeś ogólnikiem, w którym ukryłeś myśl zniechęcającą potencjalnych nabywców wzmacniaczy lampowych. A nie lepiej było pójść za przykładem @MobyDick'a i odpowiedzieć co rozum podpowiada, lub duża wiedza praktyczna? Co o tym myślisz @Fafniak? Nie lepiej konkretniej odpowiedzieć na konkretne pytanie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj - mylisz pojęcia!

Rada to nie była! Albowiem radę skierowałbym konkretnie do osoby, a jak sam zacytowałeś moja wypowiedź była ona raczej ogólna :) - jak sam zauważyłeś

58 minut temu, tomaz75 napisał:

Panowie jestem po odsłuchu Cayin a55Tp z moimi kef r300.Powiem tak .Tak dużo wysokich tonów długo nie słyszałem aż wszystko syczało,bas punktowy szczupło to brzmiało.Niestety odpada zakup. 

A to nie jest pytanie, tylko opis zdarzenia/wrażenia z odsłuchu. Na co ogólnie odpisałem na podstawie własnych doświadczeń.

Nie ukrywam ze pytanie/kwestia podniesiona przez @MobyDick w ogóle nie przyszła mi do głowy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Kef bez wątpienia uslyszalbyś roznice. Kefy slyną z niekozystnych dla lamp przebiegow impedancji( duza amplituda). Czym wieksze zmiany tym gorzej ale lepiej to wlasnie slychać na lampach.

Nie twierdzę, ze ten cayin dobrze zagralby z 300 ale napewno lepiej na 4ohm.

Ale mam nadzieję, ze się nie zniechęcileś.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, ja czasem nawet w ciemno kupowałem wzmacniacze. Tyle, ze mam trochę sprzętu i w ktorejś kombinacji się to sprawdzało.

Cayin wcale nie musi Ci zagrać. Podejzewam, ze na 8ohm moglo mu zabraknać pary na basie gdzie zwykle jest najwiekszy spadek impedancji. Ale wysokie mogą się nie zmienić....

Skoro masz r300 to pewnie jesteś basolubem.

Dokładnie. Nie musiałeś wiedzieć o osobnych odczepach. Czlowiek uczy się cale zycie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tobie że rozczarowała mnie ten Cayin.Prwmie z innymi kolumnami zgra się lepiej ale z moimi to był dramat.Wiem wiem można zmienić kolumny ale nie będę tego robił.

Bo do Kef CS55a by się nadał. Z resztą już chyba o tym pisałem w tym wątkuKefy R potrzebują mega wydajnego pieca

 

Ja sam miałem z R300 Mingde ale taką co miała 55 w na kanał i dawała radę

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...