Skocz do zawartości

Wzmacniacze lampowe - co i jak w temacie


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Ostatnio zawiozłem wzmacniacz do Mariusza , z uwagi na popsucie (zgniecenie) potencjometru ... tak to jest jak się nie chce szafki odsuwać i się człowiek nogą oprze na pokrętle ;) 

W sumie w tamtym roku byliśmy umówieni na nową wersję pilota (zmianę częstotliwości) i muszę przyznać pilot na żywo robi wrażenie , aluminium , guziki na membranach , ogólnie trochę waży - czuć ,że nie jest to jakieś badziewie :D

Ogólnie Mariusz wydzielił mały pokoik na odsłuchy i teraz można u niego elegancko posłuchać. Kolumny diy na wstędze , 25cm nisko , 16cm średnio , duże pudła ~90dB , min ~4om - w 1 utworze poczułem jak włosy podskoczyły (napewno widzieliście filmiki car audio jak tam kobietą włosy stają dęba od basu) , także 9W daje radę :P 

Przy okazji posłuchałem wzmacniacza widocznego po prawej na lampach 6550 oraz 6sn7gt push-pull 2x 30W. Wzmacniacz w podstawowej wersji ~6500zł , w odsłuchiwanej ~8500zł - granie bardziej uniwersalne , coś jak lepsze tranzystory grające w klasie A.

Dodatkowo jest tam "bajer" tryb TR i UL przełączany z pilota , fajna sprawa do nocnego słuchania gdyż jeden z nich zawęża scenę , tworzy takie cieplejsze brzmienie (szczególnie basik robi się elegancki) , drugi poszerza scenę i jest "szybciej".

300B jednak tworzy więcej magii , a i ten "strzał" z dołu , w sumie dobrze mi znany , wgniata w fotel :) 

6011920E-F53C-4AD3-BE47-8708F8D2C0F1.jpeg

ED082731-E3A0-4162-91AF-39E4AA030BD0.jpeg

0435DADA-BD6D-4C18-9F35-E794EEF20C7A.jpeg

a to jeszcze z fejsa , kozacko wygląda :D 

89101178_3260306923997284_5256665204342652928_o.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

  No właśnie. Jesli lampy prostownicze maja swój udział w kształtowaniu dźwieku to dlaczego nie miałyby tego robic kable i przewody? Zaraz, pewnie (jak wczoraj) zostane nazwany ,,koszernym audiofilem,, Myślę, że podzielisz sie odczuciami po dłuższym słuchaniu i NIE będzie to opinia, że zmiany są ,,na granicy percepcji,, bo to dość wyświechtana i raczej niczego nie sugerująca opinia. W moim wzmacniaczu, niestety nie moge tego sprawdzic bo prostownik mam półprzewodnikowy, chociaż konstruktor obiecał, że bedzie możliwość upgrade raz na kilka lat. Z ostatnich wiadomości od Niego wiem, że w nastepnej, podobnej konstrukcji zastosował inny rodzaj zasilacza. Moze i w moim kiedyś zastosuje zasilacz oparty na lampach prostowniczych. Jeśli oczywiście będzie to możliwe. Na razie nie zawracam Mu głowy. Może za kilka lat.

A jaka firma jest producentem Twoich lamp? Skoro z Bałkanów to chyba produkcja CCCP🙂 Wiekszość lamp produkcji rosyjskiej (radzieckiej) była dobrej jakości. Dużo lepszej niż np Tesla czy JJ.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwszym odsłuchu wrażenia pozytywne ,a że ostatnio 1 kawałek słucham na okrągło to był dobrym odnośnikiem testowym.

Lepszy zakres średniego basu czyli te 50-80Hz , tak jakby większa kontrola nad przetwornikami , do tego fajniejsze zaokrąglenie końcówek słów , ogólnie jest przyjemnie :D  Jestem zaskoczony bo sądziłem ,że te lampy mają praktycznie zerowy wpływ a tu takie zaskoczenie.

Lampy bodajże Svetlana , z dobrych dawnych czasów - wg mnie kiedyś Rosjanie robili dobre produkty. Zresztą kto pamięta czasy bazarkowe z lat ~90 ten wie jak mocne sprzęty sprzedawali , szczególnie dziadki do orzechów czy wyciskacze do czosnku , nie to co teraz można kupić co się łamie po 3 ząbkach... 😜 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.02.2020 o 09:37, Pboczek napisał:

Oczywiście @1Ender skrobnę coś niebawem i zdjęcia pokażę. 🙂

No już ponad miesiąc czekamy na te zdjęcia i opis.......aż tak dobrze gra, że nie ma ani sekundy (przez odsłuchy), aby napisać? 😁😁😁

Może wrzuć opis do działu "przedwzmacniacze gramofonowe".

Edytowano przez Kamill00
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Już poznałem nastawy i dobrałem. Sprawdzam go teraz na tych ustawieniach z różną muzyką i słucham sporo oczywiście. A że przez tego wirusa wszystko stoi a głowie, to jeszcze go nie obfotografowałem i nie opisałem. Kamill obiecuję zaraz się poprawić.

Gra bdb, każda muzyka pokazuje się na nowo - skąd my to znamy...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

http://hornet9.com/lampy.htm

https://sklep.lampyelektronowe.pl/?wyniki-wyszukiwania,19&sPhrase=ecc88

dobiorą 4 ? bo na www tylko pary , ale może mierzą ;) hornet9 musi mieć miernik i coś tam na www z kwartetów ma z Amperexa 90%

Chyba , że tak pytasz czy ktoś nie ma w domu 4szt dobranych ? :P 

 

https://www.ebay.pl/itm/4-pcs-6N23P-EV-6-23-ECC88-Double-triode-for-wideband-QUARTET-TESTED/154038136648?hash=item23dd636f48:g:FNIAAOSw~51fLfz7

kukaj ebay

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belden 9497 + beresford do podziału na 2 wzmaki.

Łącznie idzie 4,5m kabla na stronę

Ponad 2tyg nie odpalałem lampy więc ciężko stwierdzić czy brzmienie nie było lekko ograniczone. Jak dłużej nie odpala się lamp to potrzebują trochę czasu by się ponownie "nasycić".

Pierwsze co się rzuca na ucho to więcej powietrza w brzmieniu , wokale

 Damien Rice - Chandelier - są dreszcze , to jak zaczyna i kończy wersy robi wrażenie , podobnie Daniela Andrade - Crazy

następnie gitary czy to elektryczne czy akustyczne - szczególnie te pierwsze w utworze Gin Wigmore - Kill of the night - mogłyby się spodobać @Fafniak - jest "rasowo"

dalej Billy Idol - Rebell Yell - kto słuchał ten wie ,że potrafi być ten utwór dosyć niewyraźnie słyszany , na Beldenie wydaje się jakby całość przekazu była lepiej posegregowana na scenie dzięki czemu panuje mniejszy chaos i się przyjemniej tego słucha

Natomiast nie wiem czy to przez wcześniej wspomniane dłuższe nie używanie wzmacniacza czy może 4,5m kabla + rozdzielacz ,ale w niektórych utworach bas wydaje się "mniejszy"

Być może wcześniej głośniki traciły kontrolę , ciężko mi stwierdzić gdyż np. Lipnicka - Piosenka księżycowa (prod. Kuba Karaś) młóci z dołu elegancko , ale parę innych utworów które pamiętam ,że młóciły teraz brzmiały jakby trochę dołu ucięło ...

Sprawdzę też podpinając jeszcze do beresforda drugą parę zwykłych miedziaków pod kolumny , wtedy będzie jasne czy to kable , czy rozdzielacz , a może jednak lampy nie rozgrzane ;) 
Tak czy siak kabelek może podpasować osobom które lubią rockowe granie lat 60-70 , wokale z kameralnymi małymi zespołami

 

 

foto.jpg

kabelki.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...