Skocz do zawartości

Słuchawki + wzmacniacz do 1000 zł


Recommended Posts

Witam.

Jak w temacie: poszukuję dobrej pary w postaci słuchawek wokółusznych/zamkniętych + wzmacniacza przenośnego w granicach - razem do 1000 zł. Interesuje mnie rzecz jasna najlepszy stosunek ceny do jakości. Jeśli parę zł więcej miałoby się przełożyć na wyższą półkę, to się pewnie skuszę.

Głównym źródłem dźwięku jest smartfon wyposażony w układ marki AKM AK4490EN/AK4961. Pobocznym jest Asus Xonar DX/XD PCI (w komputerze stacjonarnym). Moimi pierwszymi słuchawkami były AKG K512 MKII (towarzyszyły mi przez 5 lat), następnie i obecnie używam SOMiC V2 (z nimi zaczęły występować pewne problemy) i chciałbym je czymś zastąpić. Wzmacniacza nie posiadam.

Odsłuchiwany materiał to najczęściej ripy z CD - 24bit/44kHz. Gatunek - muzyka filmowa, muzyka klasyczna.

Proszę więc o poradę co do zakupu owego zestawu. Jaki duet w tym wypadku byłby najlepszy? Jaki powinienem dobrać podział kwoty pomiędzy wzmacniaczem a słuchawkami?

Jeśli chodzi przenośny wzmacniacz słuchawkowy, najlepiej gdyby był samodzielnie zasilany (bateria powinna trzymać parę godzin). Dopuszczam jednak możliwość takiego wzmacniacza bez wbudowanego akumulatora, jeśli byłby zasilany przez USB (wtedy mógłbym wykorzystywać do tego dodatkowo powerbank, lub byłby podpięty przez OTG do telefonu).

Pierwotnie mój wybór padł na FiiO A3 (E11K) kilimanjaro 2 (https://www.sluchawkomania.pl/wzmacniacze-przenosne/fiio-e11k-kilimanjaro-2.html) ) w kwocie około ~250 zł. Za trochę więcej mam FiiO Q1 (https://www.sluchawkomania.pl/wzmacniacze-przenosne/fiio-q1.html) w krowcie 350 zł. Za górną granicę budżetu mam FiiO A5 (https://www.sluchawkomania.pl/wzmacniacze-przenosne/wzmacniacz-sluchawkowy-fiio-a5-srebrny.html) za 500 zł. We wszystkich przypadkach jedyną marką która rzuca się w oczy jest FiiO. Jakieś alternatywy? Z tych zasilanych przez USB, brnął bym w S.M.S.L M2 (https://www.sluchawkomania.pl/wzmacniacze-sluchawkowe/smsl-m2-mobilna-karta-muzyczna.html) w kwocie ~270 zł.

Co do słuchawek...
Na pierwszy strzał, za około ~380 brałbym AUDIO-TECHNICA ATH-M40X.
W górnej granicy budżetu (~650 zł) celowałbym w Beyerdynamic DT150.
Na dzień dzisiejszy, za jedyne ~720 zł mógłbym nabyć Philips Fidelio X2 - w tej cenie to chyba bardzo dobra opcja - opłaca się dla nich naderwać budżet?

W grę wchodzą także oferty z Massdropa.

Cóż o tym myślicie? Proszę o poradę :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla siebie wybrałbym AKG K550MkIII za 849 zł i SMSL M2 za 254 zł.

Wychodzi teraz ponad budżet,  jednak do niedawna słuchawki możną było kupić za 750 zł a wzmacniacz za 165 zł.

Zapasy w takich cenach się wyczerpały, ale pewnie będzie można kupić taniej.

M2 dobrze zgrywa się z SoundMagic HP151 jako tańsza opcja. A te słuchawki dobrze grają po lekkim tuningu.

Teraz są w promocji za 399 zł

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy słuchawkach każdy ma inne preferencje. Jednemu będą bardziej pasowały jedne słuchawki, a innemu inne. HP151 wydają się dość liniowe, jednak mają dość wyraźny bardzo niski bas, a M2 daje więcej siły nieco wyższemu zakresowi, z drugiej strony pasma mogą drażnić zbyt ostrą górą którą on nieco łagodzi. Dlatego jeśli źle się dobierze amp możemy mieć zbyt miękki niższy zakres pasma ze zbyt ostrą górą. No chyba ze akurat ktoś tak lubi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Zdecydowałem się na HP151 + SMSL M2.

Jestem zachwycony jakością dźwięku samych słuchawek. Aż jestem ciekaw, ile można z nich jeszcze wycisnąć. O jakim tuningu to mowa?

Co do SMSL M2... W połączeniu ze starym laptopem słychać wyraźnie różnicę pomiędzy zintegrowanym układem audio a M2. Póki co nie udało mi się skonfigurować systemu tak, żeby głośnością sterować przy pomocy systemu lub samego urządzenia. Ściszanie dźwięku w systemie, czy przy pomocy potencjometru nie przynosi żadnych rezultatów. Jedyna możliwość to regulacja spod poziomu samej aplikacji, która kieruje dźwięk do urządzenia. Bardzo niewygodne... jakieś pomysły? Czy ostatecznie głośność nie powinna być sterowana przez potencjometr M2?

Przy użyciu M2 w połączeniu ze starym laptopem, dźwięk różni się, Ze smartofnem ta różnica się zaciera. Czy to możliwe, że układ audio w telefonie (ten sam co zastosowany np. w FiiO X5 III) jest lepszy od dźwięku, który generuje M2? Bo rozumiem, że w momencie, kiedy sygnał kierowany jest od razu do M2, to zintegrowany układ jest pomijany?
Nadto, niekiedy słychać delikatne trzaski i przerwania. I to przez pierwsze parę minut odsłuchu. Potem częstotliwość tych trzasków maleje. Z laptopem ten problem nie występował. Czy to możliwe, że wyjście USB z tel ma za małą moc? Albo, że wpływ na to ma wykorzystanie taniej przejściówki USB-C -> USB A FEMALE (a następnie USB A MALE -> USB Micro -> Urządzenie). Wyczytałem gdzieś, że problemem jest dołączony kabel kiepskiej jakości, ale skoro przy laptopie nie było tego problemu, kabel raczej nie jest temu winien.

Samo urządzenie jest rzecz jasna poprawnie wykrywane w Androidzie, po podłączeniu, cały dźwięk kierowany jest do M2. Przy wykorzystaniu Onkyo HF Player (premium), nie mogę przestawić urządzenia wyjściowego na USB, gdyż po wybraniu opcji, przestawia się znowu na wyjście - telefon. Po tym, nie słyszę dźwięku z aplikacji do odsłuchu. Tak samo nie słyszę dźwięku korzystając z aplikacji Neutron (eval). Jakie aplikacje polecacie do odtwarzania muzyki, wspierające zewnętrzne urządzenia?

Edytowano przez Xerphis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

foobar2000 plus różne wtyczki

Można wykonać fajny recablink na Acolink'u

https://allegro.pl/acrolink-hybrydowy-czyste-srebro-miedz-occ-7n-i6946168819.html

Chociaż mogą obnażyć wady słuchawek np. dodać wysokich tonów.

Bezpieczniejsza opcja to miedź:

https://audeos.pl/pl/p/Kabel-z-miedzi-OCC-7N-26-AWG-Litz-Cryo-v2-Audeos/309

Na pewno będzie lepiej niż na fabrycznym. Do tego jakieś wtyki Amphenola lub lepiej Yarbo GY-3.5GNI.

Znakomite wykonanie i pewne połączenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SMSL M2 ma dwa gniazda jack 3,5 mm. Jedno z nich to wyjście liniowe z DAC-a i jeśli chcesz go używać można poziom jego głośności ograniczać głośnością systemu w telefonie lub komputerze. Da się do niego podłączyć wydajne słuchawki, jednak jest ono przewidziane do podłączania np. wzmacniacza lub głośników aktywnych. Lepiej regulować jednak głośność w podłączonym urządzeniu i ustawić głośność na maksimum w komputerze lub telefonie. Wyjście to świeci na czerwono bo jest w nim również wyjście optyczne Toslink w postaci mobilnej jack. Drugie wyjście z metalowym brzegiem to wyjście ze wzmacniacza słuchawkowego. Na nim powinien działać potencjometr. Do niego podłącza się słuchawki. I tu regulacja systemem nie sprawdza się dobrze. Należy regulować na nim głośność przy ustawionej głośności na max w systemie. Ustawienie głośności na maks na potencjometrze i ściszanie systemem powoduje wyższy poziom szumów, których praktycznie nie słychać gdy używa się potencjometru. Jeśli potencjometr nie działa to trzeba M2 reklamować.

Jeśli chodzi o tuning HP151 to recabling może być utrudniony. Gniazdo jack 3,5 mm jest nietypowe, bo posiada kołnierz z blokadą wtyku. Trzeba by chyba odciąć ten kołnierz i liczyć że wtyk będzie się dobrze trzymał bez niego. Sam kabel jest dobrej jakości i nie wiem czy jest sens z nim kombinować. Producent sprzedaje osobno kabel krótszy, jaki był na wyposażeniu HP150. Za to jeśli wysokie tony są zbyt dokuczliwe to można umieścić na wewnętrznej części wypukłych osłon muszli krążki z filcu lub z czegoś co pochłania dźwięk. Te kopuły są odkręcane od wewnątrz po odkręceniu wkrętów wokół głośnika, po zdjęciu padów. Można je też od środka wykleić matami bitumicznymi, pod miękkim wyłożeniem. Jeśli niskiego basu jest zbyt dużo, można zamknąć otwory z tyłu muszli nad przegubem widełek. Można eksperymentować z różnymi materiałami wytłumiającymi wnętrze muszli słuchawek i ich ilością. Dobrze jednak dać im pograć ze 200 godzin zanim zacznie się coś zmieniać, bo w tym czasie brzmienie może się zmieniać w trakcie ich wygrzewania. Fabrycznie słuchawki nie mają żadnego wytłumienia.

Trochę dziwi mnie to że mógłbyś nie zwrócić uwagi na to że jedno z gniazd jest wyjściem ze wzmacniacza słuchawkowego, bo są one oznaczone. Napisz czy działa ten potencjometr, czy też nie, bo ocenianie tego DAC/Ampa po podłączeniu do wyjścia liniowego słuchawek nie ma dużego sensu. Regulowania dźwięku z pod systemu w M2 należy unikać. \bywają tego typu urządzenia w których regulacja głośności możliwa jest wyłącznie z pod systemu, ale nie tu. Po podłączeniu do telefonu z androidem dźwięk automatycznie powinien przechodzić na M2. Jeśli tak się nie dzieje to spróbuj najpierw zrestartować w nim system. Z telefonami nie miałem problemu z M2. Pod oknami bywa gorzej, gdy wyjście ma ograniczany przydział energii. Na dobrze zasilanym gnieździe nie powinno być problemu. Mogą pojawiać się problemy gdy gniazdo nie zachowuje stałego połączenia. Ten problem może rozwiązać lepiej spasowany przewód z gniazdem ( bez luzów ) . Napisz czy coś się zmieniło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie. Potencjometr działa należycie, rzecz jasna tylko na wyjściu wzmacniacza. Wyjście wzmacniacza musiałem sprawdzać w momencie, kiedy występowały problemy z przejęciem urządzenia przez aplikacje na smartfonie. Co do tego problemu; wygląda to tak, że po zaakceptowaniu następującego okienka:

43437565_2141405426122982_6268170869164474368_n.thumb.jpg.52eff9f2ac0bd149ff0325b4005307b2.jpg
...urządzenie przestaje grać. Aż do momentu, kiedy nie podłącze urządzenia ponownie i w tym okienku kliknę anuluj. Tak dzieje się przy każdej aplikacji, która prosi o taki dostęp. A chyba powinno być tak, aby aplikacja mogła sterować urządzeniem?

Co do tuningu, chętnie spróbuję nieco wytłumić wysokie tony, Oczywiście po wygrzaniu słuchawek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że powinieneś zaznaczyć domyślne użycie urządzenia USB i zaakceptować. Wtedy po podłączeniu powinien działać M2 z daną aplikacją. Problem może być z kiepsko kontaktującymi złączami. PO tym zawsze przestaje grać. Restartowałeś system ? Jeśli Android jest włączony długo to przestają działać prawidłowo niektóre funkcje systemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zaznaczeniu tejże opcji, działa ona tylko do momentu zakończenia pracy aplikacji - ustawienie powinno zostać zapamiętane, a nie jest... Po akceptacji, każdorazowo (w Onkyo HF Player) wyświetla mi się taki ekran:

43473305_439734593097513_3959119532265570304_n.thumb.jpg.e56a2ea6ebd15859d74823465f0b42ec.jpg
Więc chyba wszystko powinno być w porządku. W teorii.
Niestety, w Google Play niedużo jest aplikacji do odtwarzania muzyki, które wspierają zewnętrzne urządzenia audio, stąd też nie mogę sprawdzić, czy wina stoi po stronie aplikacji, czy urządzenia.

Może ktoś korzysta z takiego rozwiązania i chciałby się podzielić jakiej aplikacji używa, z jakim urządzeniem?

Edytowano przez Xerphis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ten DAC działa ze wszystkimi aplikacjami pod Androidem. Nie zanotowałem żadnych problemów. Może dlatego że były to zawsze telefony działające pod czystym Androidem bez nakładek.

Możesz wypróbować aplikacje HiByMusic. Nie jest ona ukierunkowana na mocne ingerencje w dźwięk. Ma jednak pewne ambicje audiofilskie. Daje sporo informacji o samych plikach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...