Skocz do zawartości

Trójwymiarowe Stereo


Piotr Pie

Recommended Posts

Około dwóch lat temu miałem okazje w markecie słuchać zestawu stereo. Mam przygotowane kawałki testowe mp3 320 CBR które bardzo dobrze znam i często z nich korzystam właśnie na odsłuchach. A więc były to kolumny Dali Lektor 8 + jakiś Amplituner Denona AVR (prawdopodobnie AVR 2100/2300). Kolumny były podłączone zwykłymi kablami bez końcówek, a muzykę puszczałem z Galaxy S3 podłączonego kabelkiem mały jack na 2x cinch stereo. To co tam usłyszałem po prostu zwaliło mnie z nóg. Stereo, głębia, przestrzeń, szerokość sceny, bas, również wysokie ponad przeciętnie świdrowały w kosmos szczególnie te około 16 kHz. Po prostu wylewało się to z tych kolumn, nie mogłem w to uwierzyć - trójwymiarowy dźwięk w pełni kontrolowany i zwarty. Zaznaczę tylko - Rock, metal czy muzyka POP brzmiała na tym zestawie zwyczajnie. Amplituner był prawdopodobnie wyciągnięty z pudła i podłączony przez pracownika bez żadnej kalibracji i ustawień, nawet nie było pilota żeby coś zmienić więc jakieś audyssey czy podbicie skrajów pasma najprawdopodobniej było na zero(wiem Denon"w standardzie" ma podkręcone skrajne zakresy). Wracałem tam chyba 5 razy żeby upewnić się czy przypadkiem mi się coś nie przesłyszało. Nie, nie przesłyszało się. Lektory 8 już kupiłem i teraz chce kupić właśnie jakiś amplituner Denona i tu pojawią się moje pytania:


1.Czy po wyciągnięciu z pudła jest znaczna różnica w charakterze dźwięku(stereo) amplitunerów np AVR 2300 a AVR 4300 a AVR 6200.

2.Czy nie jest przypadkiem tak, że te tańsze amplitunery są domyślnie "wysterowane/podkręcone" w taki sposób, że mają oczarować (w stereo) tym trójwymiarowym dźwiękiem przeciętnego Kowalskiego, a droższe będą grały bardziej naturalnie/liniowo bez większej ingerencji w tor audio?

3.Czy wrazenia odsłuchowe których miałem przyjemność doświadczyć wynikają po prostu z tego, iż Lektory 8 (nie wygrzane), (łatwo napędzalne) zupełnie przypadkiem świetnie się zgrały z tamtym Denonem który mógł mieć coś podkręcone? i teraz ciężko będzie mi odnaleźć właśnie ten właściwy/"unikalny" model amplitunera ?

Chcę teraz kupić amplituner, ale nie wiem czy paradoksalnie droższy model nie zagra gorzej(dla mnie) od tańszego. Ktoś może parsknąć śmiechem i powiedzieć ze to niemożliwe ,że usłyszałem trójwymiarowy dźwięk pełnym przestrzeni, powietrza, super głębokiego kontrolowanego basu jak i górze pełnej blasku na takim gównianym sprzęcie, że takie efekty to tylko we wzmakach stereo (wydajnych prądowo) od 5 tysia i w górę.... ale tak, tak właśnie było szanowni panowie, nawet jeśli była to zasługa jakiejś obróbki cyfrowej w torze adio to ja to kupuje.! Tylko chciałbym wiedzieć co to było..! Mam dobry słuch, kupę lat słucham muzyki elektronicznej. Sam mam w domu Yamahe a-s700 + Mission mx6 i średnio to gra.. wiem wiem Yamaha sucho gra przynajmniej ta która mam ja(niski model)...

 Podkreślam, wielokrotnie później chodziłem na odsłuchy zestawów (w tym amplitunerów Denona, ale już nie z Lektorami 8) za 10 koła za wzmaka i 15 za kolumny i takiego efektu nigdy więcej nie uświadczyłem.
   

 Panowie, proszę o poradę i wypowiedzi. Wszelką Krytykę biorę na klatę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze może być lepiej. Bo jeśli masz tylko dwie kolumny to szukasz wzmacniacza nie amplitunera. A to słyszałeś w sklepie to ułamek tego co może być.

1. Różnica w kinie będzie. W stereo mała. Nie warta ceny.

2. Wszystkie są ustawione na zero. A to że mogą grać bardziej dyskotekowo, to może tak być. Wyższe modele są bardziej wyrównane.

3. Dali akurat nie łączy się z denonem. W sklepach tak jest bo to jeden dystrybutor ale i kolumny i ampli grają lepiej ale nie ze sobą.:)

Do lektora bardzo ci spasuje nad 368. Moim zdaniem świetnie zagra także Cambridge cxa80.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...