Skocz do zawartości

dylemat na temat crossfeed i słuchawek Momentum M2


Recommended Posts

Witam,

borykam się od pewnego czasu z następującym problemem. Od jakiegoś roku jestem posiadaczem słuchawek Momentum M2, z których do niedawna byłem bardzo zadowolony. To moje pierwsze "lepsze" słuchawki i wszystko od zakupu brzmiało na nich lepiej. Nie jestem audiofilem. Muzyki słucham głównie ze Spotify na mac'u. Do tego nie jest to nic brzmieniowo wymagającego, bo słucham wszelkiej maści metalu.

Od jakiegoś czasu zacząłem zauważać, że w części płyt wydaje mi się, że wokal i perkusja nie są umieszczone centralnie. W zależności od płyty, część instrumentów uciekała mi minimalnie w prawo. Jest to na tyle delikatna różnica, że momentami wydaje mi się, że wszystko jest ok. Kolejnym razem znów słyszę to dosyć wyraźnie.

Wszelkie testy z puszczaniem czegoś w mono, odwracaniem słuchawek itp. nie pozwoliły mi stwierdzić, że z samymi słuchawkami jest coś nie tak. W przypadku takich próbek wszystko wydaje mi się na miejscu.

Dzisiaj naczytałem się na temat produkcji płyt, jak to często nie umieszcza się jednak wokalu w samym centrum mixu, tak by zrobić miejsce dla reszty instrumentów. Do tego jeszcze doczytałem, że płyty i tak masteruje się pod kolumny i w przypadku słuchania takiego materiału na słuchawkach dochodzi do nienaturalnej separacji stereo.

Pytań mam parę, może będziecie w stanie mi pomóc:
- czy powinienem szukać problemu w samych słuchawkach?
- czy rozwiązaniem jest użycie filtru crossfeed? zrobiłem parę prób używając pluginu do foobar i wydawało mi się, że całość brzmi lepiej, ale muszę dłużej posłuchać na większej ilości materiału, żeby stwierdzić czy to przesunięcie na prawo zanika w takim przypadku. niestety problemem jest słuchanie ze spotify - nie mogę znaleźć jakiegoś sensownego sposobu, żeby taki filtr ustawić systemowo czy to w windows czy na mac os
- czy powinienem poszukać czegoś sprzętowego do mojej ścieżki audio? czy jakiś dac czy coś innego jest w stanie rozwiązać taki problem?
- czy powinienem sobie dać spokój bo pewnie tylko mi się wydaje, że jest jakiś problem, a to po prostu powinno tak brzmieć?

Z góry dzięki za każdą udzieloną pomoc,

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze powinieneś sprawdzić czy na innym sprzęcie dźwięk również będzie uciekał na jedną stronę. Możesz mieć problem z z wzmocnieniem. Często do tego dochodzi w sprzęcie gdzie jest potencjometr analogowy. Trzeba wtedy zmienić sprzęt, czyli np. kupić jakiś DAC/Amp. Z tego co wiem to przynajmniej pod Windows są jakieś wtyczki pod fubara dające możliwość słuchania z poziomu Spotify. Nie używam fubara ,więc szczegółów nie znam. Pod Windows 10 są standardowo filtry do słuchania na słuchawkach. Jedne są darmowe Windows Sonic dla słuchawek  lub odpłatny Dolby Atmos for Headrophones. Ponadto niektóre karty dźwiękowe posiadają filtry do słuchania na słuchawkach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...