Skocz do zawartości

Denon AVR-X1500H + 2x Klipsch R-26 (ustawienie)


kris_k

Recommended Posts

Cześć.

Na wstępie napiszę, że jestem nowym członkiem forum i jeszcze niezbyt doświadczonym użytkownikiem systemów nagłośnieniowych.

W ostatnim czasie zakupiłem zestaw stereo z tytułu posta (Denon AVR-X1500H + 2x Klipsch R-26) i cały czas z nim walczę, próbując go odpowiednio zparametryzować.

Dla mojego ucha odsłuch z ustawień "automatycznych", czyli tych uzyskanych z konfiguracji Audyssey brzmi zbyt dudniąco - przy muzyce słabo wyłuskać tam wokale.

Tutaj moje pytanie, czy miałby ktoś sugestie jak ustawić system, żeby grał bardziej klarownie.

Muzyka idzie głównie z Tidal (wersja HiFi), czyli dobrej jakości.

TV z dekodera satelitarnego. Czy ma ktoś jakieś "złote rady" do tej konfiguracji?

Zacząłem się też zastanawiać nad dokupieniem Klipsch R-25C, który pewnie rozwiąże tema sopranów i dialogów filmowych. Co sądzicie?

 

Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, nie wiem jak podszedłeś do tematu i spraw odsłuchu, ale gdybyś zrobił to dobrze to od razu słyszałbyś, że coś tu jest nie tak i dźwięk Ci nie odpowiada. Kręcenie gałeczkami, jasne, coś tam da, ale nawet z mojego niewielkiego doświadczenia wiem, że dużo więcej niż ten podstawowy dźwięk niestety nie usłyszysz. Z tego też wynika pewnie mała ilość odpowiedzi na Twoje pytanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kris_k ciesz się tym co masz i spróbuj wyciągnąć ile się da z tego sprzętu. Myślę, że zawsze można coś poprawić tylko trzeba znaleźć sposób. Od tego masz forum. Najgorsze, bo najdroższe wyjście z tego to inwestowanie w nowy system lub lepsze kolumny. Dlaczego? Bo za chwil kilka jak się osłuchasz to znowu będzie brakowało tego czegoś i dojdziesz do momentu, że będzie Cię irytowało w muzyce to, że nie słyszysz z jakiego materiału jest struna w gitarze zrobiona czy , że wokalista miał katar ;) To jak poszukiwanie Świętego Grala ... bez końca można szukać. 

Kris_k nie jestem znawcą tematu i nie wiem co kombinowałeś w ustawieniach ale może sprawdź ustawienia raz jeszcze, w tym kalibrację od początku opierając się na słuchu nie na mikrofonie. Mam Onkyo TX-NR676 i STXy i po automatycznej kalibracji nie dało się słuchać. Pomogła ręczna kalibracja, fronty odcięcie na full band, odległości do głośników jak w realu, korekcja wysokich i niskich tonów na ucho. Jest teraz OK. Mając dwie kolumny sprawdź czy czasem w konfiguracji nie masz 5.1 ustawione zamiast 2.0. Może część ścieżek gdzieś ucina. Zrobiłem eksperyment i wychodzi , że jak jest ustawione 5.1, a grają kolumny w stereo to słychać gorzej niż jak ustawisz konfigurację 2.0. Może to złudzenie słuchowe ale wydaje się , że jest inaczej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Pozwolę podpiąć się pod temat. Zawsze marzył mi się jakiś lepszy sprzęt grający i w końcu $ trochę zaczęła pozwalać.  Z góry przepraszam ale jestem całkowity laik podąrzający przez mgłę.

Po przeczytaniu góry for i poradników dalej nic nie wiem. Zwróciłem się po pomoc do kuzyna audiofilla który lata siedzi w temacie i od ręki wydaje kwoty 5cyfrowe.. polecił DENON AVRX1500H odradzając bardziej rozbudowane Yamahy które miałem na oku jako ,że i tak ich nie wykorzystam ( bo i np. po co mi 9x HDMI...) a  na start 1000zł w plecy

z założenia budżet ok 4000 ( poszło już prawie 6 000 )

pokój 30m2, głównie kino, sporadycznie stereo ale z jakimś pazurem pod AC/DC, Queen... źródło YT ( wiem jakość dno... ), spotify, netfix, radia internetowe rzadko

Wylądowałem w dobrym sklepie gdzie polecono mi z czystym sercem Wilson Raptor 7  5,0, kable fronty 4mm2 tyły 2,5mm2

Zmontowane odpalam i pierwsze rozczarowanie... ale ok ustawienia, trzeba rozruszać głośniki itp.

mija tydzień, pokalibrowane, menu przeleciane , autokalibracja i ręczne zabawy : Stereo na frontach to na mój gust gra bardzo słabo, Directy / Matrix nie poprawia zbytnio, pozostaje słuchanie na Multi Stereo gdzie 5 kolumn w koło kanapy tworzy już dobry poziom głośności ( chyba jestem jedyny który uważa że 5,0 gra lepiej niż stereo... może jestem głuchy ale 5x gra lepiej niż 2x... )

- chociaż nie wiem jakbym walczył z ustawieniami to kolumny nie mają basu, no kurczę nie mają i już. Jak podbiję o 6dB i puszczę trochę głośniej to zamiast zagrać słyszę że membrany cierpią. Pozostaje dokupienie subwoofera aktywnego i tyle. Testowałem już wyszukując jakieś techno, nie ma... Genesis in the air tonight - wchodząca perkusja i... no nie ma ? nie gra to jak ma grać.

- przy głośniejszym odsłuchu w tle cały czas słyszę nadaktywność gwizdków, efekt taki że po 20min piszczy ale w uszach...?

I już wiem dlaczego... Audyssey skorygował to tak że od dołu do połowy mam -6 -2db a góra +2 do +6 na gwizdkach ... Ręczne ustawianie wszystkiego na ucho to dniówka z głowy....

 

 

Moje pytanie - czy w tym denonie jest opcja ręcznej zmiany rezystancji? osobiście nie widzę. Może ampli idzie na 8ohm czyli ok80W zamiast 6ohm i 145W ?

 

Gdyby hipotetycznie dokupić jeszcze dwie kolumny, wpiąć je jako 6 i 7 a ustawić na frontach, wystroić to pod kino nie da rady ale pod multi stereo czemu nie (?)

 

Jak to jest w końcu z tą mocą?

Yamaha:

Moc muzyczna (tryb dookólny) 290 W

Moc znamionowa RMS (tryb dookólny) [W] 200

 

Moc dynamiczna na kanał (4 ohm) 220

Moc dynamiczna na kanał (6 ohm) 170

Moc dynamiczna na kanał (8 ohm) 140

 

A Denon tylko 7x145 przy 6ohm magia jakaś?

skoro stereo ma grać lepiej to dlatego że dostaje moc na dwa kanały a multi tą moc rozdziela na 5 kolumn. tak czy nie? jesli każdy kanał ma 145 to trzeba uzupełnić dwie wolne końcówki niech też pracują na siebie + sub aktywny żeby stworzył jakiś dół ( teraz pytanie sam do siebie... 50W / 100W czy +...  albo inaczej 500zł czy 1500zł... jak żona znajdzie rachunki to mnie... ? )

Edytowano przez pawel86
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...