Skocz do zawartości

Wymiana kondensatorów w zwrotnicy


Recommended Posts

Ale też czym innym jest drganie elementu w całości, a co innego gdy drgania wnikają do jego wnętrza i powodują np drżenie okładek :P Zaczynamy przesadzać z tą filozofią. Faktem jest że nikt nie sprzedaje kolumn z "latającą" w środku zawartością. Jednak dla własnych celów można próbować. Ja np "podwiesiłem" zwrotnice na sprężynach w celu izolacji od skrzynek i powiem, że nawet dało to słyszalne efekty. Na plus oczywiście :)

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drgania elementów to jedno, ale druga kwestia to przemieszczanie się słabo zamontowanych elementów zwrotnicy w obudowie, podczas podnoszenia lub przesuwania kolumn. Łatwo w ten sposób o jakieś zwarcie. 

@Pboczek, pojawiałbym się częściej, ale na wszystko brakuje mi czasu. Staram się jednak zaglądać tu od czasu do czasu :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Nad wymianą wytłumienia powinieneś się dobrze zastanowić. Jego nadmiar lub zbyt słabe wytłumienie mogą wyraźnie zmienić brzmienie kolumn. Pół biedy jeśli w dobrym dla Cienie kierunku. Dlatego robi się to metoda prób i błędów. Jeśli przy głośniejszym graniu słychać brzmienie płyt z których są zrobione kolumny , to warto jest je wykleić matami bitumicznymi pod wytłumieniem. Droższe materiały wytłumiające niekoniecznie muszą dać lepsze rezultaty. Możesz tu użyć np. gąbkę ryflowana do wytłumień.

images?q=tbn:ANd9GcQHtWIqhC7PB7suiMkS_Xf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, MobyDick napisał:

Jego nadmiar lub zbyt słabe wytłumienie mogą wyraźnie zmienić brzmienie kolumn.

Ja dołożyłem dodatkową warstwę wełny owczej i nie dało się słuchać.

Natomiast może poprawić przyklejenie maty bitumicznej jak pisze MobyDick

https://www.poweraudio.pl/mata-tlumiaca-ctk-practic-2-mm-37-x-50-cm-p-3745.html

Ale też z rozsądkiem bo nadmiar materiałów zmniejsza objętość kolumny jaka wynika z obliczeń.

Jeśli to bass reflex to powinna być zapewniona przestrzeń w jego okolicy.

binkool  W Twoim przypadku umieścił bym jeden płat materiału tłumiącego (z naddatkiem po bokach) wzdłuż, przykrywając zwrotnicę.

Edytowano przez Marek Jankowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe obudowy zamknięte mocniej wypełnione materiałem tłumiącym zachowują się jak by były większe niż gdy są puste. Rozmieszczenie materiałów tłumiących w obudowach br bywa różne. Z zasady pozostawia się wolną przestrzeń w rejonie tuneli. Jednak przy głośnikach o dość dużej dobroci ta przestrzeń może być również wypełniona. Bywają też kolumny zupełnie bez wytłumienia. W tym przypadku wytłumienie na ściankach powinno wystarczyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ wspomniana została mata bitumiczna, to warto zauważyć, że wyklejenie nią kolumny wpłynie bardziej na wytłumienie drgań obudowy niż fal akustycznych odbijających się wewnątrz skrzynki. Dodam jeszcze (na podstawie moich obserwacji), że dobrze jest lepiej wytłumić przestrzeń za głośnikiem nisko-średnio tonowym, gdy tylna ściana kolumny jest równoległa do głośnika, a więc w zdecydowanej większości przypadków. Słabo stłumiony dźwięk z tylnej części membrany odbija się od tylnej ściany kolumny i wychodzi przez membranę, która jest dosyć przezroczysta w tym przypadku. Może to dawać niekorzystne efekty w zakresie średnio tonowym (długości fal zbliżone do rozmiarów kolumny).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za Wasze podpowiedzi. Jakąś wiedzę teoretyczną na temat wytłumienia mam, bo sporo już się naczytałem. Miałem nawet okazję wytłumiać kolumny gąbką ryflowaną w miejsce wytłumienia, które delikatnie mówiąc nie istniało. Dało to wtedy świetny efekt. W przypadku obecnych tych kolumn wytłumienie wydaje się całkiem rozsądne i nie chciałbym pogorszyć efektu. Stąd ten wątek. Szczerze mówiąc trochę liczyłem, że spojrzycie na zdjęcia i powiedzie " Wymieniasz na taką a taką gąbkę i będzie spoko". Ale faktycznie sprawa nie jest taka prosta :D Stąd może tyle wątków i pomysłów na ten temat na różnych forach. 

W każdym razie moje Kenwood KL-5090 to konstrukcja z bass-reflexem co faktycznie komplikuje nieco sprawę. Płyt nie słychać i chyba nie ma sensu podklejać ich bitumem w celu usztywnienia.  Jeśli chodzi o ilość wytłumienia to planuję zastosować (cokolwiek to będzie) taka samą ilość jak starego wytłumienia. W ten sposób nie zmienię obliczonych objętości. I najważniejsze, co chciałbym osiągnąć? Chyba chciałbym żeby poprawiła się jakość bassu. Nie jego ilość, ale fajnie jeśli schodziłby nieco niżej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrycie ścianek od środka bitumitem znacząco może obniżyć częstotliwości drgań obudowy. To może dać wrażenie pełniejszego i lepszego basu oraz tzw czarnego tła w budowaniu sceny dźwiękowej. Myślę że następnie pokrycie powierzchni wewnętrznych gąbką również da dobry efekt. W najgorszym przypadku trzeba będzie trochę ująć tej gąbki gdyby się okazało ze obudowa jest przetłumiona. W pierwszej kolejności trzeba zacząć ja usuwać z rejonów gdzie są tunele br . Chociaż przy tunelach z przodu lepiej zostawić wytłumienie na wprost tuneli.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @MobiDick, tak właśnie zrobię. Wiem, że jeśli chodzi o gąbkę to nie wygłusza się przedniej ścianki. Czy bitumem też jej nie wyklejać? Na bitum dać gąbkę ryflowaną czy coś innego, co radzisz?

Znalazłem taki bitum, tylko 2,5mm więc nie pomniejszy objętości obudowy zbytnio.

https://allegro.pl/ab-25-mata-bitumiczna-butylowa-wygluszajaca-bitmat-i7641305851.html

Jeśli chodzi o gąbkę to znalazłem taką:

https://allegro.pl/fala-wygluszajaca-pianka-mata-gabka-50x50x-3-cm-i7270634245.html

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tą matę stosowałem do wytłumienia obudowy odtwarzacza i częściowo wzmacniacza. W moim przypadku spisuje się b dobrze - jeden z lepszych upgrade'ów jakie zrobiłem w swoim sprzęcie (a trochę tego było). Chciałem jednak zaznaczyć, że akurat ta jest dość... hm... no cóż, najlepszym słowem będzie - upierdliwa - w stosowaniu. W przeciwieństwie do klasycznych mat bitumicznych, które są dość twarde, przez co w miarę łatwe w aplikacji, z tą się trzeba trochę pomęczyć (zważywszy na urządzenia, miałem sporą wycinankę). Ma konsystencję plasteliny, lub smoły rozciapanej na grubej folii (lub cienkiej blasze, co kto woli) aluminiowej - na szczęście mniej brudzi i mimo wszystko łatwiej domyć ręce :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, nowy78 napisał:

Dokładnie tą matę stosowałem do wytłumienia obudowy odtwarzacza i częściowo wzmacniacza.

Ja wytłumiłem DAC'a choć niektórzy zwrócili mi uwagę, że w lecie może się grzać czego nie wziąłem pod uwagę i faktycznie było ciepło tego lata ale bez paniki.

Aha no i DAC (hegel HD11) nie miał otworów. Co do wzmacniacza to faktycznie może być za gorąco jak nie ma wentylacji. Muszę  potestować na swoim Kandy K3 (ma otwory).

W moim CD Simaudio fabrycznie jest wytłumienie więc coś w tym musi być.

508054295_DSC_0001_zmierozmiar.thumb.JPG.6125bc2e6786329a3e52e715e8b61e38.JPG

Edytowano przez Marek Jankowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc "wzmacniacz częściowo", miałem na myśli tylko dolną płytę pod PCB, tak aby nie zatykać otworów i nie zaburzyć cyrkulacji przewidzianej przez konstruktora. Dodam, że mój wzmacniacz osiąga w lato blisko 60 st. C (trudno dotknąć górną pokrywę). Nie zauważyłem jednak pogorszenia tego stanu. Za to w dźwięku wyraźnie na plus.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...