Skocz do zawartości

Jaki amplituner do Sonus faber Principia 5


inmate

Recommended Posts

Witam wszystkich, wczoraj zakupiłem okazyjnie kolumny Sonus faber Principia 5 (swoją drogą ta seria jeszcze dzisiaj dostępna na ibood, jakby ktoś chciał zakupić za ~50% ceny sklepowej), teraz trzeba zakupić do tego coś co to napędzi. Na tą chwilę będzie to zestaw stereo ale nie wykluczam rozbudowy do zestawu kinowego - stąd celuję w amplituner.

Sprzęt będzie służył do filmów (60%) oraz muzyki (40%), pokój to salon z jadalnią. Część, w której będzie sprzęt to ~10m2 - jak to wygląda w załączniku. Lubie basowe brzmienie, muzyki słucham wszelkiej maści, głównie rock, hiphop, jazz - w zależności od nastroju. Źródła to TV po optyku (Open FM, filmy) + z sieci lokalnej/DLNA mp3 i FLAC - to dodatkowy argument za ampli. Z czasem może jakieś CD się dorzuci ale to zdecydowanie opcja.

Pytanie nr 1 - czy te kolumny to dobry wybór (bo jeszcze mogę zrezygnować :) )?

Pytanie nr2 czy Onkyo TX-NR509 lub 609 to dobry wybór dla tych kolumn? Pytam o te bo są do kupienia lokalnie używki poniżej 1k, które mogę pojechać i sprawdzić.

Pytanie nr3 a może jednak wzmacniacz lub amplituner stereo do czasu rozbudowy? Tu dochodzi temat słabej dostępności używek z możliwością podłączenia czegokolwiek co wymieniłem więc pytanie czy cokolwiek sensownego można tu wymodzić (w rozsądnej cenie) z zastosowaniem jak wyżej.

 

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, które przybliżą mnie do dobrego zakupu i cieszenia się z dobrego dźwięku.

salon.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A między tym tym Denonem PMA1060 (bo ten dostępny na allegro), a TX-NR609 będzie wyraźna różnica? Kupując tego wzmaka zamykam się na puszczanie wszelakich plików z sieci/po USB co naturalnie jest dość wygodne bo będzie to główne źródło dźwięku na ten moment poza samym TV do filmów/OpenFM. Chyba, że wszystko szłoby przez TV co też jest jakimś rozwiązaniem.

Ewentualnie czy jest coś zamiast tego Fioo do czego można podpiąć cuś więcej? Patrzyłem na streamery ale to kolejne 1k PLN co najmniej i dodatkowy pilot do obsługi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, inmate napisał:

ale niższy - jest szansa, że zmieści się na półce szafki pod TV

sprzętu audio (ogólnie sprzętu elektronicznego) nie można upychać na styk, aby wlazł tylko w "dziurę" - nie tędy droga. musi mieć on zapewnioną odpowiednią cyrkulacje powietrza i oddawania ciepła, jeżeli ma cieszyć jak najdłużej 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsca jest 16,5cm, wznak ma 13,5cm, półka jest 'na wylot' - bez tylnej ścianki. Chyba powinno być OK.

Problemem jestyo, że będę musiał blat zdemontować, żeby to tam wsadzić - na półce są ranty po jakieś 3cm.

Jeszcze takie pytanie, może banalne ale nie jestem pewien :) -Jakie przyłącza są w tych kolumnach/wzmaku? Do wzmacniacza widełki, a do kolumny bananki podejdą?

Edytowano przez inmate
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, inmate napisał:

będę musiał blat zdemontować, żeby to tam wsadzić

skoro półka jest na wylot, bez pleców, to nie możesz go wsadzić z tamtej strony? Inna sprawa, że.....

2 godziny temu, inmate napisał:

Miejsca jest 16,5cm, wznak ma 13,5cm

2 godziny temu, inmate napisał:

na półce są ranty po jakieś 3cm

....dalej jestem zdania, że warto mocno się zastanowić, czy to jest właściwe dla niego miejsce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, inmate napisał:

Miejsca jest 16,5cm, wznak ma 13,5cm, półka jest 'na wylot' - bez tylnej ścianki. Chyba powinno być OK.

Jeszcze takie pytanie, może banalne ale nie jestem pewien :) -Jakie przyłącza są w tych kolumnach/wzmaku? Do wzmacniacza widełki, a do kolumny bananki podejdą?

Taka mała odległość od górnej części wzmacniacza nie jest dobra. Ranty dodatkowo ograniczają przepływ powietrza.
Wiele razy był poruszany na naszym Forum problem "czemu wzmacniacz się sam wyłącza i przegrzewa", a odpowiedzią była właśnie niewłaściwa wentylacja.

Co do końcówek w kablach głośnikowych: kolumny SF zapewne przyjmą zarówno banany, jak i widły oraz goły kabel - kupiłeś kolumny więc wystarczy zerknąć na zaciski i trochę odkręcić nakrętkę.

Co do wzmacniacza - to zależy na jaki model się zdecydujesz. Raczej banany i goły drut, a z widłami to nie wiadomo.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umiejscowienie wzmacniacza to trochę inny wątek - się zobaczy jak przyjdzie i ewentualnie zmieni, gdyby coś było nie tak. Ranty są i z przodu i z tyłu - stąd od tyłu nie mogę wsunąć, dokładnie tak jak od przodu. Swoją drogą jak się stackuje wzmacniacz, CD, tuner, etc to mają one chyba mniej przestrzeni nad niż te 3cm między sobą i dodatkowo grzeją. Co prawda zazwyczaj nie są osłonięte z boków ale tak czy inaczej większość, jak nie wszystkie, otwory wentylacyjne są na górze/dole sprzętu. Oczywiście z zapewnieniem odpowiednich warunków temperaturowych nie polemizuję bo niewątpliwie jest to warunek niezbędny do prawidłowej pracy i długowieczności sprzętu.

A sam PMA1500R - czy wyłączając obsługę pilota, gabaryty i wygląd - warto dopłacić ~500zł do niego? 1060 to ~700zł, 1500R to 1200zł (jest za 950zł na OLX ale w Łodzi - nie mam jak sprawdzić).

Co do kolumn - gdybym już je miał, to bym zerknął. Problem w tym, że jeszcze ich nie mam, a chcę zakupić potrzebne akcesoria wcześniej, żeby już czekały. Ewentualnie zakupię same przewody, akcesoria dorzucę później.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może inny, ale czy mniej ważny?! W szafce wytworzony piękny górny "basen" na zbieranie ciepła. Kończąc wątek grzania, CD, czy tuner nie wydziela takiego ciepła i też nie jest tak podatny na jego szkodliwość, jak sam wzmacniacz, nie wymagają cyrkulacji w takim stopniu. I w takim zestawieniu, o którym wspominasz, wzmacniacz zawsze powinien wylądować na samej górze. Na samym dole często występuje na zdjęciach do folderów reklamowych, gdyż (podobno) ładnie to wygląda. A później sama instrukcja sprzętu przeczy tej teorii... Żeby była jasność, to nie jest kolego czepianie się, zwykłe uświadamianie. I jak widać bardzo potrzebne.

Co do "przyłączy" - zostaw na ten moment kwestię gołych kabli, jak już będziesz miał zestaw i uznasz, że chcesz się bawić w końcówki (co nie jest konieczne), to będziesz wiedział, w jakim kierunku iść

Edytowano przez Markcox
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.09.2018 o 21:15, Piomi napisał:

Przyłącze sie do tematu. Kupilem też na ibood monitory "3" do sypialni. Jaki do tego ampli. Raczej yamaha ze względu na chęć połączenia musiccast z salonem. Czy mpdel 402 czy 602?

402 do principia? Profanacja!

Z tego co kojarzę to 1500r i 1060 to ta sama półka. Brak bym 1500r bo nowszy.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w weekend u gościa, który zajmuje się naprawą sprzętu i sam też lubi dobrze posłuchać. Polecił mi wzmacniacz Onkyo A8051 jako bardzo udany model - sam taki u siebie ma. Mówił, że porównywał ze znajomymi że wzmacniaczami sporo droższymi i ten Onkyo wypadał bardzo dobrze. Dodatkowym atutem jest to, że jest sporo tańszy od proponowanych Denonow.

Miał ktoś styczność z tym wzmakiem i moze coś o nim powiedzieć, porównać do innych? Co prawda mam możliwość odsłuchu ale bez porównania do niczego innego więc nie za wiele mi to da - wszystko zagra lepiej od tego co mam (soundbar ;) ).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Piomi napisał:
23 godziny temu, S4Home napisał:
402 do principia? Profanacja!
Z tego co kojarzę to 1500r i 1060 to ta sama półka. Brak bym 1500r bo nowszy.
Piotrek

Czyli Yamaha 602? Czy aż trzeba iść w 803?

602 gra wyraźnie lepiej. 803 także. 402 to amplituner pod tanie zestawy z indiana line. 

Mówisz o tym starym modelu? Nie znam go. Jeśli gra zbliżonym dźwiękiem do 8850 czy 8870 to będzie fajny. Czemu tylko nie ma oznaczenia Integra?

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Yamaha 602 cenowo niewiele droższy od 402d, trochę większy. Ponieważ to sypialnia i głównym źródłem dźwięku będzie Spotify, to chyba szkoda budżetu na 803. Optymalnym wyborem zostaje chyba 602. Szkoda tylko że brak dab+
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaprogramować. Stacje internetowe też się da. Jak nie ma sieci to dostęp do radia to chyba najmniejszy problem. Teraz ludzie wpadają w panike. Jakość. Ok teraz się zgodzę na razie tak. Bo dąb ma ile 256? To jeszcze chwilę i radia mogą mieć spokojnie 320. W dobie dsd. 
Piotrek
Tak. można zaprogramować, ale trzeba mieć przy sobie telefon, żeby zmienić stacje internetową
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...