Skocz do zawartości

Stereo w drugiej strefie Onkyo TX-NR676


MariuszZ

Recommended Posts

Dzień dobry. Planuję rozbudowę systemu kina domowego na bazie Onkyo TX-NR676 i doszedłem do wniosku, że same kolumny głośnikowe do drugiej strefy to słaby pomysł przy tak budżetowym ampli. Wymyśliłem, że lepszym rozwiązaniem, niestety nie beznakładowym będzie dokupienie wzmacniacza stereo i kolumn. Zestaw ten sterowany byłby z wykorzystaniem wyjścia pre out dla drugiej strefy z Onkyo (wewnętrzny dac to Asahi Kasei (384 kHz) model AK44580) lub z laptopa i zewnętrznego mocno budżetowego, aczkolwiek dającego radę napędzić moje słuchawki, dac`a Sabaj Da3 (Sabre ES9018Q2C USB DAC/head amp with XMOS XU208. 32bit/768khz. DSD 512). Ponieważ ma to być zestaw stereo grający w pokoju, gabinecie ok. 15m2, gdzie mogę pomieścić niewiele sprzętu rozważam zakup niezbyt mocnego wzmacniacza wraz z kolumnami podstawkowymi (monitorami?). Budżet do 3 - 4k zł. Przeglądając fora i oferty sklepów/salonów audio przyciągnęły moją uwagę wzmacniacze Rotel A10, Cambridge Audio Topaz AM 10 oraz NAD316 lub wyższy model mieszczący się w budżecie i pozwalający dokupić jeszcze kolumny. Wyznacznikiem gatunków muzycznych, których słucham jest Yello (albumy Toy, The Eye, Touch itp.) Od dźwięku oczekuję, że bas będzie z konturem, niezbyt rozlany, bardziej punktowy, wokale wyraźne ale nie wypchnięte do przodu, soprany z dobrą rozdzielczością, detaliczne, całościowo zestaw miałby grać lekką V-ką. Czy któryś z tych wzmacniaczy to zapewni i jakie kolumny byłyby dla niego dobrym kompanem? Proszę Panów o rady i sugestie. Chciałbym mieć jakiś obraz zanim udam się na odsłuch. Liczę na pomoc i serdecznie pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Do takiego pomieszczenia moim zdaniem masz dwie opcje:

1. Klasyczna: Np NAD 316 +KEF Q350 lub Magnat Humidor

2. Mniej klasyczna ale dostosowana do pomieszczenia. Monitory aktywne bliskiego lub średniego pola. W tej cenie znajdziesz świetne do takiej ceny. Wtedy podłączasz je do razu pod pre out ampli bez wzmacniacza.

Piotrek

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Piotrek za radę. Wybieram opcję pierwszą ale dostosowaną do moich oczekiwań w zakresie brzmienia czy sygnatury tegoż brzmienia dźwięków. Poszukam, poczytam, odsłucham i coś tam wybiorę. Widzę sporo promocji w salonach. Opcja druga super jest dla kogoś kto dźwiękiem zajmuje się w studio. Taki zestaw np. Adam Audio a7x pewnie by zaspokoił oczekiwania wielu sympatyków słuchania muzyki ale to zestaw studyjny kojarzący mi się z "przeźroczystością" akustyczną, która oddaje to co dostanie, a ja szukam zestawu grającego lekką V. W monitorach studyjnych poza tym mało opcji połączeń jest, z reguły 1xRCA, 1xXLR, brak równoczesnego regulowania głośności bez miksera, ograniczenia korekcji tonów itp. Odpada ta opcja. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek z całym szacunkiem do twojego działania na forum ale od fachowca z branży oczekiwałbym tekstu bierz to albo to, ponieważ ... a nie tylko to i to bo jest dobre, kontynuując wątek (poczytałem nie tylko opinie z ceneo) wiem, że chyba potrzebuję wzmaka NAD 326 i kolumn podstawkowych, które zaspokoją mój pierwszy głód usłyszenia dobrej muzy. Dodając informację do moich oczekiwań muszę doprecyzować, że jetem starszakiem świeżo po 50-tce, który słyszy wysokie słabiej, a słucham bardziej chyba już ciałem hehe, stąd oczekiwana V-ka. Do tego NADa wymyśliłem takie podstawkowce: Dynavoice Definition DM-6.... Elac Debut 2.0 B6.2....Polk audio RTi A3....Monitor Audio Bronze 2..... Focal Chorus 706 oraz B&W 685. Pytanie do kolegów, która z tych poniekąd budżetowych kolumienek ma szansę spełnić moje oczekiwania (bas z konturem, nie rozlany, dobre detale w średnich i wysokich tonach, lekka V ??? Panów z branży proszę o rady takie jakbyście wybierali do siebie do domu nie myśląc ile czego wam zalega w magazynie ;) Kolegów posiadających lub którzy pozbyli się tegoż asortymentu tym bardziej zachęcam żeby mi pomogli :) Proszę o wyrozumiałość i rady, które pomogą mi podjąć decyzję czego posłuchać przed zakupem. Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek ja nie mam żadnych pretensji i szczerze dziękuję za zainteresowanie i rady. Przedstawiłem budżet oraz oczekiwania i otrzymałem konkretne propozycje, nad c316, Marantz, Magnaty 673, humidor, kef q350 ale zabrakło mi twojego zdania jak to gra, że niby to jaśniej, to ciemniej, to analitycznie, a to inaczej. Wiem, że mogę poszukać info w internecie, jest tego sporo, tylko że część informacji to artykuły sponsorowane, na Ceneo opinie pisane pod dyktando, w branży różnie ale każda sroczka chwali swój ogonek ? myślałem, że na forum jakoś to żyje trochę inaczej. Wiem, że odsłuch najważniejszy ale jak już tu jestem to chcę jak najwięcej się dowiedzieć na temat, taką mam naturę ... dociekliwą. Coraz bardziej się utwierdzam, jak to napisałeś, że z pustego to i Salomon nie naleje, a w budżecie założonym cokolwiek kupię tak samo zagra, dobrze i adekwatnie do budżetu. Chociaż czytając niemieckojęzyczne fora dowiedziałem się, że mój faworyt Nad C326 to słaby wybór. Przegrzewa się, brzmi sucho i lepszy wybór już to wiekowy Nad 3031 za grosze hehe. Każdy słyszy inaczej, a niektórzy twierdzą, że to nasza świadomość kreuje rzeczywistość wokół nas. Jak sobie wmówimy, że brzmi świetnie to tak będzie. Może tędy droga ... Pozdrawiam serdecznie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak sobie to wyobrażam, tylko chciałem najpierw wybrać jakąś pulę np. 4 kolumn i dwóch wzmacniaczy, a do tego wybierania najlepsze jest chyba to forum. Bez odsłuchu się nie obejdzie to wiem. Ważne też dotknąć i sprawdzić funkcjonalność. Mam doświadczenie z kina. Opierając się na opiniach tylko i założonym budżecie kupiłem Onkyo 676 plus set 5.1 stx electrino. Ogólnie jestem z kina zadowolony ale poprawiłbym parę rzeczy żeby była pełna satysfakcja. Np. zastanawiam się nad wymianą w subie panelu wzmacniacza, żeby było wejście LFE, żeby można było normalnie kalibrację zrobić z mikrofonu, a nie kręcić potencjometrami za subem ? tylko czy warto? Za cenę nowego/dobrego panela mogę kupić używanego Suba z tą funkcjonalnością... Brak wiedzy, doświadczenia nie sprzyja zakupom. Warto czerpać z doświadczeń kolegów jak najbardziej. Na co liczę tutaj ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę o wymianie kolumn kina kompleksowo, STX electrino 150 fronty jak najbardziej OK są, Nawet gdybym wymieniał set 5.1 to te kolumienki zostawię, bo bardzo mi pasują nawet w stereo z ONKYO ampli ale centralny , surround`y i sub przez brak LFE mogłyby być lepsze. Dużo zależy też od jakości nagrania blueray`a czy pliku z filmem. Na części filmów jest czad i włos się jeży na głowie od realizmu efektów dźwiękowych, a czasami przy słabszej jakości jest tylko przeciętnie, jak spod koca jak ktoś użył porównania. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...