Skocz do zawartości

WYGRAJ!! Heco Aurora 700


S4Home

Recommended Posts

Kolejny test:

 

Oczy

Niby kolumny mają cieszyć uszy, jednak jest to dla wielu z nas „mebel” i po prostu musza koegzystować z otoczeniem domowym. Testowałem kolumny w jasnym wykończeniu i pięknie wyglądały w jasnym salonie. O ile wygląd „jako taki” można zobaczyć na zdjęciach i samemu ocenić, czy nam przypasują, to czego nie widać na zdjęciach to ogólna spójność wrażeń wzrokowych z bliska i daleka – po skróceniu odległości sprzęt dalej wygląda po prostu estetycznie, być może ciut drożej niż jego klasa cenowa.

Dla mnie osobiście pewnym kłopotem są rozmiary kolumny, które co prawda na dla większości osób będą zaletą – bo zwyczajnie sprawia to wrażenie porządnego sprzętu i umieszcza kolumny na poziomie uszu – ale mi zwyczajnie zasłaniały ekran projektora. Warto więc zwyczajnie pomierzyć, albo jeszcze lepiej – wypożyczyć je do domu. To ma dużo więcej zalet, ale o tym później.  

No i poznacie Współczynnik Akceptacji Żony - u mnie był wysoki ?

Dłonie

Odczucia „dotykowe”, konstrukcja także wpływa na nasze obcowanie ze sprzętem, a czasem także i dźwięk, więc nie sposób ich pominąć.

Kolumny są dość ciężkie 20 kg, co w połączeniu z 116 cm wysokości sprawia pewne kłopoty przy wniesieniu czy rozstawianiu kolumn, ale zwraca się przy zapewnieniu im stabilności. Pomagają w tym dość przyzwoite kolce dołączone do zestawu, zarówno metalowe jak i gumowane. Jeśli miałbym porównać je do odpowiedników cenowych, to spokojnie dałbym oczko więcej jeśli chodzi o wrażenia dotykowe. Osobiści bardzo lubię maskownice magnetyczne i takie też są tutaj. Szkoda, że nie da się ich przyczepić z tyłu obudowy.

Jeśli chodzi o tył, znajdziemy tu dwie ciekawe rzeczy. Po pierwsze, podwójny bas-refleksów – warto zwrócić uwagę, że będzie trzeba odrobinę odsunąć kolumny od tylnej ściany. Z drugiej strony, można trochę modyfikować bas zatykając np. tylko jeden z bass-refleksów.
Na tyle znajdziemy także drugi „podwojony” element – gniazda do bi-amping’u. Wysoka efektywność kolumny nie zmusza do tego, ale fajnie mieć możliwość, jeśli np. macie wolne wzmacniacze w amplitunerze A/V. Ja tego nie testowałem, ale przyjemnie mieć taką możliwość. Przy bardziej złożonych zestawach możemy kształtować brzemiennie wyższych tonów odpowiednimi kablami czy wzmacniaczem lampowym.

Odczucia „dotykowe” są bardzo pozytywne – kolumna jest zbudowana solidnie, nie ma mowy o żadnych zadziorach czy tandecie. To na pewno model który przyjemnie dotknąć i poczuć solidność, a słuszna masa, choć początkowo kłopotliwa, dobrze ustabilizuje membrany.

Uszy

Ad meritum – przesiadłem się z prostych podłogówek Sony i wrażenie, zwłaszcza po wymianie amplitunera na Onkyo TX-NR686 (kilka dni słuchałem na starym Sony DE-495), były pozytywne.

Największe wrażenie robił dość spory bas, zupełnie nie nachalny, nie męczący, a jednak dający odczuć się w drżeniu kanapy. Miałem wrażenie dość spójnego wypełnienia basem, zwłaszcza w filmie, ale przy muzyce i ustawieniu stereo te kolumny potrafiły też trochę „rozbujać” otoczenie bez użycia subwoofera.
Co ciekawe, nawet podsunięte nieco do ściany nie „dudniły” basem. Nie wiem jak to możliwe, ale odbieram to pozytywnie.

Tony średnie określiłbym jako co najmniej dobre – nie były wybitne, ale w tej klasie cenowej myślę, że jest powyżej przeciętnej.

Tony wysokie potrafiły tu i ówdzie fajnie zaskoczyć, ale nie nigdy nie wbijały się w uszy, nie męczyły.

Chciałbym się odnieść do opinii, że właśnie ten Onkyo z tymi kolumnami powoduje lekkie przegięcie i „wbijanie się” tonów wysokich oraz nieco „rozlazły bas”. Osoba która to pisała, odnosiła się do salki S4Home. Ja słuchałem tego zestawu i u siebie w salonie, i w rzeczonej salce w Oświęcimiu. Moja subiektywna ocena jest taka, że zestaw grał lepiej w moim salonie niż w salce, która jest super akustycznie przystosowana. O ile na upartego mogłem znaleźć wskazane problemy (ale naprawdę upierając się) w salce odsłuchowej, to u mnie w domu grały dużo przyjemniej i na pewno nie męcząco.

Kolumny wydają mi się być gdzieś pomiędzy pewną muzykalnością a analitycznością, dokładnością dźwięku. Nie jest to ani finezja Fyne Audio 500, ani techniczna, sucha analityczność Dali Zensor. Jest to coś pomiędzy, z dodatkowym delikatnym pociągiem w stronę mocnego, „tanecznego” brzmienia. Taki kompromis może dobrze sprawdzić przy uniwersalnych kolumnach do domu.

W kinie domowym kolumny zapewniały dość dużo „spektakularność” brzmienia, po prostu spełniały swoją robotę, żałuję, że były sparowane ze słabym centralnym głośnikiem (znowu, proste stare Sony), ale i tak dużo go wyciągały.

Dość wysoka konstrukcja z jednej strony przyjemnie umieszczały dźwięki bliżej ekranu, z drugiej strony kolidowała z moją konfiguracją ekrany do rzutnika.  

Zabrakło odrobinę punktowości znanej z przetworników współosiowych, ale nie przeszkadzało to w radości z oglądaniu filmów.

Chciałbym tutaj zwrócić uwagę, że wrażenia odsłuchowe są najważniejsze ze wszystkich, a przy tym najbardziej subiektywne – i nie chodzi tu tylko o Wasze postrzeganie, ale o akustykę pomieszczenia.
Dla mnie to były dwa nieco różne grania i paradoksalnie, brzmiało lepiej w domu niż w dedykowanej salce akustycznej. Daje do myślenia!

Serce

Kolumny nie są do życia potrzebne. Kolumny mają bawić, dawać radość, zapewniać miłe spędzanie czasu i nie denerwować. Dlatego warto napisać parę słów o tym, jak się z nim czułem przez ten niecały tydzień testów.

Przede wszystkim, otworzyły mi one oczy na to, ile może wnieść zmiana sprzętu audio na lepszy, na to jak ładnie mogą wyglądać i przede wszystkim, jak dużo radości może mi znowu dać zwyczajne słuchanie muzyki czy oglądanie filmów.

Z pewną przykrością pakowałem je do kartonu i odwałem do kolejnych testerów, została po nich pewna pustka. Będę je mile wspominał.

 

Głowa

Każdy z nas musi sobie uczciwie odpowiedzieć na pytanie, gdzie chcemy ulokować swoje pieniądze, dlatego warto do tematu podejść z głową, trochę na spokojnie.

Dla mnie te kolumny to ciekawy wybór dla kogoś, kto nie chce kupować drogiego wzmacniacza, bo łatwo je napędzić, i nie sprawiały wrażenia wybrednych – nawet mój stary biedny Sony dał radę z nim dać sporo radości. Mają ciekawy wygląd, który może się podobać i skomponować ze współczesnymi meblami. Mają uniwersalność brzmienia, więc nie musimy ich dedykować do jednego celu. Są solidnie wykonane i nie rozpadną się od własnego basu. Złącza do bi-ampingu dają potencjał do eksperymentów. Cena jest w moim odczuciu rozsądna, jak za sprzęt tej klasy.

In minus, dla mnie dość krytyczny, jest wysokość kolumny – choć do odsłuchów bez obrazu albo obok obrazu to jest plus, u mnie po prostu musiałem mocno zmniejszyć obraz z projektora. Kolumny – jak każde inne zapewne – grały dość różnie u mnie w salonie i w salce odsłuchowej, więc naprawdę warto je sprawdzić u siebie,.

Na koniec dnia, myślę, że warto brać Heco Aurora 700 pod uwagę jako uniwersalne kolumny głośnikowe. Nie jestem specjalistą w tym zakresie, i odbiorca tego tekstu pewnie też nie, więc napiszę najprościej jak się da:

Najważniejsze jest to, jak się z tym sprzętem poczujecie u siebie w domu – jak zagra, jak się skomponuje i czy się zwyczajnie zmieści. Żonie się raczej spodoba ? Dlatego postarajcie się o odsłuchy u siebie w domu, i dajcie im szansę, ale też weźcie coś do porównania – bo choć to obiektywnie dobry wybór w  tej klasie cenowej, to musi pasować Wam. Dobra wiadomość jest taka, że tylko Wam i naprawdę innej opinie spadają na drugi plan.

 

_heco1.png

_heco2.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 176
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

14 minut temu, Arturas napisał:

No i co? Wygrał ktoś te Aurora? S4 to chyba Ty je najbardziej wdrożyłeś na rynek polski ? Ja cały czas szukam zamiennika i nie mogę znaleźć, już byłem pewien że Canton chrono ale one grają sztucznie syntetycznie niestety 

A Onkyo dalej jest?A czego ci brakuje lub co ci przeszkadza w aurorach 1000?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wymieniam bo nie mam na co ? one grają bardzo naturalnie i przy różnych płytach grają inaczej, to jest ich plus że zaskakują i mają mega przestrzeń dookólną, po prostu szukam zamiennika w cenach do 6tysi za parę i nie moge znaleźć ? Onkyo jest i będzie tu wieczne, gdzie ja kupię takiego klocka za takie pieniądze z takimi możliwościami

A w Aurora nie pasuje mi tylko przebasowienie dudnienie i nic więcej ?

Kubakk wyczuwam że coś pijesz do mnie, złośliwość wyczuwam, szarpiesz i kąsasz mnie, jak będziesz niegrzeczny to wyjmę Ci jedną lampę z Twojego wzmacniacza ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Arturas napisał:


??

w Aurora nie pasuje mi tylko przebasowienie dudnienie i nic więcej ?

Kubakk wyczuwam że coś pijesz do mnie, złośliwość wyczuwam, szarpiesz i kąsasz mnie, jak będziesz niegrzeczny to wyjmę Ci jedną lampę z Twojego wzmacniacza ?

Zbyt do siebie bierzesz , ja bym doradził bo do 6tysi można coś fajnego kupić np focal chorus 726 :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledzę ten temat i się zastanawiam, jak ludzie mogą testować te kolumny, patrząc po zdjęciach w jakich warunkach one maja grać...

Przecież 700 to już ładne krowy, nie mówiąc o 1000 i takie kolumny pięknie poupychane po kątach są podawane ocenie?

Kolumny dobieramy do metrażu i przynajmniej połowa przeprowadzonych tutaj testów tych kolumn jest o d... rozbić.

Później to ludzie czytają i mają błędne wyobrażenie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, finchers napisał:

Śledzę ten temat i się zastanawiam, jak ludzie mogą testować te kolumny, patrząc po zdjęciach w jakich warunkach one maja grać...

Przecież 700 to już ładne krowy, nie mówiąc o 1000 i takie kolumny pięknie poupychane po kątach są podawane ocenie?

Kolumny dobieramy do metrażu i przynajmniej połowa przeprowadzonych tutaj testów tych kolumn jest o d... rozbić.

Później to ludzie czytają i mają błędne wyobrażenie.

 

Nie uważasz, że na tym polega istota tych testów? Testy branżowe przeprowadzane są często w sterylnych, laboratoryjnych warunkach (mam tu na myśli dedykowane sale odsłuchowe z uwzględnieniem książkowego rozstawienia kolumn, zaadaptowaną akustyką i wszelkimi dobrodziejstwami poprawiającymi odbiór muzyki). Wnioski z takich testów są tak samo przydatne końcowemu odbiorcy jak suche dane techniczne - dają jakiś tam pogląd na temat stylu grania względem innych kolumn testowanych w tych samych warunkach.

Testy użytkowników przybliżają nas krok bliżej do realnych warunków w jakich większość kolumn będzie ustawiona. Wrażenia opisywane są bardziej "pospolitym" językiem (jeżeli mogę to tak nieładnie nazwać) co również ułatwia zrozumienie jak gra testowany system. Poza tym, testy te pokazują, że część stereotypów związanych z doborem odpowiednich kolumn do wielkości pomieszczenia może być przełamana. Różne kolumny mają różną wrażliwość na ustawienie i kubaturę pomieszczenia. W tym przypadku Aurory, pomimo swojej wielkości, zachowują się wyjątkowo przyzwoicie w wielu "trudnych" pomieszczeniach. 

Osobiście bardziej bym się obawiał, że błędne wyobrażenie może być spowodowane lekkim podkoloryzowaniem testów z uwagi na ich konkursowy charakter (test sprzętu jednego producenta). Ale, jak pewnie sam zauważyłeś, nawet w tych recenzjach pojawiają się negatywne opinie na temat Auror. Poza tym ciężko na siłę szukać samych negatywów w sprzęcie, który w swojej klasie cenowej sam się broni.

 

Polecam obejrzeć jaki sprzęt niektórzy wstawiają do małych pomieszczeń :)

 

Edytowano przez kukocz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kubakk napisał:

Zbyt do siebie bierzesz , ja bym doradził bo do 6tysi można coś fajnego kupić np focal chorus 726 :P

Też myślałem nad Focalami, już też się przymierzałem do 826vw limited edition, Focal dla mnie gra bezpośrednio na słuchacza, przestrzeń taka sobie, na Audio show podobnie, bez rewelacji, jedynie co w Focalach jest piękne, to wysoka cena ?

2 godziny temu, kukocz napisał:

A próbowałeś wypożyczyć Aurora 700? U mnie na ~22m2 grały bardzo dobrze, bez dudniącego basu. Rezonanse dopiero było słychać na przedpokoju :)

No właśnie może masz rację, prawdopodobnie mam za duże kolumny do małego metrażu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kukocz tylko później są właśnie opinie że bas dudni, że go za dużo jak są nieprawidłowo dobrane do metrażu. A tutaj w większości przypadkach tak jest.

I poźniej idzie fama że Heco maja dużo basu.

Z 2 strony takie testy miałyby większy sens jakby było do porównania 3 firmy na cenowo podobnym poziomie.

I wtedy trzeba wytypować swojego zwycięzcę w takich testach. A tak to trzeba wysilać się na "ochy" i "achy" i lać miód na uszy producentowi który jest zoobowiązany do wytypowania najlepszej recenzji.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Arturas napisał:

Też myślałem nad Focalami, już też się przymierzałem do 826vw limited edition, Focal dla mnie gra bezpośrednio na słuchacza, przestrzeń taka sobie, na Audio show podobnie, bez rewelacji, jedynie co w Focalach jest piękne, to wysoka cena ?

No właśnie może masz rację, prawdopodobnie mam za duże kolumny do małego metrażu

Na onkyo pewnie szału nie ma , chociaż wg mnie gra zacnie , natomiast na lampie mam efekt 5 głośników na całej przedniej ścianie + efekt "mgły" muzycznej w całym pomieszczeniu , tak jakbym był otulony muzyką :P czy cena wysoka ? na black friday q21 sprzedawało komplet 716 za 3000zł więc za śmieszne pieniądze 

Jak wybierałem kolumny to słuchałem sporo większych pylon sapphirów 25 i w sali odsłuchowej masakrycznie dudniły , zapewne ~20m^2 to było za mało dla nich i tak samo pewnie jest z aurorami , to są spore klocki z dużymi przetwornikami , takie 1000 to pewnie do 40m^2+ ;) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co na Onkyo szału nie ma? Jest szał, przecież ja nie słucham tylko w domu, tylko w różnych konfiguracjach, po prostu granie Focali nie podoba mi się, na Audio show też nic specjalnego, a tam grały Focal z najwyższej półki,a co Ty masz zestaw kina domowego z Focali? Bo nie rozumiem części wypowiedzi ?

A to może być prawda że mam za duże kolumny do pomieszczenia i to dlatego. Ale znowuż oddech i przestrzeń jest większa, ja z chęcią mógłbym zamienić wiesz na monitory, ale monitory które grają tak by znikały z pomieszczenia, to ceny zaczynają się od 7 tysięcy, a dobrych na rynku wtórnym nie ma też

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Arturas napisał:

Hahahaha bardzo śmieszne ? co Wy ode mnie biednego chcecie? Ja za Tobą Piotrek stoję murem jak rozszarpuje Cie Top hi-fi, ostatnio w ogóle mnie nie ma, za co mnie tak bardzo nie lubicie i nienawidzicie? Szczera odpowiedź z Waszej strony po męsku prosto z mostu poprosze ?

Ale weźmiesz je w cenie 6k:) mamy ekspozycję. O to chodzi.

5 godzin temu, kukocz napisał:

Nie uważasz, że na tym polega istota tych testów? Testy branżowe przeprowadzane są często w sterylnych, laboratoryjnych warunkach (mam tu na myśli dedykowane sale odsłuchowe z uwzględnieniem książkowego rozstawienia kolumn, zaadaptowaną akustyką i wszelkimi dobrodziejstwami poprawiającymi odbiór muzyki). Wnioski z takich testów są tak samo przydatne końcowemu odbiorcy jak suche dane techniczne - dają jakiś tam pogląd na temat stylu grania względem innych kolumn testowanych w tych samych warunkach.

Dokładnie taki był zamysł. Aby nie robić testu branżowego w salce tylko w normalnych pokojach, które ludzie mają w domach. I uważam że taki opis daje więcej niż testy w gazetkach. 

1 godzinę temu, Elizjum7919. napisał:

A może Heco elementa 700 u kolegi gdzie kupowałeś

Elementa jest znacznie droższa.

To wyższe seria od aleva GT. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem z jakimś forumowiczem na innym forum, co kupił Heco Celan 902 i też miał przebasowienie, zresztą na Avs te revolution tak samo, zresztą chyba pisaliśmy o tym na forum i tam gadalem z tym facetem od Heco, tam mówił mi że to jeden konstruktor jest od Heco i Magnata, te revolution też miały mega przestrzeń głębię, za to lubię Heco, chyba taka specyfika Heco, trzeba mieć dobrze wytlumiony pokój, nie wiem czy szanowny kolega Nowy 123 ma rację, że przebasowienie zależy w tym przypadku od wzmacniacza, kupiłeś tego Magnata,on gra cieplej od Onkyo, więc to powinno być odwrotnie, że u Ciebie przebasowienie poprzez cieplejszy dźwięk, no tak mi się wydaje .Ja zmniejszylem bas we wzmacniaczu i jest oki, ale szukam niby wiecie może morze.... Piotrek te Minas Anor na Avs grały rewelacyjnie, tylko która tam była wersja? Ta najnowsza chyba 4? Bo już nie za bardzo pamiętam, mówił mi że 14tysi chyba

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

 

Moja ściana wygląda tak

Aurory mają stać wiadomo po bokach cała ściana ma 3.75m natomiast tu gdzie stoi wazon jest 90 cm do stolika

meble są orzech antyczny z czarną szybą chce białe Aurory i srebrną  y 803 ,oczywiście wazony i choinkę przestawię w inne miejsce

Białe będzie pasować kolorystycznie ?

Wydaje mi się że bok kolumn bedzie ładnie pasować do ściany .

20150212_224345.jpg

Edytowano przez latarnik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...