Skocz do zawartości

Zestaw stereo do 6-7 tys. zł


pawelhala

Recommended Posts

Jest to mój pierwszy post, zatem witam serdecznie wszystkich miłośników dobrego brzmienia.

Pozwoliłem sobie zamieścić niniejszy post ze względu na to, że po podjęciu decyzji o nabyciu pierwszego zestawu stereo z prawdziwego zdarzenia znalazłem się w martwym punkcie. Moim zamiarem było nabycie zestawu stereo umożliwiającego mi odbiór stacji radiowych oraz do czasu zaopatrzenia się w gramofon pozwalającego na wykorzystanie pendrive'a za pośrednictwem portu usb, celem dostarczania do systemu nagrań. W związku z powyższym, naturalnym wyborem był dla mnie amplituner wraz z zestawem kolumn. Na taki zestaw planowałem przeznaczyć około 3-4 tys. zł. Po podjęciu zamiaru nabycia zestawu zabrałem się za wertowanie dziesiątek postów oraz artykułów, co miało pozwolić mi na wybranie optymalnego dla mnie zestawu.

Myślę, że w miejscu tym należy wskazać moje preferencje muzyczne - jest to przede wszystkim rock w wydaniu klasycznym (lata 60, 70, 80) jak również brzmienia nieco cięższe jak choćby black sabbath. Muzyki słucham raczej przy niskim poziomie głośności, zatem zależy mi na tym aby zestaw pokazywał swoją najlepszą stronę właśnie przy tego rodzaju odsłuchach. Zestaw znaleźć się ma w pokoju o powierzchni 22 m2. Do powierzchni tej należy doliczyć również aneks kuchenny oraz dosyć otwarte przejście na przedpokój. Poniżej załączyłem rzut mieszkania, z tym zastrzeżeniem że obecnie pokój z kuchnią stanowią jedno pomieszczenie.

Przechodząc do meritum. Z każdym kolejnym artykułem, budżet zaczął mimo mojej woli rosnąć i obecnie stanowi około 6-7 tys. zł. Z biegiem czasu zacząłem się także zastanawiać, czy rzeczywiście amplituner to jest to czego potrzebuje, czy nie lepiej natomiast oprzeć zestaw na klasycznym wzmacniaczu. Ostatecznie pełen pozytywnej energii udałem się w dniu dzisiejszym do salonu audio celem sprawdzenia kilku konfiguracji sprzętowych. Próby opierały się na następujących elementach: amplitunerach yamahy rn 602 oraz rn 803, wzmacniaczu yamaha a-s701, oraz kolumnach indiana line diva 552 i qx-4 mission. Odsłuch miał obejmować również kolumny bowers & wilkins 683 s2, przy czym sprzedawca w zasadzie na samym wstępie stwierdził, że nie sprawdzą się one w moim mieszkaniu. Na pierwszy ogień poszła yamaha rn 602 wraz z kolumnami indiana line diva. Moje wrażenia nie należały do pozytywnych, miałem wrażenie że dźwięk jest bardzo mało wyrazisty, jak gdyby wydobywał się zza czegoś w rodzaju filtra. Następnie miejsce rn 602 zastąpiła 803 i tutaj przyznaję, że poprawa była znaczna. Kolumny rzeczywiście odżyły, a wrażenie obecności filtra jakby minęło. W ramach kolejnej próby do amplitunera 803 podpięto głośniki qx-4 mission, jednakże kolumny te mnie rozczarowały. Dźwięk się z nich wydobywający był przytłumiony, a kolumny bazowały głównie na buczącym, przez co również uciążliwym basie. Tak więc to nie było to. Na ostatni ogień do kolumn indiana line podłączono wzmacniacz. Pomimo, że artykuły branżowe w zasadzie zgodnie twierdzą, że wzmacniacz a-s701 i amplituner rn 803 są to maszyny niemal identyczne, to moim skromnym zdaniem wzmacniacz wypadł wyraźnie korzystniej. Pomimo stopniowego progresu, nawet w przypadku optymalnego w tych warunkach zestawienia, tj. wzmacniacza i kolumn indiana, miałem wrażenie niedosytu. Największy zarzut mogę skierować względem selektywności brzmienia, co przejawiało się przede wszystkim w brzmieniu gitar - dźwięk w mojej opinii był zbyt jednolity, odbiór nie pozwalał na delektowanie się brzmieniem poszczególnych instrumentów, lecz kolumny serwowały mi w znacznej mierze zlaną muzyczną masę. Tak jak już napisałem, wychodząc z salonu czułem się mocno zdezorientowany, nie tego oczekiwałem od zaangażowania w sprzęt grający 7 tys. zł. Stan ten skłonił mnie również, aby podzielić się z wami moimi spostrzeżeniami, z nadzieją że znajdzie się ktoś o większej ode mnie wiedzy kto będzie w stanie skierować mnie na właściwe tory w trwającej przygodzie w poszukiwaniu sprzętu. Niezależnie od tego co napisałem na wstępie, iż jednym z założeń jest odbiór stacji radiowych (co też początkowo skierowało mnie w stronę amplitunerów), jestem w stanie z tego warunku zrezygnować jeżeli będzie to uzasadnione jakością brzmienia. Za wszelkie sugestie z góry dziękuje.  

73fbf_92b5_big.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 152
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Przerabiałem podobne zestawienia z Yamahą i też przeżyłem lekkie rozczarowanie. W trakcie odsłuchów sprzedawca zasugerował zestaw Rotel A12 z kolumnami B&W, dużo przyjemniejsze granie, lepsza dynamika, fajnie muzykalny zestaw. Ja słuchałem akurat z podstawkowcami, ale przy Twoim budżecie i metrażu, możesz pomyśleć o podłogowych B&W. Co do funkcji radia FM się nie wypowiem, bo słucham tylko w aucie :) ale musiałbyś dokupić jakiś tuner czy streamer.

Szkoda pieniędzy na amplituner, tym bardziej, że chcesz rozbudowywać jeszcze zestaw o gramofon.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Po pierwsze odwiedź także inny salon niż Top Hi-Fi będziesz miał znacznie lepszy wybór produktów w takiej cenie.

Moim zdaniem do odsłuchu na pewno powinny się znaleść: Heco 700, Zensor 7 od Dali, Monitor Audio Bronze 6 i Magnat Quantum 725. Można dopisać także ELAC F6.

Z kolei co do wzmocnienia sygnału oprócz wspomnianej RN803 jeszcze NAD 368, Marantz PM 6006, Xindak 06, Cambridge CXA60.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Potwierdzam, że lepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie wzmacniacz stereofoniczny niż amplituner. Amplituner (nawet wysoki model Yamahy) zawsze będzie pewnym kompromisem i sam to słusznie zauważyłeś wychwytując fakt, że teoretycznie bliźniaczy A-S701 gra znacznie lepiej. Z kolei A-S701 to dopiero wierzchołek góry lodowej wśród ciekawych wzmacniaczy w tej i zbliżonej cenie. Dlatego odsłuch jest wskazany i to najlepiej w miejscu z szerokim asortymentem gdyż (na całe szczęście) w tym budżecie jest naprawdę spory wybór obiektywnie udanych urządzeń. Kolumny wymienione przez kolegów z S4 Home to klasyka w tej cenie i program obowiązkowy do sprawdzenia. Do zestawu dorzuciłbym w zasadzie jeszcze tylko Pylon Sapphire 25. Wymienione wzmacniacze na początek również wystarczą. Jeśli uda Ci się odsłuchać większość z proponowanych sprzętów zyskasz cenną wiedzę i jeśli jeszcze decyzja nie zapadnie, Twoje oczekiwania dźwiękowe będą już mocno sprecyzowane i będziemy już bardzo blisko celu :) Jeśli nie masz do Pabianic zbyt daleko (środek Polski), serdecznie zapraszamy. A co do wzmacniacza Nad 356 oraz 326 - co my zrobimy jak w końcu go zabraknie... ;)

Pozdrawiam,

Michał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Q21 napisał:

A co do wzmacniacza Nad 356 oraz 326 - co my zrobimy jak w końcu go zabraknie... ;)

My jako branża będziemy skamleć :P Oczywiscie żartuję.

Natomiast ceny używek zaczną rosnąć i być popularne. Głównie 356BEE który można kupować używany. Z 326 gorzej.

Ale prawda taka że niesamowicie udane konstrukcje. Miały EISE? Bo nie kojarzę, to taka dygresja bo w innym miejscu o tym dyskutujemy :P

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

Cześć,

Po pierwsze odwiedź także inny salon niż Top Hi-Fi będziesz miał znacznie lepszy wybór produktów w takiej cenie.

Moim zdaniem do odsłuchu na pewno powinny się znaleść: Heco 700, Zensor 7 od Dali, Monitor Audio Bronze 6 i Magnat Quantum 725. Można dopisać także ELAC F6.

Z kolei co do wzmocnienia sygnału oprócz wspomnianej RN803 jeszcze NAD 368, Marantz PM 6006, Xindak 06, Cambridge CXA60.

Piotrek

Wszystko super, ale zwróćcie uwagę na budżet tego Pana. Wzmocnienie, tuner radiowy, odtwarzacz plików i małe podłogówki. jakim cudem ma się to zamknąć cenowo z wzmacniaczami jakie proponujecie? Pomijam kwestie gabarytów kolumn Debut F6, Zensor 7 do 22 m2? Serio?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Debut F6 i Zensory 7 to wchodzą do 18 m na lajcik. Nie wiem czemu od dłuższego czasu macie z tym problem.

Sprawdźcie, serio.

Tuner radiowy w 21 wieku? Odtwarzacz plików to Chromecast Audio za 120 zł.

Trzeba nieco ruszyć główką. Lepiej wziąć lepsze kolumny niż stawiać na streamer, który przecież jak sami wiecie zaraz przestanie być aktualny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek temat obok twierdzisz, że do 18m2 to Debuty F5, a tutaj już F6 :) 

Obstajemy przy swoim, skoro Zensor 7 i Debut F6 pasuje do 18m2, to do jakich pomieszczeń pasuja Zensory 5/Debuty F5 nie wspominając już o podstawkach? Większość klientów myślących stereotypowo, że mała kolumna  nie ma prawa zagrać, po odsłuchach u nas i testach w domu, gdzie ma możliwość porównać mniejsze i większe kolumny np w 15 czy 20m2, dochodzi do wniosku, że jednak się da i jest dużo lepiej i taniej, tym bardziej jak komuś zależy na słuchaniu po cichu. 

Tak, w XXI wieku ludzie dalej słuchają radia. Jeśli ktoś słucha np. trójki to jest skazany na tuner, jakość z radia internetowego jest bardziej niż tragiczna. Tutaj zasada: nasz klient nasz pan. 

I nie pakujmy wszystkich firm do jednego worka, to że Pionek wycofał wsparcie do starszych streamerów, nie znaczy że robi tak Bluesound czy Yamaha.

Tak więc co zaproponujesz w kwocie do 6-6,5 tys max: wzmak+streamer z USB+radio FM+kolumny?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za opinie. Pozdrawiam również salon top hi-fi w Poznaniu. Wizyta u was bardzo mi pomogła, przy czym nie miejcie do mnie pretensji, że staram się poszerzyć swoje horyzonty i zaczerpnąć wiedzy od bardziej doświadczonych użytkowników. Bardziej doświadczonych oczywiście ode mnie. 

Obecnie, myślę że dojrzałem już do porzucenia koncepcji budowania zastawu na amplitunerze. Zrezygnuję równier z tunera, radia mogę słuchać rowniez w inny sposób (tak właśnie jestem przywiązany do trójki). Jedynym warunkiem jest możliwość podpięcia pendrive'a. Teoretycznie mógłbym zrezygnować również z takiej funkcji i zaangażować cześć zakładanych lub pewne dodatkowe środki w gramofon. Jedynym problemem jest tutaj aktualna zasobność mojej kolekcji płyt winylowych. Obecnie na półce stoją dumnie dwie sztuki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, nie mamy pretensji, to dość naturalne że czerpie sie więdze z różnych źródeł :) 

Jeśli jesteś przywiązany do Trójki to bez tunera się nie obędzie. Jakość PR3 w radiu internetowym nie jest zła albo kiepska- to jest jakiś dramat. Ale możesz przeciez dokupić tuner z 2giej ręki za kilka stówek :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Kubakk napisał:

a myślałem ,że to ~50zł warte ..,

A co powiesz na to:

https://allegro.pl/yamaha-tx-2000-tuner-okazja-unikat-i7531671653.html

Mam TX-1000 i różnica w dźwięku między tym staruszkiem, a radiem internetowym nawet w obrębie tej samej stacji jest naprawdę spora na korzyść tunera.

Polecam:

https://allegro.pl/yamaha-tx-1000-flagowy-tuner-radiowy-hi-end-i7473601406.html

https://allegro.pl/yamaha-ct-v2-analogowy-tuner-vintage-sprawny-i7556252826.html

https://allegro.pl/yamaha-t-1-mega-okazja-i6906960352.html

oraz modele T-85;T-80; T-70

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, S4Home napisał:

Nie no 2500 to już trzeba byc szaleńcem. Zwłaszcza że u nas w rządzie może to przejść jak TV. W rok. I tyle będzie warty.

Patrz perspektywicznie , zawsze można w razie czego wystawić na ebay-u , i sprzedać do jakiejś Ghany czy Nigerii , bo tam jeszcze długo DAB+ nie zawita :) 

A i u nas może być różnie , bo sądząc po informatykach jakich rząd zatrudnia, i efektach ich pracy w postaci gorzej niż źle działających programach, to może się zdarzyć że jak szybko DAB + włączą tak szybko wyłączą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do analogowego radia to myślę, że możemy spać spokojnie jeszcze przez wiele lat. Na dzień dzisiejszy chyba? tylko Norwegia wyłączyła (albo dopiero mają w planach) analog. A są kraje, gdzie DAB jest już od wielu lat.

Jak wyłączą analog to stacje mogą się zawijać za tydzień :) Gdzie najczęściej słuchamy radia? W samochodzie. A samochody daba nie mają. Jak nie będzie miał kto słuchać, nie będzie  kasy z reklam= nie będzie radia.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...