Skocz do zawartości

"tuningowanie" kolumn


muzyczny_gość

Recommended Posts

Zastanawia mnie fakt pofrasowania moich (tzw bocznych; czyt. stoja i zbieraja kurz) podłogowcow

Zapewne każdy o marce Tonsil .. słyszał, o kolumnach (średnio udanych) z serii Voyager również
Zapewne wielu z Was słyszało o firmie studio16hertz

do sedna sprawy..naprawde szkoda mi oddać za bezcen te podłogowce, nie dość ze pierwsze wiesze kolumny..to pomimo ze przewineły sie inne systemy to te kloce nadal stoją..sentyment..chyba tylko to mi do nich pozostało...

napisałem do w/w firmy ..i co się okazują Panowie z tej firmy poparli mnie w moich słowach "krytyki"..i jest opcja tuningu tych ze kolumn

"Uszczelnienie istniejącej obudowy,usztywnienie ,wytlumienie ,obudowa do
głosnika średniotonowego , nowa zwrotnica + kable, nowy sopran (vifa,seas,peerless)


a tu miłe słowa konstruktywnej krytyki:)
"Voyager 200 ma mnóstwo błędów konstrukcyjnych-podziały pasma 1200 Hz,5000
Hz, a najwłaściwsze podzialy pasma w zwrotnicy to 200 Hz,2500Hz -to są
ogromne różnice . Poza tym głośnik średniotonowy powinien byc sfiltrowany
a jest stłuminy wraz z jego rezonansami !!! konstruktorzy który tworzyli
scerzo,bolero,voyagery to ludzie starej daty którzy już nie pracują w
tonsilu.Dzisiaj się inaczej projektuje zestawy.Kasperczyk -człowiek z
nowego tonsilu coś tam nowego wdraża (siesta,premium ),zrobione jest to po
nowemu,ale tonsilowi brakuje dobrej kopułki ,nie potrafią jej wyprodukowac
to powinni ją kupic,badz skopiowac od duńczyków."



temat do dyskusji
przygotowanie raczej pod system 5.0 (sam nie wiem dlaczego wątek umieściłem w stereo) ale początek moze poświęcic samym podłogowcom
elektronika bardzo odpowiadał by mi stary poczciwy Harman Kardon 3550 (ampli)

i nie wiem jak ugryżć cały temat
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm no wiec na fronty lacznie do tysiąca sie zmieszcze icon_smile.gif
wybrałem opcje adekwatna do ceny rynkowej kolumn - nie dość,ze cholernie ciężko takie podłogowce sprzedac to widzialem kilka aukcji z regóły była zakańczana przedczasem ze względu na niska cene..w licytyacji te kolumny podchodzilo pod max 400-500zł
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w cenie tuningu jest wymiana głośników wysokotonowych? Wg opinii firmy nie są najlepsze...
Mam wątpliwości, czy takie zmodyfikowane kolumny zagrają lepiej niz używane w podobnej cenie. icon_cool.gif
Wychodzi kwota dochodząca do 1500zł (500zł są warte Voyagery, 1000zł modyfikacja).
Czy nie lepiej przeznaczyć ją na zakup np. JAMO E875
http://www.allegro.pl/item386149407_jamo_e...elona_gora.html
Kolumny bardzo ładne i ładnie grające, a bas mimo stosunkowo małych głośników (5.5”) jest dobry i szybki (zresztą co dwa głośniki to nie jeden).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RoRo
świetna propozycja
ale pozostaja dwie kwestie, sam nie wiem czy mi sie "opłaca" sprzedawac za 500zł (jak bym dostał za nie 700zł) to bym był wniebowzięty icon_wink.gif)))
jakoś te 500zł to hmm mnie nie zadowala..ale moze juz takie prawa rynku... icon_neutral.gif

Jamo jest rewelacyjna propozycja.. ale do tego musiał bym mieć jeszcze min centralny z tej samej serii.. icon_wink.gif

dwa - często gęsto na allegro pojawia sie kolumny / i nie tylko...gdzie ludzie sami od siebie chcieli na oko coś poprawić...
kolejna kwestia to nie wiem czy sprzet był katowany czy nie
Widzisz prawda jest taka, ze sam osobiscie o sprzet b.dbam nie słucham głośno nie doprowadzam do wrzenia kolumn itp itd...
to sa moje odwieczne dylematy..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Cytat

"Uszczelnienie istniejącej obudowy,usztywnienie ,wytlumienie ,obudowa do
głosnika średniotonowego , nowa zwrotnica + kable, nowy sopran (vifa,seas,peerless)...

...podziały pasma 1200 Hz,5000 Hz, a najwłaściwsze podziały pasma w zwrotnicy to 200 Hz,2500Hz... "



Muzyczny_gościu,
Moim zdaniem jakakolwiek myśl o modyfikacji jest uzasadniona, jeżeli obudowy są wykonane z płyt MDF, a nie z płyty paździerzowej. Niestety, nie znalazłem informacji nt. temat w necie. Nie napisałeś też, jaki to model Voyagera, ani jakie głośniki zawiera.
Zakres modyfikacji proponowany przez firmę jest jak najbardziej uzasadniony. Mam tylko wątpliwość, czy głośnik średniotonowy będzie działał prawidłowo od 200 Hz. Podziały częstotliwości (1200/5000 Hz) w starych Tonsilach wynikały z podłych charakterystyk (znaczne pofałdowanie charakterystyki głośnika średniotonowego poniżej 1200Hz, i wysokotonowego poniżej 5000 Hz) zastosowanych głośników i z tego względu były uzasadnione.
Ciekaw jestem, ile panowie sobie zażyczyli za usługę... Tuningiem kolumn zajmuje się też warszawska firma NEEL.
A poza tym, czy nie myślałeś o tym , żeby samemu trochę pogrzebać - na pewno byłoby taniej, a satysfakcja z efektów własnej roboty duża...
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ zbig_m

Hmm no wiec tak samemu troche mi trudniej zawsze byłem noga z elektroniki ..no chyba,ze wspólnymi siłami pomozeci mi w owej modyfikacji (moze byc to nie lada..hmm wyzwanie nie tylko dla Was ale głównie dla mnie icon_smile.gif

To Voyagery 200

jezeli mam rozkręcic kolumny to zadne problem rozkrece i wszystko tu dam - czy po rozkreceniu jakies cenne info mam jeszce dac?
Kiedyś rozkręcałem te kolumny, zwrotnica jest chyba przyklejona do obudowy w tylnej części.
Co do obudowy to hmm sam nie wiem przód + boki raczej coś w rodzaju mdf (byle ni wspomniana płyta pażdzierzowa)
tył to juz kompletne nieporozumienie - nie dość ze jest tam wstawiona chudziutka płyta to bas reflexy sa bardzo proste krótkie i nie zaokrąglone - co gorsza na przodzie bass reflexu są takie siatki metalowe które maja ograniczyć chyba wpadnie jakiś części do środka kolumny - oczywiscie fakt jest taki, ze przy sporych głośnościach furkocze tam powietrze "az miło"

ale myśle ze warto z nimi pokombinować tymbardziej,ze wlasnie na aukcji w allegro wygrałem centralny Tonsil z tej samej serii za tzw "psie pieniądze"
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

bas reflexy sa bardzo proste krótkie i nie zaokrąglone - co gorsza na przodzie bass reflexu są takie siatki metalowe które maja ograniczyć chyba wpadnie jakiś części do środka kolumny - oczywiscie fakt jest taki, ze przy sporych głośnościach furkocze tam powietrze "az miło"



Tym to się nie przejmuj, furkotanie to normalne zjawisko, a reszta to uroda konstrukcji. Gorzej, że przywołujesz tę pożyteczną część ciała w kontekście elektroniki, bo tu trzeba by z grubsza zrealizować plan zakreślony przez kolegów z firmy 16hertz. Czyli mało, że elektronika, to jeszcze trochę stolarki i może ślusarki...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie stolarka odpada - jedyne co to
osobna komora dla sredniotonowca i/lub wysokotonowego głośnika
ew wymiana wysokotonowego na inny - czytaj lepszy
zwrotka - jezeli ja wyrwe to uda sie cos zdziałać...

doszedł centralny z tej samej serii wspomniany...również do mini modyfikacji
wiec mozan jednak niedrogim kosztem uda sie zmodyfikować kolumny i to po ludzku zgrać
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtrudniejsze będzie odpowiednie, pod nowe potrzeby i głośniki, przeprojektowanie i dostosowanie zwrotnicy. Dobrze jest mieć profesjonalnego konsultanta na podorędziu. Najbliżej Ciebie, w Bydgoszczy działa firma BMN, ale oni produkują i sprzedają kolumny własnej konstrukcji - o modyfikacjach powierzonych kolumn nic nie wiem. W Gdańsku działa firma QBA, która też, o ile mi wiadomo, nie modyfikuje, ale sprzedaje wszystkie komponenty potrzebne do budowy kolumn. Właściciel firmy, Jakub Nyka, jest człowiekiem bardzo sympatycznym, ale, co ważniejsze, niezwykle doświadczonym konstruktorem kolumn. Bardzo chętnie doradza zwłaszcza, gdy jednocześnie coś (np. głośniki) sprzedaje. Jest też firma Akkus z Wejherowa, z filią w Warszawie, zajmująca się mniej więcej podobną co QBA działalnością. Czy próbowałeś kontaktować się z którąś z tych firm - wszystkie są ulokowane bliżej Ciebie niż Studio 16hertz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie moze znacie firmy które produkują repliki kolumn ??(moze być to sama replika obudowy)
kiedyś znalazłem jakiegoś faceta który zajmował sie replikami - na dzień dzisiejszy kompletnie nie pamietam jak i co ..to bylo jakies 3-4 lata temu.
Chodzi o wykonanie repliki obudowy wraz z zachowaniem wytycznych co do pojemności obudowy sztywności itp itd..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a oto odp od NEEL

"Witam.
Jeżeli Pańskie kolumny mają grać w kinie domowym to zamiast tuningu proponuję zakupić subwoofer i głośniki efektowe. Wartość modyfikacji może być wyższa niż to co zaproponowałem. Ciekawą sprawą jest fakt, iż polskie głośniki mają zwrotnice w których montowane są naprawdę wysokiej klasy elementy przewyższające swoją jakością elementy z kolumn nawet za 3000 zł. Dlaczego nie grają tak dobrze jak konkurencja z zagranicy???
Niewiele osób potrafi odpowiedzieć na to pytanie.
Pozdrawiam"
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś był audiofilem-majsterkowiczem, jak ja nie przymierzając, to już byś szalał z lutownicą i innymi narzędziami... Ale mam takie wrażenie, że nie bardzo jesteś... Dla kogoś, kto trochę czuje te sprawy, mogła by to być bardzo przyjemna i satysfakcjonująca zabawa - zakończona gwarantowanym sukcesem.
Przyszło mi przed chwilą do głowy, że mógłbyś jeszcze z głupia frant huknąć maila do Tonsilu, najlepiej do przytoczonego pana konstruktora nowej generacji. Sam jestem bardzo ciekaw, co by odpowiedział. Pisałbym z prośbą o poradę co zrobić, aby poprawić dźwięk, bo Tonsil modyfikacjami, jak wiadomo, się nie zajmuje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...