Skocz do zawartości

Amplituner + Kolumny 5.1 = Problem ;x


Redmitsu

Recommended Posts

Witam.
Chcialbym zakupic do konsoli ps3 jakis porzadny zestaw kina domowego .
Patrzac na allegro dochodze do wniosku ze najtanszym sposobem bedzie zlozenie sobie samemu tego zestawu przez wybor odpowiedniego amplitunera i kolumn glosnikowych.
Z amplitunerow sadze ze dobrym wyborem bedzie Yamaha HT-R6030 ( jest on w granicach do 700zl ) .
Z kolumn glosnikowych nie jestem pewien co wybrac jednak znalazlem cos takiego co przykulo moja uwage :

http://www.allegro.pl/item384759467_pure_a...lko_799zl_.html

Brak w nich tylko suba aktywnego, ale to z czasem moglbym dokupic ;}

I mam teraz odnosnie tego calego zestawu kilka pytan.
1.Ogolnie przy czym powinienem uwazac przy wyborze amplitunera i wzmacniacza ? Jakie marki sa polecane ( a najlepiej zeby mialy dobry stosunek cena/jakosc ;d ) i niepolecane .
2.Czy kazdy z takich amplitunerow jak ten w/w maja mozliwosc podpiecia subwoofera aktywnego ?
3.Czy taki zestaw dalby rade odpalajac go w DD 5.1 ? ; )

Kiedys posiadalem kino domowe Thompsona 5.1, kolumny jego to byly 5 "komputerowych" glosniczkow plus sub pasywny. Ogolnie nie bylem zawiedziony jednak kiedy podlaczylem kolumny glosnikowe pod front to amplituner nie mogl ich pociagnac i dzwiek prawie wychodzil tylko z glosnikow wysokotonowych ( z niskotonowego bylo sluchac jedynie lekkie pukniecie ) , wiec mam niepewnosc czy nie bedzie tego samego i w tym przypadku .
Chce by po prostu ten zestaw dal rade i mozna bylo z tych kolumn wszystko wyciagnac .
I dlatego prosze was o pomoc w moim wyborze .
Z gory dziekuje za odpowiedz.
Red.
Btw : Za caly zestaw maxymalnie moge wydac do 2tys.zl (cena amplitunera + kolumny 5.0 )
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę pytań: tylko sprzęt nowy, czy wchodzi w grę też używany?
Jak duży pokój - powierzchnia?
Czy będziesz potrzebował gniazd HDMI w amplitunerze (są modele, które mają juz to gniazdo i zmieszczą się w Twoim budżecie).
Planujesz w niedługim czasie rozwój systemu – czy tylko jako wzmocnienie pod konsolę PS3?
Czy chcesz duże kolumny podłogowe na front, czy raczej subwoofer + małe 5 kolumn?

Co do firm - unikaj najtańszych wynalazków. Dotyczy to oczywiscie nie tylko kolumn (odradzałbym te z Twojego linku, podobnie jak VoiceKraft, BRX itp) ale i amplitunera. icon_cool.gif Bez problemu mozna znaleźć w cenie nowych niefirmowych kolumn produkty używane, ale firmowe - i to jest jak najbardziej sensowne rozwiązanie.

Na początek odpowiedź o subwooferze, kolejne - jak dasz odpowiedzi na pytania to będzie więcej szczegółów.

Aby podłączyć subwoofer aktywny amlituner kina domowego (praktycznie każdy wyprodukowany w ciągu po roku 2000) musi mieć pojedyńcze wyjście RCA (cinch) opisane jako SUB (w niektórych, zazwyczaj droższych modelach bywają 2 takie gniazda – można wtedy podpiac 2 subwoofery). Sporo subów ma dwa rodzaje złącz: jedno lub dwa RCA (cinch) oraz wejście głośnikowe (lewy i prawy kanał.
Zalecany sposób podłączenia – to użycie właśnie gniazda RCA.
Drugi sposób – gniazda głośnikowe – jest traktowany jako rezerwa (np. przy podłączaniu pod wzmacniacze stereo, nie posiadające wyjścia na subwoofer).
Regulacja wzmocnienia w subie działa przy obu rodzajach podłączenia. Natomiast regulacja głośności (zazwyczaj kilka dB na plus i minus) w amplitunerze działa tylko przy podłączeniu przez RCA (głośnikowymi - jest regulowana wraz z pozostałymi kolumnami)
Gniazda głośnikowe: mogą to być tylko wejścia (jedna para) albo para wejść i para wyjść. Podpinamy wtedy kablami głośnikowymi wyjścia na kolumny frontowe (zazwyczaj oznaczane jako „A”) w amplitunerze oraz WEJŚCIA w subie, a kolejne kable głośnikowe idą od WYJŚĆ w subie do zacisków w kolumnach frontowych. Zresztą w taki właśnie sposób podłącza się zazwyczaj suby pasywne.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz ; )

Odpowiem na twoje pytania teraz :

1.Kolumny chcialbym zeby byly nowe , amplituner moze byc uzywany ale ciezko sie takich szuka na allegro, wazne by nie mial zadnych wad . Wiec raczej wolalbym zeby takze byl nowy.
2.Nie jestem w stanie teraz powiedziec dokladnie jaki duzy byl moj pokoj ale wydaje mi sie ze gdzies 4m x 8m , cos w ten desen ;d
3.Szczerze, to nie wiem po co mi gniazdo HDMI , wazne by mial wejscie optyczne , ktore potrzebuje Ps3 by odpalic dzwiek w 5.1 , moze w przyszlosci bede chcial zakupic telewizje N.
4.Tak , dwie kolumny frontowe podlogowe , a 2 tylnie ktore mogbym jeszcze zawiesic na sciane .

I tak jak juz wspomnialem , na ampli + kolumny 5.0 chce wydac MAX 2tys. zl , w przyszlosci dokupie jakis sub aktywny w cenie ok . 350-400zl , ktory wlasnie chcialbym podlaczyc przez RCA ( tak jak napisales ) ale teraz to raczej kazdy model takie ma .

Btw : Nie jestem super audiofilem , chcialbym po prostu by sprzet gral czysto i mial dobry miekki bass kiedy go potrzeba ; )
Takze nie potrzebuje Ampli ktory ma mozliwosci podpiecia sprzetu 7.1 czy Bog wie co jeszcze, rownie dobrze nie musi on niszczyc scian =D
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz bas powiadasz ... otóż w tym problem że bez suba w tańszych amplitunerach i kolumnach wymagających prądowo tego ładnego basu mieć nie będziesz. Przynajmniej ja nie miałem na Yamaha RX-V350 a to praktycznie ta sama klasa co HT-R6030. Bas pojawił się dopiero na modelu RX-V661 a Denon 1707 i 1908 też już mają bas. Ja radzę wyszukać amplituner Denon 1707 - kupisz za ~900 PLN a będzie o dwie klasy lepszy niż jakaś Yamaha HT-R6030.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm dzieki za odpowiedz Kyle , pomysle nad tym Denonem 1707 ; )
Btw : Zobaczylem na allegro Denona 1708 , ktory mi sie spodobal . Posiada on wejscie 7.1 dla DolbyTrueHD , czyli podpinac 7 kolumn ( plus sub ) i odpalac film blu-ray na ps3 uzyskam DolbyTrueHD ? Juz sam sie gubie ;P
Btw2 : Co myslicie o tych glosnikach ? http://allegro.pl/item388174025_jbl_scs_17...kolumn_5_1.html
Sa warte swojej ceny ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat


Redmitsu, ja mam te głośniki. Na początku miałem je jako cały zestaw 5.1 i do gier oraz filmów się dobrze nadawały. Subwoofer jest bardzo dobry jak na tak niską cenę zestawu, a głośniki grają wyśmienicie czysto partie średnie i wysokie. Jednak ja lubię często posłuchać głośno muzyki i wtedy fronty wysiadały. Obecnie mam zestaw 6.1. 2 fronty JBL E 30 Northridge i reszta (4 głośniki+ SUBWOOFER) z zestawu SCS 178. Teraz jestem 100% zadowolony i wiem że za tą kasę nie kupiłbym lepszego zestawu, a czyste i surowe brzmienie wysokich tonów JBL`ków jest po prostu cudowne.

POZDRAWIAM!

p.s. Mam do sprzedania 2 głośniki satelitarne z zestawu SCS 178 używane 2 tygodnie w stanie absolutnie perfekcyjnym - cena 200zł
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat


Redmitsu, ja mam te głośniki. Na początku miałem je jako cały zestaw 5.1 i do gier oraz filmów się dobrze nadawały. Subwoofer jest bardzo dobry jak na tak niską cenę zestawu, a głośniki grają wyśmienicie czysto partie średnie i wysokie. Jednak ja lubię często posłuchać głośno muzyki i wtedy fronty wysiadały. Obecnie mam zestaw 6.1. 2 fronty JBL E 30 Northridge i reszta (4 głośniki+ SUBWOOFER) z zestawu SCS 178. Teraz jestem 100% zadowolony i wiem że za tą kasę nie kupiłbym lepszego zestawu, a czyste i surowe brzmienie wysokich tonów JBL`ków jest po prostu cudowne.

POZDRAWIAM!

p.s. Mam do sprzedania 2 głośniki satelitarne z zestawu SCS 178 używane 2 tygodnie w stanie absolutnie perfekcyjnym - cena 200zł



Dzieki za info, musialbym je sprawdzic jak graja bo nigdy nie slyszalem jak graja JBL'e . Powiedz mi jeszcze pod jakim amplitunerem miales to podlaczone bo nie powiedziales o tym ani slowa =D
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Tak czytam Twoje rozwazania i pewnie wiekszosc kolegow zgani temat ale sam od niedawna mam zestaw kina domowego i powiem ze jestem z niego bardzo zadowolony Jest to mianowicie Pioneer VSX 917 i zestaw 5.0 Magnat 990 Mnie sie bardzo podoba jak gra tymbardziej ze ja poki co tez nie mam aktywnego suba to muza czy tez film przy odpowiednich ustawieniach jest bardzo OK bo maja z boku glosnik niskotonowy Cena nie jest za wysoka ale jakosc co do ceny uwazam ze jest jak najbardziej OK Radzilbym sprawdzic taki zestaw ktory juz na allegro mozna dostac za niecale 800 zl
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pioneer VSX-917 to ostatni amplituner który bym kupił. Szumiący wentylator włącza się po przekroczeniu mocy 1,7W (inne ampli najczęściej nie mają wentylatora więc nie szumią), moc przy 4 końcówkach jedynie 55W (inne amplitunery tej klasy oscylują w okolicach ~70W).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miesięczniku AUDIO są zdjęcia wnętrzności - ten radiatorek Pioneera ma tak z 2x mniejszą powierzchnię niż np. Yamahy tak więc lepiej nie wybebeszać wentylatora.

Co do wymiany ... aby było ciszej przy tak samo efektywnym chłodzeniu trzeba by zainstalować większy wentylator ale wolniej obracający się ... tylko co z gwarancją ? Po takiej przeróbce raczej by przepadła.

... no i nie można zapominać że nadal pozostaną słabe końcówki/zasilanie które oddaje znacznie mniej mocy niż konkurencyjne Denon/Yamaha.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LOL - bez obrazy ale do Ciebie nic nie dotarło z tamtej dyskusji !!! NA jakim papierze ? Na papierze to amplitunery mają 130 W przy 7 końcówkach co jest LOLEM. JA PISZĘ O MOCY REALNIE ODDAWANEJ PRZEZ URZĄDZENIE ZMIERZONEJ W LABORATORIUM ... a Ty piszesz nie wiem o czym.

http://www.audio.com.pl/index.php?page=tes...d=13&id=107

Pomiary Yamaha 661 wykonane przez miesięcznik "AUDIO"


ps. kupiłem tę Yamahę i transformator jest OGROMNY (rdzeń ma z kilkanaście cm długości i jest tak ciężki że cały ampli ma wręcz "skupioną masę" w miejscu trafo - co przy masie całego ampli ponad 11KG robi wrażenie) i faktycznie wierzę że jest w stanie pobrać tyle energii aby 4 końcówki mocy mogły oddać łącznie 280W i to przy niskich zniekształceniach

Cytat

Spójrz na pobór mocy z sieci.


Mam Watomierz ... ale nie mam jak obciążyć amplitunera maksymalnie (przy takiej mocy głośniki bym popalił albo uszkodził mechanicznie).

Dla tych którzy są ciekawi:
Przy normalnym słuchaniu (przeciętna głośność) w bliskim polu (odległość ~1m) dwóch monitorów o bardzo wysokiej (jak na monitor) efektywności 88 dB (zmierzone \Producent podaje 91 dB/W) ampli pobiera ~50W (zmierzone)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kyle, bez urazy. Mam H/K AVR435, dysponujący mocą bodajże 65 W na kanał (pobór mocy wg instrukcji 1400 W, na tabliczce znamionowej 1000 W). Nie dokonywałem pomiarów lecz podczas odsłuchów wyraźnie dało się odczuć, że jego moc jest sporo wyższa od amplitunerów, o których piszesz. Stąd naszła mnie ta refleksja. Po prostu najbardziej ufam własnym uszom. Pisałem o tym już podczas naszej poprzedniej dyskusji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Podałem moc z instrukcji dla wysterowanych 7 kanałów. Ztym, ze w amplitunerach H/K moc w trybie wielokanałowym niewiele odbiega od mocy w stereo (w AVR435 bodajże 2 x 80 W, nie mam tu instrukcji). A "wydolność" prądowa robi swoje, tu się z Tobą zgadzam. Tylko, że do tego potrzeba dobrego zasilacza, podczas gdy Azjaci oszczędzają na transformatorach...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w instrukcji swojej Yamahy 661 informację o maksymalnym poborze mocy ... 800 W - na tyle pozwala zasilacz ... sądząc po jego masie i pomiarach maksymalnej mocy oddawanej (5x62W - AUDIO numer 2/ 2008) wszystko by się zgadzało.

ps. przy normalnym cichym słuchaniu stereo pobierana moc to ~50W - tyle zmierzyłem
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...