Skocz do zawartości

Pianocraft i muzyka symfoniczna


Mradek

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie! To mój pierwszy post na tym forum icon_smile.gif

Zwracam się do Was z prośbą o poradę w sprawie zakupu sprzętu audio. Obecnie posiadam ufo zwane Thomson CS806, która błyska świeci i robi różne cuda wianki ale muzyki za dobrze odtwarzać nie potrafi.

Pokój jest nieduży, ma niecałe 9m2 (w zasadzie 8,5 m2). Budżet mam do 2000 złociszy. Niestety ponieważ w moim mieście mają tylko kiepskie plastikowe wieżyczki nie mam możliwości by posłuchać sprzętu przed zakupem, posiłkuję sie zatem opiniami i recenzjami. Myślę nad kupnem Pianocrafta e410 który do takiego metrażu i przy takim budżecie wydaje się być najlepszym rozwiązaniem ale nie wiem czy dobrze poradzi sobie z muzyką jakiej słucham.

Lubię muzykę symfoniczną (tj. od klasycznych symfonii Haydna, Mozarta i Beethovena przez ścieżki filmowe, na metalu symfonicznym kończąc icon_wink.gif) Lubię klasyczny rock w stylu Dire Straits i spory przekrój metalu (ale nie zależy mi tyle na mocy co na dobrych kompozycjach i melodiach) , oraz nastrojowe brzmienia w rodzaju gotyku, dark ambientu i takich grup jak Elend czy Dead Can Dance.

Wyczytałem, że Pianocrafty dobrze sobie radzą ze spokojną, kameralną muzyką, ale jak poradzą sobie z przestrzenią i dynamiką takiej muzyki jak powyżej? Czy ktoś z Was miał możliwość słuchania czegoś podobnego na piano?

Nurtuje mnie też pytanie czy jeśli w tym przedziale cenowym znalazłbym coś co lepiej odtwarzałoby taką muzykę, to czy wielkość pokoju nie zniekształciłaby tego brzmienia tak, że koniec końców i tak miałbym coś podobnego do pianocrafta. Czy jest sens wstawiać w taki metraż jakieś większe klocki?

No i ostatnie pytanie. Jeśli nie pianocraft, to co polecilibyście do takiej muzyki i warunków? Interesuje mnie raczej sprzęt nowy, chociaż dobre okazje z allegro też wchodzą w grę icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kibic za odpowiedź icon_smile.gif Czyli tak jak podejrzewałem, może być nieco słabsza dynamika ale pewnie i tak dźwięk będzie o niebo lepszy niż to co mam teraz. Co do basu, to za duży być nie może, bo w takim pomieszczeniu jak moje będzie strasznie dudnić. W chwili obecnej mam z tego względu problem ze słuchaniem płyty Klausa Schulze "Kontinuum", tam są tak głębokie basy że można utonąć przy kiepskim sprzęcie icon_wink.gif

Może ktoś jeszcze ma jakieś propozycje? Może jakiś zestaw (np. Denon PMA-500 + Denon DCD-500 + jakieś kolumny podstawkowe np. Tannoy Mercury F1) zagrałby lepiej? Chociaż nie wiem czy w takim jak moje pomieszczeniu usłyszałbym to "lepiej" icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mradek,
Yamaha to sprzęt określany jako przede wszystkim muzykalny. Ja ten termin rozumiem, jako zdolność do przekazywania wartości artystycznych dzieł muzycznych. Myślę, że repertuar, jakiego słuchasz, wymaga właśnie takiego sprzętu. Sam słucham głównie klasyki na Yamasze RX-797, a mój syn w sąsiednim pokoju ma Piano Crafta. Co prawda słucha w pokoju o powierzchni ok. 14 m2 i na kolumnach B&W 685, które kupił razem ze wspomnianym Piano Craftem w tzw. wiązanej promocji. Kolumny są nieco większymi monitorami niż te, które są firmowo dołączane przez Yamahę do Piano Crafta. Jak na mój gust basu bywa aż za dużo i w związku z tym podejrzewam, że oryginalne kolumny Yamahy mogą się u Ciebie pod tym względem sprawdzić. Co do ich walorów dynamicznych się nie wypowiem, bo ich nie słyszałem. Jeśli poszukujesz alternatyw, poczytaj recenzje w dziale "Wybór sprzętu" na naszej stronie. Ale pamiętaj, przed zakupem MUSISZ koniecznie sam posłuchać i ocenić, nawet kosztem pewnego wysiłku i niwygód...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbig_m, muzykalność to bardzo dobry termin. Nie wiem czy jest tożsamy z melodyjnością, ale jeśli tak to rzeczywiście tego poszukuję. Czyste i melodyjne brzmienie to to na czym mi zależy. O ilość basu w Pianocrafcie się nie martwię, gdyby jakimś cudem było jednak za mało to zawsze można wymienić kolumny, lub dokupić suba, chociaż nie sądzę by to było potrzebne.

Coraz bardziej skłaniam się ku zakupowi Pianocrafta. Alternatywą byłoby złożenie jakiegoś zestawu. Przeglądałem i czytałem recenzje i dyskusje na temat najróżniejszych odtwarzaczy, kolumn i wzmacniaczy i rzeczywiście jest w czym wybierać. Myślę jednak, że przy obecnym pomieszczeniu wykorzystałbym zaledwie część możliwości dobrego zestawu, podczas gdy możliwości Pianocrafta wykorzystam zapewne w dużo większym stopniu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Denon to też prządna firma, ale znam ją mniej. Czuję się uczciwie rozpisując się o produktach Yamahy, bo mam je na codzień, u siebie RX-797 + KX-493 (magnetofon kasetowy), w sąsiednim pokoju Piano Crafta + magnetofon kasetowy (syn dokupił na Allegro) do kompletu. Ocean muzykalności i funkcjonalności za śmieszne pieniądze...jak dla mnie oczywiście, ale podobno nie tylko, biorąc pod uwagę różne recenzje. Denon jest chyba bardziej "obiektywny".
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, Denon to porządna firma. Tak jak i Yamaha icon_smile.gif Wiadomo, że dobry zestaw zagra lepiej niż miniwieża, ale czy zagra lepiej na 9m2? Jeśli nie to po co przepłacać, ale z drugiej strony jeśli można uzyskać lepsze brzmienie to czemu nie icon_wink.gif

Dobra, wiem już że Pianocraft zagra nieźle, ale mam jeszcze pytanko o zestawy. Oprócz tego Denona interesuje mnie też nowy sprzęt Nada (C315BEE, C515BEE) i jakieś porządne monitory (Tannoy F2, Dali Concept 2, Wharfedale 9.3). Czy Waszym zdaniem taki sprzęt dobrze by się sprawdził w słuchanej przeze mnie muzyce? Które z tych kolumn bardziej do takiej pasują? Co prawda taki zestaw przekracza budżet który początkowo sobie ustaliłem, ale jeśli ma grać zdecydowanie lepiej to mogę się poświęcić icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na powagę zagadnienia, ja na Twoim miejscu znalazłbym sposobność i wybrałbym się do Gdańska posłuchać tego i owego. Po drodze do Gdańska masz Wejherowo, gdzie jest także ciekawa audiofilska firma. Namiary znajdziesz na naszej stronie wdziale "Sklepy". Do Szczecina Cię nie wysyłam, bo jak mówią, w Szczecinie każą płacić za odsłuchy...? Co Ty na to?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba bez tego się nie obejdzie, bo doszedłem do pytań na które trudno mi znaleźć odpowiedzi bez orientacyjnego choćby przesłuchania. Przejrzałem informacje o sklepach ze sprzętem audio w mojej okolicy (bagatela ~200 km icon_wink.gif) i przy najbliższej okazji nawiedzę któryś z nich. Dzięki za namiary icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...