Skocz do zawartości

Głosnik centralny...


kinio

Recommended Posts

Posiadam zestaw głośników 2.1 z serii ES firmy JBL. NA froncie ES 100, a sub. ES 150P. Chciałbym do tego zestawu dokupić sobie jakiś głośnik centralny. Teoretycznie najlepszym rozwiązaniem byłoby kupienie centralnego z tej samej serii (ES25C), ale moje kolumny razem z sub. to strasznie dużo basu. Ten centralny, który Jbl proponuje w tej serii obawiam sie, że będzie miał problem z wyemitowaniem czystych wysokich tonów fajnie komponujących się z tym co już mam. Bardzo dobrym rozwiązaniem moim zdaneiem było by kupienie centralnego od firmy PARADIGM MILLENIA 20 TRIO. Nie zrobiłem jeszcze odsłuchu tego głośnika ale patrząc na jego parametry i wygląd to będzie rewelacja! Proszę o jakieś uwagi, poprawki co do mojej koncepcji na głośnik centralny do tego zestawu który już mam.
Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Generalnie centralny powinien być od tego samego zestawu.Konstruktor miał jakąś koncepcję gdy go tworzył.Ale jak będziesz miał okazję spróbować. Czemu nie a może to strzał w 10-kę??



No właśnie centralny powinien teoretycznie być z tej samej serii, między innymi stąd te moje wątpliwości. Najgorsze jest to, że tak naprawdę jak nie podłącze jednego i drugiego do mojego sprzętu i nie posłucham jak grają, to nie dostane jasnej odpowiedzi na moje pytania i wątpliwości!

A może ktoś posiada taki głośnik i powie mi coś więcej na jego temat? Wymieniają zarówno zalety jak i wady. Jeden lub drugi (JBL ES 150P lub PARADIGM MILLENIA 20 TRIO)?
Takie opije na pewno będą cenne podczas podejmowanie ostatecznej decyzji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kinio
Nie jest tak źle z tą wielkością - centralny JBL EC25 nie jest aż tak duży!
W poprzedniej serii był JBL Northridge E były dwa centralne: E25C oraz większy E35C.
W nowszej ES dodano do każdego modelu głosnik superwysokotonowy - i tak dwudrożny E25C stał się trójdrożnym, a E35C nie doczekał się następcy icon_rolleyes.gif
Cała seria ES trzyma się jednolitej koncepcji dźwięku, więc logicznym rozwiązaniem wydaje się właśnie ES25C (wysokie tony podobne są w całej serii ES). Co innego, jakbyś przymierzał się do starszego E35C...
Reasumując - ja bym nie obawiał się basów, szczególnie że centralny pełni rolę głośnika do dialogów i nie dostaje takiej ilości basów do przetworzenia.
A w razie czego - możesz chyba zdefiniowac w setupie wielkość (duzy, mały - to już w zależności od możliwości amplitunera) i parametry (pasmo odcięcia) kolumny centralnej (ale wątpie w taką konieczność).
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Radziłbym Ci rozważyć i wziąść pod wzgląd wypowiedz RoRo.Centralny napewno nie będzie Ci emitował za duzo basu.Z mojego doswiadczenia mogę tylko powiedzieć że miałem kiedyś pomieszane głośniki i niestety to nie zagrało jak nalezy,A były to kolumny tego samego producenta.W Twoim zamyśle jest zestawienie różnych marek i wątpię żebyś był z tego zadowolony.A swoją drogą to trochę się pospieszyłeś z tym subem.Twoje fronty to jest już potęga.No ale Twój wybór.Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmienie jest o wiele bardziej spójne gdy kolumna centralna pochodzi z tej samej serii co kolumny frontowe. Na pewno nie spowoduje to wzrostu ilości basów a zapewni poprawne brzmienie zestawu jako całości.

Swoją drogą ES100 mogą wydzielać sporo niekontrolowanego basu gdy zasilający je amplituner nie posiada wystarczającej rezerwy prądowej - podejrzewam, że to jest przyczyną Twoich rozterek. W przypadku amplitunerów H/K zjawisko szczególnie daje się we znaki z serią 1xx i 2xx. Podobnie z Yamahą do serii 6xx włącznie. Wtedy wymiana frontów na ES80 przynosi natychmiastową poprawę. Wystarczającą rezerwę dla ES100 ma dopiero np. H/K serii 4xx lub wyżej. Jaki masz amplituner?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...