Skocz do zawartości

Zupełnie zielony - zaczynam od klocków


felippe

Recommended Posts

Witam.

Problem standardowy. Już mi powoli ipod i słuchanie z laptopa icon_wink.gif nie wystarcza.
Na początku myślałem się zadowolić jakąś mini-wieżą (audiofilem nie jestem), ale po poczytaniu różnych wątków doszedłem do wniosku, że lepiej zacząć składać z klocków.

Zaznaczam, że nie jest dla mnie akceptowalne wydać kilka tyś złotych na sprzęt. Na początek chcę wydać nie więcej niż kilkaset.
I teraz moje pytania:

- Zacznę zakup od wzmacniacza i kolumn - na co należy zwracać uwagę? czy np takie kolumny http://www.allegro.pl/item406415796_766wys...oice_kraft.html dla takiego amatora jak ja na początek wystarczą?

- Na co zwracać uwagę przy zakupie wzmacniacza? (np coś takiego: http://www.allegro.pl/item404168697__techn...macniacz_.html)

- Na ile ma znaczenie co podepnę do wzmacniacza jako źródło? Czy jakość grania zależy od tego, co te płytki będzie odtwarzać? (czy np jakiś prosty DVD czy też wręcz laptop da radę, czy tylko segment CD wchodzi w grę)?

- Czy może jak już będzie wzmacniacz i kolumny to można jakąś miniwieżę za 100 kupić (coby mieć CD, USB i radio) i to podpiąć do wzmacniacza, czy też to w ogóle jest pozbawione sensu?

- jak to jest, jak kiedyś będę chciał mieć np 5.1? Do czegoś takiego są dedykowane wzmacniacze?

Wiem, że pytania może naiwne, ale zupełnie się nie znam, a jak pójdę zielony do sklepu to mi wepchną coś czego nie potrzebuję za cenę, której nie jestem w stanie zapłacić...


Z góry dzięki za konstruktywne wypowiedzi (inne niż w stylu "za mniej niż 3000 to sobie ...")
Felippe
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też byłem w podobnej sytuacji jak Ty , więc pomogę :

*po pierwsze , marki takie jak :
Voice Kraft ( VK w skrócie )
Audio Mega
sobie odpuść , każdy na to narzeka , zresztą jak łatwo się można domyślić za sprzęt za te pieniądze nie można oczekiwać niewiadomo jakiego grania ( chodzi mi o w.w firmy )

jeśli chodzi o kolumny głośnikowe to szukaj następujących marek:
-Tonsil
-Jamo
-Heco
-Magnat
-Wharfedale
-Kef
-Tannoy
-Mission (?)
-Koda

w.w marki są raczej sprawdzone i myśle że możesz się rozglądać za takimi kolumnami
Cytat

Na co zwracać uwagę przy zakupie wzmacniacza?


pierwsza rzecz : impedancja , nie można podpiąć ( to znaczy można ale wpłynie to w negatywny sposób na kolumny/wzmacniacz) kolumn o impedancji 6 Ohm do wzmacniacza który ma 8 Ohm

później standardowo patrzysz na moc np . 2x70 W , podór z sieci ( jeśli poboru jest 120 a gość pisze że moc jest 2x 130 to jest w błędzie )
jakie ma fukcje wzmacniacz im więcej tym lepiej ( loudness , treble itd )

Cytat

Na ile ma znaczenie co podepnę do wzmacniacza jako źródło? Czy jakość grania zależy od tego, co te płytki będzie odtwarzać? (czy np jakiś prosty DVD czy też wręcz laptop da radę, czy tylko segment CD wchodzi w grę)?


tutaj Ci kolego za wiele nie pomoge gdyż mój sprzęt dopiero w drodze , ale z tego co czytałem i mi tłumaczono , to ma to różnice co dasz za źródło , jak muze będziesz puszczał z taniej Wiwy to rewelacji sie spodziewać nie można , ludzie przeważnie kupują odwarzacz CD aby uzyskać jak najlepszą jakość dzwięku , jeśli puszczasz z kompa to ważna jest karta dzwiękowa
Cytat

- Czy może jak już będzie wzmacniacz i kolumny to można jakąś miniwieżę za 100 kupić (coby mieć CD, USB i radio) i to podpiąć do wzmacniacza, czy też to w ogóle jest pozbawione sensu?


moim zdaniem to nie ma sensu , jak chcesz z radiem rozglądaj się za Amplitunerem stereo ( można podpiąć 2 czasem 4 kolumny ) , amplituner to wzmacniacz i radio w jednym

Cytat

- jak to jest, jak kiedyś będę chciał mieć np 5.1? Do czegoś takiego są dedykowane wzmacniacze?


są , jeśli chcesz 5.1 rozglądaj się za amplitunerem kina domowego , lecz jeśli chcesz więcej słuchać muzyki to weź stereo jakość podobno jest o wiele lepsza

Cytat

Wiem, że pytania może naiwne, ale zupełnie się nie znam, a jak pójdę zielony do sklepu to mi wepchną coś czego nie potrzebuję za cenę, której nie jestem w stanie zapłacić...


spoko spoko , rozumiemy o co chodzi , każdy z nas był kiedyś laikiem , ja również dopiero niedawno zacząłem przygode z audio , ale z dnia na dzień wiem coraz więcej
pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw kolumny ! Już kiedyś pisałem, że jakby podzielił na procenty to mniej więcej wychodzi tak w sprzęcie audio:

- 50 % jakości dźwięku to kolumny;
- 25 % wzmacniacz;
- 20 % źródło, czyli odtwarzacz CD, DVD, gramofon lub magnetofon;
- 5 % to pozostałe pierdoły ( kable, wtyczki, kolce, podstawki, granity etc. )

I na koniec jeszcze jeden czynnik który nie "załapał" się do tej procentówki ale jest ogromnie ważny - AKUSTYKA pomieszczenia gdzie sprzęt ma stać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tutaj z calym szacunkiem dla kolegi poprzednika ale delikatnie sie nie zgodze. Podstawa sprzetu hi-fi jest i zawsze bedzie dobre zrodlo!!! (czyli cd). To przeciez ono ma mam jak najbardziej wiernie odtworzyc material zamieszczony na plycie cd. Nastepnie zaopatrujemy sie w dobre wzmocnienie tego materialu kupujac wzmaka i na koniec dopasowywujemy do tego odpowiednie kolumny. Podpieramy to wszystko kabelkami i mamy gotowy sprzet... Tak to mniej wiecej wyglada. Pozdrawiam icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Podstawa sprzetu hi-fi jest i zawsze bedzie dobre zrodlo!!! (czyli cd).


Źródłem to jest właściwie nośnik (CD 44,1 Khz 16 bit czyli o badziewnych parametrach i fizycznie lepsze parametry ma każdy szanujący się przetwornik cyfrowo analogowy [typowy dobry dac to 192 khz i dynamika/SNR zmierzona ponad 114< dB co odpowiada ponad 19< bitom]).

A jeśli chodzi o odtwarzacz CD to nie ma on najmniejszego znaczenia jeśli masz zewnętrzny DAC ... no chyba że jitter weźmiemy pod uwagę przy spdif ... jednak po ew. upsamplingu do 192K 24 bit jitter jest nieistotny (ale nadal mamy badziewny sygnał o rozdzielczości "dźwiękowej" 44,1 K 16 bit ... tyle że "przeskalowany" w górę jak przy sygnale PAL i TV Full HD LCD).

Cytat

jeśli chodzi o kolumny głośnikowe to szukaj następujących marek:
-Tonsil
-Jamo
-Heco
-Magnat
-Wharfedale
-Kef
-Tannoy
-Mission (?)
-Koda

w.w marki są raczej sprawdzone i myśle że możesz się rozglądać za takimi kolumnami


Na liście jest Heco, Jamo, Magnat, Koda .... a nie ma B&W icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupowanie zewnatrznego DAC-a to wydawanie kolejnych pieniedzy (dla mnie osobiscie wyrzucenie ich w bloto) przy posiadaniu odpowiednio dobrego zrodla ktore zalatwi calkowicie sprawe w systemie bez koniecznosci bawienia sie w zewnetrzne DAC-ki icon_smile.gif ale to juz jest osobna sprawa kazdego czlowieka icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

jeśli chodzi o kolumny głośnikowe to szukaj następujących marek:
-Tonsil
-Jamo
-Heco
-Magnat
-Wharfedale
-Kef
-Tannoy
-Mission (?)
-Koda

w.w marki są raczej sprawdzone i myśle że możesz się rozglądać za takimi kolumnami

Na liście jest Heco, Jamo, Magnat, Koda .... a nie ma B&W



wybacz zapomniałem icon_smile.gif swoją drogą to kolega poszukuje raczej tańszego sprzętu a ten do takiego raczej nie należy...
pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...