Skocz do zawartości

Amplituner + słuchawki czy kolumny?


Berials

Recommended Posts

Witam serdecznie,

tak też zacznę od krótkiego wprowadzenia, a następnie przejdę do sedna problemu icon_smile.gif

Ostatnio u znajomego na imprezie, miałem przyjemność posłuchać muzyki na porządnym sprzęcie (nie do końca wiem z jakich komponentów złożony, aczkolwiek po prostu wzmacniacz i kolumny) - i doszedłem do wniosku, że wypadałoby zainwestować trochę grosza, aby poprawić odczucia z odsłuchiwania muzyki.

Jak narazie do słuchania używam mini wieży LG (sic!) i głośniczków do niej 'dedykowanych' (10W/4Ω) i chciałbym zmienić ten zestaw.

Z racji tego, że od października do czerwca mieszkam w akademiku i przez najbliższe kilka lat to się raczej nie zmieni (pokój około 10 m²) tak też do tego pokoju dostosować chciałbym zestaw. Słucham głównie rocka, heavy metalu i gotyku (to ostatnie to coś pokroju rocka i lżejszej klasyki) - zarazem stawiam bardziej na jakość, a nie głośność.

I teraz przechodząc do sedna:

Stawiam głównie na jakość, metraż nie jest zbyt duży, a zarazem nie ma zbyt dużej możliwości przemeblowania pokoju, aby choć trochę poprawić akustykę (jestem laikiem w kwestiach audio, ale nieco już podłapałem mimo wszystko).

Tak też interesowałby mnie zestaw amplituner + dwie kolumny podstawkowe lub amplituner + dobre słuchawki (biorę pod uwagę m.in. Creative Aurvana live!).

Mam także możliwość zakupienia dobrej karty dźwiękowej do PC (o ile w okolicach 100-150zł to jest racjonalne) - więc to też można wziąć pod uwagę.

W kwestii odczytu, zastanawiałem się nad podłączeniem jakiegoś odtwarzacza CD, biorę pod uwagę głównie ten (z racji odbioru osobistego).

Chociaż jeśli słuchawki podłączone do mini wieży nie grają z jakąś nie wiadomo jaką różnicą to proszę to powiedzieć, bowiem nie mam możliwości osobistego przetestowania jakichś porządnych słuchawek

Ah, budżet to około 600zł (biedny studencki portfel).

Bardzo dziękuje za odpowiedzi i razie pytań jestem do Państwa dyspozycji.
Pozdrawiam,
Przemek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 600 zł ja bym się kierował na kompletne aktywne zestawy np. Microlab SOLO 6, do dalszego pola 7, Microlab PRO 3 - ceny ok 300 PLN. Jest jeszcze Microlab Pure ale to już ~900 PLN. No i są jeszcze zestawy lampowe manty (ale tutaj dwa minusy - 1 - nienawidzę firmy Manta ;P bo sparzyłem się na ich innych, czasem nawet nie tanich, tandetnych produktach , 2 - lampy trzeba wcześniej czy później wymienić/ulegają zużyciu)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ale co do nich? Ampli lub wzmacniacz?


Ani jedno ani drugie (a amplifier to to samo co wzmacniacz icon_wink.gif ). To są kolumny aktywne = łączysz bezpośrednio do PC/CD/itp. byle miało RCA

Cytat

I jeszcze jedno pytanko, czy do lapka z zintegrowaną kartą muzyczną, takie 'cudeńko' coś pomoże?


Takiego podroba sobie bym darował (jeśli szukałbym HQ) i wybrał np. EMU 0202 ... choć to super karta do jedynie dobrych SOLO (bardziej pasuje do rasowych monitorów studyjnych). Ale są jeszcze inne dobre karty na USB (jakieś ZS... niedawno widziałem X-Fi).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam trochę inne zdanie – jakoś bardziej uniwersalny wydaje mi się zakup porządnej miniwieży (tylko używanej, bo rozsądnej nowej poniżej tysiąca nie trafisz) lub wzmacniacza (amplitunera) + CD + 2 kolumny podstawkowe.
Oczywiście pod warunkiem, że masz trochę miejsca. Poza tym trochę wolniej się starzeją niż podzespoły komputerowe i łatwiej je potem sprzedać.
Na przykład taki DENON
http://www.allegro.pl/item406092024_wieza_...rewelacja_.html
Z w miarę niedrogich kolumn podstawkowych – chyba Magnat Monitor 220 będzie niezłym wyjściem (nowe za 320zł, pojawiają się taniej jako używane)
http://allegro.pl/item407067909_magnat_mon...0_w_wisnia.html
Chociaż może będziesz musiał poprzestać na tańszych MM 100 – tu masz używane za 135zł
http://allegro.pl/item408733557_magnat_monitor_110_100w.html

W tej chwili sporo nowszych modeli jest dość głębokich (30-35cm i więcej), chociaż stosunkowo wąskich (PianoCrafty Yamahy, Denon czy Onkyo) i w przypadku jednoelementowych - niezbyt wysokich.

Jeżeli chcesz słuchać MP3, to wchodzą w grę tylko nowsze konstrukcje – albo podpięcie komputera pod wzmacniacz/wieżę.

Pozdrawiam
PS. No ale to było moje zdanie – jak widać trochę się różni od przedmówców i nie wiem, co Ciebie najbardziej korci. icon_cool.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to jestem bardziej za wzmacniaczem, dwiema kolumnami podstawkowymi oraz jakimś cd (nie ma też problemu z podłączeniem do kompa, ale mp3 słucham rzadko, jakoś bardziej do audio-cd przywykłem i żongluje płytkami). W przyszłości przewiduje wymianę sprzętu na lepszy, więc wolałbym zacząć właśnie od jakiegoś zestawu tańszego niż kupić same kolumny aktywne.


Tak też..

Ta wieża odpada - za duża jak dla mnie, zresztą jakoś tak podobają mi się od zewnątrz wzmacniacze.
Kolumny zdecydowanie te Magnaty 110 bądź coś w podobnej cenie.


I jeszcze gdyby ktoś pomógł mi wybrać amplituner (wole właśnie ampli ponieważ dość często słucham radia, a zarazem częstotliwość do 107FM) z aukcji tego sprzedawcy - ponieważ mógłbym odebrać osobiście i liczyć na bliską pomoc techniczną.

http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=4468297

Najlepiej w okolicach 300zł, bowiem chciałbym zostawić jeszcze jakąś stówę na odtwarzacz cd.

I bardzo serdecznie dziękuje za pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Berials
Magnaty 110 za 135zł to niezła cena - jak będziesz potrzebował (kiedyś) czegoś mocniejszego to bez problemu je sprzedasz w tej cenie. No i zostanie więcej pieniędzy na amplituner (jeżeli słuchasz radia to będzie wygodniej, bo ciężko podpasować komplet wzmak + tuner tej samej firmy w rozsądnej cenie).
Inne kolumny - fajne JAMO Cornet 35
http://allegro.pl/item408291635_kolumny_ja..._monitorki.html
Proponowałbym coś z SONY - najlepiej GXa z serii minimum 3 (np. 311), ma to RDS i możliwość sterowania z pilotem pilotów (często nie ma pilota w komplecie, ale za 15-20 zł jest bardzo dużo różnych używanych Soniaków na Allegro).
http://www.allegro.pl/item403083820_nowocz...ds_okazja_.html
Zauważ, że sprzedawcy (tzn. handlarze) nie napiszą jasno że brak jest pilota icon_sad.gif , więc trzeba czasami parę razy czytać opis by zrozumieć co jest w komplecie. No i opis "stan widoczny na zdjęciu" też wprowadza zamieszanie!
Najlepiej, jakbyś kupił coś z wyższej serii - czyli ES, poniżej masz GX-70ES w rozsądnej cenie za 349zł
http://allegro.pl/item402491442_sony_str_gx70es_.html
Zazwyczaj będą to modele bez RDSu (musisz się zdecydować, czy go potrzebujesz).

No i za 100zł bez problemu kupisz coś z CD SONY - tani laser jak będzie kiedyś konieczność jego wymiany (tylko niektóre lasery pod SONY są ciężko uchwtne, dotyczy to praktycznie niektórych modeli starszych niż 10 lat lub ew. tych najdroższych) - choćby najnowsze z serii XE-230/270 lub ciut wyższe XE-330/370 (tu już powinien być pilot w komplecie). icon_cool.gif

Jeżeli nie potrzebujesz pilota, to można popatrzeć w tej cenie na ONKYO, Pioneery czy Yamahę.
http://allegro.pl/item401998756_pioneer_vs...1_i_stereo.html
piloty do tych marek (zazwyczaj nie ma w komplecie...) są droższe
Pozdrawiam
PS. Linki do aukcji traktuj jako przykłady - zazwyczaj nie znam sprzedających i gdy nie masz możłiwości odbioru osobistego jest to zawsze jakieś ryzyko (patrz na komentarze i czy jest kontakt telefoniczny).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki RoRo za pomoc.

Wybór padł na SONY STR-GX70ES i Magnat 110, teraz szukam jeszcze odtwarzacza CD, zapewne wybór padnie na XE220 produkcji SONY.

Pytanko mam o kabel małe,
Odtwarzacz CD Sony XE 220 ma cyfrowe wyjście optyczne, da się go więc podłączyć kablem tonsil do amplitunera w/w? Czy tylko cinch-cinch? Bo w ampli nie ma takiego wejścia, ani nie spotkałem się z kablem tonsil-cinch.

Jeszcze coś takiego znalazłem, w/g opisu jest to bdb sprzęt, ale jednocześnie z poszukiwaniami opinii w necie, chciałbym poznać Waszą.

http://allegro.pl/item409298973_fine_arts_..._niebieski.html

I ostatnia kwestia - jeśli ampli nie ma AUX to jak podłączyć go pod komputer? TUTAJ fotka tyłu tego ampli.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Berials
W amplitunerach i wzmacniaczach mamy dwa rodzaje wejść: PHONO (dla gramofonów, jest jeszcze w lepszych modelach podział na wkładki MM i MC) oraz pozostałe. Czyli możesz podłączyć kom pod „Tape”, „CD”, „Video” itp jeżeli nie masz „AUX”a.
Co do CD Grundiga – model może i nienajgorszy, trzeba jednak sprawdzić dostępność głowicy lasera (w razie konieczności jego wymiany). Dlatego proponowałem zakup CD SONY serii XE (tanie lasery – rzędu 30zł za kompletną głowicę z całym mechanizmem, parę śrubek i masz nowy laser w CD). Szczególnie,że kupujesz pilota SONY do amplitunera lub wieży z sekcją CD i załatwiasz wszystko jednym pilotem. Najlepiej jednak poszukać nowszego modelu, tzn. z końcówką 30 lub 70 (XE-330, XE-370) lub "pięćsetek" jeżeli korzystasz ze słuchawek (2xx i 3xx nie mają gniazda słuchawkowego, w 5xx dochodzi też CD-TEXT).
Oprócz tego jest spory wybór w trochę starszych modelach, niedrogich modelach jak np. taki CDP-497
http://allegro.pl/item407293949_odtwarzacz_sony_cdp_497.html

Co do wyjścia optycznego w CD: jest to sygnał cyfrowy i musisz mieć przetwornik D/A w amplitunerze (większość obecnie sprzedawanych amplitunerów KD ma gniazdo optyczne i taki przetwornik, część amplitunerów ma jedynie cyfrowe gniazdo coaxial i taki przetwornik). Można jeszcze kupić zewnętrzny przetwornik (tzw. DAC), ale to juz wydatek min. 500zł.
http://allegro.pl/item408032032_dac_beresf...c_dzwieku_.html
Kabla analogowo/cyfrowo-optycznego (toslink-cinch) nie ma...
Krótko mówiąc – wykorzystasz jedynie gniazda analogowe (L+R) i podwójny kabel cinch (RCA). icon_cool.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Berials
Co do pilota SONY– chociażby taki będzie pasował
http://www.allegro.pl/item407736100_pilot_...zy_okazja_.html
ale cena nie jest okazyjna. icon_twisted.gif
Spokojnie trafisz taniej, a poza tym lepszy będzie model z klawiaturą numeryczną.
Poniżej masz w tej samej cenie, ale już z pełniejszą obsługą CD
http://www.allegro.pl/item407730803_pilot_...zy_okazja_.html
NAtomiast pierw kup amplituner, a z pilotem - cierpliwości icon_cool.gif
Cytat

Bo na aukcjach niestety nie bardzo wiedzą..

Niestety: opisy na aukcjach bardzo często są szczątkowe albo wręcz mylące - że o celowych przemilczeniach nie wspomnę... icon_sad.gif

A jeśli chodzi o gniazdo słuchawkowe w CD - faktycznie nie jest niezbędne, skoro jest w amplitunerze.
Po prostu czasami wygodnie jest mieć możliwość słuchania płyt CD bez włączania wzmacniacza/amplitunera... icon_lol.gif
I ja preferuję takie rozwiązanie, chociaż w tych droższych CD nie zawsze jest takie gniazdo.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli kabel głośnikowy. Kupiłem (zgodnie z tym co powiedział sprzedający) kabel z miedzi beztlenowej OFC, do głośników podłącza się go normalnie przez zatyczki (czy też zaciski). No a w amplitunerze są takie pokrętła i właśnie chciałbym wiedzieć jak do tego kabel przypiąć, bo póki nie doszedł kabel (poczta polska..) to targa mną sceptycyzm.

Ah i obok złącza antenowego pisze coaxial 75ohm czyli np taka antena będzie dobra?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde zaciski są odkręcane więc nie ma kłopotu. Zasada jest taka:

  1. ściągasz izlolację na końcówkach kabla
  2. odkręcasz zaciski
  3. wkładasz do środka odizolowane końcówki kabla i zakręcasz zaciski

    tak jak pokazano to poniżej:



Można również dokupić wtyki banankowe i zarobić nimi przewód głośnikowy. Wtedy wkładasz wtyki w gniazda po prostu.



Natomiast co do anteny na początek spróbuj na zwykłym kablu. U mnie gra radio w amplitunerze na kawałku zwykłego przewodu. Jeśli masz szczególne wymagania co do wysokiej jakości odbioru stacji które mają słabszy nadajnik to proponuję antenę ze wzmacniaczem. A jeśli by to nie przyniosło powodzenia (co znam z osobistego doświadczenia) to należałoby się rozejrzeć za zewnętrzną anteną radiową ze wzmacniaczem. Siła sygnału może być zmienna w zależności od umiejscowienia amplitunera w pokoju. Dobry efekt przynosi również podłączenie sygnału z telewizji kablowej (mocny sygnał nadawania).

P.S. Wszystkie informacje o które pytasz powinny znajdować się w instrukcji obsługi amplitunera.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawca od kabla mocno poleciał sobie w kulki, stąd też dopiero teraz mogę w pełni świadom mojego nowego muzycznego świata podziękować wszystkim, a w szczególności Panu RoRo, za udzielone mi porady i pomoc w skompletowaniu sprzętu.

Tak też dziękuje serdecznie i polecam się na przyszłość w udzielaniu mi pomocy icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...