Skocz do zawartości

Wielkość pomieszczenia a dobór kolumn


S4Home

Recommended Posts

Witajcie,

 

Od pewnego czasu toczę z kolegami z @Top Hi-Fi Poznań dyskusję o doborze kolumn do wielkości pomieszczenia. Oczywiscie takie dyskusję są potrzebne. I szanuję chłopaków , że starają się przekonać mnie. Jednak jak wiadomo obie branże są nieugięte :)

Dlatego prosimy wspólnie was o opinie na ten temat. Może konkretne przykłady?

Czy podłogowe nadadzą się do 18m? Czy podstawkowe dadzą rade w 25?

Jakiś czas temu o tym pisałem ale chyba wymaga to szerszego podejścia:

 

 

Wspólnie z kolegami zapraszamy!

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Piotrek, chodziło o Debuty F6 a nie F5.

Jakbyś w takim metrażu polecał Zensory 5 albo F5 to nic bym nie powiedział, natomiast proponujesz największe kolumny z serii do 18m2. 

Skoro Zensor 7 pasuje do 18m2, to do jakich pomieszczeń zalecane są Zensory 5 albo Zensor 3? 

Sporo osób ma duże podłogówki w małych pomieszczeniach, bo przez myśl im nie przyszło, że można wstawić mniejsze i też miec satysfakcjonujący bas. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wybrał monitory do Siebie do 18 metrów, ale są zbyt drogie po prostu i wybrałem podłogową, monitory są super i wiem że pięknie grają, ale są dwa razy droższe po prostu, te monitory na które mnie stać, są gorsze od podłogowych w tej samej cenie, no akurat jak dla mnie, u mnie górna cena była 4 tysiące za parę kolumn

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitory typu Zensor 3, polecamy do pomieszczeń do maks 15 mtrów. A częściej i do 14m. To nie jest też tak że np w 16 m nie sprawdzą się i takie i takie.

Ale u kolegi w 16m dokładnie gra Heco 900. Starszy tym Music Style i...... I nic nie dudni nie przeciąga. Odpowiednia akustyka którą załatwił wielkim narożnikiem.

Więc tutaj kwestia F6 nie ma większego znaczenia. A Zensorów 5 po prostu nie polecam w ogóle. Produkt przeciętny więc go na siłe do pomieszczenia nie dopasowuje.

:)

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę, że w 18m2 podłogówki nie mają prawa zagrać :) Ale pakowanie największych kolumn z serii w takim metrażu? 

Większości (przynajmniej naszych) klientów zależy, aby system grał dobrze po cichu- w takich 18m2 duży porządny monitor np. B&W 706S2, zagra dużo lepiej niż porównywalne cenowo B&W 683S2. Nie wspominając, że dostaniemy podstawkę wyższej klasy. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.09.2018 o 11:53, S4Home napisał:

Dlatego prosimy wspólnie was o opinie na ten temat. Może konkretne przykłady?

Ja mam Pylon Onyks 30 w 12m2 (miękko wykończona sypialnia + panel akustyczny z wełny na przeciwległej ścianie) i właśnie przy cichych odsłuchach grają super, a przy głośnych jeszcze lepiej. Wzmacniacz Teac A-R650 w trybie direct. Ten zestaw grał wcześniej w 35m2 salonie i też było bardzo dobrze. Kolumny mają przedni bass reflex i stoją tylko 5cm od tylnej ściany lekko skręcone w kierunku słuchacza.

Edytowano przez wallace
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Top Hi-Fi Poznań napisał:

Raczej jest tak, że niektóre firmy po prostu nie potrafią robić dobrze grających monitorów

A to się zgodzę!

11 godzin temu, wallace napisał:

Ja mam Pylon Onyks 30 w 12m2 (miękko wykończona sypialnia + panel akustyczny z wełny na przeciwległej ścianie) i właśnie przy cichych odsłuchach grają super, a przy głośnych jeszcze lepiej. Wzmacniacz Teac A-R650 w trybie direct. Ten zestaw grał wcześniej w 35m2 salonie i też było bardzo dobrze. Kolumny mają przedni bass reflex i stoją tylko 5cm od tylnej ściany lekko skręcone w kierunku słuchacza.

Duże solidne paczki i dają rade w 12 metrach. Proszę. :) Kolejne przykłady?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, wallace napisał:

Ja mam Pylon Onyks 30 w 12m2 (miękko wykończona sypialnia + panel akustyczny z wełny na przeciwległej ścianie) i właśnie przy cichych odsłuchach grają super, a przy głośnych jeszcze lepiej. Wzmacniacz Teac A-R650 w trybie direct. Ten zestaw grał wcześniej w 35m2 salonie i też było bardzo dobrze. Kolumny mają przedni bass reflex i stoją tylko 5cm od tylnej ściany lekko skręcone w kierunku słuchacza.

A testowałeś w tym pomieszczeniu monitory? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy! Biegnę wręcz do was z informacjami. :)

obecny miesięcznik czyli chyba wrześniowe wydanie audio-video. 

test wielkich paczek klipsch r820f. Ponad metr wysokości 2x20 cm na basie pracujące równolegle. I ......? 

na końcu pada stwierdzenie. Kolumny do pomieszczeń powyżej 20m kwadratowych. !!!!!

czyli do 21 na przykład. Takie paczki!!

no to jak zensor ma nie zagrać w 15 tu nawet. Serio nie kłamie, zobaczcie sobie. 

nie bójcie się :)

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎2018‎-‎09‎-‎14 o 07:04, S4Home napisał:

Duże solidne paczki i dają rade w 12 metrach. Proszę. :) Kolejne przykłady?

 

23 godziny temu, Top Hi-Fi Poznań napisał:

A testowałeś w tym pomieszczeniu monitory? 

Panowie , u mnie w pokoiku / 21m2/ w bloczku stoją Dali Grandy, o których się naczytałem że nadają się od 30 m2 wzwyż. Postawiłem i jest bosko , osoba od której kupowałem miała je w 40 m2, ale ze skosami i było słabo. Więc nie tylko powierzchnia ma znaczenie ,ale i akustyka. W tym swoim pokoiku miałem Dynavoice df-8 i też było dobrze mimo , że do małych nie należą. Monitorów , szczególnie tych o klasycznej wielkości głośników bym nie wstawił / a próbowałem, bo bas znika/. Robiłem próby z tymi co mam, a więc ProAc Response One S , B&W 685 S2 , Usher S-520 II . Ci z Państwa którzy odwiedzają Audio Video Show znają zapewne kubaturę boksów w których prezentowany jest sprzęt , większość to powierzchnia ok 18 m2 / stadion/ a nawet ok.15 m2 /hotele/ , paczki tam grają różne, od małych monitorów po duże kolumny podłogowe i jakoś nikt mi nie mówił, a wywieszek też nie widziałem , że sorry za dźwięk ,bo to nie odpowiednia powierzchnia do naszego produktu :) 

IMG_0777.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.09.2018 o 12:19, Top Hi-Fi Poznań napisał:
Dnia 13.09.2018 o 19:30, wallace napisał:

Ja mam Pylon Onyks 30 w 12m2 (miękko wykończona sypialnia + panel akustyczny z wełny na przeciwległej ścianie) i właśnie przy cichych odsłuchach grają super, a przy głośnych jeszcze lepiej. Wzmacniacz Teac A-R650 w trybie direct. Ten zestaw grał wcześniej w 35m2 salonie i też było bardzo dobrze. Kolumny mają przedni bass reflex i stoją tylko 5cm od tylnej ściany lekko skręcone w kierunku słuchacza.

A testowałeś w tym pomieszczeniu monitory? 

Nie, bo mam Onyksy i jestem z nich bardziej niż zadowolony. Może za jakiś czas wrócą do salonu (>35m2), a na takiej powierzchni monitory już się nie sprawdzą.
Poza tym moja żona też lubi duże czarne podłogówki :)

Edytowano przez wallace
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Na 15 m2 dynaudio emit 20 grały w sumie dobrze choć może czegoś brakowało minimalnie.. pożyczyłem dzisiaj od s4 tannoy xt6f i to czego brakowało pojawiło się  pierwsze wrażenia to jest bajecznie tak jak bym chciał.. W nieglosnym odsłuchu wszystko jak należy.. Ale ciut głośniej i wzbudza się bas mam takie wrażenie.. :/ nie wiem co dalej bo tak mi się spodobało :/ w pokoju kanapa i dwa duże fotele kolumny odsunięte po pół metra od ścian tylnych i bocznych... przydałyby się jakieś xt5f

Edytowano przez slawas2001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam powyższe słowa S4Home jak i innych użytkowników.

Można być zadowolonym z grania "dużych" kolumn w małym pomieszczeniu.

U mnie Polk Audio RTi A5 zacnie mruczą na 12m?

Jest dywan na niemalże całej podłodze (na początku roku przekonałem się jak potrafi na plus zmienić się akustyka pomieszczenia przy wymianie rzeczonego) i pokój poważnie wypełniony "życiowymi" sprzętami typu sofa, biurko, szafka z książkami itp klamoty.

Do tego grube kotary za kolumnami i jestem kontent w czasie słuchania?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...