Skocz do zawartości

Dlaczego warto zająć się akustyką pomieszczenia odsłuchowego?


Kraft

Recommended Posts

24 minuty temu, Fafniak napisał:

Ręka do góry kto ma pokój gdzie zmieszczą się jakieś ustroje akustyczne.

U mnie w salonie zmieściło się bez problemu ponad 3m2 ustrojów stałych i do tego 1 m2 mobilnych. Estetyka szczególnie nie ucierpiała, a dźwięk się poprawił. Gdybym teraz podchodził to tematu z wiedzą, której wcześniej nie miałem (i z pieniędzmi, których wcześniej nie chciałem ryzykować nie znając efektów), to byłoby jeszcze ładniej i skuteczniej.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, Kraft napisał:

U mnie w salonie zmieściło się bez problemu ponad 3m2 ustrojów stałych i do tego 1 m2 mobilnych. Estetyka szczególnie nie ucierpiała, a dźwięk się poprawił. Gdybym teraz podchodził to tematu z wiedzą, której wcześniej nie miałem (i z pieniędzmi, których wcześniej nie chciałem ryzykować nie znając efektów), to byłoby jeszcze ładniej i skuteczniej.

Jakbyś dzisiaj poprawiał akustykę swego pomieszczenia, jakie zastosowałbyś rozwiązania? 

Edytowano przez Fortepiano
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Fafniak napisał:

i na tylnej ścianie 200cm x45cm ale dosłownie tuż za głową.

No to może cztery sztuki czegoś takiego? Ma wprawdzie 50x50, ale przypuszczam, że producent bez większego problemu przeskaluje ci go do 45 cm. Albo zwykła pianka. Tę na pewno dotną Ci do zadanych wymiarów. Ewentualnie dyfuzor geometryczny, tylko takiego to już trzeba szukać zagranicą, bo miejscowi chyba nic takiego nie oferują.

WoodMLS-main.thumb.jpg.4b7541ce60ec046a978df879eb187328.jpg

 

12 minut temu, Fortepiano napisał:

 

Jakbyś dzisiaj poprawiał akustykę swego pomieszczenia jakie zastosowałbyś rozwiązania? 

Podobne, tylko kupiłbym lepiej wykonane ustroje i pomyślał już na etapie meblowania i dekorowania ścian o ich optymalnym i nie psującym estetyki umieszczeniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie tak już dłuższy czas pracuję i muszę się podzielić wnioskiem, że niestety to jest bardzo prawdziwe ale nawet dużo mniejszy, teoretycznie "gorszy", nawet ze skopanymi proporcjami ale dedykowany pokój będzie zawsze dużo lepszy niż fragment salonu, choćbysmy go nie wiadomo jak dostosowywali. Ale na to już wpływu nie ma, ja pracuję i w jednych i w drugich wypadkach i bardzo przemawia do mnie tekst jednego z ostatnich klientów, że on woli posłuchać muzyki "w domu", z rodziną albo gdzieś w normalnej atmosferze niż chować sie po kątach. No ale brzmi gorzej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

że on woli posłuchać muzyki "w domu", z rodziną albo gdzieś w normalnej atmosferze niż chować sie po kątach. No ale brzmi gorzej.

Bartek widziałem u ludzi / zawodowo/ , sale kinowe z takim wyposażeniem , że podejrzewam, iż nie byłoby mnie stać na fotele, które tam stały nie wspominając o reszcie ,/ kolumnach , całych szafach końcówek mocy , procesorach , wysuwanych ekranach , projektorach ,ustrojach itp/. w których właściciel nie był od ponad roku ,bo woli oglądać  TV w salonie i dzielić się wrażeniami na bieżąco z rodziną . I go w pełni rozumiem , w tym zabieganym świecie każda chwila spędzona z bliskimi jest cenniejsza, niż  najlepsza sala odsłuchowa w której siedzisz sam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Kraft napisał:

A tak w ogóle, to urządzenie dedykowanego pokoju audio, jest zadaniem mało ambitnym. Co innego zaadaptować salon tak, by nie wybić sobie zębów i nie musieć się rozwodzić. - to jest prawdziwe wyzwanie;) 

z tym się nie zgodzę, sztuką jest takie przygotowanie adaptacji żeby właściciel pomieszczenia nie pierdyknął na zawał jak rachunek zobaczy... niestety w pomieszczeniach typu salon jest to dużo trudniejsze niż dedykowanych. Merytorycznie jedno i drugie jest wystarczająco trudne

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Kraft napisał:

A tak w ogóle, to urządzenie dedykowanego pokoju audio, jest zadaniem mało ambitnym. Co innego zaadaptować salon tak, by nie wybić sobie zębów i nie musieć się rozwodzić. - to jest prawdziwe wyzwanie;) 

:))) czyli podejscie takie nasze, ...narodowe. Co Wy macie z tymi zonami? 

9 godzin temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

z tym się nie zgodzę, sztuką jest takie przygotowanie adaptacji żeby właściciel pomieszczenia nie pierdyknął na zawał jak rachunek zobaczy... niestety w pomieszczeniach typu salon jest to dużo trudniejsze niż dedykowanych. Merytorycznie jedno i drugie jest wystarczająco trudne

Widzialem ostatnio adaptację dużego salonu mojego kolegi, gdzie normalnie dzieje się zycie. To raczej wyglądało tak, że salon był w pokoju odsłuchowym. Z tym, że adaptacja była zrobiona bardzo dobrze i nikt nie bawil się w wieksze kompromisy. Choć oczywiscie były, bo byl stół, komody itd. Telewizor się automatycznie chował za panelami.

Byłem też w salonie gdzie adaptacja byla ukryta. Wygladało to jak normalny salon. Z tym, ze byl pomniejszony o przezroczysta akustycznie sciane. Pułki i wneki w ścianach byly w ustalonych miejscach i chyba nawet z tej firmy akustycznej.

Pozostałych pomieszczeń w domu nawet nie traktuję powaznie jesli chodzi o akustykę. A nie mam ograniczeń jesli chodzi o rozstawianie sprzetu. W salonie duże 107 mimo, że są wspanialymi kolumnami to nie zagrają pełnią mozliwosci, marnują się. Trochę lepsza sytuacja jest w sypialni, o dziwo ze skosami.

Tak, ze dedykowane pomieszczenie z adaptacją nawet tą amatorską ale zawodowymi panelami daje nieporownywalnie wiecej. Co więcej, można ciagle ewoluować.

A jesli chodzi o sluchanie muzyki z gadaniem, brzekiem naczyń, tupaniem. Nie, dziekuję postoję. Tak to ja film mogę sobie obejżeć.

Bartek, mam jeszcze dwa wysokie szczyty przy 42 i 82hz. Jak sobie z nimi nie poradzę będę pukal do Ciebie.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

O tym, że warto zająć się akustyką pomieszczenia odsłuchowego nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Często jednak pada w dyskusji, że owszem warto, ale się nie da, bo żona, teściowa, nieestetyczny wygląd itd. Czy aby na pewno. Może warto dostrzec w aranżacji akustycznej nie tyle problem estetyczny, ile szansę na uzyskanie oryginalnie i niebanalnie prezentującego się wnętrza. Trochę inspiracji pokazujących, że się da.artnovion-2019-collection.thumb.jpg.d4c3c45fa39d1bee44c76c49e38b5c87.jpgSiena_panneau_acoustique_bois_02.thumb.jpg.6839b1a9929ff58db7d55a28ea0367ec.jpg15-03_Artfazium_Hi-Fi_ModernoB-1024x576.thumb.jpg.7d391f43d351362a30c5a604e0fdd21c.jpgartnovion-product-29-komodo-absorber-54b24f5ca49123553730d7481812b6.thumb.jpg.ba9718a6bfeba173b143e40c2774ae0c.jpg73401898_401132343910143_4073227296176856602_n.jpg.dd8f2975703446fbf77972a71648b85d.jpg61350741_2271075846474460_569983357505503232_n.thumb.jpg.7777120771338524a33bd2aaa96533c3.jpg47514artnovion_25_design_suggestion_classical_9efda4cf10.jpg.30ec85702269f6ff6187eef199cd5dff.jpglarge_8e1e8d0c-cdb1-48d3-95c9-359f12349900.thumb.jpg.08e73aa6994110fcb204b7e31f8c41ad.jpg

158715-12609438.thumb.jpg.2a06df08239aaa72512ddc8e41d09012.jpgDf_SkI6XUAAchdJ.jpg.4f51276ee3718588703a9b4ffef6e349.jpg

Alpes-or-Siena-.thumb.jpg.c096b9f4018975a71285caeb66ddad8a.jpg

4b6c8a4e-8783-4c3c-bc9f-e8052983464e.20191009.031051.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Kraft napisał:

O tym, że warto zająć się akustyką pomieszczenia odsłuchowego nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Często jednak pada w dyskusji, że owszem warto, ale się nie da, bo żona, teściowa, nieestetyczny wygląd itd. Czy aby na pewno. Może warto dostrzec w aranżacji akustycznej nie tyle problem estetyczny, ile szansę na uzyskanie oryginalnie i niebanalnie prezentującego się wnętrza. Trochę inspiracji pokazujących, że się da.

 

@Kraft, niestety jest tego oczywisty minus. To co wrzuciłeś to w większości panele portugalskiej marki ArtNovion, których tez czasem używam w moich projektach. Problem z nimi jest taki, że są cholernie drogie. Może i ładnie to wygląda, ale 90% ludzi jednak tego nie kupi. Np panel z Twojego ostatniego zdjęcia - to jest złożone razem 20 paneli ArtNovion Avalon Flow. Koszt tej ścianki, tych 20 paneli, to ok 18-20 tys. zł. Ostatnio chciałem ich gdzieś użyć, ale jak zobaczyłem że to koszt 1000 zł za panel 60x60 to odpuściłem. Wiesz co jest problemem? Że prawie ten sam efekt akustyczny możesz osiągnąć często za ułamek tej ceny. 

Pozostają opcje - robić samemu, powoli wdrażać produkcję podobnych rzeczy w Polsce (o co ciągle walczę) lub szukać zamienników. Dobry panel, ładnie wyglądający i mający odpowiednio wiele opcji wykończeń, kosztuje. Tu nie ma wąptliwości. Ale te panele sa po prostu bardzo drogie. Sam używam ich wtedy, kiedy pasują mi ich właściwości, np. ArtNovion Myron - fajny dyfuzor z EPS, ich strojone basstrapy też są fajne (Artnovion Corner basstrap), ścienne panele niskoczęstotliowściowe też. No i mają normalne, do przełknięcia ceny. Ich paneli pochłaniających takich "normalnych" użyłem, tylko raz bo miałem akurat od dystrybutora w kosmicznej przecenie, powystawowe. To są ustroje najwyższej klasy, ale jednak też najwyższej ceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

@Kraft, niestety jest tego oczywisty minus. To co wrzuciłeś to w większości panele portugalskiej marki ArtNovion, których tez czasem używam w moich projektach. Problem z nimi jest taki, że są cholernie drogie. Może i ładnie to wygląda, ale 90% ludzi jednak tego nie kupi.

Wiesz, mój post miał być inspiracją dla audiofilów, ale i dla producentów paneli;) Wiem, że prezentowane panele są drogie. Ale, czy nie da się zrobić podobnych tańszych w Polsce? Nie wiem. Może nie. Moim zdaniem do szerszego promowania akustyki audiofilskich pomieszczeń potrzebne są estetyczne i modne projekty wizualne paneli. Bez tego branża pozostanie w małej niszy, bez szans na rozwój.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te nagrania już w paru miejscach dość konkretnie podsumowałem. Na początku próbowałem delikatnie, ale niestety się nie da. Ilość bzdur w tych nagraniach jest dramatyczna, tak duża że nie mam zamiaru opisywać każdej, ale to raczej każdy się zorientuje że to są bzdury... samo to że ten człowiek mota się w zeznaniach, co ma wspólnego dobry odsłuch w punkcie z równomiernym rozkładem energii w pomieszczeniu? Idąc jego rozumowaniem przy użyciu tych kolumn nie bylibyśmy w stanie zlokalizować źródła dźwięku, a więc np. wokalista śpiewałby z każdej strony naraz, no dramat. Od kiedy to jest potrzebne do odsłuchu stereo? Oglądałem tylko jakieś bzdury o kablach z tego cyklu, tego nie widziałem, ale w tym momencie mam już pewność że ten Pan nie ma zielonego pojęcia o tym jak działa dźwięk i akustyka. A na koniec nie wiem w jaki sposób ta analogia do wytłumiania... że ludzie wytłumiają pomieszczenia żeby osiągnąć RÓWNOMIERNY ROZKŁAD ENERGII? @Kraft, ostatnie sekundy, to o adaptacji ^^ że dlatego nie jest potrzebna. Właśnie przez takich ludzi ja mam problem być inżynierem na tym rynku

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Fortepiano napisał:

Dzięki za opinie. Konstruktor w wywiadze (to jest tylko część wywiadu) powołuje się na swoją inżynierską wiedzę i 30 letnie doświadczenie. 

I argumentuje swoje tezy żarówką Edisona i filmem z Brucem Lee. Kolumny wszechkierunkowe są spoko.  Można to wytłumaczyć na wiele sposobów, ale na pewno nie tak jak wyżej. Ja tylko staram się pilnować piętnowania bzdurnych teorii. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...