Skocz do zawartości

Dlaczego warto zająć się akustyką pomieszczenia odsłuchowego?


Kraft

Recommended Posts

14 godzin temu, tomek4446 napisał:

Z tym jest jeszcze większy problem . Estetyka hybryd , czy wełny obitej materiałem pozostawia wg. mnie wiele do życzenia :)Z góry mówię , że nie czepiałbym się gdyby nie chodziło o wspólny pokój dzienny.

A coś w ten deseń? Całkiem ładne (nawet nie wygląda na ustrój).

a783769532cbde6d52f3fed9451c8fb6.jpg.84b4205f9414480baf0fc370dffe4953.jpg

Albo takie. To nie ustrój, ale może trochę rozpraszająco zadziałać.

3a4b82e2098624cf6714a6b0e2dc1316.jpg.44f6f4a3b115a7f9aa95f29d241ad036.jpg

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Kraft napisał:

No proszę. Warto rozmawiać;)

Trochę wygląda jak zagłówek łóżka , ale lepsze to niż płyta z dziurkami :)

54 minuty temu, Bartek Chojnacki napisał:

Tłoczony filc to może niedługo megaacoustic robić, spróbuję to wdrożyć

Mój znajomy architekt zawsze mi powtarza jak mu mówię , że tego co narysował NIE DA SIĘ WYKONAĆ  , że kurna, gdyby wszystko zależało tylko od producentów, to nadal żylibyśmy w jaskiniach. Bo nic ponad to by się NIE DAŁO. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Przymierzam się do jakiejś symbolicznej adaptacji akustycznej. Dotychczas nie miałem nic. Nie wiem, czy to co rozważam da jakiś postęp. W tej chwili nic nie dudni (nawet przy większej głośności), nic nie razi, ale mam wrażenie, że stereofonia powinna być trochę lepsza.

Pokój z grubsza kwadratowy, ustawienie w trójkąt równoramienny bliski równobocznego, monitory - po 45 cm. od ścian bocznych i 40 od tylnej (licząc najmniejszą odległość), głowa jakieś 30-50 cm od ściany za kanapą  (zależnie, jak wygodnie się oprę). Skorzystałem z kalkulatora Bartka Chojnackiego, wiem mniej więcej, gdzie wieszać i planuję:

1) Panele na ścianie za kanapą odsłuchową (niestety maks. 6 cm. grubości)

2) Panele na ścianie za kolumnami (może być 10 cm.)

3) Pułapki basowe (ćwierć-walce lub słupki o podstawie trójkątnej) w kątach koło kolumn

Pytania:

1) Czy pułapki basowe są rzeczywiście zawsze potrzebne i poprawiają sytuację? Mogę kupić je w ciemno?

2) Jest problem z panelami na ścianie za kolumnami. Problem nazywa się telewizor. Nachodzi on częściowo na obszar, gdzie powinien być lewy panel. Niestety nie mogę telewizora przesunąć w górę ani w prawo (półki z płytami). O pozbyciu się go też nie ma mowy (żona). Co w tej sytuacji zrobić: powiesić po obu stronach mini panele, żeby zachować symetrię, czy też z lewej mniejszy panel, a z prawej normalny?

Z góry dzięki za pomoc. Uprzedzając niektóre uwagi: nie planowałem w ogóle systemu audio urządzając rok temu mieszkanie, a teraz nie przearanżuję z tego powodu wnętrza. Pokój jest wielofunkcyjny i nie zmieni się to, dopóki starsza córka nie zwolni swojego (za 10 lat?)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rafał S napisał:

Pytania:

1) Czy pułapki basowe są rzeczywiście zawsze potrzebne i poprawiają sytuację? Mogę kupić je w ciemno?

2) Jest problem z panelami na ścianie za kolumnami. Problem nazywa się telewizor. Nachodzi on częściowo na obszar, gdzie powinien być lewy panel. Niestety nie mogę telewizora przesunąć w górę ani w prawo (półki z płytami). O pozbyciu się go też nie ma mowy (żona). Co w tej sytuacji zrobić: powiesić po obu stronach mini panele, żeby zachować symetrię, czy też z lewej mniejszy panel, a z prawej normalny?

Z góry dzięki za pomoc. Uprzedzając niektóre uwagi: nie planowałem w ogóle systemu audio urządzając rok temu mieszkanie, a teraz nie przearanżuję z tego powodu wnętrza. Pokój jest wielofunkcyjny i nie zmieni się to, dopóki starsza córka nie zwolni swojego (za 10 lat?)

1. na to nikt Ci nie odpowie ze 100% pewnością. W większości wypadków są potrzebne i poprawiają sytuację, tutaj zapewne mówimy o jakiś pułapkach uniwersalnych wełnianych albo piankowych, bo takie można stosować w miarę bezpiecznie... i zazwyczaj to pomaga

2. jeśli nie ma żadnej opcji żeby panel był za telewizorem czy coś, to niech już będzie ten mniejszy

40 minut temu, Adi777 napisał:

@Bartek Chojnacki Mam takie pytanko, jakie pomieszczenie byłoby lepsze pod audio? Salon - około 35 m2, 5,5m na 6,5m, czy pokój - około 21,5 m2 - tutaj bardziej kwadratowo. 

na takie pytania nigdy nie ma prostej odpowiedzi... pod kątem rozmiaru praktycznie zawsze lepszy będzie większy. Proporcje 5.5x6.5 też są lepsze niż kwadratowe, są w sumie całkiem spoko, więc porównując to czysto rozmiarem i proporcjami lepszy byłby większy

a teraz się zastanów, ile akustyki dasz radę zrobić w tym większym, ile przejdzie bo jest to salon i z jakimi ograniczeniami, a ostatecznie - ile razy więcej trzeba będzie zapłacić za zrobienie tego dobrze i ładnie niż np. zrobienie bardzo dobrze, niekoniecznie ładnie, tego dedykowanego ;) zawsze powtarzam i będę powtarzał, że nie można nigdy wyłączyć kryterium budżetowego

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Bartek Chojnacki napisał:

a teraz się zastanów, ile akustyki dasz radę zrobić w tym większym, ile przejdzie bo jest to salon i z jakimi ograniczeniami, a ostatecznie - ile razy więcej trzeba będzie zapłacić za zrobienie tego dobrze i ładnie niż np. zrobienie bardzo dobrze, niekoniecznie ładnie, tego dedykowanego ;) zawsze powtarzam i będę powtarzał, że nie można nigdy wyłączyć kryterium budżetowego

 

To znaczy tak. Ograniczeń u mnie raczej nie powinno być w ogóle, jeśli chodzi o salon, o pokój zresztą też. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Bartek Chojnacki napisał:

1. na to nikt Ci nie odpowie ze 100% pewnością. W większości wypadków są potrzebne i poprawiają sytuację, tutaj zapewne mówimy o jakiś pułapkach uniwersalnych wełnianych albo piankowych, bo takie można stosować w miarę bezpiecznie... i zazwyczaj to pomaga

2. jeśli nie ma żadnej opcji żeby panel był za telewizorem czy coś, to niech już będzie ten mniejszy

Dzięki. :) 

Co do 2. - oczywiście mogę dać panel częściowo za telewizorem, tylko to chyba bez sensu? Przecież telewizor odbija, prawda?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, ale nie ekranuje w 100%, a zakłądam że kolumny jednak masz na podłodze albo trochę nad nią, a telewizor wyżej, więc i tak nawet jeśli panel będzie trochę zasłonięty to skorzystasz z większej powierzchni

1 minutę temu, Adi777 napisał:

No i chyba też większą dowolność przy wyborze kolumn?

generalnie tak i to się sprowadza do rozmiaru pomieszczenia, co ma przełożenie na możliwy do uzyskania zakres częstotliwości. Ludzie często nazywają to efektem "dużej kolumny" i to mają na myśli mówiąc o "dużych kolumnach do pomieszczenia", chodzi o to że w małym pomieszczeniu gdzie wypadnie wysoko pierwsza częstotliwość rezonansowa pomieszczenia duże kolumny i tak nie zagrają pełnią możliwości bo nie mogą, będą "duszone", a w dużym pomieszczeniu mogą rozwinąć możliwości

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Bartek Chojnacki napisał:

generalnie tak i to się sprowadza do rozmiaru pomieszczenia, co ma przełożenie na możliwy do uzyskania zakres częstotliwości. Ludzie często nazywają to efektem "dużej kolumny" i to mają na myśli mówiąc o "dużych kolumnach do pomieszczenia", chodzi o to że w małym pomieszczeniu gdzie wypadnie wysoko pierwsza częstotliwość rezonansowa pomieszczenia duże kolumny i tak nie zagrają pełnią możliwości bo nie mogą, będą "duszone", a w dużym pomieszczeniu mogą rozwinąć możliwości

No i spoko. Czyli duże kolumny w salonie, a mniejsze w sypialni :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.10.2021 o 10:27, Bartek Chojnacki napisał:

poniżej jakieś robocze zdjęcia mojego sufitu, zdecydowanie pochłaniający, Ecophon FocusDSsufit_ecophon.thumb.jpg.2141e1e3ad90137f8ec247a59045f895.jpg

1985587606_sufitecophon2.thumb.jpg.389362322390629593c22220423e3f0f.jpg

Rozumiem że taki podwieszany sufit załatwia sprawę adaptacji akustycznej sufitu? Czy lepszy byłby taki sufit w pomieszczeniu 4 x 6 m czy trzy wasze absorbery 120 x 60 piankowe materiałowe w punktach pierwszych odbić na suficie? Czy wybierając te konkretnie panele do podwieszanego sufitu porównywałeś do innych modeli na przykład owa acoustic? Estetyka tego jest po prostu perfekcyjna

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te sufity typu owa, ecophon, rockfon, armstrongi akustyczne, w większości mają podobne parametry zakłądając te same grubości materiału i wysokości podwieszenia

na pytanie co zrobić lepiej, czy cały sufit, czy pochłaniacze punktowo, to Ci nie odpowiem ;) za dużo zmiennych, ale ja w adaptacjach często jak jest możliwość to robię cały sufit na etapie budowlanym, a potem po pomiarach się zastanawiam co zrobić dalej

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...