Skocz do zawartości

NASZE GRAMOFONY (gramofon-policzmy się)


Recommended Posts

@tomek4446 czy możesz zaprezentować swój gramofon? Jakie Ty odebrałeś wrażenia po wymianie okablowania i gniazd?

Słuchałem swojego gramofonu również na piecu z lat 1977, Sansui Au 717. Dwa wejścia phono, złote czasy winylu. Nic nie przeszkadzało mi w odbiorze, chwaliłem sobie, ale kultura prezentacji jednak zasadniczo poprawiła się w modelu młodszym o 15 lat którego używam obecnie - 607MOS.

@Fafniak MC dla wyczynowców, tzn.? Wyobrażam sobie że większa czułość obnaża stan płyt ale i poprawia rozdzielczość przekazu. Jak to jest?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam że nigdy nie próbowałem MC- te które polecano to miały astronomiczne ceny aa do tego oferując niższy sygnał, wymagają lepszych przedwzmacniaczy.

Oczywiście zapewne znajdzie sie jakieś kompromisowe/budżetowe rozwiązanie ale czy będzie ono lepsze od MM ? Cięzko ocenić

Po rozmowach z zaprzyjaźnionym salonem - pozostałem na etapie MM

 

ahhh zapomniałbym - o ile sie nie mylę to w MC igły sami nie wymienimy ...

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Pboczek napisał:

czy możesz zaprezentować swój gramofon? Jakie Ty odebrałeś wrażenia po wymianie okablowania i gniazd?

Co do wrażeń , to są bardzo subiektywne , no dobra , poprawił się dźwięk :) 

Pierwsze prezentowane zdjęcie przedstawia stare połączenie w Telefunkenie S 500, luty były w nie najlepszym stanie , zrobiłem blokadę na wyprowadzeniu kabla RCA by go przypadkiem nie wyrwać razem z kabelkami ramienia. Gdyby ktoś się decydował na taką modyfikację, to po pierwsze przed lutowaniem koniecznie odkręcamy hedshell a po drugie lutujemy tylko na moment przykładając lutownice, by nie popalić naprawdę cienkiego okablowania ramienia. W Telefunkenie zainstalowana jest Shure M 95 ED, a więc wkładka która była montowana fabrycznie / ściągnąłem z Kanady :) /. 

IMG_0817.JPG

IMG_0483.JPG

IMG_0485.JPG

I drugi gramofon Universum F 2095 , automat z wkładką ADC XLM MK II zupełnie inne granie niż na Shure M 95 ED , bardziej detaliczna , mniej muzykalna za to bardzo " jedwabisty" dźwięk z podkreśloną górą. A na ostatnim zdjęciu ustawienie w PHONO .

IMG_1857.JPG

IMG_1862.JPG

IMG_1861.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Pboczek napisał:

Na Universum chyba nigdy się nie natknąłem.

Pod tą nazwą były produkowane gramofony przez Micro Seiki dla Quelle

12 godzin temu, Pboczek napisał:

Ciekawi mnie, czy różnice w graniu obu gramofonów na tej samej wkładce byłby wyraźne?

Nie powinno być żadnych . O jakości gramofonu świadczy mechanika a nie elektronika , której prawie nie ma. Dobry gramofon to taki ,który można idealnie skalibrować, a liczy się wszystko : łożysko , ramię , headshell , użyty system antyskatingu / żyłka , magnes itd/ , winda, plinta / stabilność/ , jakość napędu. Gramofon wymaga cierpliwości , każda zmiana wkładki , igły , przestawienie gramofonu wymaga kalibracji. Przed uruchomieniem za każdym razem należy usunąć kurz z płyty szczoteczką i ściereczką z płynem ,tak jedną jak i drugą stronę płyty. To samo dotyczy igły. Gramofon nie nadaje się jako odtwarzacz muzyki " w tle" bo za dużo czasu pochłania samo przygotowanie , w Top HI FI posłuchałem współczesnych modeli REGI i Pro -Jecta tych co to w instrukcji jest , że wyjmujemy z pudełka i gra. Owszem , gra , tylko jak miałbym kupić coś takiego / chyba tylko jako mebel/ to wolałbym pliki mp3 / o gramofonach z USB , nie będę się w ogóle wypowiadał/. Stare gramofony w związku z modą stają się coraz droższe , ale można za 500-700 zł mieć naprawdę fajne urządzenie / Technics, Dual, Optonica/ zrobione z pieczołowitością w erze muzyki z czarnego krążka. Nie chcę aby ktoś odniósł wrażenie , że uprawiam jakiś mistycyzm związany z tym sprzętem ale wg. mnie w erze wszechobecnego parcia na funkcjonalność / naciśnij i zapomnij/ gramofon stanowi naprawdę wyzwanie i pewien sprawdzian pasji. To jak zagra zależy od nas samych / i wkładki :) /, ile czasu poświęcimy na kalibrację i jak będziemy o niego i o płyty dbali.

Polecam do kalibracji taką płytkę :

 

IMG_1870.JPG

IMG_1871.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny używek oszalały...

https://allegro.pl/gramofon-technics-sl-q2-i7547054171.html#thumb/5

No nie dam sobie łapy uciąć ale ze 2 lata temu może 3 wydaje mi się że był do dostania za ok 700 zł

Kurde - zły jestem że wcześniej nie kupiłem :(

Walczę ze sobą ... szukać używanego czy kupić reloop turn 5...

Najgorsze jest to że widząc tak ogromny wybór - to mieszają mi się nazwy i mętlik w głowie...

@tomek4446 a masz może jakiegoś zaufanego sprzedawcę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Fafniak napisał:

Ceny używek oszalały...

To nie tak, wzrost cen jest spowodowany dwoma czynnikami , po pierwsze modą, a po drugie i co ważniejsze tym, co jest obecnie produkowane i cenami podstawowych plastikowych modeli z talerzem z MDF .

Ja mogłem 6 lat temu kupić Telefunkena S 500 za 300 zł i to z " transportem i wniesieniem" w stanie perfekcyjnym, a niestety dwa lata temu musiałem  zapłacić 1100 ,- :) 

Ogólnie polecam Technicsy są łatwo kalibrowalne i nie do zdarcia.

Tak , mam sprawdzonego od 20 lat sprzedawcę , widzę , że jesteś z W-wy więc,  do Łodzi masz nie daleko. Polecam Komis HI-FI Market , raz , że normalne ceny , dwa że sprzęt można odsłuchać / bez tego P.Piotr Ci go po prostu nie sprzeda :) /, masz zapewniony serwis / gramofony są po przeglądzie/. Jestem tam raz w tygodniu / ot ,taki nawyk/ , możemy się jakoś umówić , ale najpierw zadzwoń do Komisu i zorientuj się czy coś Cię zainteresuje. Ostatnio jak byłem był naprawdę spory wybór.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Fafniak napisał:

Dziękuję :) - a nie mają oferty gdzieś w sieci?

Niestety nie, ale warto się przejechać , znajdziesz tam sporo wartościowego sprzętu z dobrej epoki , w normalnych cenach / znam ceny komisów warszawskich /. A i P. Piotr ma takie dziwactwo , nie przyjmuje niczego co ma HDMI i współczesnych klocków :)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Fafniak napisał:

kurcze... może w poniedziałek ?

Zadzwoń , dowiedz się co ma , poszukaj informacji w sieci , zorientuj się co do cen :) Ostatnio widziałem piękną Optonikę, kilka Technicsów , Duali , Sony. Po za tym kilka zestawów 40 -letnich kolumn z fantastycznym dźwiękiem / wszystkie odrestaurowane/. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym i jak czyścicie płyty? Przyznam że swoich jeszcze nie myłem, przymierzam się do zakupu jakieś myjki (chyba Knosti II), bo rośnie mi pomału kupka takich których nie położyłbym na talerz (poprzedni właściciel nie dbał i sprzedał). Macie jakieś doświadczenia z płynami?

Jeżeli widzę jakieś drobinki, wtedy płyta na gramofon i welurowa szczoteczka przed opuszczeniem igły. Staram się dbać, chować po odsłuchaniu i nie widzę by jakoś specjalnie łapały brud. Wyjątkiem są biedronkowe i niektóre współczesne wydania, które chwytają wszystko i jeszcze więcej, nie wiem skąd.

Fafniak przyrządzik do ramienia przydatny, o ile ktoś nie ma tego w gramofonie.

Tomek, ta Yamaszka ma całkiem ciekawy ten przełącznik do pre. Sugeruje że nie zbyli tego na byle jak. Korzystasz z jednego wzmacniacza i przepinanie? Płyta do testowania - kupuję, dzięki, (To nie tylko szablon, ale też płyta.).

Edytowano przez Pboczek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Knosti jest ok

Wiele osób narzeka na płyn który jest dodawany (może był gorszy kiedyś dodawany?) ale nie spotkałem sie z brudzeniem płyt

Według mnie lepiej czyści niż płyn zrobiony według przepisu z sieci :) (alko izopropylowy , tetenal mirasol 2000 , woda destylowana) ale może to ja dałem ciała z proporcjami ?

Oprócz tego używam :

IMG_20180923_112641460.thumb.jpg.c4e49855b2e1df0c9d463b0c4dd8da33.jpgIMG_20180923_113121013.thumb.jpg.17cfb96ee4e79f15e0748c8e229c2638.jpg

We wszystkich płytach (no może w 99% ) wymieniłem koperty wewnętrzne (zachowując oryginalne "obok") na takie antystatyczne.

Według mnie najlepsze są papierowe z wewnętrznym pokryciem z jakiejś foli antystatycznej. Te zrobiona z folii samej to dramat "przy wkładaniu" ;)

 

ahhh - polskim starym płytom nic nie pomaga :D

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.09.2018 o 17:17, Fafniak napisał:

a ten patyczek "z gumką" to taka krótka szczoteczka do igły

A tego nie widziałem :) 

Mam Knosti II i sprawdza się się ta myjka do czyszczenia na co dzień używam podstawowego zestawu + magiczna gąbka do czyszczenia igły z kurzu / delikatnie opuszczam igłę na gąbkę - polecam/

https://polskikoszyk.pl/jan-niezbedny-magiczna-gabka-2-sztuki.html??utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_campaign=ceneo_polski_koszyk

CX-1000 ma niezłe Pre gramofonowe ,ale poprzednia C-70 miała tą sekcję jeszcze bardziej rozbudowaną / 3x MM i oddzielne wyjście MC/ , mam duży sentyment do tego przedwzmacniacza i trochę żałuję , że go sprzedałem . Ale z drugiej strony lepiej , że gra u kogoś, niż by u mnie miał stać w piwnicy.

Nie przełączam kabli między gramofonami :) Universum jest w salonie, a Telefunken będzie / czekam na stolik/ w sypialni w połączeniu z Sony STR - V5 :) 

 

IMG_1880.JPG

IMG_0561.JPG

IMG_0556.JPG

IMG_0565.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mało coś mamy gramofonów na forum, całe cztery udało się zebrać. W sumie z dwoma Tomka to pięć. Może Fafniak coś dokupił, byłby sześć. Chyba i ja muszę poszukać dodatkowego.

Może ktoś wie co to trafo do wkładki? Z czym to jeść?

Edytowano przez Pboczek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś miał do czynienia z myjką Analogis wash`n`play?

Rozważam zakup i nie wiem czy lepsza ona, czy Knosti II ? Ze sklepowych opisów wyglądają podobnie, cenowo korzystniej wypada Analogis. W sieci nic nie mogę wyszukać.

"L'Art du Son" - płyn do mycia, zebrał parę pochlebstw. Zna ktoś?

Czy płyt po wymyciu nie można czymś powycierać zamiast suszyć?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.10.2018 o 19:54, Pboczek napisał:

Mało coś mamy gramofonów na forum, całe cztery udało się zebrać.

No to teraz ja kilka jeszcze dołożę :) 

Pierwszy z nich Dual 1228 z wkładką Sony XL-MC2. Niewyszukany idler z niewyszukaną wkładką MC. Gramofon jest oczywiście mocno "grzebnięty". Ma wymienione całe okablowanie i usunięte wszelkie punkty złączne zastąpione jednym ciągłym przewodem aż do wyjść RCA. Obudowa jest oryginalna, ale mocno wytłumiona, a sprężyny pomiędzy chassis a plintą zostały całkowicie usunięte. Gra to znośnie. Da się czerpać przyjemność ze słuchania winyli :) A wygląda to tak:

Dual-1228-Sony-XL-MC2.jpg

 

Dual-1228.jpg

 

Do tego mam jeszcze dwa gramofonu, które czekają na lepsze czas kiedy będę miał na nie... czas. Jeden z nich to starszy brat 1228, a mianowicie Dual 1019. W tym momencie gramofon jest całkowicie rozczłonkowany, a na półce sezonuje się sklejka na nową plintę. W zasadzie to będzie pewna wariacja na temat Duala, bo gramofon zostanie pozbawiony całej mechaniki, ramie zostanie zastąpione 12" wędką, obudowa będzie nowa, itd.. 

Drugim drapiakiem do zrobienia jest kolejny idler - Lenco L75. Chyba najbardziej kultowy gramofon wszech czasów :) Nie mam na niego jeszcze żadnej konkretnej koncepcji, ale na pewno niewiele zostanie z oryginału.

Lenco-L75.jpg

 

Jak widzicie, gramofonów to jest u mnie pod dostatkiem. Do tego dochodzą jeszcze oczywiście te klientów. Wśród tych wszystkich Danieli, Adamów i Bernardów, trafiają się też czasem ciekawe sztuki. Na przykład taki Luxman PD282, albo Thorens TD320.

Luxman-PD282.jpg

Thoren-TD320.jpg

 

Jak trafi się coś ciekawego, to na pewno się jeszcze pochwalę :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • RoRo pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...