Skocz do zawartości

NASZE GRAMOFONY (gramofon-policzmy się)


Recommended Posts

@tomek4446 - zobacz jaki ,,skarb,, masz na miejscu w Łodzi.  A kupiłeś jakiegoś ......... Victora🤣

https://allegro.pl/oferta/gramofon-garrard-sp-25-mkiv-philips-rewitalizacja-9892498875

A swoją drogą ludzie to mają pomysły. Zarówno z tuningiem jak i z cenami. Wypadałoby podać nr do najbliższej przychodni psychiatrycznej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, tomek4446 napisał:

Zastanawiałem się nad zakupem w przyszłości Denona 103R , jednak patrzac na wymiary wkładek nie wiem czy jednak nie Hana.

Oj, tutaj mógłbyś się zdziwić, bo Denon gra zupełnie inaczej niż Hana - to jest całkiem inna szkoła grania :)

Cieszę się, że spodobała Ci się ta wkładka. Hana EL to dopiero przedsmak wkładek MC, ale za to już bardzo konkretny. Wkładki Hany mają świetny stosunek ceny do jakości i moim zdaniem grają wybitnie (w swojej klasie cenowej).

@elektron6 świetny Marantz! Kiedyś to potrafili robić piękne gramofony :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No panowie, to jak się chwalicie to ja też :D Mój Planar 3 jakiś czas temu wrócił ze spa u @Audio Autonomy, miałem wrzucić posta, ale kiedy tylko mam czas to słucham :P Poniżej fotki i krótki opis tego co zostało zrobione (przez Grześka i nie tylko). Moja Rega to gramofon z początku produkcji Planar 3 z ramieniem RB300 (silnik był podwieszony na samym laminacie)

1. Pokrywa - polerka z zewnątrz i nałożenie powłoki ceramicznej. Mój detailer od auta nie chciał się podjąć polerki od wewnątrz, bo stwierdził, że ni wyprowadzki połączeń ścianek i kiepsko będzie to wyglądać

IMG_20210202_221403.thumb.jpg.7175479f6ff045d3ccf463d44f4820a8.jpg 

 

2. Recabling ramienia - wstępnie raz już przeprowadziłem tą operację, ale kable które zrobiłem był za krótkie, był też problem z punktem masy ramienia. W związku z tym postanowiłem ponownie przepleść kabelki. Konfekcją i przylutowaniem punktu masy zajął się Grzesiek (super robota!). Idea jest taka by zminimalizować liczbę połączeń  od wtyków wkładki gramofonowej po wtyki RCA idą przewody 33 AWG Cardas. Wtyki wkładki - Cardas, wtyki RCA - KaCsa. Moim zdaniem jest to modyfikacja, która ma największy wpływ na poprawę dźwięku.

IMG_20210202_221518.thumb.jpg.29656d800a745b5b3c3c9bfc13b684cb.jpg

IMG_20210202_221859.thumb.jpg.62b63346bc9d45a13cc4ea1d769774ec.jpg

IMG_20210202_221909.thumb.jpg.0042695b815ce6a2cbfe74b3ac0001ba.jpg

3. Wymiana kół pasowych (subplatter i pulley), łożyskowania subplattera - Jakiś czas temu pokazywałem tę modyfikację. Elementy od TangoSpinner. Po wymianie kół pasowych gramofon jest dwupaskowcem - zdecydowanie poprawiło się trzymanie obrotów. Wymiana plastikowego subplattera na tak metalowy miała również wpływ na dźwięk.

IMG_20210202_221732.thumb.jpg.bdc8922a76800a3155805d4ac3c5afd9.jpg

IMG_20210202_222323.thumb.jpg.60cd37fe1e32b7422c91eec514f6cd08.jpg

4. Wymiana silnika 220V na silnik 24V, zewnętrzny zasilacz - kolejnym krokiem w modyfikacji była wymiana silnika. Niestety napęd dwupaskowy nie pozwalał na pracę gramofonu z 45 RPM, więc nie miałem możliwości odsłuchiwania singli ;( Zewnętrzne zasilanie jeszcze bardziej poprawiło stabilność obrotów.

IMG_20210202_222337.thumb.jpg.fbaa51f6ccab1648b013b4efa278fdb6.jpg

IMG_20210202_223153.thumb.jpg.bbcf761a8ece86b0ebdab9b3f5456bae.jpg

5. Dołożenie regulacji VTA (ISOKinetik ISOVert) - operacja wymagała rozwiercenia plinty w celu zamówienia pierścienie do regulacji. Całość składa się z dwóch elementów - górnego (montowany wraz z ramineiem nad plintą) oraz dolnego tzw. finger knob. Przekręcenie obydwu elementów (beznarzędziowo) pozwala regulować VTA.

IMG_20210202_221616.thumb.jpg.f250d599a8624ad29b1913c0fbc1d6bf.jpgIMG_20210202_222315.thumb.jpg.b083b99f7a72ee5ca8fe0e639e4b6704.jpg

6. Wymiana przeciwwagi na Michell Engineering TecnoWeight - tu to chyba tylko aspekt wizualny

7. Lakierowanie plinty na wysoki połysk - oryginalnie gramofon był matowy, na krawędziach farba byłą już wytarta, więc trzeba było to zrobić ;)

Na ramię założona jest wkładka HOMC po retippingu - igła ze szlifem eliptycznym - Denon DL-160. Kalibracja wykonana przez Grześka. Jeśli chodzi o brzmienie to w moim systemie bardzo mi odpowiada - całość ładnie się zgrywa z resztą systemu (LehmannAudio Black Cube Statement -> NAD C326BEE -> STX Electrino 250) i daje dźwięk jaki lubię - jest ciepło (ale nie kluchowato), szczegółów jest akurat, dźwięk jest energiczny, wysokie tony nie kują w uszy ale różne detale da się wyłapać. 

Także ten - jeśli ktoś się zastanawia czy warto wysłać gramofon do Audio Autonomy - zdecydowanie polecam ;) 

Więcej może powie Grzesiek, nie umiem pisać o dżwięku. Kilka bonusowych zdjęć:

IMG_20210202_221536.thumb.jpg.d47d114504aefe2350e6aea808e83d9f.jpg

IMG_20210202_221642.thumb.jpg.cad72afb67fd2d5a7f6d9d4566081fc4.jpg

IMG_20210202_223143.thumb.jpg.2f204d4a3000d5a41310ed4d5862f96d.jpg

Pozdrawiam,

Kamil 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Kamil C napisał:

Więcej może powie Grzesiek, nie umiem pisać o dżwięku.

Co tu więcej pisać - chyba wszystko zostało powiedziane :)

Po tych wszystkich upgrade'ach to jest to już naprawdę fajny gramofon. Mamy tu przyzwoite ramię i do tego z regulacją VTA, a talerz jest napędzany silnikiem, który zapewnia stabilne i równiótkie obroty. No i do tego po lakierowaniu całość wygląda teraz bardzo dobrze. Czego chcieć więcej ;)

gramofon rega audio autonomy.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kamil C Łał i jeszcze raz łał . I teraz już możesz powiedzieć , że masz dzieło sztuki . Zazdroszczę jednolitych kabli od wkładki do wtyków RCA . Jakoś nigdy się nie mogłem na to zdobyć, choć omijałem wszystkie zbędne " przeszkody". Kamil masz wszystkie możliwe optymalne rozwiązania , od napędu , kalibrację po drogę sygnału. Trochę sam się bawię w modyfikacje i chylę czoła przed pracą Grześka , bo mogę docenić jej ogrom. Powinieneś jakoś nazwać teraz Swoją maszynę , bo Rega to to już chyba nie jest :) A , i jak będziesz miał wolną chwilę , to wyślij do producenta fotkę Twojego drapaka , niech Brytyjczycy zobaczą jak powinien wyglądać gramofon :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie mieć odmienne zdanie na temat bezpośrednich kabli od ramienia. A tym bardziej w Redze. Też mam RP3 i celowo te kable zostały zastąpione gniazdami ponieważ bezpośrednie kable to tylko problemy. Przynajmniej tak było u mnie. Ramię RB200. Wymiana też była robiona u Audio Autonomy. Możliwe, że słoń nadepnął mi na ucho, ale nie zaobserwowałem żadnych zmian w brzmieniu.

20210127_122200.jpg

20210119_153459.jpg

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o jakość kabla, tylko o sposób jego montowania do ramienia oraz ramienia do plinty. Po pierwszej wizycie mojej Regi u Audio Autonomy i konieczności natychmiastowej, powtórnej wysyłki, współnie z Audio Autonomy podjęliśmy decyzję o wymianie stałych kabli na gniazdo. Jest wygodniej, nie ma niebezpieczeństwa urwania kabla w momencie montowania ramienia w plincie. Poza tym jest tam to sławetne kolanko, bardzo utrudniające życie. Jeszcze raz podkreślam, żadnych zmian w brzmieniu nie odnotowałem. W każdym razie moja RP3 już trzy razy zawitała w gościnne progi  Audio Autonomy i jest pod stała kontrolą tej zacnej firmy.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Dual dostał nową matę gramofonową. Oryginalna była już trochę sfatygowana (pofalowana i miejscowo wykruszona). Przy okazji chciałem troszkę zmienić wygląd całości. Pierwotnie myślałem o macie w kolorze "wściekło pomarańczowym", ale spotkało się to ze zdecydowaną krytyką mojej drugiej połówki ;) Padło więc na mleczną biel. Wyszło chyba nienajgorzej i Dual w nowej odsłonie prezentuje się nieźle. Teraz ten prawie sześćdziesięcioletni drapak wygląda nawet dosyć nowocześnie :D

Przed i po ;)

 

IMG_20210210_113840.jpg

IMG_20210210_113951.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Audio Autonomy fajnie gramiak wygląda , sam wiem , że każdy nowy element cieszy . Właśnie dotarł do mnie z Francji oryginalny headshell do JVC QL A7. Widać było na pierwszy rzut oka , że od francuskiego pasjonata bo stan idealny i opakowany ładniej niż nie tania biżuteria mojej żony :) Nawet chłop szarpnął się na "polecony" choć nie musiał. Powiem tak to najlepszy headshell jaki mam. Składa się z dwóch części , otwory są gwintowane więc śrubki wychodzą idealnie pod kątem prostym , a co za tym idzie wkładka też jest idealnie w jednej płaszczyźnie z headshellem. Tak dużego zakresu regulacji / overhang/nie ma żaden mój headshell , ani pioneer , Yamaha , Audio Techniki , Ortofony. Można idealnie ustawić każdą wkładkę nawet Goldringa / nie udało mi się z żadnym headshellem ustawić 15 mm overhang z Goldringiem, a na tym bez problemu/. Headshell jest bardzo lekki , czyste aluminium . A , i jest piękny :) 

@Bogusław Kożyczkowski , o tym cudzie pisałem w innym wątku mając na myśli oryginalność :) 

IMG_2044.JPG

IMG_2050.JPG

IMG_2053.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, tomek4446 napisał:

@Bogusław Kożyczkowski , o tym cudzie pisałem w innym wątku mając na myśli oryginalność :) 

Ja, na drapakach nie znam się całkowicie, ale widzę to tu to tam, opisy testowanych wkładek, to chyba to samo, jak zmiany co wprowadza zamiana producenta i roku produkcji np. ECC 83

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Ja, na drapakach nie znam się całkowicie

Bogusław tu się nie ma na czym znać . Czy ten headshell nie jest tak piękny jak Twój najdroższy kabel ? :)

Co do lamp, to mam tylko trzy komplety z lat sześćdziesiątych, ale różnic w brzmieniu jeszcze nie opanowałem :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, tomek4446 napisał:

Bogusław tu się nie ma na czym znać . Czy ten headshell nie jest tak piękny jak Twój najdroższy kabel ? :)

no, mam tylko nadzieje, że jest chociaż tańszy od mojego kabla. Ale rozumiem Twoją pasje i w pełni popieram.

Edytowano przez Bogusław Kożyczkowski
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja :) Dotarł do mnie z Ukrainy szablon do JVC , i chciałem w związku z tym faktem napisać parę zdań o kalibracji. Czy opłaca się mieć dedykowany szablon ? Tak , i jeszcze raz tak. JVC nie jest pierwszym gramofonem który kalibrowałem. a mimo to korzystając z uniwersalnego szablonu popełniłem błąd.  Uwidocznił go dopiero dedykowany szablon. Pomyliłem się ustawiając overhang o jakieś 2 mm. , a więc igła poruszała się po złej stycznej. Ustawiając ramię z wkładką nad szpindlem ciężko jest dokładnie wyznaczyć  overhang. Na dedykowanym szablonie mamy linię / łuk / po którym przy prawidłowym ustawieniu ma się poruszać igła. Regulując wkładką na headshellu z łatwością znajdziemy odpowiednie położenie. Wreszcie przydał mi się też bloczek. Ramię JVC pozwala na ustawienie azymutu , ponieważ można o parę stopni przesunąć headshell w lewo i prawo od osi ramienia. Bez bloczka idealne wypoziomowanie jest bardzo trudne. @Kamill00 , @Audio Autonomy nie to abym Wam nie ufał, ale sprawdziłem też czy dobrze jest osadzone ramię :) Wszystko się zgadza , jest 230 mm. tyle ile być powinno. Ogólnie polecam zadbać , by wszystko było tak jak powinno ustawione , efekt wynagradza poświęcony czas.

IMG_2084.JPG

IMG_2080.JPG

IMG_2082.JPG

IMG_2083.JPG

IMG_2086.JPG

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446 jak już dokupisz wszystkie oryginalne elementy oraz idealnie go ustawisz dzwoń do mnie koniecznie jak najszybciej - mam nadzieję, że się dogadamy ws. odsprzedaży 😄😄

P. S wezmę coś, aby łatwiej nam poszły negocjacje 😄

 

IMG_20210215_222422.thumb.jpg.aafbd70a1ed76d0b6f0dfcf2f75a4328.jpg

A na poważnie...... Brawo - wziąłeś się za niego jak Bóg przykazał i powtórzę po raz kolejny - cieszę się, że trafił w tak dobre ręce 😁😁😁

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rega ja patrząc na ten szablon nie wiem czy Tomek pisze prawdę, że to służy do kalibracji, czy może to jest szablon z NASA do wyznaczania trajektorii lotu promu kosmicznego na Oriona - a co dopiero mówić o praktycznym użyciu go do......overhang-u (a takie coś się ustawiało? 🤣

Coraz to mocniej stwierdzam, że drapak to nie zabawka dla mnie - Tomek mnie w tym sukcesywnie uświadamia...... no chyba, że ten z biedry z usb i bluetooth 🤣

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kamill00Ja już nawet pomyślałem, żeby Audio Autonomy po ustawieniu wszystkiego to kapnął po kropelce super glue w newralgicznych punktach. I będzie spokój😊. Bo dla mnie to też ,,czarna magia,, i nawet kilka lekcji u Snapa niewiele tu pomoże, tym bardziej w takim ramieniu gdzie nie ma wymiany headshella przy pomocy nakrętki. Tu trzeba sie namęczyc trochę więcej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...