Skocz do zawartości

Kurtyna dźwiękochłonna oddzielająca salon od korytarza/sypialni


xavier

Recommended Posts

Szukam rozwiązania problemu - chciałbym móc posłuchać muzyki w salonie kiedy dzieci/żona pójdzie spać, jak na razie nei bardzo się to daje wykonać z powodu "niosącego się" dźwięku jak to nazywa żona. Salon z częścią sypialnianą łączy korytarz i myślę że może pomóc tutaj odpowiednio dźwiękochłonna kotara zawieszona od sufitu do podłogi. Coś ala kurtyna w teatrze, etc. Kilka warstw materiałów dźwiękochłonnych. Szerokość korytarza około 140cm, wysokość 270cm.

Co myślicie - czy to ma sens?

Gdzie szukać takich rozwiązań, tego typu kotar/kurtyn?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jak zostało wspomniane, to nie rozwiąże w pełni problemu. Ja niestety poszedłbym dalej i powiedział że w ogóle go nie rozwiąże, jeśli chodzi o możliwość spania to musiały by to być naprawdę niskie poziomy, a kurtyna czy inna zasłona w ogóle do izolacji nie służy - izolację akustyczną dają ciężkie, masywne przegrody. Kurtyna tych wymogów nie spełnia.

Owszem, wyłożenie korytarza, ewentualnie też trochę pokoju, zwiększenie tam chłonności akustycznej nieco ograniczy propagację dźwięku w głąb pomieszczenia, ale myślę że efekt będzie niewystarczający. A osobna sprawa, to niskie częstotliwości których zapewne w Twojej muzyce nie brakuje. Ich nic nie ruszy oprócz betonu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zza takiej kotary będziesz miał dźwięk przytlumiony, bo plusz ograniczy Ci przenikanie wysokich i srednich czestotliwosci.

Coś takiego, dodatkowo podwójnie zszytego używa się w kurtynach teatralnych ograniczając przenikanie dźwiekow między widownią, a szybką zmianą dekoru np na razerach. Ale dziala to w sposób ograniczony. Cisza za kulisami musi być zachowana.

Tak jak Bartek pisze. Drzwi dźwiekochłonne lub zamurować sypialnię :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana drzwi lub zamórować sypialnię to już są zbyt wysokie koszty :) mnie chodzi o ograniczenie dźwięku o parę-decybeli w dół, jakby było parenaście decybeli w dół to by była bajka. Tylko jak to osiągnąć - myślę o czymś w rodzaju własnie kurtyny teatralnej, czyli wielowarstwowego materiału.

 

wygrzebałem coś takiego

https://www.moondreamwebstore.pl/zaslony-akustyczne/zaslona-akustyczna-oddzielajaca-pomieszczenia/oddzielajace-pomieszczenia-bialy-moondream-576.html

 

piszą niby że do 9dB w dół to może dać. Myślę o dwóch takich na lewo i prawo, zeby osiągnąć odpowiednie zmarszczenie materiału (prawie 100% naddatku materiału po długości by było). Niby ma 4 warstwy, w środku "metalizowana podszewka termiczna oraz gruba bawełna), które absorbują fale dźwiękowe i powstrzymują ich rozprzestrzeniania."

no ale robi się nie tania zabawa - 670x2 + karnisz jakieś 100zł pewnie. Pytanie czy to coś da ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwarantuję Ci że nie ma żadnych szans żeby to dało 9 dB tłumienia, chyba że w  paśmie częstotliwości 10 kHz. Jakiekolwiek tego typu działania to sa pojedyncze decybele typu 2, może 3... wszystko przez energię przenoszoną przez dźwięk, która jest głównie w niskich częstotliwościach. A tego tak nie ruszysz. Głos ludzki może trochę stłumi, ale zwróć uwagę że zza dowolnej kurtyny też słychać - tylko taki przytłumiony, bo przechodzą właśnie niskie i średnie częstotliwości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak, rozumiem... niemniej, to nie jest możliwe żeby takie rozwiązanie dało takie wyniki, nie mierzyłeś tego w sposób właściwy - co było źródłem? jakie tło? pomiar różnicy poziomów, już pomijając kwestie źródła, trzeba wykonać w dwóch miejscach jednocześnie (przed i za przeszkodą), wystarczyło minimalnie inne tło albo poziom źródła i już jest coś innego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...