Skocz do zawartości

Pilot Classic 800 - co to za kolumny?


Yattaman

Recommended Posts

Witam. Mam okazję kupić kolumny jak w temacie: Pilot Classic 800. Poza tym, że są produkcji zachodnioniemieckiej, z lat 80-tych, firma Pilot Hi-Fi Acoustics Gmbh już nie istnieje, niewiele w necie napisano. Może ktoś się z nimi spotkał, wie coś więcej na ich temat, chętnie poznam opinię. Najbardziej niepokoi mnie impedancja podana na tabliczce z tyłu 4-8 ohm (to 4, 6 czy 8?). Możliwe, żeby producent nie potrafił tego jednoznacznie określić? Grają bardzo ładnie, mogę je kupić za 1900 zł. Są warte tej ceny? Miałyby grać z Yamahą AX-700 i CDX-596. Słucham muzyki elektronicznej, rocka, jazzu.IMG_20180918_153708.thumb.jpg.cce78ea322ab56660bcd4bc59a6c5fe5.jpgIMG_20180918_153702.thumb.jpg.dee0579643f8823c1af9f6c522458994.jpgIMG_20180918_153728.thumb.jpg.62d7c07b461c6a09db950c33d47ae69a.jpg Wcześniej rozważałem kupno nowych Tonsli Maestro III (ok. 500 zł droższe od tych Pilotów). Poniżej zdjęcia Pilotów.

 

 

Edytowano przez Yattaman
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do technicznych danych - szczegółów nie znam, nie mogłem ich rozkręcić. Natomiast sprzedający zapewnia, że są w pełnym oryginale. Przywiózł je ze Skandynawii. Szukałem na olx i w innych miejscach. Są Piloty, to prawda (jakieś archiwalne aukcje), ale inne modele - zdecydowanie mniejsze... więc nadal trudno wartość tych właśnie ocenić. Poza tym, w latach 2000-nych markę wykupiono i produkowano przez pewien czas sprzęt marketowy (np. do KD), który poza podobną nazwą nic z pierwowzorem nie miał wspólnego. Tego typu kolumny można jeszcze spotkać...

A co sądzicie o Tonsil Maestro III w moim zestawie Yamahy? Nowe są o jakieś 500 zł droższe od tych Pilotów, tylko czy warto??

Edytowano przez Yattaman
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście ciężko znaleźć w sieci cokolwiek nt powyższych kolumn...?

Sugeruję byś pogadał z właścicielem w temacie wypożyczenia np na tydzień.

Podepniesz skrzynki pod swój sprzęt, posłuchasz, a co za tym idzie wyrobisz sobie zdanie apropos satysfakcji ze słuchania tego konkretnego zestawu.

Kupowanie w ciemno, tym bardziej w takim przypadku, jak dla mnie jest obarczone pewnym ryzykiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, myślę, że z wypożyczeniem problemu nie będzie, facet jest sensowny. Słuchałem ich u niego, zrobiły na mnie wrażenie:)

Moje dylematy są tak naprawdę dwa:

1. Znając siebie, za kilka lat (2 do 4) osłucham się i będę chciał coś innego... Budżet mam ograniczony i nie chciałbym na nich za dużo stracić, co bym mógł bezboleśnie przesiąść się w przyszłości na inny sprzęt. Stąd pytanie o szacunkową ich wartość (wiadomo stare dobre sprzęty nie tracą, a zyskują na wartości).

2. W tym kontekście też rozważałem nowe (o 500 zł droższe) Tonsile Maestro III. Przyznam się, że słyszałem tylko ich starszą wersję (Maestro II) i też grały ładnie (oczywiście z innym sprzętem, w innych warunkach odsłuchowych, no i jakiś czas temu, więc choćby z tych powodów trudno mi oba zestawy-mam na myśli Maestro II i Pilota-porównywać). Maestro III ma dość dobre recenzje, do tego nowe (500 zł jestem w stanie dorzucić), teoretycznie z Yamahą powinny dobrze zagrać, no i w przyszłości ewentualna dostępność części zamiennych/serwisu jest bezproblemowa. Z odsprzedażą Tonsili nie powinno być dużego problemu (jest sporo amatorów marki), w ładnym stanie (a ja sprzęty bardzo dbam), za kilka lat nie powinienem dużo na nich stracić.

Podsumowując, oba rozwiązania są dla mnie bardzo kuszące, stąd sytuacja patowa...

A, no i te ohmy: 4-8, czy taki rozrzut w specyfikacji nie sugeruje jednak niskiej jakości sprzętu?

No coś znalazłem, ale tylko w tym "nieludzkim" języku. Jeśli ktoś zna, proszę o recenzję. W przeciwnym wypadku pozostaje googlowo-translatorowy bełkot...

http://www.hifimuseum.de/pilot-eltville-walluf.html

tu ostatni firmowy prospekt z 1989 r., ale o Classic 800 tam chyba nic nie ma...

http://www.hifimuseum.de/pilot-produkte-1989.html

 

No i "NRD-owskie" fora:

http://www.hifi-forum.de/viewthread-30-10307.html

https://old-fidelity.de/thread-2255-page-22.html

Edytowano przez Yattaman
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, S4Home napisał:

To już wolał bym nowe heco 700 zarówno od tych używanych pilotów jak i od tosnila!! 

 

O, a skąd wiadomo, że lepsze od Pilotów, skoro nikt kto z nimi miał do czynienia jeszcze nie zabrał głosu? A przepraszam, nie przeczytałem ze zrozumieniem - Kolega by wolał. Hymn, a może za i przeciw jakieś w porównaniu do Pilotów? Proszę o konkrety, bo do propozycji dojdzie zaraz kilkanaście modeli kolumn. A nie tego dotyczy post.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kubakk napisał:

Nikt nie słuchał i słuchać nie zamierza pilotów skoro tego nigdzie nie ma już , jak wrzucam nazwę to wyskakuje jedynie link do tego tematu ;) 

Nie wiem po co drążyć temat , chcesz ryzykuj , jak nie to kup coś sprawdzonego co można zwrócić , EOT

Skoro Kolega nie słuchał i słuchać nie zamierza, to po co zabiera głos? Wyraźnie napisałem, że szukam opinii osób, które z nimi się zatknęły. Post ten nie jest więc adresowany widoczne do Kolegi. Ryzyka się nie boję, a i filozofię mamy chyba inną. To, że ''nie ma" czegoś w internecie (podkreślę, że polskim internecie) to nie znaczy, że nie jest nic warte - analogicznie do powiedzenia: "jeśli cię nie ma na facebooku, to nie istniejesz". Otóż mnie tam nie ma, a z pewnością istnieję i to jak!

3 godziny temu, Elizjum7919. napisał:

O i to jest jakiś ślad. Kolumny ze zbliżonego okresu, w ładnym stanie. Zakładając, że są gorsze od Classic, te drugie nie powinny raczej kosztować dwa razy drożej. Rzeczywiście sugeruje to, że raczej hi-end to nie jest. Do tego ta "szeroka" impedancja. Zaczynam się do nich zniechęcać...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolał bym bo: kupujesz kota w worku, który ładnie wygląda i tyle. Jak masz możliwość posłuchania to ok. Ale jak sam widzisz to te kolumny nie są odsprzedawalne. 2000 na takie testowanie to troche dużo. Ale widze że brniesz dalej :)

Więc nie zostaje nam chyba nic innego jak Tylko życzyć Ci aby jednak się sprawdziły!

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh, Kolega też nie czyta ze zrozumieniem... Szkoda, że specjalistyczne fora skręcają dziś, jak cały internet w stronę pisania, byle pisać (byle zaistnieć?), ewentualnie w celach marketingowych. Na 12 wpisów (łącznie z moimi) - 3 mniej czy bardziej odnoszą się jakoś do moich pytań. Ktoś poszukał czegoś w necie, znalazł coś w temacie, czego ja nie znalazłem... Za to jestem wdzięczny. Jeśli nie masz nic konkretnego do napisania na temat kolumn Pilot, nie pisz. Naprawdę nie chcę wiedzieć, że "nie masz zamiaru ich słuchać" i że wolisz to czy tamto, mimo, iż ich nie słyszałeś... Nie chcę też reklamy kolumn, którymi handlujesz, bo jak zechcę to pójdę do sklepu posłucham i sobie coś wybiorę. W poście postawiłem jasne pytania i na nie szukam odpowiedzi. Nie znasz odpowiedzi, nie odpisuj, Bardzo Cię proszę.
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc odpowiadając na twoje pytanie czy są warte swojej ceny i czy nie stracisz na odsprzedaży. Jak laik szukający kolumn nie zainteresowałbym się nimi, własnie dlatego, że są "unikalne" i nic nie wiadomo o firmie. Jako nieznający się nigdy bym nie odkupił ich od Ciebie, ponieważ na rynku w podobnej cenie jest sprzęt znanych marek- może i przecenianych i zbyt drogich-jednak szedłbym w tym kierunku. Wydaje mi się, że to chcieli Ci napisać koledzy. Tym bardziej, że za tę cenę można kupić właśnie uzywany dobry sprzęt, z którego odsprzedażą nie powinno być problemu. Sam 3 lata temu kupowałem swój 1 prawdziwy zestaw stereo, i szczerze Ci powiem, w zyciu nie zainteresowałbym się jako laik tymi kolumnami.

Celowo nic nie piszę o jakości i graniu, nie znam ich. Ale tak, jak powyżej, rozpatruję ewentualną"inwestycję" w ten sprzęt.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oznaczenie impedancji 4-8 Ohm oznacza zwykle tyle że, w zakresie niskich częstotliwości kolumny mają impedancję 4 Ohm a w pozostałej części pasma 8 Ohm. Tak naprawdę to bardzo częsty przypadek i nie obawiał bym się tego. Tylko wzmacniacze lampowe mogą mieć z tym problem i należy je traktować jako kolumny o impedancji 4 Ohm. W zakresie niskich częstotliwości oddawana jest zdecydowanie większość mocy wzmacniacza przy słuchaniu muzyki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmienia to trochę postać rzeczy, bo wcześniej spotkałem się z opinią, że świadczy to o nieprecyzyjności producenta - że włożył głośniki jakie miał, czytaj, najtańsza chińszczyznę o niepewnej impedancji i stąd taki zakres na tabliczce.

No nic, mimo wszystko co raz dalej mi do tych Pilotów. Spróbuję jeszcze raz posłuchać Maestro Tonsila, tym razem u siebie, na swoim sprzęcie. Potem, wypożyczę te Piloty i porównam. Ostatecznie do 2500 zł jest sporo do wyboru. Dzięki za opinie. Oczywiście nadal chętnie poczytam opinie osób, które jednak coś wiedza o Pilotach z autopsji. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zabawna interpretacja takiej postaci rzeczy :) jeśli chodzi o impedancję. Jednak chyba nigdy nie zaistniała. Nawet bardzo tanie głośniki maja zawsze określoną impedancję. Najprawdopodobniej wszystkie użyte głośniki mają impedancję 8 Ohm. Z podawaniem impedancji kolumn sprawa wygląda zupełnie inaczej. Dwa połączone równolegle głośniki basowe dają 4 Ohmowe obciążenie. Bardziej jest to właściwe niż podawanie impedancji 8 Ohm z minimalną wartością np. 3,2 :) lub użycie wszystkich głośników 4 Ohm i nazwanie ich kolumnami 8 Ohm, a takie sytuacje są normą. Z tego co wiem to kolumny tej marki jeszcze z tego okresu były wyposażane w bardzo dobrej jakości głośniki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Yattaman napisał:

Zmienia to trochę postać rzeczy, bo wcześniej spotkałem się z opinią, że świadczy to o nieprecyzyjności producenta - że włożył głośniki jakie miał, czytaj, najtańsza chińszczyznę o niepewnej impedancji i stąd taki zakres na tabliczce.

No nic, mimo wszystko co raz dalej mi do tych Pilotów. Spróbuję jeszcze raz posłuchać Maestro Tonsila, tym razem u siebie, na swoim sprzęcie. Potem, wypożyczę te Piloty i porównam. Ostatecznie do 2500 zł jest sporo do wyboru. Dzięki za opinie. Oczywiście nadal chętnie poczytam opinie osób, które jednak coś wiedza o Pilotach z autopsji. Pozdrawiam.

Żadne z tych dołóż lepiej do heco aurora 700?

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7375651737

Edytowano przez Elizjum7919.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Elizjum7919. napisał:

Żadne z tych dołóż lepiej do heco aurora 700?

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7375651737

No właśnie... Ehhhh

2 godziny temu, MobyDick napisał:

Piloty Classic 800 mogą okazać się lepsze od Heco Aurora 700 .

Dziękuję. Przywraca Kolega wiarę w ludzi! Naprawdę myślałem, że nie potrafię już wysławiać się w sposób zrozumiały. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma inne ucho, jak Ci się podoba brzmienie to możesz kupić. Ale.. musisz się liczyć z tym, że ich nie sprzedasz, albo na klienta poczekasz długo lub bardzo długo. To nie jest popularna marka. Musisz się liczyć z tym, że możesz je sprzedać z dużą stratą.

Jak bardzo chcesz to poszukaj tego konkretnego modelu u naszych sąsiadów. Będzie trochę taniej. Ja kupowałem Phonary w Niemczech. 

I z niemieckich kolumn mogę Ci je poleć. Słuchałem inne niemieckie kolumny i dźwięk Phonara jakoś najbardziej do mnie przemawia. 

Phonar istnieje do dziś i ma się dobrze. Pilot... Nie znam marki. 

Jak interesuje Cię ta marka i chciałbyś sprowadzić coś z Niemiec to napisz do mnie priv. 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...