Skocz do zawartości

Adaptacja salonu z aneksem 30m2


ksi3zyc

Recommended Posts

Jeżeli chodzi o ewentualne różnice słyszane w przypadku absorbera ;) filcowego, to nie była to jakaś spektakularna zmiana barwy. Wydaje mi się jednak, że wyczuwalne było lekkie uporządkowanie w dźwięku - taki zysk w obrazie przestrzennym. Niemniej jednak.... Nie mogę przejść obojętnie obok pozytywnych opinii przedmówców, którzy już rozpoczęli przygodę z adaptacją akustyczną swoich wnętrz. Myślę, że po konsultacji z żoną (właściwie to tylko w odniesieniu do koloru - niech ma swój wkład w system, którego chcąc, nie chcąc (musi) słucha(ć) ;) ), odezwę się w niedalekiej przyszłości do kolegi @Bartek z Mega-Acoustic , w celu domówienia konkretów. Ale to już w pw, aby nie zaśmiecać wątku. Pozdrawiam.

 

Dnia ‎15‎.‎11‎.‎2018 o 13:18, Kraft napisał:

Co do pomiarów. Uważam, że są one bardzo ważne, by oddzielić ziarno od plew. Wobec ułomności naszego słuchu i związanych z nim zjawisk psycho-akustycznych warto mieć podpowiedź, czym warto się zajmować, a co jest tylko stratą czasu i pieniędzy. Jeśli teoria, pomiary i dodatkowo ślepe testy wskazują, że coś nie działa, to szkoda trwonić na to środki. Warto się za to zająć dziedzinami na które pomiary wskazują jako na najbardziej istotne. Lepiej walczyć o 1 dB niż o 0,1 dB. Dla mnie to oczywiste. 

Zgadzam się, niewątpliwie pomiary są ważne. Ograniczając się jednak tylko do jakichś konkretnych, np. charakterystyki amplitudowej, możemy nie zauważyć pewnych rzeczy, których ten akurat pomiar nie pokaże. Podawałem w innym wątku przykłady zniekształceń nie wykrywalnych w pomiarach sygnałem harmonicznym, które są jednocześnie słyszalne. Lub inaczej - nie zawsze walka toczy się o dB. Nasz słuch wcale nie jest tak ułomny. Bardziej winę zwaliłbym na umysł podpowiadający czasem to i owo, nie zawsze zgodnie z rzeczywistością. Możliwość określenia kierunku, z którego dochodzi dźwięk, za pomocą tylko jednego ucha to wcale nie takie byle co. Zgodzę się również, że wydawanie fortuny tylko po to, aby coś sprawdzić mija się z celem. Bo nawet jeżeli będzie słychać poprawę, to zapewne nie będzie warta wydanych pieniędzy. To oczywiście należy do indywidualnej oceny (to tak żeby awantur nie było ;) ). Także należę to tej bardziej sceptycznej części forum, ale małym nakładem finansowym sprawdziłem kilka już tematów, często uzyskując pozytywny efekt. Dlatego mimo wszystko zachęcam do bardziej otwartego spojrzenia na rzeczy z pozoru nie mające znaczenia. Z uwagi na Twój upór i zaangażowanie, mogę nawet wypożyczyć kable, będąc prawie pewnym, że jednak usłyszysz różnicę :) (w żadnym wypadku nie traktuj jednak tej propozycji jako wyzwania).

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za propozycję wypożyczenia kabli. Jak będę zdesperowany, że innymi sposobami nie udaje mi się uzyskać zadowalającego dźwięku to skorzystam. Na razie pozostanę przy metodach lepiej rokujących. Poza kiepskimi rokowaniami, testowanie kabli wydaje mi się też strasznie nudne. Skoro testowanie wzmacniaczy jest nieszczególnie ekscytujące, a różnią się one przecież mierzalnymi parametrami, to czego oczekiwać po próbie usłyszenia niemierzalnych różnic między kablami. Skupię się jednak na akustyce, bo tu wyłapywanie zmian nie nastręcza większych problemów;)

Co do tego, że mierzalne parametry nie mówią nam całej prawdy o dźwięku, to można by się z tym nawet zgodzić, Co jednak z tego, skoro w ślepych testach wychodzi, że jednak nie słychać. Różnice których nie wyłapujemy w standardowych pomiarach mogą realnie istnieć, ale najwidoczniej nie przekraczają progu naszej percepcji.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. :) Każdy ma swoją filozofię i podejście do różnych zagadnień. Jak widać po wojnach na forum, niektóre wydają się szczególnie "trudne" :). Nie narzucam się w każdym razie. W najbliższym czasie także zamierzam pójść w kierunku ingerencji w akustykę pomieszczenia. Właściwie to nie wiem, dlaczego nie zrobiłem tego wcześniej :|

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to nie jest tak, że panele hybrydowe w tym przypadku nie powinny gorzej absorbować szczególnie niższych rejestrów, ze względu na front który zasłania wełnę ?

Pytam poważnie :)

Tak w ogóle to co to za hybrydy, nic nie ma na stronie opisanego jaka tam siedzi w środku wełna ?

W moim przypadku panele na wełnie PT80 o grubości 10cm bardzo dużo wnoszą jeżeli chodzi o wytłumienie pokoju, najlepiej sie sprawdzają uogólniając za kolumnami. Za słuchaczem jest gorzej ale używam 2 małych paneli na ścianie za głową lecz to jest aby dopełnienie do regału który głównie działa jako rozpraszacz.

Dodatkowo panele kilkadziesiąt cm nad ziemią, lepiej działają u mnie szczególnie na wyższe rejestry.

@ksi3zyc

Ciekawi mnie właśnie jak to jest z twoimi hybrydami, czy one przypadkiem nie mają za zadanie pochłaniać, odbijać i w bardzo minimalnym stopniu rozpraszać dźwięki ? tak mi się wydaje, zaś ciekawe jak względem Hybryd sprawdzą się proste panele absorbery na wełnie PT80 za kolumnami ?

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Arko55 to są panele z wełny do których na moją prośbę ze względów estetycznych (by było łatwiej przekonać żonę :) ) dodano fronty. Na stronie producenta ich nie ma bo były wyprodukowane specjalnie na moje życzenie, zarówno dodanie frontów z takim wzorem jak i zmiana koloru obić.  Celem ich jest tłumienie pierwszych odbić natomiast rozpraszanie (w niewielkim stopniu) to wyszedł efekt uboczny o czym zresztą powyżej pisał @Bartek z Mega-Acoustic z którym konsultowałem co umieścić w pierwszej kolejności w pokoju. Paneli nie miałem czasu powiesić wiec stoją jeszcze na podłodze, no i muszę skonsultować na jakiej wysokości być powinny powieszone.

Edytowano przez ksi3zyc
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Arko55 napisał:

Czy to nie jest tak, że panele hybrydowe w tym przypadku nie powinny gorzej absorbować szczególnie niższych rejestrów, ze względu na front który zasłania wełnę ?

Taka cienka płyta jest przeźroczysta dla niskich częstotliwości, więc nie pogarsza pochłaniania. Może wręcz je polepszyć, bo tworzy dodatkową zmianę gęstości ośrodka (powietrze - płyta - wełna - powietrze - ściana - powietrze - wełna - płyta - powietrze zamiast powietrze - wełna - powietrze - ściana - powietrze - wełna - powietrze. Teoretycznie, bo nie wiem, czy w przypadku niskich częstotliwości ma to realne znaczenie. Może @Bartek z Mega-Acoustic się wypowie.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się da zmierzyć, pytanie na jaki parametr sygnału patrzeć... na pewno nie na wykres charakterystyki częstotliwościowej albo tym bardziej waterfall. Jest mnóstwo bardziej użytecznych rzeczy.

Front działa, ale w wysokich nie niskich częstotliwościach, w niskich jest tak jak pisze @Kraft czyli fala go "nie widzi". W wypadku kolegi @ksi3zyc ten front i tak nie ma znaczenia, bo za kolumnami tych najwyższych częstotliwości i tak nie ma ze względu na kierunkowość kolumn, więc z frontu się "nie korzysta". Najogólniej mówiąc ten efekt frontu jest korzystny, bo panel przestaje pochłaniać wysokie częstotliwości co pozwala je bezpiecznie stosować bez ryzyka przetłumienia pomieszczenia. O wysokie częstotliwości i tak trudno. A te panele sa u nas standardowo dostępne, wprawdzie nie takie jak ma kolega ale podobne. Może wprowadzimy też identyczne do stałej produkcji...
https://www.mega-acoustic.pl/sklep/absorber-fiberpro-120x60/

Rozważanie gdzie one powinny być, z przodu czy z tyłu, nie ma za bardzo miejsca, bo poprawna odpowiedź to taka że powinny być i tu i tu. Po prostu może umieszczenie ich za kolumnami w jednym systemie da większą poprawę, ale pierwsze odbicia są na każdej ze ścian więc nie powinno się ograniczać tylko do jednej pary absorberów chyba że nie ma innej możliwości.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Kolejny raz jak zaczynało mnie swędzić kupowanie nowego sprzętu postanowiłem postawić na akustykę... no i słusznie :) , klocki jeszcze zdążę powymieniać,

Kolejny raz polepszenie dźwięku za stosunkowo niewielkie pieniądze. Pierwotnie miałem zamówić 4 sztuki lecz ze względu na obawy ile miejsca będą zajmować wziąłem na początek 2 szt.

Czy pojawią się kolejne dwie, jeszcze decyzji nie podjąłem. Mam parę przemyśleń o których napiszę po analizach ustawień.

Słuchanie weekendowe dobiega końcowi. Wpływ pojawienia się pułapek był słyszalny natychmiast. Podczas puszczenia pierwszego utworu do testów Two Feet - Quick Musical Doodles zmiana zastała natychmiast zauważono przez moja piękniejszą połówkę. Poprawił się nie tylko bas jego kontrola i wybrzmiewanie ale i cała dźwięk jest bardziej pełny, soczysty.

Kolejny udany zakup :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kaKa napisał:

Bartek gdzies (chyba duzo gdzie) pisal ze aby to (basstrapy) dzialalo musi byc zapelnione od podlogi do sufitu. Hmm? 

Liczyles cos przed zamawianiem czy nie?

Nie liczyłem tylko konsultowałem wcześniej co w których miejscach powinno się pojawić. Oczywiście efekt będziesz miał lepszy jeśli będą od dołu do sufitu oraz we wszystkich rogach pomieszczenia :) . Natomiast poprawa jest słyszalna już po wstawieniu 2 elementów. Wpływ na działanie ma na pewno ich wielkość 100x40x40. Teraz analizuję czy wstawić po jeszcze jednym elemencie (jak to będzie wyglądało) albo po dodatkowe 50 cm wysokości na stronę. To do przeanalizowania :). 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Minął rok od zainteresowania się muzyką i sprzętem audio. Miało być szybki wybór sprzętu i przyjemne granie na resztę życia a zrobiło się dużo nauki, czytania forów, odsłuchów w salonach i jeżdżenia głośnikami po pokoju. Jeszcze się bronię ale trochę już gonie króliczka ;). Wypożyczyłem kolejne bas-trapy żeby sprawdzić czy coś się poprawi no i wygląda na to że zostaną. W sumie główne obiekcje miałem jak to będzie wyglądać w salonie ale daje radę. 

 

 

 

 

IMG_20190209_120658.jpg

 

Znalazłem moje pierwsze plany odnośnie ustawienia sprzętu w pokoju ?. Oczywiście zakładałem odsłuch na kanapie :)

 

pokój plany.jpg

Edytowano przez ksi3zyc
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to wszystko bardzo dobrze. Gratulacje! Jeśli można jeszcze coś Ci doradzić, to w teorii lepiej zamienić miejscami panele pochłaniające i pochłaniająco-rozpraszające (czy one mają takie samo wypełnienie i grubość?). Te drugie w miejscu pierwszego odbicia (czyli bliżej telewizora) będą miały większy sens. Druga sprawa. Ponieważ mody własne pomieszczenia kumulują się w narożnikach ścian, to dobrze by było dociągnąć pułapki basowe do samego sufitu. Na pewno producent dotnie Ci piankę na potrzebny wymiar. Możesz tymczasowo zrobić próbę, wkładając między pułapki jakiś dystans tak by górna pułapka znalazła się pod samym sufitem. Sprawdź, czy da się usłyszeć jakąś zmianę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kraft Na pewno przetestuję inne ustawienie paneli oraz podstawię coś pod bastrapy albo między nie, żeby sprawdzić wpływ na dźwięki. Co do paneli za kolumnami to obydwa mają po 10 cm grubości i są wypełnione wełną mineralną a taki układ jest ze względów estetycznych, taka była od początku koncepcja wizualna ze względu na WAŻ :)

Wczoraj przetestowałem też inne ustawienie paneli, efekty w połączeniu z bas-trapami zdecydowanie lepsze niż wcześniejsze testy w takim samym układzie ale bez nich.

 

 

IMG_20190209_121714.jpg

IMG_20190209_121725.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten układ drugi - po prostu pokrywasz jeszcze pierwsze odbicia na ścianach bocznych ;) dlatego lepiej

@Kraft o tym ustawieniu w tyłu też mówiłem na samym początku, ale @ksi3zyc zdecydowanie chciał je dla wyglądu :P a za kolumnami to w sumie nie ma znaczenia czy jest pochłaniający czy pochłaniająco-rozpraszajacy, bo i tak tego rozproszenia nie będzie bo ono jest dla wysokich częstotliwości których i tak tam nie ma

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Wypatrzyłem w okazyjnej cenie pianki akustyczne z Mega Acoustic. Przecenione ze względu na przebarwienia lecz właściwości akustyczne zachowane.

Stwierdziłem, że będzie dobra zabawa z testowaniem różnych konfiguracji umiejscowienia.

Do dyspozycji mam 12 szt więc teraz pytanie do Was gdzie sugerujecie ich umiejscowienie? 

Sobota zapowiada się przyjemnie :)

 

 

IMG_20190314_180223.jpg

Edytowano przez ksi3zyc
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim spróbuj na ścianie za słuchaczem (masz ją chyba nieruszoną), na podłodze (bo ten dywanik cudów nie robi) i na ścianach bocznych. Możesz też ustawić pianki na ustrojach za kolumnami. Ciekawe, czy to przyniesie dodatkową poprawę. Koniecznie wszystko nam potem opisz, bo jestem ciekawy zmian. Czy będzie lepiej, czy może tłumienie będzie już za duże.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kraft dzięki za sugestie. Oprócz Twoich propozycji myślałem też o zasłanianiu telewizora. Miejsca pierwszych odbić wydają się być obowiązkowe. Na pewno podzielę się spostrzeżeniami. 

Jak sobie popatrzyłem to mam z 8 sztuk za mało ;). Wypadałoby dokupić tylko nie mam gdzie ich przechowywać poza odsłuchami.  @Bartek z Mega-Acoustic wiem, że bez pomiarów to eksperymentowanie, możesz podpowiedzieć gdzie jakie ilości byś proponował bazując na twoim doświadczeniu i intuicji ? 

Możecie polecić (nie kosztujące furmanki pieniędzy) zasłony lub kurtyny akustyczne żeby wieszać na czas odsłuchu? Z prawej strony jest okno i drzwi balkonowe zasłonięte roletami i zasłonami. Czy lepiej wstawiać absorber na czas słuchania w miejscu pierwszych odbić?

W planach mam kilku sztukom zrobić tuning na wzór dostępny w sklepie.

image.thumb.png.45fa055cd197895bf6145144c9ff1e95.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TV jak najbardziej można zasłonić. Sam tak czasami robię, ale rzadko, bo nie zauważyłem żeby to miało duży wpływ (to pewnie kwestia miejsc odbić wyższych rzędów). Z tłumieniem odbić na bocznych ścianach sprawa nie jest jednoznaczna. Harman robił badania z których wynikało, że słuchaczom bardziej podoba się brzmienie, gdy boczne ściany są żywsze akustycznie. Niekoniecznie więc stłumienie wszystkich pierwszych odbić musi być najkorzystniejsze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ksi3zyc u Ciebie ja bym jednak zrobił to albo na tylnej ścianie, ewentualnie na prawej... zasłony zawsze będą gorsze niż ustroje, a konkretnych nie bardzo mogę polecić. Najlepiej znaleźć jakieś grube, welurowe cze coś o dużej gramaturze, bo jak będziesz szukał czegokolwiek nazywanego "zasłony" albo "kurtyny" akustyczne to będzie bardzo drogie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Dnia 16.03.2019 o 01:49, ksi3zyc napisał:

Do dyspozycji mam 12 szt więc teraz pytanie do Was gdzie sugerujecie ich umiejscowienie? 

Sobota zapowiada się przyjemnie :)

 

 

IMG_20190314_180223.jpg

I jak eksperymenty z dodatkowymi absorberami? Podzielisz się wrażeniami? Jestem bardzo ciekaw, gdzie je poustawiałeś i jak to wpłynęło na odbiór muzyki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...