Skocz do zawartości

Adaptacja salonu z aneksem 30m2


ksi3zyc

Recommended Posts

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Wow! Napisz coś więcej o tej płycie dyfuzyjnej. Co to za tworzywo, skąd je masz, jak się je obrabia i czym je przyklejałeś do pianki?*

* chyba nie jestem zbyt wścibski?;)

Ależ skąd, po to jest forum. Wyczytałem na stronie Mega Accoustic, że wykańczają swoje ustroje hybrydowe panelami winylowymi Starfloor Classic.

W moim przypadku jest to panel winylowy Gerflor Senso Rustic kolor White Pecan.

Docinałem dużymi nożyczkami, ciężko to idzie, może następne przetestuję z cięciem nożykiem.

Panele mają już naniesiony klej, chwilowo się trzyma zobaczymy jak długo.

 

 

IMG_20190428_141341.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Z okazji długiego weekendu majowego udało się trochę polatać z panelami po pokoju. Na początek musiałem podkleić docięte elementy klejem Tesa w sprayu ponieważ tamten się słabo trzymał :).

Potestowałem kilka ustawień i generalnie pewnie prochu nie odkryłem.

Ustawienie paneli po bokach poprawiało szerokość sceny natomiast panele ustawiane za plecami poprawiały odbiór średnich tonów, wokale były jakby bardziej wyeksponowane a zarazem łagodniejsze. Zmiany nie były spektakularne i nie wykluczone, że uległem autosugestii :)

Wszystkimi ustawieniami nie będę Was spamował. 

Chętnie bym przetestował dyfuzory za plecami. Mógłbym je stawiać na czas odsłuchu na stoliku a później odwieszać gdzieś na ścianie :) ... znowu mnie poniosło...

Rozważam zakup jakiegoś zestawu do własnych pomiarów, @Kraft ty z czego korzystasz?

 

 

 

IMG_20190503_235340.jpg

IMG_20190503_235407.jpg

IMG_20190503_234347.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, ksi3zyc napisał:

Rozważam zakup jakiegoś zestawu do własnych pomiarów, @Kraft ty z czego korzystasz?

Na razie niczego. Rozważam zakup MiniDSP DDRC-24 z dedykowanym mikrofonem. Daję sobie jednak czas, bo mam nadzieję, że rynek elektronicznej korekcji akustyki wkrótce się rozwinie. Są tego pewne symptomy. Wszystkie droższe NAD są już w niego wyposażone, Yamaha coś tam zainicjowała w R-N803. Myślę, że inni producenci pójdą ich śladem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, ksi3zyc napisał:

 

Potestowałem kilka ustawień i generalnie pewnie prochu nie odkryłem.

Ustawienie paneli po bokach poprawiało szerokość sceny natomiast panele ustawiane za plecami poprawiały odbiór średnich tonów, wokale były jakby bardziej wyeksponowane a zarazem łagodniejsze. Zmiany nie były spektakularne i nie wykluczone, że uległem autosugestii :)

 

 

Powiem Ci ,że ja podobne zmiany otrzymuje po zastosowaniu jedynie odpowiedniego kocyka przed kolumnami , koszt żaden , a i modyfikacja odwracalna :D Zaskakujące jest iż grubość koca ma znaczenie , co daje pole do popisu audiofilskim firmom. Może za parę lat pojawią się specjalne kocyki , chyba że już są :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kubakk napisał:

Powiem Ci ,że ja podobne zmiany otrzymuje po zastosowaniu jedynie odpowiedniego kocyka przed kolumnami , koszt żaden , a i modyfikacja odwracalna :D Zaskakujące jest iż grubość koca ma znaczenie , co daje pole do popisu audiofilskim firmom. Może za parę lat pojawią się specjalne kocyki , chyba że już są :) 

Etap testów z kocem i jak wpływają na akustykę przerabiałem kilka miesięcy temu :). @Kubakk pierwszy krok masz za sobą, zaryzykuj z kolejnymi będziesz mile zaskoczony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ksi3zyc coś drewnianego (przy okazji praktycznego) na tylną ścianę jest w planie ;)  Natomiast kocyk jest o tyle dobry ,że szybkim ruchem podczas słuchania można sobie uzmysłowić zmianę dźwięku i że coś tak banalnego działa :D

Im grubszy koc tym większe "przyciemnienie" , trzeba by Bartka z MA zapytać czemu tak się dzieje + widać iż tematy akustyczne to nie takie proste bo można sobie brzmienie popsuć bawiąć się na chybił trafił jak to większość robi :P 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamień koc grubym dywanem a efekt będziesz miał jeszcze lepszy - tak robi większość ludzi którzy trochę liznęli akustyki. Odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz bez angażowania Bartka bo to podstawy. Jest sporo artykułów o elementarnych zasadach akustyki w pokoju i jak je domowymi sposobami realizować. Kładąc koc zmniejszyłeś zapewne pogłos w pokoju, dodatkowo wstaw coś w miejsca pierwszych odbić i efekt będziesz miał jeszcze lepszy kalkulator znajdziesz tutaj https://www.mega-acoustic.pl/poradnik-akustyczny/kalkulator-akustyczny/

23 minuty temu, Kubakk napisał:

to nie takie proste bo można sobie brzmienie popsuć bawiąć się na chybił trafił jak to większość robi :P 

Pewnie, że to nie takie proste a większość niestety nie robi nic. Można to zaobserwować w tematach gdzie ludzie wstawiają drogi sprzęt w przypadkowych miejscach.

Miłego testowania i lektury poradników z akustyki :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=41591]ksi3zyc[/mention] coś drewnianego (przy okazji praktycznego) na tylną ścianę jest w planie   Natomiast kocyk jest o tyle dobry ,że szybkim ruchem podczas słuchania można sobie uzmysłowić zmianę dźwięku i że coś tak banalnego działa
Im grubszy koc tym większe "przyciemnienie" , trzeba by Bartka z MA zapytać czemu tak się dzieje + widać iż tematy akustyczne to nie takie proste bo można sobie brzmienie popsuć bawiąć się na chybił trafił jak to większość robi  
Niestety muszę się z kolegą zgodzić. Po wielu testach usunąłem panele za kolumnami. Zakupiłem również pułapki basowe z pianki w rogi pokoju, efekt jest, ale żeby to naprawdę działało trzeba by wstawić w każdy róg i jeszcze pomiędzy ściana sufit. Efekt czterech paneli plus dwa narożniki =zagracenie pokoju. Efekt dźwiękowy- nigdy nie osiągnie się sukcesu tak jak w pokoju z dobrą akustyką. Dwa panele na bokach zostały i w rogach, bez nich niestety jest mocny pogłos że nawet dziwnie się rozmawia. Na blogu zrozumieć audio jest fajny wpis odnośnie przepisów kulinarnych, to że się go zna nie oznacza że danie będzie smakowało. Oczywiście można testować tylko że w przypadku audio jakim kosztem.
Najgorsze jest to że wystarczy włączyć korektę barwy i już po problemie, niestety wiąże się to z utratą jakości w basie i minimalnie w scenie.
Dodam jeszcze że ten sam efekt co korekcja osiąga się poprzez zmianę kabelków. Np. żeby bas nie dudnił to IC melodika. Albo kable przezroczyste i odsuwamy kolumny od ściany. Zawsze musimy się godzić na jakiś kompromis i rozwiązania jednego nijak się mają do tego co się ma w swoim pokoju.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że za kolumnami powinny być rozpraszające. Odnośnie pokoju to jest tragicznie akustyczny.b145ed398d27c382317637333ef49bd4.jpg&key=d0f3681b847929ba964b33e826b080f7ab332e0a201a5c78539fb14e6b99e4f6

 

Górna część kominka jest wykonana z płyty kartonowo gipsowej i wata. Niby pułapka basowa, nic mylnego to tylko 5 cm i od wewnątrz pokryta folią aluminiową. Wladowanie waty do środka też nic nie daje, ugotował bym przez to kominek. Na rysunku nie ma pulapek w rogach na przeciwko kolumn. Po prawej stronie jest pod sam sufit a po lewej tylko 60 cm bo okno i taras. I uwaga wszystkie drzwi na holu muszą być otwarte bo inaczej powoduje to echo trzepoczące. Fajnie co nie.

 

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej zgadzam się z kolegą @strefa ciszy, odnośnie porównania jakości dźwięku w pomieszczeniu z dobrą akustyką pomieszczenia, vs kiepskie akustycznie pomieszczenie + adaptacja akustyczna. Jeszcze raz przytoczę przykład wcześniejszego lokum, w którym pomimo nieustającej walki i coraz to gorszego wystroju :) (nie było to docelowe miejsce zamieszkania i pozwalałem sobie na więcej) , poprawa była niezadowalająca. Przeprowadzka, jak za sprawą pstryknięcia palcami, załatwiła sprawę :) To była naprawdę duża zmiana.

Oczywiście zapewne można także z kiepskiego akustycznie pomieszczenia zrobić całkiem niezłe, ale zapewne nakłady będą potężne (nie tylko materiałowe), nie wspominając o pogorszeniu walorów estetycznych. No i jest jeszcze żona ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy że przeniosę do pokoju obok i nie mogę poznać systemu. W obecnym pomieszczeniu cztery panele szerokopasmowe, dwa na bas i efekty mizerne. Jakieś cuda nie widy stolik audio, podstawy marmurowe, a tam wystarczy postawić na wykładzinie i szok. Panele mam mobilne więc mogłem kombinować. Wniosek, można się zesta... i tak to nic nie da.
Mam zagracic jak autor wątku? Może zrobię system na kułkach bo z pomieszczenia akustycznie dobrego musiałby z nim wyjeżdżać co tydzień lub dwa.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, nowy78 napisał:

Oczywiście zapewne można także z kiepskiego akustycznie pomieszczenia zrobić całkiem niezłe, ale zapewne nakłady będą potężne (nie tylko materiałowe), nie wspominając o pogorszeniu walorów estetycznych. 

Tylko jaką mamy alternatywę, jeśli już los pokarał nas pomieszczeniem o kiepskich proporcjach akustycznych? Wymiana bezpiecznika? Jeśli nie chcemy się "babrać" w aranżacji akustycznej, to zostaje tylko próba cyfrowej korekcja akustyki DSP, albo... słuchawki. 

@strefa ciszy napisz jeszcze, jakie masz te piankowe pułapki basowe? Jaki to model i w których rogach masz je ustawione?

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę iż bardziej chodzi o to iż 99,9% osób bawiących się samemu nie ma pojęcia co robi , a nie wydadzą nie małej kasy by zaprosić firmę która by to ogarnęła.

Dodatkowo , lekkie przestawienie kolumn , czy też miejsca odsłuchowego i wszystkie pianki , drewienka itp. przestają działać jak zostało to zaprojektowane.

Na elementy cieplne typu kominek czy lodówka nie można nic wygłuszającego zakładać gdyż wymiana cieplna będzie zaburzona i np. mogłoby coś się zawilgocić (grzyb).

Co śmieszne najlepiej sprawdza się pomieszczenie/pokój gdzie mamy szafy , półki , bibeloty , czyli naturalnie. Jak za dużo się kombinuje to już jawi się chorobą natręctw ;)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę iż bardziej chodzi o to iż 99,9% osób bawiących się samemu nie ma pojęcia co robi , a nie wydadzą nie małej kasy by zaprosić firmę która by to ogarnęła.
Dodatkowo , lekkie przestawienie kolumn , czy też miejsca odsłuchowego i wszystkie pianki , drewienka itp. przestają działać jak zostało to zaprojektowane.
Na elementy cieplne typu kominek czy lodówka nie można nic wygłuszającego zakładać gdyż wymiana cieplna będzie zaburzona i np. mogłoby coś się zawilgocić (grzyb).
Co śmieszne najlepiej sprawdza się pomieszczenie/pokój gdzie mamy szafy , półki , bibeloty , czyli naturalnie. Jak za dużo się kombinuje to już jawi się chorobą natręctw  
Dokładnie, tam gdzie szafy itd. jest ok.
Panele to mp1, dwa w rogu za słuchaczem, jeden po lewej stronie za słuchaczem. Efekt jest taki że jak się wejdzie w ten róg gdzie są zamontowane to nie podbija się bas, no ale to trzeba by było wszędzie je zamontować, okleic cały pokój.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w wypadku braku możliwości ustawień w pokoju to ja już nic nie poradzę. Panele zawsze trochę zagracą pokój, ale nie ma sensu montować czegoś co ma 2-3 cm grubości a nie zagraca pokoju. Zawsze pomieszczenie dedykowane będzie lepsze od takiego "do życia", jak są pomieszczenia otwarte to zazwyczaj bardzo ciężko z tym cokolwiek zrobić, dlatego robimy cokolwiek żeby było lepiej, bo dobrze się nie da.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę zagracic to można byle by był efekt, a jak efekt jest mały albo wydaje się że jest to już się nie opłaca. Z drugiej strony np. panele mp 1 wygrają ładnie tylko żeby wszystkie rogi nimi obskoczyc to już nie wygląda fajnie.

Ale panowie ja chyba znalazłem rozwiązanie. Nawet na pewno tylko że rozwiązanie było tak proste że nie mogę uwierzyć. Przez dwie godziny testowałem różne płyty. W związku z tym że zrezygnowałem z paneli za kolumnami a zostawiłem tylko na bocznych ścianach jak na rysunku powyżej miałem dwa luźne szerokopasmowe 60x120. Już je nawet wyniosłem na strych. Znioslem jeden i ustawiłem obok tego na prawej ścianie bocznej, na rysunku to jest 2,88 m. Coś się zadziało ale to nie powaliło, następnie przesunąłem kolumny od ściany na 80 cm. I kur.. zatrybilo. Przepraszam ale miałem już dosyć walki z akustyką. Te przesunięcie tych kolumn to jakbym je wyrwał z czeluść. Jakie wysokie, średnica, te kolumny nigdy nie potrafiły tego. Do basu mam delikatne zastrzeżenia ale to nic w porównaniu z tym co uzyskałem. Znioslem drugi panel i postawiłem na ścianie bocznej lewej tak żeby było symetrycznie, niestety nastąpiło zbyt duże wytłumienie dlatego usunąłem panel. To że dwa panele na jednej ścianie to już gracenie to wiem, ale jeśli to pomogło to ja kazdemu wmówie że tak ma być. Już żona jest urabiana na przytwierdzenie na stałe bo na szczudłach to mało profesjonalnie to wygląda.

 

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmianie uległa separacja kanałów. Wiele innych rzeczy min wysokie ale separacja to bardzo, zastanawiam czy w niektórych utworach to ma tak być, przerosło mnie to np. Powstanie warszawskie Lao che. I niech mi ktoś powie że audiofilizm to choroba, przecież zmienia się przekaz, interpretacja płyty.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawałem jest niekorzystnie, za dużo tłumienia. Ten czwarty w ogóle nie pasuje. Niby powinno być symetrycznie a jednak nie jest dobrze może dlatego że po lewej stronie cały róg mam okno plus wyjście tarasowe. Na szybach żaluzje dzień noc, firany zasłony plus duży kwiat w rogu.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...