Skocz do zawartości

Adaptacja salonu z aneksem 30m2


ksi3zyc

Recommended Posts

3 minuty temu, strefa ciszy napisał:

Dawałem jest niekorzystnie, za dużo tłumienia. Ten czwarty w ogóle nie pasuje. Niby powinno być symetrycznie a jednak nie jest dobrze może dlatego że po lewej stronie cały róg mam okno plus wyjście tarasowe. Na szybach żaluzje dzień noc, firany zasłony plus duży kwiat w rogu.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
 

O to chodzi , mało kto sobie zdaje sprawę że zbyt mocne przytłumienie dźwięku to nic przyjemnego w odsłuchu. A tym się często może skończyć nieumiejętna zabawa z panelami itp. ustrojami :P  I nie mówię jedynie o random ludziach z forum , bo w salonach audio bywa tak samo , ale też w salonach często poustawiają byle jak sprzęty , jeden interferuje z drugim (kolumny obok siebie) i cała adaptacja akustyczna za grube $$$ na nic ...

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da rady tam jest stół. Panele lekko podniosłem o czym wcześniej nie wspomniałem. Wszystko ma pływ np. odkręciłem kolce i postawiłem kolumny na marmurach, kolumny na kolcach i na marmurach. Najlepiej podoba mi się na samych kolcach, ta separacja jest niesamowita. Sprawdzałem czy niestapilo przekłamanie w scenie na słuchawkach tzn czy dźwięk znajduje się w tym samym miejscu i jest 1:1. aea6071692fc32aabee8c8373714766a.jpg

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to chodzi , mało kto sobie zdaje sprawę że zbyt mocne przytłumienie dźwięku to nic przyjemnego w odsłuchu. A tym się często może skończyć nieumiejętna zabawa z panelami itp. ustrojami   I nie mówię jedynie o random ludziach z forum , bo w salonach audio bywa tak samo , ale też w salonach często poustawiają byle jak sprzęty , jeden interferuje z drugim (kolumny obok siebie) i cała adaptacja akustyczna za grube $$$ na nic ...
 
 
Z tyłu za słuchaczem to widziałem że wszyscy rozpraszają dźwięk, za kolumnami też. Bartek za kolumnami wstawił rozpraszacze na Audio show. To chyba zależy od pomieszczenia.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Czwarty panel nie na miejscu stołu, ale na podłodze na środku pokoju, pomiędzy panelami na ścianach i między kolumnami i miejscem odsłuchu. 
A to sprawdzałem za duże tłumienie, koc pod kolumny też za duże tłumienie.
Tak na kolcach bas nie jest dociążony ale jest sprężysty, więc chyba kto co lubi.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku testach chciałem się podzielić spostrzeżeniami. Nie ma innego ustawienia głośników niż te które przez przypadek trafiłem. Inne ustawienia powodują degradację i zawsze wracałem do tego samego ustawienia. Nie pomagało przesuwanie paneli wraz z przesuwaniem głośników. Po drugie czwarty panel został zamontowany symetrycznie po lewej stronie bocznej ściany tak gdzie wcześniej tłumił scenę tylko że podczas odsłuchu zsuwana jest z niego zasłona z tafty. Właściwie to trafiłem przez przypadek że to ta zasłona psuła działanie tego panelu. Po trzecie ustawienie miejsca odsłuchowego według kalkulatora z megacoustik gdzie 60 cm ma być optymalne powoduje że jak usiądę centralnie to ok, jak przechylę się na lewo to wokal słyszę w prawym głośniku jak na prawo to w lewym. Odsunięcie na 80 cm i efekt znika, za miejscem odsłuchowym znajduje się zasłona z tafty która prawdopodobnie rozprasza dźwięk. W przypadku panela szkodziła, a w przypadku miejsca odsłuchowego pomaga ale musi być zachowana odległość. Po czwarte na dźwięk nie ma znaczenia płaski duży stół. Czy jest w pokoju, czy go nie ma, nie ma znaczenia. Nie ma znaczenia nawet to że za nim ustawione są dwa panele na ścianie bocznej, dziwne..
Mój wniosek jest taki że wszelkie porady, kalkulatory mogą tylko sugerować, bo jak się nie trafi z ustawieniem kolumn i paneli to można długo kombinować i to nic nie da.
Za każdym razem wracałem do tego samego ustawienia, nawet jeśli chodzi o ustawienia kąta kolumn do miejsca odsłuchowego, wiem bo zaznaczyłem sobie na podłodze. Z tego co zauważyłem to najważniejsze są panele tłumiące na bocznych ścianach i to dla pierwszych odbić głośnika prawego i lewego z tym że ich waga jest jednakowa. Pułapki basowe z megacoustik dopiero przy ustawieniu według mnie prawidłowo kolumn wnoszą poprawę, wiem bo test przeprowadziłem na utworzenie gdzie występuje go dużo i nisko a wcześniej powodował problemy. Nic nie wnoszą kołdry, koce, poduszki na ścianie za głośnikami. Nic nie wnoszą wywieszane na ściany materace do foteli ogrodowych z gąbki i materiału czy inne tego typu rzeczy.
Czyli jak nie trafi to i przy czterech panelach i dwóch pułapkach basowych nie osiągnie się sukcesu z akustyką.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Dnia 9.02.2021 o 23:33, lukluk71 napisał:

Odświeżam temat. @ksi3zyc jak wyglada teraz Twój pokój i sprzęt ? :) 

Z akustyką nic nowego nie nawymyślałem ale cały czas kombinuję coby zmienić :) . W najbliższych planach mam zasłony akustyczne powieszone symetrycznie, czyli na ścianie z oknem i przeciwległej. Jeszcze pracuje nad koncepcją, czy na ścianie przeciwległej będzie na jakimś delikatnym karniszu czy tylko wieszana na czas odsłuchu. Marzy mi się dyfuzor Schroedera za plecami ale wchodzi w grę tylko konstrukcja mobilna. Problem gdzie to później odstawić no i koszty duże. Knuje jak to przedstawić w atrakcyjny sposób małżonce ;). 

Natomiast sporo się pozmieniało w sprzęcie. Aktualnie jest Cambridge Audio 851A + rDAC z zailaczem Tomanka + jako streamer Raspberry3 z nakładką PI2AS i zasilaczem liniowym Sigma 11 (własnoręcznie zbudowany) . Aaa no i kabel głośnikowe DIY zrobione na bazie kabli YTDY  8x0,5.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ksi3zyc napisał:

Z akustyką nic nowego nie nawymyślałem ale cały czas kombinuję coby zmienić :) . W najbliższych planach mam zasłony akustyczne powieszone symetrycznie, czyli na ścianie z oknem i przeciwległej. Jeszcze pracuje nad koncepcją, czy na ścianie przeciwległej będzie na jakimś delikatnym karniszu czy tylko wieszana na czas odsłuchu. Marzy mi się dyfuzor Schroedera za plecami ale wchodzi w grę tylko konstrukcja mobilna. Problem gdzie to później odstawić no i koszty duże. Knuje jak to przedstawić w atrakcyjny sposób małżonce ;). 

Natomiast sporo się pozmieniało w sprzęcie. Aktualnie jest Cambridge Audio 851A + rDAC z zailaczem Tomanka + jako streamer Raspberry3 z nakładką PI2AS i zasilaczem liniowym Sigma 11 (własnoręcznie zbudowany) . Aaa no i kabel głośnikowe DIY zrobione na bazie kabli YTDY  8x0,5.

 

To masz zapał z tą akustyką. Ja chyba szarpnę się na Twój pomysł i zamiast zmian sprzętu zacznę coś na Twój wzór z akustyką i panelami. A jak wrażenia Czyżewo sprzętowe ze zmiany 803 ? Kef q 750 dalej u Ciebie grają ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lukluk71 Kefy dalej u mnie grają. CA851A dopiero dał im szanse rozwinąć skrzydła. Zmiana nakładki z Hifiberry Digi + Pro pod koniec grudnia wprowadziła nową jakość. Wkleję zdjęcie jaka różnica w rozbudowaniu modułów.  Staram się nie popaść w szaleństwo z wydawaniem kasy dlatego CA i rDac kupione używane. Streamer na bazie maliny, nakładka i zasilacz tanie już nie były ale ułamek tego co miałbym zapłacić za gotowe sprzęty z półki sklepowej. Przy okazji dużo się nauczyłem :) mam dużo funu z DIY. 

 

Pi2AesvsHifiberryDIGIPlusPro.jpg..jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ksi3zyc napisał:

@lukluk71 Kefy dalej u mnie grają. CA851A dopiero dał im szanse rozwinąć skrzydła. Zmiana nakładki z Hifiberry Digi + Pro pod koniec grudnia wprowadziła nową jakość. Wkleję zdjęcie jaka różnica w rozbudowaniu modułów.  Staram się nie popaść w szaleństwo z wydawaniem kasy dlatego CA i rDac kupione używane. Streamer na bazie maliny, nakładka i zasilacz tanie już nie były ale ułamek tego co miałbym zapłacić za gotowe sprzęty z półki sklepowej. Przy okazji dużo się nauczyłem :) mam dużo funu z DIY. 

 

Pi2AesvsHifiberryDIGIPlusPro.jpg..jpg

Ja muszę usiąść i ogarnąć, poczytać o malinie. Totalnie nie kumam o co w tym chodzi :) 

powiedź mi, słuchasz wieczorami cicho muzyki, niw brakuje Ci Yapo VOLUME ? 
zastanawiam się nad CA ale 81 lub używanego gdzieś złapie 80. Sam nie wiem. :) 
pamiętasz czy długo Ci się wygrzewały te KEFY?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, lukluk71 napisał:

Ja muszę usiąść i ogarnąć, poczytać o malinie. Totalnie nie kumam o co w tym chodzi :) 

powiedź mi, słuchasz wieczorami cicho muzyki, niw brakuje Ci Yapo VOLUME ? 
zastanawiam się nad CA ale 81 lub używanego gdzieś złapie 80. Sam nie wiem. :) 
pamiętasz czy długo Ci się wygrzewały te KEFY?

Też się obawiałem malinki i konfiguracji. Na szczęście są tutoriale z instalacji i konfiguracji. Nie taki diabeł straszny.

Nie wiem jaki budżet przewidujesz na sprzęt. Ja poszedłem w używki bo stwierdziłem, że jak coś mi nie podejdzie to sprzedam za tyle samo albo z małą stratą. Tak było z NAD 368C który chwilę u mnie zagościł ale "miłości nie było". Natomiast plusem było to, że mogłem do niego podpiąć malinę po optyku. W przypadku C851A potrzebowałem już DAC. 

Z Kefami trudno mi powiedzieć jak długo się wygrzewały bo w pewnym momencie zacząłem kombinować z akustyką i był cały czas progres. 

Yapo mi w ogóle nie brakuje z 2 względów, 1.system nawet daje radę a jak chcę odkręcić trochę to zainwestowałem w słuchawki.  Wieczorne odsłuchy wspomaga w dużej mierze zmiana kabla głośnikowego na tani YTDY  8x0,5  (jak zaproponował mi to kolega na innym forum to myślałem, że żartuje ). zakupiony w OBI oraz po zmianie nakładki na PI2AES.    Kabel jest śmiesznie tani, możesz przetestować u siebie, jednak podobno nie w każdym systemie się sprawdza. Po moich pozytywnych wrażeniach gra też u 2 innych moich znajomych.

Pewnie jednak najszybszą zmianą to będzie wymiana kondensatorów w zasilaczu liniowym na bardziej rasowe. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ksi3zyc napisał:

Też się obawiałem malinki i konfiguracji. Na szczęście są tutoriale z instalacji i konfiguracji. Nie taki diabeł straszny.

Nie wiem jaki budżet przewidujesz na sprzęt. Ja poszedłem w używki bo stwierdziłem, że jak coś mi nie podejdzie to sprzedam za tyle samo albo z małą stratą. Tak było z NAD 368C który chwilę u mnie zagościł ale "miłości nie było". Natomiast plusem było to, że mogłem do niego podpiąć malinę po optyku. W przypadku C851A potrzebowałem już DAC. 

Z Kefami trudno mi powiedzieć jak długo się wygrzewały bo w pewnym momencie zacząłem kombinować z akustyką i był cały czas progres. 

Yapo mi w ogóle nie brakuje z 2 względów, 1.system nawet daje radę a jak chcę odkręcić trochę to zainwestowałem w słuchawki.  Wieczorne odsłuchy wspomaga w dużej mierze zmiana kabla głośnikowego na tani YTDY  8x0,5  (jak zaproponował mi to kolega na innym forum to myślałem, że żartuje ). zakupiony w OBI oraz po zmianie nakładki na PI2AES.    Kabel jest śmiesznie tani, możesz przetestować u siebie, jednak podobno nie w każdym systemie się sprawdza. Po moich pozytywnych wrażeniach gra też u 2 innych moich znajomych.

Pewnie jednak najszybszą zmianą to będzie wymiana kondensatorów w zasilaczu liniowym na bardziej rasowe. 

Może faktycznie zacznę sobie od akustyki pokoju. Później zacznę szukać jakiś sprzętowych rozwiązań, ale mam podobne myślenie do Twojego, jak sprzęt to coś używanego. Z tą malinką muszę kogoś zaprosić na piwo, tak żeby mi pokazał :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...