Skocz do zawartości

Sprzedaż płyt CD maleje o połowę. Czy to koniec?


S4Home

Recommended Posts

3 godziny temu, MobyDick napisał:

Pliki również można kolekcjonować na nośnikach pamięci ( najczęściej dyskach ) . W folderach z płytami można mieć ich okładki. Kwestia rozmiaru. Dysk można wciąć do ręki a szafkę z płytami przesunąć trochę trudniej. Małe rozmiary to zaleta.

Moby, napisales i sam nie wierzysz, prawda? ;)

Takie to i kolekcjonowanie... Juz pisalem, kolekcjonowanie "virtualne" nie ma sensu i efektu - ani jak nie podraznia zadne z naszych zmyslow. Wszystko, koniec.

Spojrzcie na swoje praktyki z przed lat i terazniejsze, w video/filmach. Sam bylem "virtualnym kolekcjonerem" filmow ktore mi sie strasznie podobaly, na hard dysku. Mialem/mam nadal tam okolo 100 takich filmow. I co wy myslicie, jak sie pojawil Netflix, HBO, uzywam tego? Nope. "Zapomniala sie kolekcja i zawalala" po tym jak pojawil sie efektywniejszy (szybszy, bardziej wygodny, dostepny wszedzie) sposob patrzenia tych samych filmow. Ok, te wszystkie serwisy filmowe/serialowe nie sa jeszcze takie doskonale i tyle obejmujace jak serwisy audio. Ale ida ciagle do przodu, i bedzie lepiej i lepiej. I gdzie tu kolekcjonowanie? Wirtualne? Przepadlo z pierwszym lepszym/wygodniejszym produktem.

Jezeli przedluzyc twoja mysl Moby - nawet i dysk mi nie potrzebny, telefon, ze streaming-iem w nim, "ma wszystkie kawaly na swiecie".... Nie jest to bliskie do kolekcjonowania ani jak.

 

A o przyszlosci mowiac, Tidal, Spotify, Youtube music i inne ida krokami siedmiomilowymi do "wszystko w jednym". I predko dojda. Z terazniejsza ogromna szybkoscia internetu - beda stream-owali nie tylko dzwiek w 24 bitach ale i razem video do tej muzyki "w jednym kawalku". Juz to robia (jeszcze w dosyc malym stopniu).

Odpowiadajac ci wpszoniaku - my, plikowcy, nie bedziemy je kolekcjonowali napewno. Bedziemy musieli znalezc sposob zaspokojenia swej pasji kolekcjonowania w czyms innym...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marek Mondalski napisał:

Zapominacie Panowie o VR - za chwilę "fizyczność" wielu przedmiotów będzie tylko odległym wspomnieniem.

Być może masz rację , ale zawsze znajdą się osoby które wyżej będą cenić jakość od funkcjonalności. Pliki generalnie rozpowszechniły się / MP3/ gdy okazało się  , że można słuchać muzyki z telofonu. Będąc 5 lat temu w Rosji ,po raz pierwszy spotkałem się w olbrzymim salonie audio z wystawionymi tysiącami płyt nagranymi w mp3 , normalne CD było ewenementem. Po za tym to czy CD odejdzie do lamusa zależy też od nas obecnych klientów, oraz od sposobu wychowania nowych pokoleń, Gdy pokażemy namacalną wartość płyty tak pod względem dźwięku jak i to o czym pisano, czyli okładki, pudełka to plik staje się już mniej atrakcyjny. Mam , przykład mojej córki , przedstawicielki młodego pokolenia ,która słucha płyt CD i winyli i w dodatku ma wzmacniacz BEZ PILOTA / NAD3100/ i jest to jej wybór. Po prostu chce mieć teraz już w swoim domu tą samą jakość dźwięku na której się wychowała i funkcjonalność zeszła na plan dalszy. Człowiek jest już chyba tak skonstruowany , że pragnie mieć coś namacalnego , coś z czym się wiąże jakaś historia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, S4Home napisał:

Dyski nie wyglądają ładnie :(

Nie zgodzę się z tym :) 

i-lacie-porsche-design-p-9223-2tb-900046

Takie kolekcjonowanie plików uważam za naprawdę wygodniejsze niż posiadanie szafy z płytami. Nawet na nośniku takim jak karta microSD o pojemności  128 GB można zmieścić naprawdę sporo muzyki. Sam nośnik staje się coraz tańszy. Nie tak dawno widziałem karty pamięci o takiej pojemności w cenie poniżej 100 zł w wykonaniu jednego z mainstream-owych producentów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, tomek4446 napisał:

Być może masz rację , ale zawsze znajdą się osoby które wyżej będą cenić jakość od funkcjonalności....

Zakładasz brak postępu - duży błąd :)

 

50 minut temu, tomek4446 napisał:

...Człowiek jest już chyba tak skonstruowany , że pragnie mieć coś namacalnego , coś z czym się wiąże jakaś historia.

"Dzisiejszy człowiek", ale przyszłe pokolenia, już niekoniecznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę się nie zgodzę z niemożliwością kolekcjonowania cyfrowego - powiedzmy wirtualnego

w młodszym pokoleniu udowodniły to pokemony - początkowy szal który przerósł możliwości twórców i przez to spadek popularności- ale złap je wszystkie dotarło głęboko do świadomości i popkultury,  kolekcje gier na steamie czy innym uplayu, zbieractwo w wielu grach onlinowych

dla wielu porostu to co widza na ekranie ma taka samą wartość jak to co trzymają w rekach

dla tych którzy z taka forma zbieractwa mają do czynienia od młodości jest ona uznawana za równoważna z innymi - ba nawet bardziej jako łatwiejsza, prostsza i dostępniejsza niż szukanie płyt, wydawanie ich i trzymanie tego- mimo wszytko - delikatnego nośnika

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MobyDick napisał:

Na razie pliki zgromadzone na nośnikach oferują lepsza jakość niż ze streamingu.

Naprawde?? Jak tak? O jakich plikach mowa?

Wez Tidal-a, nawet u wpszoniaka (znowu jako pozytywny przyklad, zadnych zaczepek) bedzie takich tytolow/plyt ktore beda o nizszej jakosci (zapisu) niz te ze streamingu (Tidal-a).

Sciagnalem na telefonie (zeby mozna bylo offline sluchac) 5 ulubionych albumow i 3 listy ulubione (po 15 utworow kazda) - i juz mam 9GB. Jakiej pojemnosci trzeba miec dyski zeby to kolekcjonowac? I co z tego kolekcjonowania plikow? To jest wirtualne mienie.

No, moze to funkcjonalnie byc potrzebne jezeli internet jest slabo dostepny albo powolny. Ale gdzie tak jest? U mnie na ciemnej i dalekiej wsi mam 4G LTE i 50mb/s przez zlacze "powietrzne", bezprzewodowe.

 

 

2 godziny temu, loooki napisał:

dla wielu porostu to co widza na ekranie ma taka samą wartość jak to co trzymają w rekach

Eee tam... wybaczcie za kategoryczna wypowiedz, ale to dla looser-ow...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie parametry ( Rozdzielczość bitowa i częstotliwość próbkowania ) mają te pliki ofline z Tidala ? Nie jest za bardzo pewne co u Ciebie zabiera tyle miejsca. Jakości plików nie mierzy się w ilości danych bezpośrednio. A miejsca na pliki audio do ich gromadzenia nie szukaj na mało-pojemnej pamięci telefonu a raczej na dysku których obecne pojemności liczy się w TB.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, nie daje Tidal sciagiwac Masters quality pliki :), sprawdzilem. Tylko Flac-i z 16 bit 44khz. No, tyle i zajmuja.

Zgadzam sie ze na dysku mozna terabajty miec, ale dysk juz bardzo nie wygodnie ze soba w podrozach nosic... I nie ma jak w samolocie go podlaczyc (najczesciej wiecej miejsca zajmuje niz telefon i bateria dodatkowa). Chociaz, zpol biedy - mozna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jakoś mi się skojarzyło (co tu wyczytuję) z doświadczeniem muzealnym. Jakoś żadne muzeum ani galeria nie przedstawia (choćby dla ochrony) obrazów w formie wirtualnej czyli wyświetlanych na ekranie monitora.... Wyraźnie tu widać, że niektórzy (będę teraz bezpardonowy dla wrogów CD i LP) nie wiedzą co to faktura druku, jakość papieru (tektury)... Gorzej- nie mają po prostu czułości dla dzieła plastycznego! Ot co! Przypomnę: płyta LP, czy CD to również dzieło plastyczne, które nie może być zastąpione jakimś ersatz'em ekranowym. Oto przykłady:

piaf_3_mini.jpg.be29fe60080a52a072f3564e08632de8.jpg

tom_waits_3_mini.jpg.9fe0fe1799a430a87e72158d9cccf320.jpg

led_zeppelin_physical_1_mini.jpg.f48bab32f0ddd2247860613cb9679c33.jpg

 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kwestia podejścia :) .Osobiście wolę obejrzeć duże zdjęcia na monitorze niż na małym skrawku papieru. Podobnie z okładkami płyt. Nie jestem wrogiem nośników CD. Jak się im dobrze przyjrzeć to zawierają one właśnie takie pliki audio. Generalnie reprodukcja muzyki sprowadza się do takiego prezentowania jej wirtualnie, nawet z nośników analogowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to życzę sukcesów producentom w atrakcyjnym prezentowaniu okładek trójwymiarowych CD i LP na ekranie monitora. Póki co to nie jest możliwe, chyba, że Ty MobyDick'u posiadasz taki... (jako pierwszy na tej planecie). Oczywiście mogę (z trudnością pewną) uwierzyć, że Ty wolisz plaskaty obrazek od trójwymiarowego...

eagles_these_border_mini.jpg.ce44e2b6e09a343fe7cad9660299420f.jpg

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wpszoniak napisał:

Tak jakoś mi się skojarzyło (co tu wyczytuję) z doświadczeniem muzealnym. Jakoś żadne muzeum ani galeria nie przedstawia (choćby dla ochrony) obrazów w formie wirtualnej czyli wyświetlanych na ekranie monitora.... Wyraźnie tu widać, że niektórzy (będę teraz bezpardonowy dla wrogów CD i LP) nie wiedzą co to faktura druku, jakość papieru (tektury)... Gorzej- nie mają po prostu czułości dla dzieła plastycznego! Ot co! Przypomnę: płyta LP, czy CD to również dzieło plastyczne, które nie może być zastąpione jakimś ersatz'em ekranowym. Oto przykłady:

piaf_3_mini.jpg.be29fe60080a52a072f3564e08632de8.jpg

tom_waits_3_mini.jpg.9fe0fe1799a430a87e72158d9cccf320.jpg

led_zeppelin_physical_1_mini.jpg.f48bab32f0ddd2247860613cb9679c33.jpg

 

Ciekawie to wyglada!

Moze mi sie zdaje, ale wrogow ani LP ani CD tutaj nie ma. Po prostu dzielimy sie myslami o tej branzy, i wszystko wskazuje na to ze to juz jej zachod.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MobyDick napisał:

Na tych zdjęciach okładki wyglądają naprawdę ładnie :) .

W rzeczywistości są dużo piękniejsze, bo... Można je dotknąć i rozkoszować się fakturą tektury za każdym razem inną.
Mam nadzieję Moby, że Ciebie jednak przekonałem do łaskawszego spojrzenia na CD (te zdjęcia przedstawiają CD, a nie LP)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 https://www.virtualiteach.com/single-post/2017/08/20/10-amazing-virtual-museum-tours

A bardzo dokładne skany będą coraz bardziej dostępne

To jest tylko alternatywa i nic nie ząstapi kontaktu z prawdziwym realnym dziełem. ale świat sie rozwija,

 

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...