Skocz do zawartości

Zestaw stereo do domku 18m^2


Nikodem Chojnacki

Recommended Posts

Dzień dobry,

Poszukuję zestawu nagłośnienia do drewnianego domku. Domek ma 18m^2. Gram tam w gry i czasem oglądam filmy, dodatkowo słucham radia. Myślałem o mini wieży, ponieważ aktualnie taką użytkuje, ale kolega podpowiedział mi, że kolumny dadzą większą głębie dźwięku.

Głośniki znajdują się na tylnej ścianie na półce, pod którą znajduje się kanapa, tworzy to pewne ograniczenia, mianowicie jeśli głębokość głośnika będzie mniejsza niż 15-16 cm to wysokość nie ma znaczenia, jeśli głębokość zawiera się między 16-20 cm (półka ma 20 cm, na wysokości 19 cm wystaje rama okienna około 5 cm) to jeden z wymiarów głośnika powinien być mniejszy niż 19 cm.

Oczywiście do kolumn należy dobrać jeszcze amplituner, jeśli budżet pozwoli to fajnie by było z bluetoothem. Wymiar maksymalny  - głębokość 34 cm, szerokość 40 cm.

Chciałbym się zamknąć w budżecie 2 tysięcy złotych, chociaż nie ukrywam, że trochę mniej byłoby lepiej, nie pogardzę sprzętem używanym, jeśli ma być dobry.

Aktualnie mam wieżę Philips MCM277, na głośność jest wystarczająca, jednak chciałbym, aby dźwięk miał więcej głębi (w tym zestawie brakuje niskich tonów).  Myślałem o wieży SONY CMT-SBT100, ale kolumny zapewnią lepszy dźwięk.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób rysunek pokoju i zdjęcia. Ustawienie kolumn na półce to zły, a nawet bardzo zły pomysł. Kolumny podstawkowe / monitory powinny stać na standach inaczej podstawkach.

Poczytaj o akustyce. Link

Przeczytaj temat " Jak pisać pierwsze posty na forum". Popraw 1 post i uzupełnij brakujące informacje.

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę jeszcze edytować postów albo nie znalazłem tej opcij.

Kwota to około 2 tysiące złotych, sprzęt może być używany. Buduje zestaw od nowa, możliwe że kiedyś zmienię głośniki. Chciałbym, żeby to brzmiało lepiej niż miniwieża Philips mcd183, nie jestem audiofilem i pewnie nigdy nie będę, ale przyjemnie będzie posłuchać czegoś lepszej jakości.
Z ważnych opcji sprzętu - chciałbym, aby można było puszczać muzykę przez bluetooth oraz żeby zestaw posiadał wejście liniowe AUX - jeden sprzęt który podłączam do głośników ma tylko takie złącze.

Załączam rysunek i zdjęcia. Nad środkowymi oknami wisi ekran, rozwija się mniej więcej do podstawy okien. Generalnie mam ograniczone pole manewru jeśli chodzi o rozstawienie głośników, dlatego aktualny zestaw stoi na półce z tyłu. Chciałem je zawiesić pod dachem w rogach pomieszczenia, niestety po prawej stronie jest to mocno utrudnione, stąd pomysł rozstawienia nowego zestawu na półce. Nie chciałbym ich stawiać na podłodze, pod ekranem, ponieważ są tam wejścia i ktoś jeszcze mógłby przypadkiem uderzyć w kolumnę.

Szukałem kolumn i amplitunera. Polecany ampli to Yamaha r s202
Z kolumn odpowiadających ograniczeniom to Indiana line nota/tesi 240 albo yamaha ns33
Ewentualnie któraś z wież:  Pioneer x hm76, denon ceol N9 albo Kruger Matz 1598

domek w ogródku Model (1).pdf

DSC_0712.JPG

DSC_0713.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz bardzo złe warunki akustyczne. W takim ustawieniu jak masz to nigdy nie zagra.

Na podłogę dywan, na okna grube, gęste i mocno pofałdowane zasłony. Stół stoi w bardzo niekorzystnym miejscu, w miejscu odsłuchu nie powinno nic stać. Ale pewnie musi tam zostać?

Szukając kompromisu, mógłbyś zastosować duże kolumny podstawkowe ustawione na ciężkich, solidnych standach. Kolumny ustawiłbym około 2-2,5 m w trójkącie rownobocznym na ścianie gdzie są okna. Odległość do miejsca odsłuchu i rozstaw 2-2,5 m.

Kolumny muszą być ustawione na wprost miejsca odsłuchowego. Inaczej nie ma to sensu.

Innego rozwiązania nie widzę, będzie jako tako, ale na pewno lepiej niż w tej chwili. 

Podstawy to akustyka. W pierwszej kolejności zajmij się akustyką, a później sprzętem. 

Jeszcze raz odsyłam do linku, który podałem, poczytaj o akustyce i prawidłowym ustawieniu kolumn głośnikowych w pomieszczeniach.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm może kino domowe z małymi głośnikami 5+1 używane byłoby jakimś sensownym wyjściem .. serio.. skoro akustyka i ograniczenia są duże to może nie warto pchać się w stereo szczególnie że nie ma tam jednego miejsca odsłuchu a muzyka jak rozumie ma grać w tle do gier radia i filmów.. A głośniki w takich zestawach często mają małe rozmiary  i jest subwofer .. kup taki zestaw za 150zeta i sprawdź dużo w razie czego nie stracisz :)

 Do tego jakieś rozsadne źródło z tidalem i radiem internetowym i jesteś w domu..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę akustykę, chęć wypełnienia pomieszczenia dźwiękiem oraz pomysł Slawasa, może rzeczywiście zestaw 5.0 bądź 5.1 będzie bardziej odpowiedni. Tyle kolumny jednak muszą zostać na półce, ze względu na to, że nie chcę by ktoś je uszkodził bądź żeby dudniły komuś w ucho, ponieważ w tym pomieszczeniu nie tylko gram i oglądam filmy, ale również grilluje i urządzam spotkania rodzinne/ ze znajomymi. Nie jest to miejsce odsłuchu. Chcę żeby to dobrze brzmiało przy takich warunkach "lokalowych" jakie mam z nowym sprzętem.

Pomyślałem o kinie domowym, bądź zestaw kolumn + amplituner z bluetoothem.

Kolumny przednie zależnie od rozmiaru mogę postawić pod podłużnymi oknami lub zamontować w rogach na belce pod dachem (na wysokości ekranu projekcyjnego). Jeśli mają stać na podłodze, nie chcę żeby były bardzo głębokie, żeby nikt ich nie potrącił, ponieważ będą stać obok wejścia. wnęka ma 9 cm, myślę że jak będą wystawać 15 cm to nie będzie źle, głębokość maksymalna głośnika wychodzi więc 25 cm.  Szerokość w węższej wnęce to 40 cm, wysokość 65 cm.

Centralny będzie na środku pod ekranem, trochę poniżej belki pod oknem, a kolumny tylne będą niestety na półkach, czyli nie mogą być głębsze niż 20 cm.

Ze względu na akustykę zachowując chociaż minimalny odstęp od ściany na półce myślałem o zestawie Jamo S 803 HCS https://www.euro.com.pl/zestawy-kolumn/jamo-s-803-hcs-walnut.bhtml z jakimś sensownym amplitunerem, jednak tutaj wchodzi ograniczenie kwotowe, chciałbym się zmieścić w około 2500 zł.

Jest też zestaw TAGA harmony inmove 5.0 https://allegro.pl/zestaw-kolumn-do-kina-taga-harmony-inmove-5-0-i7522096817.html

Chyba że polecicie coś lepszego w podobnych pieniądzach, jestem otwarty na propozycje.

Muszę też wziąć pod uwagę wagę amplitunera, lepiej żeby ważył bliżej 6 kg niż 7,5-8,  jego szerokość maksymalna to około 45 cm, a głębokość około 30-32 cm, ponieważ z tyłu muszę zmieścić podłączenie kabli.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem i chciałbym żeby autor powiedział czy tak jest, to nie ma to służyć do słuchania muzyki. 

Tylko zabawy w tle, pewnie przy alko i grillu. Na spotkania ze znajomymi. 

Więc czy to będzie z przodu z tyłu czy na suficie, ma mniejsze znaczenie. 

Ważne żeby było czysto, głośno i basowo.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Piotrze, ten sprzęt nie ma służyć do odsłuchu, ponieważ nie jestem audiofilem, a po prostu chciałbym mieć zapewnione dobre brzmienie, dlatego zwróciłem się do Was forumowiczów o pomoc, gdyż jeśli chodzi o sprzęt muzyczny jestem laikiem.
Jak mój kolega powiedział - miniwieża Hi-Fi będzie głośniej brzmiała i tyle, stąd pomysł kolumn, aby wypełnić wnętrze lepszym jakościowo dźwiękiem, żeby nie był płaski, ale żeby było czuć trochę głębi.
Radio/muzyka będzie lecieć w tle. Podczas filmów i grania w gry miło byłoby usłyszeć dźwięk dookoła siebie, a nie tylko z przodu lub z tyłu, dlatego pomyślałem o zestawie 5.0/5.1 ale nie wiem czy zmieszczę się w tej kwocie 2500 zł razem z sensownym amplitunerem z bluetooth, ewentualnie amplituner+adapter BT

Myślałem o kinie domowym, ale żadne w tej kwocie nie pasuje, bo w większości satelity są potwornie plastikowe albo kolumny przednie są zdecydowanie za wysokie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci bluetooth? Ten cały bt jest bez sensu..100 x lepszy jakiś odtwarzacz tidal /Spotify I radio choćby internetowe.. jak branża nic nie zaproponuje ciekawszego to będziesz musiał rozpatrzyć jakieś lepsze plastiki np Sony Panasonic.. ja na takich długo słuchałem i tragedii nie było .. aczkolwiek- przyznam się bez bicia- nie sprawdzałem  jak by zabrzmiała przesiadka/ powrót  z w miarę dobrego sprzętu stereo więc nie mam realnego punktu odniesienia .. poza tym w audio to wszystko kwestia porównań  jak usłyszysz lepszy i droższy to nie będziesz chciał tańszego i gorszego.. jak nie usłyszysz lepszego to możesz żyć z gorszym..  ;)

Edytowano przez slawas2001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bluetooth akurat wydaje mi się najłatwiejszy w użytku jeśli chcesz posłuchać czegoś "swojego" z telefonu, jednak nie jest to warunek konieczny.
Ze Spotify rzadko korzystam, bo wolę ściągnąć muzykę na telefon, a na komputerze ostatnio - o zgrozo - słucham piosenek na YT, jakoś wygodniej, nie ma aż tak dużo reklam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zakładać nowego tematu dlatego się podpinam pod istniejący. Otoż mam Denon Ceol 10 i chciałbym zmienić głośniki na Canton sp706. Czy te głośniki podejdą pod tego denona? Pokój 5*5. Mam kable Wilson 1,5 mm. Słuchamy wszystkiego oprócz muzyki poważnej. Ja osobiście lubię głęboki bas. Czy jednak pomyśleć o innych głośnikach? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie. Na tą chwilę zbieram info aby przygotować się do odsłuchów.

Edytowano przez piteks
Poprawka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnym ograniczeniem zestawu będzie elektronika Ceol, natomast wymiana głośników na lepsze oczywiście wpłynie korzystnie. Można rozważyć Dali Zensor lub Oberon, natomiast wydaje mi się, że lepszą i niewiele droższą opcją będzie np. Kef Q350 lub z tańszych rozwiązań Heco Aurora 300. Jeśli natomiast lubisz mocniejsze, szybsze, bardziej dynamiczne granie, spójrz na Focal Chorus 706. Każda z powyższych kolumn będzie jednak ograniczana przez Twój amplituner, chociaż z drugiej strony przy zmianie w przyszłości amplitunera, kolumny będą mogły pozostać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...