Skocz do zawartości

Strefy w amplitunerze


Lukasz1981

Recommended Posts

Dzień dobry.

Jestem nowym użytkownikiem. Mam pytanie odnośnie stref, prawdopodobnie dość banalne ale jednak. Przeczytałem wiele istniejących postów, ale tam jest to pytanie zawsze bardzo rozwinięte i zawiłe jak dla mnie. Nie potrafię wyczytać z tego wprost co mnie interesuje.

PROBLEM

Chcę kupić używany amplituner z opcją 2 stref (np. denon AVR-1705) , który będzie stał w kuchni na lodówce. Do tego zamontować dwa sufitowe głośniki (np.Magnat IP 52 lub 62) w kuchni (1 para) oraz po jednym do łazienki i wc (2 para).

CEL

Chciałbym aby grało radio albo kuchni (1), albo w wc i łazience (2), albo wszystkie razem (1i2), czyli tylko jedno źródło sygnału (radio) w głośnikach

PYTANIE

Nie wiem czy dobrze rozumiem działanie strefy w amplitunerze.

Czy jeśli podłączę do wyjścia A kuchnie a do B łazienkę/wc, to zmieniając pilotem strefy A i B uzyskam taki efekt, czyli: gra 1 lub gra 2 lub grają 1i2 razem, czy to tak nie działa ?

Czy to gra albo 1 albo 2, a nie razem i z innych źródeł ?

 

Pytanie może prawdopodobnie banalne, ale nie mam jak tego sprawdzić gdzieś na żywo, a nie chcę ponieść kosztów i się rozczarować. Z tego co wyczytałem ten denon AVR1705 ma możliwość przełączania stref w pilocie, a zależy mi na maksymalnej prostocie systemu, gdyż oprócz mnie będą korzystały inne osoby

 

Pytanie dodatkowe: gdybym w przyszłości chciał dołożyć do strefy kuchni (1) dwa głośniki w przedpokoju to je należy podłączyć pod wyjście soround (są 2 na dwa głośniki w tym modelu)?

 

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc, Łukasz

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. 

Bo mylisz strefy z głośnikami AB. To nie jest to samo. Dawniej stosowało się głośniki A i B teraz już się tego nie robi. 

Druga strefa działa tak jak myślisz. Ale to nie ten amplituner. Musi być to oznaczone jako zone 2.

Chociaż do twojego użytku poszukał bym czegoś takiego. 

Używany amplituner kupisz za 500 zł.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale nie do końca zrozumiałem cię Piotrze, tz wiem że teraz w tych nowych amplitunerach jest coś takiego jak opcja ZONE2, albo i więcej stref w tych drogich. Czyli ja to rozumiem, że gdy jest ZONE podłączam różne źródła i słucham w różnych zonach różnych źródeł. Ale jak pisałem, mi nie zależy na jakimś wypasionym nowym systemie. Wystarczy mi jakaś używka z allegro która i tak będzie się kurzyć na lodówce. Ważne aby sterować pilotem głośność, zmianę pomiędzy parami głośników (grają A, grają B lub razem AB) i przełączać stację. Nic więcej ;) Ten denon 1705 ma to akurat wszystko w pilocie (AB, bo niektóre mają AB tylko włącznik - przycisk na panelu a w pilocie nie). Ale po twojej odpowiedzi już nie wiem co wiem :)

Na YT w filmiku "Terminale głośnikowe - Odc.3 [Reduktor Szumu]" autor tłumaczy że niby właśnie można korzystając z przełącznika na panelu A B przełączać pomiędzy A, B lub A+B, czyli np A kuchnia, B łazienka, albo razem. Jest jedno źródło (radio w amplitunerze) i przełączając A lub B słucham radia z wybranych aktualnie kolumn A lub B, albo łącznie chyba A+B (trzeba tylko spełnić warunki Ohmowe na obudowie z tyłu).

Czy to tak działa jak napisałem teraz ? Nie ważne nazewnictwo, chodzi mi o efekt działania.

Pozdrawiam

 

 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba tylko pamiętać, że w powyższym przypadku jest wspólna regulacja głośności do kolumn podłączonych do zacisków A oraz B, więc może się zdarzyć sytuacja że w jednym z pomieszczeń może być za głośno...

Poza tym jak w danym wzmacniaczu/amplitunerze pojedyńcza para kolumn (działa tylko A lub tylko B) może mieć impedancję od 4 do 8 omów, to równocześnie podłączone A+B wymagają już kolumn od 8 do 16 omów.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że będzie grało z taką samą głośnością to jest oczywiste. Także myślę że do moich celów tego typu amplituner by wystarczył w zupełności...

...ale zrodziło mi się jeszcze jedno pytanie w między czasie, po dokładnym przestudiowaniu parametrów technicznych rzeczonego amplitunera . Planowałem zakupić 4 głośniki MAGNAT INTERIOR ICP 52 / ew 62 (8 Ohm).

Pytanie czy one się nadają przy włączeniu A+B ? Przy włączeniu tylko A lub tylko B potrzebne głośniki muszą mięć 6-16 Ohm jak na poniższym zdjęciu (tu oba po 8 więc byłoby OK). Ale przy podłączeniu A+B (czyli po 2 głośniki grają na L i R) rozumiem że to będzie połączenie równoległe, a więc dwa 8 Ohmowe głośniki dają wypadkową impedancję 4 Ohm. Z informacji na tyle amplitunera widzę że potrzeba w tym przypadku aż min 12 Ohm, więc lipa.

Czy ja dobrze to interpretuję?

 

1150358819_tydenon1705.png.103fdfade1b20acb9be6c4bae60ce006.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...