Skocz do zawartości

Pomoc w doborze zestawu stereo ze streamingiem


krzysztoff

Recommended Posts

Dzień dobry,
Potrzebuje porady w sprawie doboru zestawu stereo do moich warunków.

1. Stereo
2. Kwota: 2-3tys
3. Może być sprzęt używany
4. Sprzęt towarzyszący: narazie jest tv z wyjściem optycznym.
5. Zdjęcie w załączniku, powierzchnia ok. 15m2, salon otwarty na kuchnie
6. Sprzęt do kupienia na kilka lat.
7. Niezbędne funkcje: streaming sieciowy (Tidal) + połączenie kablem optycznym z telewizorem
8. Trójmiasto

Chciałbym dobrać sprzęt, który pozwoli mi cieszyć się muzyką stereo, a przy okazji poprawi wrazenia dzwiekowe z filmów.

Miałem kiedyś zestaw stereo Yamaha ax-496 + Paradigm Monitor 3v4. Dźwięk bardzo mi odpowiadał, był rozmach, dynamika i nie występowała ostra góra, co najbardziej mi przeszkadza.
Aktualnie potrzebuje przerzucić się na kolumny podłogowe - dla podstawkowych jest za duże ryzyko upadku.

Kilka słów o rozmieszczeniu kolumn w salonie: jak widać kolumny będą bardzo "wciśnięte" po bokach meblościanki - niestety na to nic nie poradzę. O ile lewa kolumna będzie miała trochę powietrza po lewej stronie, to prawa będzie już w rogu pomieszczenia. Drzwi balkonowe musza otwierać się swobodnie, co odliczając meblościankę zostawia nam ok. 50 cm na obydwie kolumny (szalu nie ma). 

Teraz zastanawiam się nad dwiema opcjami:

Nr1: starszy, klasyczny sprzet np. wspomniana Yamaha + kolumny podłogowe używane np. B&W 602.5 s3 / 603 s3 / Paradigm Monitor 7v5 + DAC Fiio + streamer np. Yamaha Wxad-10 + interkonekt + kabel optyczny.
Tutaj zalety to gwarancja dobrego dźwięku, ale z drugiej strony dużo urządzeń i cena uzbiera się nie taka mała mimo niskiej ceny wzmacniacza.

Nr2: nowszy amplituner/wzmacniacz stereo z wejściem optycznym i streamingiem np. Yamaha rn303d + kolumny podłogowe jak wyżej.
Tutaj jednocześnie wada i zaleta: obawiam się sporej straty jakości dźwięku, ale cieszy mnie wszystko w jednym i jeden pilot.

Co możecie doradzić? Jakie jeszcze sprzęty wziąć pod uwagę? Jakie kolumny mogą być alternatywą? (Z klasyków znalazlem jeszcze Eltax Liberty 5+, Eltax Symphony 6.2, Mission m33i)? Co jeszcze wziąć pod uwagę planując ten zestaw?

Dzięki!
 

salon.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

biorac pod uwagę Twoje preferencje oraz wielkość salonu, moim zdaniem najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie zestaw oparty na bardzo nowoczesnym amplitunerze Yamaha R-N402D oraz zestawie kolumn Indiana Line Nota 550X, ewentualnie jednej z polskich konstrukcji STX Electrino 150 lub Pylon Audio Pearl 25. Wszystkie powyższe zestawy oscylują w granicach 3 tys. zł.

Brzmieniowo Indiana Line to plastyczne, lekko ocieplone granie z dobrą podstawą basową. STX to bardziej otwarty, swobodny, jaśniejszy przekaz. Pylon Audio natomiast to taki złoty środek, dobre wypełnienie, plastyka w połączeniu ze świetną dynamiką i dużą swobodą, analitycznością,

Zapraszam na odsłuchy i wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wyceniałem. Rozeznałem się w amplitunerze, a podane dwie kolumny podłogowe znalazłem w cenie ok. 1700-2000, do tego amplituner no i już się robi za dużo.

13 godzin temu, Q21 napisał:

Cześć,

biorac pod uwagę Twoje preferencje oraz wielkość salonu, moim zdaniem najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie zestaw oparty na bardzo nowoczesnym amplitunerze Yamaha R-N402D oraz zestawie kolumn Indiana Line Nota 550X, ewentualnie jednej z polskich konstrukcji STX Electrino 150 lub Pylon Audio Pearl 25. Wszystkie powyższe zestawy oscylują w granicach 3 tys. zł.

Brzmieniowo Indiana Line to plastyczne, lekko ocieplone granie z dobrą podstawą basową. STX to bardziej otwarty, swobodny, jaśniejszy przekaz. Pylon Audio natomiast to taki złoty środek, dobre wypełnienie, plastyka w połączeniu ze świetną dynamiką i dużą swobodą, analitycznością,

Zapraszam na odsłuchy i wyceny.

Dzięki, musiałbym koniecznie posłuchać Nota 550X, bo zupełnie nie wiem, czego się spodziewać.

Z tego co czytam jest duża poprawa dźwięku w modelu R-N602 w porównaniu z R-N402D. Jakieś opinia w tej sprawie?

Edytowano przez krzysztoff
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, krzysztoff napisał:

Właśnie wyceniałem. Rozeznałem się w amplitunerze, a podane dwie kolumny podłogowe znalazłem w cenie ok. 1700-2000, do tego amplituner no i już się robi za dużo.

Dzięki, musiałbym koniecznie posłuchać Nota 550X, bo zupełnie nie wiem, czego się spodziewać.

Z tego co czytam jest duża poprawa dźwięku w modelu R-N602 w porównaniu z R-N402D. Jakieś opinia w tej sprawie?

Różnica jest, ale jak zwykle w tym temacie jak duża to kwestia subiektywna. Z profilu widzę, że jestes z 3miasta. Zadzwoń do naszego salonu w Sopocie (tel. 58 551 13 65), umów się z kolegami na prezentację- będziesz mógł w komfortowych warunkach porównać obydwa modele.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za namiar, to jest dobre wyjście - o ile kolegom wystarczy cierpliwości, to gwarancja satysfakcji na pewno wzrośnie.

2 godziny temu, Q21 napisał:

Oczywiście R-N602 jest lepszy od R-N402D, tak więc jeśli tylko budżet pozwoli na zakup wyższego modelu, a różnica cenowa nie jest duża, to na pewno warto.

Zapraszam jeśli masz taką możliwość do nas, poza Indiana Line możesz posłuchać dziesiątek kolumn.

Dzięki, ale niestety lokalizacja jest tutaj problemem..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, natomiast zawsze możesz u nas wypożyczyć system, masz 14 dni na odsłuchy, jeśli nie sprawdzi Ci się, to jedynie po Twojej stronie jest odesłanie. Plusem takiego rozwiązania jest spokojny odsłuch w domu, gdzie masz konkretne warunki akustyczne. Co do cen za zestaw pisz na priv, w pakiecie jest zawsze taniej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Czesc,
Pojeździłem, posłuchałem...i nadal mam problem, głównie z doborem kolumn. 

Kwestia amplitunera: został Yamaha RN-402D, porównywałem go bezpośrednio z Onkyo 8250 - w każdym zestawieniu grał dla mnie lepiej, głębiej i przyjemniej. Nie słuchałem Pioneer SX-N30AE, ale mówią, że to bliźniak Onkyo 8250. Ogranicza mnie głębokość szafki (39cm, także wyższe Yamahy odpadają).

Co przesłuchałem do tej pory:

Melodika BL30
JAMO S807
Tannoy Eclipse Three
Stx 200
Indiana Line 550x
Monitor MR4

Z całego tego zestawienia najlepiej wypadły jak dla mnie Line 550X i MR4. 

550X: przyjemne granie, wszystko na miejscu, może przydałoby się trochę więcej dynamiki i basu, ale naprawdę ciekawa kolumna. Myślę, że to taki bezpieczny wybór.

MR4: tutaj chciałem je porównać z 550x, dynamiki było więcej ale bas momentami miał tendencję do dudnienia (może gąbka z tyłu bass reflex pomoże? ) i zabrakło mi trochę przejrzystości.

Obie kolumny są całkiem niskie, głośnik wysokotonowy jest sporo niżej niż ucho. 

Zacząłem zastanawiać się nad kolumnami podstawkowymi. Kiedyś z moimi Paradigm Monitor 3v4 było jakoś łatwiej - granie bardzo mi się podobało, teraz jeżdżę, słucham i nadal nie mogę znaleźć odpowiedniego dźwięku. Nie wiem, czy to kwestia gorszej jakości wzmacniacza, czy kwestii kolumna podłogowa vs podstawkowa.

Czy macie jakieś propozycje, czego warto byłoby posłuchać? Mam w planie jeszcze odsłuch Opal 23 i Pearl 20 oraz Pearl 25.

Edytowano przez krzysztoff
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Poszukiwania zostały ostatecznie zakończone.

Zdecydowałem się jednak na zestaw złożony ze wzmacniacza + oddzielny streamer sieciowy. W brzmieniu amplitunerów brakowało mi tego czegoś, a kupując używaną WXC50 miałem szansę zbudować tańszy zestaw oparty na wzmacniaczu.

Wybór padł na mój poprzedni wzmacniacz, czyli Yamahę AX496.

Co do kolumn:

- Pylon Pearl 25 - kolumny ciekawe i warte uwagi, moim zdaniem jest to lepszy wybór niż wszystkie wymienione wyżej pozycje.

- Opal 23 - moim zdaniem na pewno jest to krok do przodu w stosunku do Pearl 25 i te kolumny mogę polecić - lepiej kontrolowany bas, większy porządek w dźwięku niż Pearl 25. Kolumny o sporym gabarycie, czuć potęgę brzmienia, może lekko kosztem neutralności. 

Dziwi mnie w przypadku Pylonów brak maskownic i kolców w zestawie, kolumny nie są z najniższej półki cenowej, a dodatkowy wydatek na dzień dobry może trochę zrazić.

Ostatecznie wybór padł na niepozorne kolumny Acoustic Energy 103 - mniej znana konstrukcja i myślę, że trochę niedoceniona - całość robi bardzo dobre wrażenie, kolumny wyglądają naprawdę atrakcyjnie, w dźwięku pojawiło się najwięcej szczegółów i smaczków, bas jest mniej mięsisty, ale bardzo czysty i dobrze kontrolowany. Myślę, że na dłuższą metę kolumny mogą dać naprawdę sporo wrażeń z odsłuchów, a do tego są mniej problematyczne w ustawieniu w moim salonie. Na pewno warto dać im szansę i przekonać się na własnej skórze.

Dzięki za wszelkie porady i sugestie!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

Czesc,

Po krótkiej przerwie wracam z prośbą o kolejną poradę w temacie. Na dłuższą metę okazało się, że wzmacniacz nie jest jednak dobrze dopasowany do kolumn: góra i sybilanty były zbyt ostre, gitary i wokale wycofane i po dłuższym odsłuchu robiło się męcząco.

Jestem na etapie poszukiwań wzmacniacza, który dobrze skomponuje się z AE103. Moje dotychczasowe próby:

- NAD C326Bee => zdziwiłem się, ale dużo nie zmieniło się moim zdaniem w stosunku do AX496, a do tego duży skok potencjometru przy sterowaniu z pilota był dla mnie nie do zaakceptowania.

- Marantz PM6006 => tutaj pojawiła się poprawa, wokale i gitary są bliżej, sybilanty zostały przytemperowane, zrobiło się muzykalnie. Jednak nadal doskwiera mi problem z potencjometrem (zbyt duże skoki) oraz nie wykorzystuję w ogóle sekcji cyfrowej tego wzmacniacza.

Jestem bardzo zdziwiony, bo w 17 letnim wzmacniaczu AX496 potencjometr robił minimalne ruchy, teraz widzę w nowych sprzętach, że mają naprawdę zbyt duże moim zdaniem zakresy.

Obecnie mam zamiar posłuchać Advance Acoustic x-i50bt (z potencjometrem cyfrowym na szczęście :) Przy okazji, dzięki Q21 za sprawną obsługę przy wypożyczaniu.

Co jeszcze mogę wziąć pod uwagę, nawet z używek? Nie zależy mi w ogóle na sekcji cyfrowej. Co da radę trochę ocieplić dźwięk kolumn, zachowując ich naturalność i detaliczność? Dzięki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...