Skocz do zawartości

Tania listwa zasilająca


Recommended Posts

2 minuty temu, Kraft napisał:

Często się nie da. Pewna firma np. zalewa swój pasywny filtr żywicą, więc nigdy się nie dowiesz, co naprawdę siedzi w środku.  

Wiem o czym piszesz , no cóż , jestem zdania , że o wiele prostsze i transparentne jest pokazanie wnętrza wyrobu , jak nie mamy się czego wstydzić i opatentowanie go po prostu .

Choć jak się przyjrzeć zdjęciom z recenzji to coś widać :) 

http://highfidelity.pl/@main-2900&lang=

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam stawiam na transparentność , i aby mi nikt nie zarzucił , że oszczędzałem , bezpiecznik z piaskiem kwarcowym za całe 6,20 zł brutto :) 

A co do tego co znajduje się po drugiej stronie listwy to można porównać wymiary , choćby na oko tego frezu na zdjęciu do głębokości samej listwy i zobaczyć co tam się zmieści :) 

IMG_2732.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomek4446 napisał:

A co do tego co znajduje się po drugiej stronie listwy to można porównać wymiary , choćby na oko tego frezu na zdjęciu do głębokości samej listwy i zobaczyć co tam się zmieści :) 

Dokładnie wiadomo, co tam się mieści. Pasywny filtr i prawie 3 kg żywicy antywibracyjno-maskującej.

Aha, jeszcze jedno. Producent pisze, że dla brzmienia listwy "Ważny również jest stopień docisku śrub." Odradzam więc próby zaglądania do środka, bo po ponownym skręceniu listwa może już nie brzmieć tak dobrze. Próba sprawdzenia, na jakiej zasadzie działa, może spowodować, że przestanie działać! Audiofilska wersja kota Schrödingera?

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

Chciałem rozebrać TAP8 ale poległem :(

Tomankowi jakoś wierzę , co prawda ośmiu filtrów takich jak zastosowałem to w życiu by nie zmieścił, nie mówiąc już o kosztach ale cenowo wygląda to dobrze. Widać , że cena odzwierciedla bardziej wnętrze, a co za tym idzie działanie niż przesadną obudowę , złote tabliczki i cały ten blichtr mający uzasadnić kosmiczną cenę. Jak działa to nie ma co grzebać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem odpowiedź jest dwoista. Generowanie napięcia wyższego od dostępnego w sieci może wprowadzać silne zniekształcenia w torze audio. Z drugiej strony z tego co wiem najdroższe systemy zapewniające idealne napięcie zasilania są budowane jako aktywne i znajdują zastosowania głównie w krajach o napięciu w sieci ~100V. Coś takiego musi dostarczać dobrze wystabilizowane napięcie bez zakłóceń.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.03.2019 o 19:57, MobyDick napisał:

Myślę ze w naszych warunkach raczej nie warto się pakować w coś co może wprowadzać więcej złego niż dobrego.

Na woltomierzu w listwie zauważyłem, że napięcie w zależności od pory dnia waha się między 228 a 234 V , jeszcze nie odnotowałem ani niższej ani wyższej wartości.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O próbach ze stabilizatorem napięcia ktoś już wcześniej pisał (nie jestem pewny, ale o ile pamiętam był to kolega @strefa ciszy). Z tym, że był to chyba stabilizator pasywny oparty na elementach indukcyjnych. Mógł mieć więc także własności filtrujące wyższe częstotliwości.

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

Na woltomierzu w listwie zauważyłem, że napięcie w zależności od pory dnia waha się między 228 a 234 V

Kiedyś mieszkałem w domu na końcu linii zasilanej z transformatora o już chyba niewystarczającej mocy (powstawały nowe domy a trafo zostało to samo). Wahania/spadki napięcia dochodziły do 40V :) (sprawdzone rejestratorem w odpowiedzi na reklamację). Jak włączałem wzmacniacz, to widać było wyraźne mignięcie światła, że nie wspomnę co się działo przy włączeniu np suszarki do włosów :)

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Cezary Furmańczyk napisał:

Wykonanie przyzwoite ale filtr pewnie tylko jeden dla wszystkich gniazd, a mi zależy  na odseparowaniu urządzeń od siebie.

Filtr jest jeden pierwszego rzędu , dokładnie taki :

https://www.tme.eu/pl/details/fb1s42-2/filtry-przeciwzakloceniowe-pozostale/filtercon/?brutto=1&gclid=CjwKCAiAiJPkBRAuEiwAEDXZZas3Rt4tRuVUNrB41jaxWShaVPyCA6J6ItHmBlw0yURyvVqSBOQMLRoCNZcQAvD_BwE

Takie dwa jakie zastosowałem raz , że by nie weszły do skrzynki to jeszcze cena by była inna 

https://pl.mouser.com/ProductDetail/Schaffner/FN2090-10-06?qs=%2Fha2pyFadugD50FpnTYoKIpuKu8vP4ZgD4DY3fqnnyg%3D

W tej listwie z linku gniazda są połączone szeregowo,a w zasadzie tak być nie powinno i to nie ze względu na jakąś dziwną jak dla mnie teorie " kradnięcia sobie prądu przez urządzenia " tylko dlatego, by nie wpinać między filtr a urządzenie które chcemy filtrować innego urządzenia .

Opisane to jest tutaj:

https://elektronikab2b.pl/technika/29169-filtry-przeciwzakloceniowe-parametry-wlasciwosci-i-dobieranie

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Cezary Furmańczyk napisał:

Wykonanie przyzwoite ale filtr pewnie tylko jeden dla wszystkich gniazd, a mi zależy  na odseparowaniu urządzeń od siebie.

Listwy rzeczywiście zawierają po jednym filtrze każda. Niemniej jednak, jak wspomniał Inferno, można pomyśleć o rozbudowie przez dodanie kolejnych filtrów (o ile znajdzie się tam miejsce ;)). Podstawa do rozbudowy w postaci obudowy i gniazd wydaje się całkiem całkiem. Listwa w pierwszym linku zawiera filtr jednostopniowy z dodatkowymi cewkami. Przyznam, że pierwszy raz widzę coś takiego. W drugiej listwie wmontowany jest, jeżeli wierzyć fotografiom, standardowy filtr dwustopniowy.

12 godzin temu, tomek4446 napisał:

W tej listwie z linku gniazda są połączone szeregowo,a w zasadzie tak być nie powinno i to nie ze względu na jakąś dziwną jak dla mnie teorie " kradnięcia sobie prądu przez urządzenia " tylko dlatego, by nie wpinać między filtr a urządzenie które chcemy filtrować innego urządzenia .

Gwoli ścisłości - gniazda są łączone równolegle ;) W przypadku zastosowania tylko jednego filtra dla kilku gniazd, sytuacja taka będzie miała miejsce zawsze, niezależnie czy gniazda będą połączone przewodami pomiędzy sobą, czy każde z nich będzie podłączone bezpośrednio do filtra. Aby odseparować od siebie urządzenia wpięte do listwy, niestety trzeba zastosować osobne filtry dla każdego z nich.

11 godzin temu, MariuszZ napisał:

Przymierzam się do zrobienia listwy z filtrem i DC blockerem. Taka hybryda jak w linku tylko na swoich podzespołach link.

Aż się cofnąłem parę stron, aby odświeżyć pamięć i pamiętałem dobrze. Mariusz, skoro już nabyłeś przyzwoity filtr, to czy nie korzystniej byłoby dodać do niego DC blocker, zamiast stosować hybrydę z linku? Nie wiem czy wziąłeś także pod uwagę, że niezbyt duże pojemności (reaktancja ok 1 Ohm) zastosowane w tym DC blockerze ograniczają jego działanie do ok 350 W.

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, nowy78 napisał:

Nie wiem czy wziąłeś także pod uwagę, że niezbyt duże pojemności (reaktancja ok 1 Ohm) zastosowane w tym DC blockerze ograniczają jego działanie do ok 350 W.

Planuję zmieścić filtr i DC Blockera w tej podlinkowanej listwie i chyba ten filtr wcześniej nabyty się tam nie zmieści. Chciałem sam zrobić płytkę PCB pod wymiar do tej listwy i swoje elementy dać. Ten filtroblocker podlinkowałem jako przykład, że takie hybrydy robią. Pojemności do Blockera myślę dać 2 x 6800 uF. Jak miejsca wystarczy to i wyświetlacz będzie jak u Tomka 😋 Z robotą muszę poczekać bo teraz czekam na licę i tym się zajmę, znaczy wariacją Twojego pomysłu i prototypem kabla. Pozdrawiam serdecznie 😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to fajnie :). Też jestem ciekawy co z tego wyjdzie, a głównie, czy usłyszysz różnicę, skoro do tej pory Ci się ta sztuka z kablami nie udała ;) . Jedne takie kable (z licy 0,071 mm x 270) już nawet powstały u znajomego. Miał też wcześniej moje (z drutów 0,06 mm) dla sprawdzenia, czy warto robić. Ma więc pewne porównanie gotowej licy 0,071 z tą robioną przeze mnie. Niedawno skończył prace, dlatego dam mu jeszcze chwilę na dokładniejsze odsłuchy, a potem wnikliwie przepytam :D Choć właściwie jest zarejestrowany na tym forum - może sam opisze ;) Pozdrawiam.

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, nowy78 napisał:

Jedne takie kable (z licy 0,071 mm x 270) już nawet powstały u znajomego

Dziś próbowałem z powodzeniem opatentować sposób na wciągnięcie dwóch linek licy 0071x270 do otuliny OMY 2x1,5. Prototyp kabla będzie z dwóch takich przewodów w oplocie miedzianym. Czyli osiem linek na komplet kabli. Jutro może zacznę zabawę z przeciąganiem i konfekcjonowaniem. Jak sfinalizuję i niczego nie popsuję w międzyczasie to na pewno opiszę wrażenia. Pozdrawiam serdecznie 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.03.2019 o 07:45, MariuszZ napisał:

Chciałem sam zrobić płytkę PCB pod wymiar do tej listwy i swoje elementy dać.

Mariusz jak już zrobisz DC Blocker i nie wybuchnie , /ot tak przypadkiem/ , to daj koniecznie znać , jestem ostatnio / chyba na starość/ coraz bardziej otwarty na eksperymenty i może też by mi się udało, oczywiście pod Twoim przewodnictwem machnąć cóś takiego. 

Dnia 11.03.2019 o 23:58, MariuszZ napisał:

Dziś próbowałem z powodzeniem opatentować sposób na wciągnięcie dwóch linek licy 0071x270 do otuliny OMY 2x1,5.

Ja wczoraj za pomocą wiertarki skręcałem trzy druty srebrzanki by uzyskać przewód prądowy do nowej listwy , opalarką idealnie się zaś obkurcza koszulki termokurczliwe.

Jakoś trzeba sobie radzić :) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Mariusz jak już zrobisz DC Blocker i nie wybuchnie , /ot tak przypadkiem/ , to daj koniecznie znać , jestem ostatnio / chyba na starość/ coraz bardziej otwarty na eksperymenty i może też by mi się udało, oczywiście pod Twoim przewodnictwem machnąć cóś takiego. 

Na pewno dam znać ale najpierw uporam się z kablem DIY bo dwóch rzeczy robić na raz nie mam czasu :) 

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

opalarką idealnie się zaś obkurcza koszulki termokurczliwe.

Jakoś trzeba sobie radzić :) 

Ja używam suszarki do włosów i też daje radę ;) Małżonka tylko patrzy się na to z niedowierzaniem. Pozdrawiam serdecznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...