Skocz do zawartości

Tania listwa zasilająca


Recommended Posts

Poświęciłem czas, aby przeczytać cały ten wątek. W "cudowne" kable zasilające oraz kondycjonery (cokolwiek to znaczy) nie wierzę, ale zjawisko zakłóceń EMI/RFI istnieje, więc teoretycznie filtry na to miałby sens, przynajmniej w przypadku niektórych urządzeń odbiorczych. Jakakolwiek niedrogo osiągnięta poprawa w audio kusi każdego, skusiła więc i mnie. Niestety, wnioski i obserwacje przedstawione w tym wątku nie są konkluzywne. Nie dopatrzyłem się też obiektywnych dowodów na faktyczną poprawę dźwięku z powodu wspomnianych filtrów. Z tego powodu chyba zostanę przy systemie ABC, tj. Absolutnym Braku Czegokolwiek pomiędzy gniazdkiem i sprzętem (prócz kabla dostarczonego z tymże sprzętem).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Dnia 14.02.2021 o 13:42, Karol64208 napisał:

pobór prądu urządzenia nie zależy od przekroju kabla, i nie dostarczysz więcej zwiększając przekrój. Paranoja:/

Może i nie zależy ale za to jak wygląda :) 

Właśnie machnąłem dwa kabelki do monobloków , stawiając na ekranowanie. 

Przy okazji jak by ktoś się chciał w takie rękodzieło bawić to mogę z czystym spokojem polecić wtyki Viborga. Świetnie wykonane pod względem technicznym. Mamy np. przelotki do różnych średnic kabla , można założyć tak mały jak i duży przekrój / zdjęcie 2/ , śrubki mocujące na imbus z dobrym zaciskiem. Ogólnie bez zarzutu .

Jutro dziergam kolejne :) 

 

IMG_2121.JPG

IMG_2124.JPG

IMG_2128.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Karol64208 napisał:

jedno pytanko:35_thinking: czy masz uziemienie w gniazdku czy zero.

I kolejne do czego masz podłączony ekran:35_thinking:, do wzm. czy gniazda?

Mam uziemienie . Ekran jest zamontowany wraz z PE od strony wtyku do gniazdka w ścianie , odciąłem i zaizolowałem od strony IEC.

Swoją drogą będę niedługo robił po raz kolejny porządek w elektryce. Rozbuduję skrzynkę o kolejne bezpieczniki i już całkowicie rozdzielę obwody. Teraz na jednym mam gniazdka w pokoju ze sprzętem i korytarz. Co prawda w korytarzu nic nie jest wpięte , ale puszczę całkiem oddzielną linię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Uziemienie wzmacniacza byłoby gdyby PE był podlaczony od strony IEC.

Uziemienie wzmacniacza mamy wtedy, gdy jest w pierwszej klasie ochronności co znaczy, że ma obudowę połączoną z przewodem ochronnym PE. Ekran nie ma tu nic do rzeczy. 

Przewód zasilający zaś jeżeli ma ekran to podłącza się go do bolca PE od strony elektrowni. Podłączenie z dwóch stron może spowodować, że po podłączeniu do odbiornika na skutek różnicy potencjałów popłynie przez ekran prąd co jest niewskazane. 

Broń Boże żeby ktoś nie wpadł na pomysł podłączania ekranu do przewodu neutralnego, którym po podłączeniu odbiornika płynie prąd. 

Pamiętajcie też, żeby unikać podłączania urządzeń z metalową obudową wyposażonych w filtry sieciowe RFI/EMI do gniazd bez uziemienia (dwie żyły). Kondensatory w filtrze tworząc dzielnik spowodują, że na obudowie urządzenia będziemy mieli ok. 115V. Co prawda dla 50Hz wystąpią bardzo małe prądy, które uruchomią neonówkę, a niekoniecznie nas poturbują ale gdyby doszło do przebicia kondensatora w filtrze od strony przewodu fazowego, to uwzględniając, że nie ma przewodu ochronnego nie zadziałają bezpieczniki i obudowa "poczeka" na nas i w momencie gdy ją dotkniemy staniemy się odbiornikiem energii elektrycznej z sieci. Możemy tego nie przeżyć 🙄

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MariuszZ napisał:

Uziemienie wzmacniacza mamy wtedy, gdy jest w pierwszej klasie ochronności co znaczy, że ma obudowę połączoną z przewodem ochronnym PE. Ekran nie ma tu nic do rzeczy

Dlatego edytowalem zanim ty napisales dodajac slowo "również" bo lapnalem sie ze ktos nie "zatrybi"!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tomek4446 napisał:

Mam uziemienie . Ekran jest zamontowany wraz z PE od strony wtyku do gniazdka w ścianie , odciąłem i zaizolowałem od strony IEC.

Wlasnie chciałem przeprosić @MariuszZ i @tomek4446 za nadinterpretacje i zbyt daleko idące domysły (przewod PE podlaczony z dwóch stron a ekran z jednej tylko), ale NIE!!! Tam naprawde z cytatu wynika ze ekran i PE jest "Tylko" od strony sieci...

Podpięcie tym kablem pre ktore zakłóca prawdopodobnie to usunie, ale bedzie niebezpiecznie bo nie bedzie chroniło użytkownika wiec NIE POLECAM !!!! bhp sie kłania ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, tomek4446 napisał:

Jutro dziergam kolejne :) 

Pomysł o dołożeniu filtrów ferrytowych. Takie 13mm powinny być dobre ale jak planujesz dodatkowy opot na przewody to szukaj 15mm. Gdyby coś nie pasowało to zawsze można je odpiąć 😉

Pomysł z odrębną linią do audio jest fajny. Trzymam kciuki za realizację 👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Uziemienie wzmacniacza byłoby gdyby PE był podlaczony również od strony IEC.

PE mam podłączony z dwóch stron , tylko ekran z jednej.

Panowie , przepraszam z skrót myślowy.    

Chciałem , napisać czy z tym PE to macie mnie za idiotę ? :)Ale się powstrzymałem , lepiej faktycznie zapytać , i za troskę dziękuje. 

W monoblokach , przynajmniej na razie nie mam w gniazdku IEC podłączonego PE , w pre natomiast tak. Będę chciał po serwisie mieć to jakoś ustandaryzowane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi listwami to ciekawa sprawa. Kupiłem listwę według projektu Yoshi Power Cleaner. Z konkurencyjnego forum.Niedrogie a solidnie zbudowane.

Podłączyłem do mojego głównego aktywnego systemu i nie dowierzałem. Gdzie się podział bas?!

Zupełnie się nie sprawdziła. Wpiąłem ją w system ,, kuchenny'' z Accu i tu już jest wszystko O.K. Raz mi już d..ę uratowała przy jakimś przepięciu w sieci chyba.

Wyłączyła całość i już się nie dała włączyć. Młody mi to sprawdził i okazało się, że spalił się jakiś element zabezpieczający przed przepięciami właśnie. Reszta ocalała. Kupiłem, młody wlutował i działa.

Ale zaskoczyło mnie to jak inaczej w dwóch różnych systemach może wpływać na dźwięk ta sama listwa.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Karol64208 napisał:

to znaczy że na trzecim bolcu masz uziemienie, a jak tak to pozwolę się zapytać czy masz pomiar tego uziemienia nie ważne czy w gniazdku czy oddzielnie podciągnięte.

Ta troska trochę zaczyna wzbudzać moją czujność :) Tak , mam uziemienie na bolcu gniazdka. Pomiar był robiony dwa lata temu podczas kontroli Spółdzielni Mieszkaniowej oraz rok temu przez kolegę który mi zakładał alarm. Nie pamiętam , konkretnych wartości , ale zapamiętałem werdykt , że jest nadzwyczaj dobrze jak na blok.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Karol64208 napisał:

to nie uziemienie, "0" ochronne.

Karol , może się średnio znam na elektryce , popraw mnie o ile nie mam racji , czy ten żółto zielony kabelek który / zresztą sam robiłem rozprowadzenie w domu/ podłączyłem pod bolec , nie ma przypadkiem swojego zakończenia głęboko w glebie ? Czy nie nazywa się uziemieniem ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...