Skocz do zawartości

Tania listwa zasilająca


Recommended Posts

@Karol64208 , nie jestem pewien do końca. Ja rozprowadzałem w chałupie instalację ,ale podłączał do tablicy kolega elektryk. Niedługo będę zmieniał tablicę to się dowiem , teraz do niej mam nieco utrudniony dostęp. Jak pisałem , nie mam pewności, ale przy budowie mojego bloku , była mowa o uziemieniu. To mały blok zbudowany wg. naszego projektu tj. mieszkańców , / taka enklawa / całkiem niedawno. Ale głowy nie dam sobie uciąć , sprawdzę to napiszę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie wszędzie jest zero ochronne /przeciwporażeniowe/ był obowiązek wymiany wszystkich starych uziemionych instalacji i na pewno nie masz uziemienia. Tak więc twoje wysiłki są chybione, dlatego też obecnie sprzęt audio nie ma bolca uziemiającego.

Nie masz:15_yum: bo przepisy nie pozwalają na to, wytyczne już takie były w latach 90

Nie wiem jak powinno być oznaczone /kolorem/ bo mnie już nie było w PL ale są dostępne 2 czarny lub niebieski / czerwony, brązowy to faz/

Nie wiem jak PL zero ochronne to tylko zabezpieczenie od zabezpieczeń przeciwporażeniowych.

Dlatego też sprzęt audio nie ma wejścia dla uziemienia, i nie tylko.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol, czy Tobie nigdy się nie znudzi wymyślanie podobnych historii? ;) 

Przewód ochronny (PE) w naszych sieciach domowych (TNS, TNCS) zawsze łączy się z przewodem neutralnym (N), który jest... , tak właśnie - uziemiony :) 

Sieci izolowane (nieuziemione) wykorzystuje się tylko w specyficznych zastosowaniach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, nowy78 napisał:

Przewód ochronny (PE) w naszych sieciach domowych (TNS, TNCS) zawsze łączy się z przewodem neutralnym (N), który jest... , tak właśnie - uziemiony :) 

a to już nie jest uziemienie. Uziemienie zawsze jest odizolowane /wydzielony od przewodu N w przeciwnym wypadku jest to 0 ochronne.

więcej informacji

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, nowy78 napisał:

Przewód ochronny (PE) w naszych sieciach domowych (TNS, TNCS) zawsze łączy się z przewodem neutralnym (N),

Nie. Nie zawsze.
 

4 godziny temu, Karol64208 napisał:

Uziemienie zawsze jest odizolowane /wydzielony od przewodu N

Nie. Nie zawsze :D

Wiecie jakie macie instalacje w mieszkaniu/domu?

Edytowano przez Stolarz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszkam w bloku z lat 80 - najprawdopodobniej TNCS (z tym, że S sobie sam dodałem, gdy robiłem remont mieszkania i domowej instalacji elektrycznej). 

16 minut temu, Stolarz napisał:
12 godzin temu, nowy78 napisał:

Przewód ochronny (PE) w naszych sieciach domowych (TNS, TNCS) zawsze łączy się z przewodem neutralnym (N),

Nie. Nie zawsze.
 

W takim razie muszę zapytać (z ciekawości), kiedy nie? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Sieć zasilająca bez instalacji uziemiającej (TN-C). Przewód neutralny (N) pełni również funkcję ochronną (PE) oznaczany jest tutaj skrótem PEN.
obraz.png.da1ec5c42cc5f054ffd9e59324df46ed.png

2. Sieć zasilająca z osobną instalacją uziemiającą w obrębie mieszkania / domu. W domowej rozdzielnicy przewody neutralne i ochronne są łączone ze sobą (TN-C-S)
 
obraz.png.4fc4b2e43e75c87166e33f60303cd3e9.png

3. Sieć zasilająca z osobną instalacją uziemiającą, uziemioną w tym samym miejscu co punkt neutralny transformatora (TN-S)

obraz.png.4d7e23381ac326dfea7d4101b7496dbb.png

https://elektrykadlakazdego.pl/uziemienie/

 

Edytowano przez Stolarz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaaa.... :) 

Gdy jednak przewody pozostają w całości:

@Stolarz, zwróć proszę uwagę, że w sieci TNS także takie połączenie występuje. PE i N mają wspólny punkt uziemiający przy transformatorze. Cechą wyróżniającą taką sieć jest natomiast to, że w żadnym miejscu PE nie jest używany jako przewód "roboczy", przewodzący prąd w warunkach normalnej pracy.

Sieć w której uziemienie jest całkowicie niezależne (osobny uziom) to TT, ale nie przypuszczam, aby lokatorzy zabudowy wielorodzinnej mogli się spotkać z takim typem w swoich budynkach.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, nowy78 napisał:

Cechą wyróżniającą taką sieć jest natomiast to, że w żadnym miejscu PE nie jest używany jako przewód "roboczy", przewodzący prąd w warunkach normalnej pracy.

oj to byś się zdziwił co robią ludzie z tym PE, albo świadomie ale i też z niewiedzy, radze uważać jak mieszka się w bloku.

Widzę że temat ładnie się rozwinął ¬¬ w takim razie pozostaje pytanie czy jest sens stosowania kabli zasilających w ekranie i czy to na pewno dobry pomysł?:35_thinking:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...