Skocz do zawartości

Tania listwa zasilająca


Recommended Posts

3 godziny temu, Nekroskop napisał:

Co to za brumienia?

Przypomnę , brumienie nie jest winą zasilaczy impulsowych tylko źle skonstruowanego zasilacza i konfiguracji masy w samym urządzeniu / wzmacniaczu itd.

Natomiast stosowanie jakichkolwiek filtrów musi być dobrane pod odpowiednie obciążenie urządzenia, źle dobrany filtr nie pomaga wyeliminować zakłóceń.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że niby jak i gdzie?

 

Ileś lat temu miałem dokładnie to pytanie na obronie pracy dyplomowej w technikum, dlaczego słyszymy transformator. Najpierw profesor opowiedział ten oklepany dowcip jak to studentka nie wiedziała czemu trafo buczy - gdyby pani miała 50 okresów na sekundę też by pani buczała. A potem co ja o tym sądzę.

A faktycznie jest to zjawisko magnetostrykcji czyli zmian mechanicznych w rdzeniu transformatora pod wpływem pola elektrycznego i skorelowanego z nim pola magnetycznego. Częstotliwość sieci to 50hz a dźwięk który słyszymy w powietrzu to 2x50=100hz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba odłączając od gniazdka.

 

Listwy filtrujące mają na pokładzie filtry tłumiące wysokie częstotliwości elektromagnetyczne i radiowe czyli mówimy o kilo i megahertzach, bardziej mega. Ja akurat mam filtercon w swojej listwie, kilka stron wstecz, zanim wątek został zasyfiony wstawiłem zdjęcia. Tu masz częstotliwościowe charakterystyki pracy tego filtra

4d59a38fefbbc9190ed60fda697003c2.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Wito76 napisał:

A faktycznie jest to zjawisko magnetostrykcji czyli zmian mechanicznych w rdzeniu transformatora pod wpływem pola elektrycznego i skorelowanego z nim pola magnetycznego.

A to mi teraz "zapodałeś" ciekawostkę. 

Do tej pory bylem zdania iż buczenie trafa zwiazane jest z mikro-luzami drutu nawinietego na rdzeń np. Toroidalny. Zalewanie żywica eliminuje te niekorzystne efekty dzwiekowe co potwierdzało to powyższe stwierdzenie. Hmmmmm

Czlowiek całe zycie sie uczy....

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
11 minut temu, negatyw napisał:
Dnia 9.04.2021 o 08:22, Kenobi napisał:
Jeśli brumienie jest z sieci to trzeba poszukac listwę z filtrem ktory usunie skladową 50hz. Wtedy będzie cisza.

To potrafią jedynie DC blockery. Nie spotkałem listwy 2 w 1.

No cóz, chyba nie zrozumiales mojego zartu. Jak odfiltrujesz 50hz z sieci to niestety nie bedziesz mial zasilania. 🤣

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Wito76 napisał:

DC blocker usuwa składową stałą.
Ja mam 2w1. Po lewej stronie płytki układ dc blocker a po prawej filtr emi. 3408c21b943befb78167ba06ce688381.jpg

Przejrzalem kilka schematów dc-blockerow i tak na prawde eliminuja one skladowa stałą do 1.3V maksymalnie. Niektôre do 2v. W przypadku zasilaczy impulsowych to moga one pracować tylko na napieciu stalym wiec im to nie robi roznicy. Natomiast czy  1.3V moze zaszkodzić transformatorowi ? 100 watowy transformator ma rezystancje uzwojenia pierwotnego ok 10ohm czyli przy 1V na uzwojeniu wydzieli sie 0.1W mocy, to na pewno nie zaszkodzi ani nie wpłynie na nic. Ale moze sie rdzen trochę nasycić ale czy wystaraczjąco aby miało to znacznie?

Druga sprawa co jeśli w sieci pojawi sie skladowa stała wieksza niz 1.3v?

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=48267]wito76[/mention]: Samorób, czy produkt do kupienia?Wiadomo, że DC blocker można wpiąć do listwy, ale rozwiązanie 2w1 byłoby ciekawsze. 

 

 

 

Kupiłem gotowca. Gdzieś wcześniej linkowałem. Musisz tylko przebrnąć przez ten bałagan z ostatnich 2 miesięcy

Edit. Dobra już mam. Poszukaj na innych aukcjach, znajdziesz taniej. Ja dałem coś około 50 zł, widzę że zdrożały na tej aukcji co ja kupiłem. https://a.aliexpress.com/_msZt3Qv

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Dnia 28.04.2021 o 07:49, Wito76 napisał:

DC blocker usuwa składową stałą.
Ja mam 2w1. Po lewej stronie płytki układ dc blocker a po prawej filtr emi. 3408c21b943befb78167ba06ce688381.jpg

To ja podrzucę link. Warto się tym zainteresować, ponieważ na jednej płytce jest DC blocker + podwójne EMI. Wszystko porządnie wykonane. Zbudowałem na nich coś takiego. Na zdjęciach nie ma jeszcze kabla wyjściowego w dławicy. Płytki musiałem trochę obciąć z obu stron żeby się zmieściły.

https://www.aliexpress.com/item/1005001616318587.html

f1.JPG

f2.JPGf3.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Heffe Zgadza się, tzn mam na myśli stwierdzenie że bardzo dobrze wykonane. Estetyka, jakość lutów bez uwag, żadne druciarstwo czy garażowa papranina czy elementy lutowane przez chińskie dzieci. Masz jakieś wrażenia odsłuchowe? Moje są takie, że nie psuje odbioru a biorąc pod uwagę filozofię działania tej elektroniki powinno pomagać. W ślepym teście na pewno bym poległ słuchając z listwy i bezpośrednio z gniazdka w ścianie. Podpiąłem sprzęt pod listwę i zapomniałem że ją mam. Skupiam się na muzyce, tekście i dźwiękach.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Wito76 napisał:

@Heffe Zgadza się, tzn mam na myśli stwierdzenie że bardzo dobrze wykonane. Estetyka, jakość lutów bez uwag, żadne druciarstwo czy garażowa papranina czy elementy lutowane przez chińskie dzieci. Masz jakieś wrażenia odsłuchowe? Moje są takie, że nie psuje odbioru a biorąc pod uwagę filozofię działania tej elektroniki powinno pomagać. W ślepym teście na pewno bym poległ słuchając z listwy i bezpośrednio z gniazdka w ścianie. Podpiąłem sprzęt pod listwę i zapomniałem że ją mam. Skupiam się na muzyce, tekście i dźwiękach.

 

 

W sumie to nawet nie słuchałem z listwą i bez, tak samo jak ty zapomniałem że ją mam :) Nie jestem wyrafinowanym audiofilem, ale w wolnej chwili sprawdzę czy słychać różnicę. Mogę jednak powiedzieć, że pozbyłem się delikatnych przydźwięków innych urządzeń np. działającej pralki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz listew samodzielnie wykonanych zaczynałem kiedyś, w sumie to mam do dzisiaj, od listwy Acar Xp Ultra. Niby listwa komputerowa ale z filtrem. Wg specyfikacji tłumiennośc zakłóceń rfi do 45db. Koszt około 70zl. Dla porównania listwa z dopiskiem audio np Taga 1000, koszt ponad 500 PLN. Ma woltomierz i diodę mówiącą o "polaryzacji" (poprawności podłączenia) faza-zero. Tłumienność około 10db. Do tego fajna obudowa. Sam sobie odpowiedz co wybrać. Dla porównania opisywane tu listwy diy z filtrem Filtercon mają tłumienność zakłóceń na poziomie 60-70db. Koszt filtra 30 zł. Frajda z wykonania listwy lub upgradu posiadanej, bezcenna.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...