Skocz do zawartości
nowy78

AKG K701

Recommended Posts

Niedawno w jednym z wątków rozgorzała dyskusja na temat charakterystyk przenoszenia słuchawek. Nie ma wątpliwości, że są one celowo "zniekształcane" przez producentów, aby teoretycznie skompensować brak w takim odsłuchu pewnych cech słyszenia w polu swobodnym. Chodzi np o odczuwanie niskich częstotliwości przez całe ciało (zwykle są podbijane w słuchawkach) czy powiedzmy wpływ ramion (odbicia). Swego czasu, będąc ciekawym jak będą brzmiały słuchawki o całkowicie płaskiej charakterystyce, "ściągnąłem" z słuchawek AKG K701 ich charakterystykę i wygenerowałem odpowiedź impulsową filtra kompensującego wszystkie "górki i dołki". Filtr taki można nakładać na pliki (filtracja w domenie cyfrowej) np w WMP z pomocą wtyczki audio DSP - convolver. Pokazuje to wykres poniżej. Dodam, że krzywe są poprzesuwane aby lepiej pokazać w czym rzecz. Mamy więc od dołu: AKG K701, krzywa po filtracji, filtr.

Wg mnie efekt dźwiękowy takiej filtracji jest całkiem niezły. Przełączanie pomiędzy włączonym a wyłączonym filtrem, szczególnie przy odtwarzaniu muzyki klasycznej, jednoznacznie wskazuje, że lepiej brzmi z filtrem. Oczywiście ocena jest subiektywna.

Dlatego też, zapraszam właścicieli ww słuchawek, których ciekawią efekty takiego zabiegu, do przeprowadzenia porównania. Chętnie udostępnię plik filtra. W zamian oczekiwałbym podzielenia się wrażeniami z odsłuchów, a przynajmniej odpowiedzi, która z wersji, płaska czy oryginalna, bardziej się podoba.

sluchawki1.jpg

Edytowano przez nowy78

Mam AKG Q701 po rekablinku, zdjęta zatyczka basowa ze środka słuchawek, laptop, odtwarzacz foobar, zewnętrzny DAC Prodigy Cube, na nim słucham co prawda na Aurvana Live ale może na tych AKG też coś da się "wykrzesć"?

Podaj jak się za to zabrać.

Tak na szybko zerknąłem w sieci na porównanie K701 do Q701. Ich charakterystyki nieco się różnią, a do tego te posiadane przez Ciebie są modyfikowane. W takiej sytuacji użycie wyżej opisanego filtra jest trochę bez sensu (właściwie to nawet całkiem). Zamiast "wyprostować" charakterystykę słuchawek, spowoduje jej pokrzywienie w niekontrolowany sposób. Podałem konkretny model słuchawek, gdyż takie posiadam i to one zostały poddane pomiarom w celu określenia charakterystyki, na której podstawie został wygenerowany filtr, a konkretnie jego odpowiedź impulsowa. Plik oczywiście mogę przesłać mimo wszystko. Ja użyłem wtyczki do WMP dostępnej tutaj http://convolver.sourceforge.net/. Pozwala ona nałożyć filtr na odtwarzane pliki w czasie rzeczywistym. Dość dawno się tym zajmowałem, ale z tego co pamiętam foobar także ma taką możliwość (przeczytałem, nie używałem).

Rozumiem, że w moim przypadku musiałbym zdjąć ich charakterystykę, wygenerować odpowiedź impulsową filtra, który "wyprostowałby" charakterystykę założoną przez producenta i takim wzorcem filtra się posługiwać w programie WMP, foobar czy innym odtwarzaczu programowym?

To mogłoby być interesujące żeby porównać brzmienie różnych słuchawek.
Zainteresowało mnie to, bo zawsze dążyłem żeby grało neutralnie.
Ty tym filtrem spowodowałeś uwypuklenie niskich, średnich czyli wokalu itd. Dobrze rozumuję?

Ja zdjęciem zaślepki spowodowałem, że niskich przybyło, czyli to co Ty uzyskałeś filtrem.

Ta seria słuchawek jest dosyć neutralna moim zdaniem, co niektórym może się nie podobać (wiesz, za mało basu). Ale one tak właśnie mają. Są w miarę neutralne. Można analizować nagrania. Mam też Senki HD600, które pewne pasma mają uwypuklone i dlatego są bardziej muzykalne. Po prostu zakładamy i się cieszymy z muzyki.

Bardzo ciekawy temat. Przyznaję, że nie zagłębiam się w charakterystyki słuchawek a powyższe wybrałem bo na jednych oddzielam, analizuję dobre realizacje od kiepskich a na drugich (HD600) czerpię przyjemność ze słuchania. Miałbym jeszcze chęć na Grado 325, które są jeszcze w akceptowalnej cenie i adekwatne do wzmacniacza słuchawkowego.
Może temat "pociągną" bardziej wtajemniczeni ode mnie.

18 minut temu, Marek Jankowski napisał:

Rozumiem, że w moim przypadku musiałbym zdjąć ich charakterystykę, wygenerować odpowiedź impulsową filtra, który "wyprostowałby" charakterystykę założoną przez producenta i takim wzorcem filtra się posługiwać w programie WMP, foobar czy innym odtwarzaczu programowym?

Dokładnie tak.

19 minut temu, Marek Jankowski napisał:

Ty tym filtrem spowodowałeś uwypuklenie niskich, średnich czyli wokalu itd. Dobrze rozumuję?

Niezupełnie. Na załączonym wykresie, krzywa po filtracji, czyli ta wynikowa ma kolor seledynowy, charakterystyka zdjęta z słuchawek - powiedzmy czerwony, a filtr - granatowy. Chodziło mi o wypłaszczenie charakterystyki. Dlatego charakterystyka filtra jest jakby lustrzanym odbiciem charakterystyki słuchawek. Tam, gdzie w słuchawkach jest górka, filtr ją obniża.

Ale rzeczywiście, wybrałem te słuchawki ze względu na dość wyrównane pasmo, choć nierzadko spotkałem się z opinią, że są zbyt jasne. Wiadomo, gusta i przyzwyczajenia są różne.

Byłem jednak ciekawy, co przyniesie zabieg całkowitego wypłaszczenia i wg mnie lepiej jest z filtrem. Jego wyłączenie w trakcie odsłuchu sprawia wrażenie, że dźwięk został podbarwiony, choć przyznam, że repertuar też miał znaczenie. Najlepiej filtr sprawdza się przy muzyce klasycznej. Dodam, że ogólnie brzmienie jest jeszcze bardziej jasne.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się