Skocz do zawartości

Buczący wzmacniacz


Bombalina

Recommended Posts

Posiadam nowy wzmacniacz Cambridge Audio CXA60 i zauważyłem właściwie usłyszałem że prawdopodobnie buczy trafo, ale buczenie jest na tyle ciche że słychać je z kilku centymetrów od górnej obudowy.

Oczywiście nie przeszkadza to w słuchaniu muzyki nawet bardzo cicho, chciałbym się dowiedzieć czy to jest normalne zjawisko czy może mam trafione trafo.

Wzmacniacz mam wpięty bezpośrednio do ściany a moja instalacja jest nowa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja się jeszcze nie spotkałem z transformatorem sieciowym, którego nie słychać w ogóle. Nie wydaje się aby było możliwe zbudowanie takiego. Od najmniejszych kilku W po 800 VA we wzmacniaczu - każdy buczał. Jedyna kwestia, to jak blisko trzeba było zbliżyć ucho aby usłyszeć. Faktem jest, że nie miałem do czynienia z takim zalanym żywicą.

Przypomniałem sobie, że jednak miałem - 1000 VA do zasilania neonów, ale też go było słychać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech i ja dołożę swój wpis?

Akurat delikatnie jojczy sobie mój CXA60.

Ucho tuż przy panelu frontowym, trafo cichuteńko jest słyszalne.

Jest to jednak w moim przekonaniu efekt jego pracy, a nie złego montażu w obudowie czy, co gorsza, awarii.

Mniej więcej 30cm od wzmaka ucho już nie słyszy transformatora?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pędrak napisał:

Niech i ja dołożę swój wpis?

Akurat delikatnie jojczy sobie mój CXA60.

Ucho tuż przy panelu frontowym, trafo cichuteńko jest słyszalne.

Jest to jednak w moim przekonaniu efekt jego pracy, a nie złego montażu w obudowie czy, co gorsza, awarii.

Mniej więcej 30cm od wzmaka ucho już nie słyszy transformatora?

U mnie słychać dokładnie tak opisujesz, trzeba przystawić ucho do górnej pokrywy wtedy słychać buczenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uśmiecha mi się wysyłać nowego wzmacniacza do serwisu, jeżeli to jest norma że trafo delikatnie buczy to zostawię to w spokoju, ale dla pewności zadzwonię do serwisu.

Jestem po rozmowie z serwisem i potwierdzili że delikatne buczenie słyszane bardzo małej odległości jest normalnym zjawiskiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.10.2018 o 16:23, Bombalina napisał:

Posiadam nowy wzmacniacz Cambridge Audio CXA60 i zauważyłem właściwie usłyszałem że prawdopodobnie buczy trafo, ale buczenie jest na tyle ciche że słychać je z kilku centymetrów od górnej obudowy.

Oczywiście nie przeszkadza to w słuchaniu muzyki nawet bardzo cicho, chciałbym się dowiedzieć czy to jest normalne zjawisko czy może mam trafione trafo.

Wzmacniacz mam wpięty bezpośrednio do ściany a moja instalacja jest nowa.

nie chce mi się przebijać przez wszystkie odpowiedzi, ale jeśli chodzi o trafo to u mnie akurat buczy 90% wzmacniaczy (lampowe również)....nie słuchałbym zbytnio opinii że to wina kiepskiej jakości traf.... nie wyeliminujesz tego raczej i się ciesz że jest ciche (dla mnie ciche to niesłyszalne z 1,5-2 metrów w nocy)... powodem są silniczki i inne urządzenia pracujące w sieci elektrzycznej np zdaje się że transformatory do świateł halogenowych

...a ostatnio słuchałem wzmacniaczy które mają "ultraciche transformatory" i faktycznie bzyczą dość cicho, na całe szczęscie ? jak mialem naima w domu to dostawalem k....wicy (w nocy było słychać na drugim końcu mieszkania 2 rózne nowe egzemplarze) ale oni się tlumaczą że cichsze nie grają tak pięknie i być może coś w tym jest ?

Edytowano przez slawas2001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, slawas2001 napisał:

nie chce mi się przebijać przez wszystkie odpowiedzi, ale jeśli chodzi o trafo to u mnie akurat buczy 90% wzmacniaczy (lampowe również)....nie słuchałbym zbytnio opinii że to wina kiepskiej jakości traf.... nie wyeliminujesz tego raczej i się ciesz że jest ciche (dla mnie ciche to niesłyszalne z 1,5-2 metrów w nocy)... powodem są silniczki i inne urządzenia pracujące w sieci elektrzycznej np zdaje się że transformatory do świateł halogenowych

Tak jak napisałem dzwoniłem do serwisu i powiedzieli że to normalne zjawisko, dzisiaj ponownie przysłuchałem się buczenia w moim wzmacniaczu i muszę powiedzieć że słuchać trafo z bardzo bliskiej odległości od wzmacniacza praktycznie trzeba przystawić ucho do urządzenia.

Dlatego przestałem się zamartwiać tym zjawiskiem i cieszyć się z słuchania muzyki.

Temat założyłem ponieważ raz trafiłem na wadliwy egzemplarz amplitunera KD w którym było słychać wyraźne buczenie w głośnikach oraz przez słuchawki i serwis nie widział problemu, w końcu sprzedałem KD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, slawas2001 napisał:

powodem są silniczki i inne urządzenia pracujące w sieci elektrzycznej np zdaje się że transformatory do świateł halogenowych

No nie no, bez przesady. Buczenie wynika z mechanicznego poruszania się "luźnych" elementów transformatora pod wpływem zmiennego pola magnetycznego, a więc mówiąc wprost z niedokładności wykonania. Mogą to być np luźniejsze zwoje, niedokładnie złożony rdzeń (raczej w przypadku transformatorów o rdzeniu EI lub takim z dwóch "podkówek").

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, nowy78 napisał:

No nie no, bez przesady. Buczenie wynika z mechanicznego poruszania się "luźnych" elementów transformatora pod wpływem zmiennego pola magnetycznego, a więc mówiąc wprost z niedokładności wykonania. Mogą to być np luźniejsze zwoje, niedokładnie złożony rdzeń (raczej w przypadku transformatorów o rdzeniu EI lub takim z dwóch "podkówek").

moim zdaniem to wynika z dużego poziomu stałej składowej w sieci, jak wytłumaczysz na przykład że głośne do bólu trafo naima było głuche jak pień po zastosowaniu dc blockera? chyba nie powiesz że nagle trafo stało się poprawnie wykonane? ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, slawas2001 napisał:

moim zdaniem to wynika z dużego poziomu stałej składowej w sieci

Tzn jak dużego? No i jak to się wiąże z silniczkami?

 

41 minut temu, slawas2001 napisał:

jak wytłumaczysz na przykład że głośne do bólu trafo naima było głuche jak pień po zastosowaniu dc blockera? chyba nie powiesz że nagle trafo stało się poprawnie wykonane?

Niestety nie wytłumaczę, nie stosowałem dc blockerów. Kiedyś wprawdzie zainteresowałem się tym tematem, ale nie wydał mi się wart brnięcia dalej.

Niemniej jednak rzeczywiście składowa stała może przyczynić się do pogorszenia własności wibroakustycznych transformatora. Niestety nie chce mi się szukać strony, na której to było wyjaśnione :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...