Skocz do zawartości

Stereo do nowego salonu


MikeU

Recommended Posts

Witam,

Jestem na etapie projektowania nowego salonu i zatrzymałem się na kwestii systemu audio.

Mój obecny system audio: Onkyo CS-525 z podpiętym na stałe starym smartfonem Samsung Galaxy S4 mini, z którego leci muzyka Spotify :)

Planowany system audio:

  • wyłącznie Spotify Premium oraz Netflix,
  • salon aneksem kuchennym ok 23m2, zdjęcie poniżej, głośniki by stały po lewej i prawej szafki RTV
  • amplituner Onkyo TX-870
  • kolumny podłogowe Dali Zensor 7 lub Focal Chorus 716 lub ewentualnie kolumny podstawkowe Focal Aria906
  • nie słucham bardzo głośno muzyki, muzyka raczej nastrojowa/klimatyczna, leci często w tle  - Cohen, Cocker, Pink Floyd, Agnes Obel, List do M, Nothing Else Matter etc

Proszę o pomoc

  1. Jest w ogóle sens kupować system audio za ponad 5000 PLN pod muzykę ze Spotify i filmy z Netflixa?
  2. Do mojego salonu będą lepsze kolumny podłogowe czy raczej podstawkowe? Salon z aneksem niby ponad 23m2, ale kanapa będzie bardzo blisko źródła dźwięku.

 

IMG_3128.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 69
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

40 minut temu, MikeU napisał:

 

  1. Jest w ogóle sens kupować system audio za ponad 5000 PLN pod muzykę ze Spotify i filmy z Netflixa?
  2. Do mojego salonu będą lepsze kolumny podłogowe czy raczej podstawkowe? Salon z aneksem niby ponad 23m2, ale kanapa będzie bardzo blisko źródła dźwięku.

 

 

Ad 1. Oczywiście, że jest sens.
Ad 2. To zależy jakie masz możliwości ustawienia kolumn. Jeśli będą stały blisko ściany i do tego w rogu, to może lepiej kup podstawkowe, bo ściany mocno podbiją Ci basy i z podłogówek może być już tego dobrego za dużo.

Może zamieścisz zdjęcie miejsca, gdzie zamierzasz postawić kolumny? Będzie łatwej ocenić sytuację.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

zadałeś podobne pytanie do bliźniaczym forum. Oto odpowiedź.

Niestety zestaw Onkyo CS-525 to klasa podstawowa, kolumny są bardzo kiepskie, elektronika lepsza, ale niestety cudów od tego wymagać nie możesz. Oczywiście możemy poszukać jakiś lepszych monitorów, ale i tak będą one ograniczane przez klasę wzmacniacza. Tak więc jeśli jest na to budżet, sugerowałbym jednak nowy system.
Zacznijmy od wzmacniacza/amplitunera. Tak naprawdę masz do wyboru kilka ciekawych urządzeń - wspomniane przez Ciebie Onkyo TX-8270, Yamaha R-N602 oraz flagowy amplituner R-N803D. Onkyo TX-8270 i Yamaha R-N602 to bezpośredni konkurencji, Onkyo ma natomiast wejścia i wyjścia HDMI, co w dużym stopniu ułatwia podłączenie wszystkich urządzeń audio-video i podłączenie jednym kablem do telewizora. Yamaha R-N803D natomiast jest amplitunerem, zbudowanym na bazie bardzo dobrego wzmacniacza A-S701, dodatkowo posiada system automatycznej kalibracji akustyki pomieszczenia. Jako alternatywa do powyższych amplitunerów warto rozważyć klasyczny, dobry wzmacniacz. Moja propozycja to NAD C326 BEE z odtwarzaczem sieciowym WXAD-10 lub najnowszy model C338, który ma już wbudowany google chromecast. Rozwiązanie ze wzmacniaczem jest moim zdaniem dźwiękowo trochę lepsze.
Kolumny - w Twoim salonie możesz zastosować albo nieduże podłogówki, albo dobre monitory. Nie podałeś, jakie masz preferencje brzmieniowe. Na pewno warto spojrzeć na Indiana Line Nota 550X (dostępne także w bardzo atrakcyjnych pakietach z elektroniką). To ciepłe, miękkie, dobrze wypełnione, bardzo plastyczne granie. Świetnie sprawdzi się także polska konstrukcja Pylon Audio Pearl 25 lub w górnych zakresach budżetu Sapphire 25. Z monitorów natomiast gorąco namawiałbym na Kef Q350 (dopełnione, plastyczne, pełne, dynamiczne granie), Focal Chorus 706 (bardziej rockowe, szybkie, mocne, energetyczne granie), może Dynaudio Emit M20.
Jest wiele konfiguracji, na pewno warto podjechać i posłuchać, porównać różne rozwiązania. Zapraszam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, prze

20 minut temu, Q21 napisał:

 

zadałeś podobne pytanie do bliźniaczym forum. Oto odpowiedź.

 

Tak, przepraszam, wydawało mi się, że post nie został tam opublikowany, stąd dubel.

Sprawa jasna - nowy system. Dyskusję będę kontynuował tam gdzie zacząłem, nie ma sensu dublować, temat do zamknięcia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sens bo ja tam nie pisze :)

a mogę ci wiele dobrego doradzić. 

moim zdaniem jest sens wydawać tyle bo nawet nie wiesz kiedy orzylejdziesz na tidal master. Na twoim miejscu szedł bym we wzmacniacz , nie w amplituner.

fubkcje sieciowe załatwił chromecast audio, Yamaha wxad10, malinka czy innym ustrojstwem. Wzmacniacz da ci lepszy dźwięk po prostu.

co do twojego systemu to polecam odsluchac kilka modeli w domu, abyś mógł ocenić jakie brzmienie do ciebie pasuje. Wypozyczamy sprzęt do testów. Sprawdź odsłuchaj. 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, S4Home napisał:

Jest sens bo ja tam nie pisze :)

 

hmmm...z kims z S4Home tam wlasnie gadalem...ale ok, kontynuujmy 

byłem dzis na odsluchu w sklepiw audio w okolicy jestem na 100% chce nowy zestaw audio, to jednak inna bajka...

moj obecny typ: R-N803D plus Pylon Saphire 25 lub Dali Zensor 7, tego słuchałem, oba mi sie podobaly z przewaga Pylona, choc

chce raczej jedno kompletne urzadzenie, stad wxad10 odpada...

pytanie z innej beczki: do salonu bedzie nowy zestaw, ale stare onkyo cs525 trafi do sypialni, czy warto w nie doinwestowac i kupic chromecast audio lub ten wxad10? cena tego ustrojatwa wyzsza niz wartosc rynkowa miniwieży

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo dobre konfiguracje, często łączymy R-N803D z Pylon Audio Sapphire i Dali Zensor, chociaż są to zestawy o trochę innym charakterze brzmienia. Jeśli te zestawy podovają Ci się i pozostajesz przy amplitunerze Yamaha R-N803D, z mojej strony zasugerowałbym jeszcze posłuchać koniecznie Heco Aurora 700 oraz Q Acoustics QA3050i. To dwie kolumny od obrys, plastycznym brzmieniu, także swietnie sprawdzą się w połączeniu z „803”,

Do miniwieży do sypialni dokup google chronecast, kosztuje grosze, a w pełni Cię usatysfakcjonuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym się różni Pylon Audio Sapphire 25 od 31 ?  Tzn w praktyce, bo cyferki nic mi nie mówią...

31 bardziej podoba mi się pod względem deasignu

PYLON Sapphire 31 salon.JPG

 

4 godziny temu, Q21 napisał:

Do miniwieży do sypialni dokup google chronecast, kosztuje grosze, a w pełni Cię usatysfakcjonuje. 

Czy to odczuwalnie poprawi jakoś muzyki ze Spotify tzn będzie lepiej brzmieć niż muzyka ze Spotify na smartfonie podpiętym pod wieżę za pomocą Aux Audio 3.5mm Stereo do 2 RCA?

 

 

Edytowano przez MikeU
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model Sapphire 31 w stosunku do 25 jest większy, mocniejszy, lepiej sprawdzi się w dużych pomieszczeniach. Brzmieniowo są także pewne różnice. Poza słyszalne niższym zejściem basu w większej konstrukcji, dźwięk jest bardziej energiczny, dociążony, basowy. Basu jest więcej niż wynikałoby to z wielkości kolumny. Tak więc jeśli lubisz brzmienie cięższe, z duża ilością niskiego basu, bierz Sapphire 31. Model 25 jest trochę szybszy, bardziej swobodny, analityczny.

Duza różnica będzie w jakości dźwięku pomiędzy Google Chromecast a połączeniem telefonu przez mini jack.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurdem a jeszcze niedawno opinie o sapphire 31 vs 25 były wręcz odwrotne niż to co Q21 napisał ;)  Czyżby zmieniła się osoba pisząca ,iż nie wie realnie jak te 2 kolumny grają ? :P 

25-ka ma więcej basu , w Twoim pomieszczeniu wg rysunku będzie spory problem z mega dudnieniem

Tak czy siak najlepiej wypożycz z odpowiednim wzmacniaczem / ampli , 803 może da radę , tylko pamiętaj ustawić na 4omy i testuj w domu ;) 

Edytowano przez Kubakk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aJestem po kolejnym odsłuchu:

  1. Pylon Saphire 25:  chyba najlepsze
  2. Dali Zensor 7: moga byc
  3. Pylon Saphire 31: faktycznie za ostre jak dla mnie
  4. Focal Chorus 716: rowniez za ostre

Czyli docelowo kupowałbym R-N803D plus Pylon Saphire 25

Pytanie z innej beczki - w tym moim salonie głośniki najlepiej ustawic na lewo i prawo od szafki RTV czy tez mozna inaczej, tak by przy stole i w kuchni dalo sie rowniez sluchac?

 

 

 

AD0D7DAC-4723-4046-8928-1C8E1F1C0591.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, MikeU napisał:

aJestem po kolejnym odsłuchu:

  1. Pylon Saphire 25:  chyba najlepsze
  2. Dali Zensor 7: moga byc
  3. Pylon Saphire 31: faktycznie za ostre jak dla mnie
  4. Focal Chorus 716: rowniez za ostre

Czyli docelowo kupowałbym R-N803D plus Pylon Saphire 25

Pytanie z innej beczki - w tym moim salonie głośniki najlepiej ustawic na lewo i prawo od szafki RTV czy tez mozna inaczej, tak by przy stole i w kuchni dalo sie rowniez sluchac?

 

 

 

AD0D7DAC-4723-4046-8928-1C8E1F1C0591.jpeg

23m2 to powierzchnia całego pokoju? Jeśli tak, to wychodzi na to, że będziesz słuchał na jakiś 10m2... a w takim przypadku żadne kolumny podłogowe nie zagrają dobrze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba reszta nie przeczytała zbyt wnikliwie Twojego tematu...

Musisz iść w podstawki i to te mniejsze, powierzchnia odsłuchu jest bardzo mała. Dla Ciebie to dobra wiadomość, możesz iść w kolumny wyższej klasy za te same pieniądze :) 

Np. Bowers & Wilkins 707 S2 w zupełności wystarczą, żeby dobrze nagłośnić twój pokój, a wszystko czego dotychczas słuchałeś zabrzmi od nich gorzej.

Z profilu widzę, że jestes z Krakowa. Zadzwoń do kolegów TopHiFi Kraków, ul. Chodkiewicza 4, tel. 12 421 38 42. Na miejscu napijesz się dobrej kawy, przetestujesz kilka rozwiązań i pogadasz z ludźmi, którzy słuchają klientów :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS 25 odsłuchiwałem w około 20-25m^2 pomieszczeniu i tam to było ledwo na styk , taki łomot ,że teraz to tłumacze sobie zbyt słabym zasilaniem onkyo 8270 (czy też nie przełączeniem na 4om). Brzmienie typowo dyskotekowe z za zamkniętych drzwi. U autora tematu jest za mała odległość by brać tak duże fronty.

Zastanawia mnie wybór zensorów7 czy ów saphirów , kolega lubi mocne łomotanie ? ;) 

Ja mam w/w chorusy 716 , spokojnie trzęsą kanapą z odległości 4-4,5m , natomiast nie nadają się do yamahy (mam stary wzmak stereo i na max godzinę słuchania).

Nie wiem jak podstawkowce radzą sobie z basem ale może warto posłuchać pylon audio diamond monitor jeśli producent Ci podpasował

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W salonie na odsłuchu oczywiście wspominałem o bliskiej odległości od zródła dzwięku, ale nie odradzno mi podłogowek. Na innym forum w rozmowie prv też o to dopytywałem “ Na chwilę obecną jednak najistotniejsza jest kwestia czy głośniki podłogowe czy kolumnowe - muszę to uwzględnić w projekcie, to wpływa na wymiary mebli czy ogólną koncepcję wnętrza. Z tego co czytałem, to w budżecie podłogowych kupię klasę wyższe głośniki podstawkowe...” i dostałem oowiedz “Zdecydowanie kolumny podlogowe! Litraż kolumny oraz rozmiar membramy przekłąda się na głębie w brzmieniu, lepsze dociązenie basu. Do tego dochodzi dodatkowy przetowrnik przy cichszym sluchaniu zawsze będzie lepiej w podłogówce.” 

Czy kolumny podstawkowe moga stac na szafce RTV po lewej i prawej stronie TV czy też muszą stać na podstawkach na podłodze? Umiejscowienie jest dla mnie bardziej istotne, bo wplywa np na długość szafki RTV w projekcie...


 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, MikeU napisał:

"przy cichszym sluchaniu zawsze będzie lepiej w podłogówce.” 

O matko bosko kochano... cóż za herezja. Przy cichym słuchaniu będzie totalnie na odwrót. Jak wstawisz podłogowe do swojego metrażu to grać to będzie dopiero jak rozkręcisz potencjometr i to dość mocno- tylko, że wtedy będzie już za głośno, żeby np. porozmawiać. 

Normalnie oczom nie wierze jak można za przeproszeniem pie*****ć takie głupoty. Po to producent w jednej serii oferuje kilka modeli kolumn, bo mamy różnej wielkości pomieszczenia.

 

Powiedź nam lepiej który to salon próbował wcisnąć Ci takie szafy do twojego metrażu, ostrzeżesz innych. To jest ogólnopolski trend który rozkłada mnie na łopatki.. ludzie boją się podstawkowych kolumn, bo chyba nie słuchali dobrze zestrojonych monitorów (a faktem jest, że nie wszyscy to potrafią). Posłuchaj w/w B&W 707S2, kolumna malutka a skala dźwięku ogromna. A sprzedawcy... klient chce duże to niech bierze, byle by sprzedać...

Kolumny lepiej będa grały na podstawkach/ standach, ponieważ izolują one wibracje. Można je postawić na meblu, ale istotne będzie to z jakiego materiały został on wykonany. Przy meblach a'la ikea będzie totalny dramat, przy grubej dębowej desce nie będzie aż tak źle :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meble będa na wymiar, wszystko jest na razie na etapie projektu, także wszystko jest do ustalenia. Na tym etapie barwa dzwieku jest wtorna, na to bedzie jeszcze czas. Zalaczam rzut z wymiarami. Kanapa jest 160 cm od sciany, i ma 240 cm długości. Na szafce RTV bedzie stal TV 55 cali 123 cm szeroki. Szerokość szafki RTV do ustalenia np:

  • 160 cm i wtedy głośniki po prawej i po lewej stronie szafki na podstawkach
  • 190 cm i wtedy głośniki na szafce po prawej i po lewej stronie TV

 

 

EB263E6C-1463-490D-B840-D5365BE2021D.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MikeU , 1,6m to bardzo mało , btw przeglądałem ostatnio oferty deweloperów i niestety tak właśnie projektują , że niekiedy nie da się ustawić bo ... drzwi balkonowe i po temacie ;) 

Gdybyś dał kanapę pod sam tył to byś miał ~3m i wtedy kolumny podłogowe (mniejsze) miałyby sens , a tak to może warto kupić lepszej klasy podstawki , obadaj jak wcześniej wspominałem pylon diamond monitor , powinny grać na tyle zacnie byś nie miał problemów , ew. dali opticon 2 , focal aria 906 , kef r300

Edytowano przez Kubakk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety salon jest jaki jest, o wyborze mieszkania zdecydowaly inne czynniki...

Czyli nastawiam się na lepsze kolumny podstawkowe, to w sumie lepiej, bo moge je kupic od razu do obecnego mieszkania i potem tylko przeniesc na nowe mieszkanie (podlogowe by nie weszły).

Rozumiem, że amplitunera Yamaha R-N803D mogę się trzymać?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...