Skocz do zawartości

Poszukiwane kolumny podstawkowe, 100% KD, 1000zł


Bartłomiej

Recommended Posts

Cześć! Potrzebuję Waszych rad przy wymianie kolumn frontowych w kinie domowym w mocno ograniczonym budżecie:

Obecny zestaw:
- 5.0: Quadral Quintas 500
- Sub: Klipsch R-12SW
- Amplituner: Onkyo TX-NR545

Wymagania:
- Fronty podstawkowe (konieczność)
- Cena: 800-1000zł (raczej nieprzekraczalne)
- Obsługa salonu 20.5m2
- Raczej nowe z powodu potencjalnego finansowania

Kontekst:
Kolumny będą obsługiwać tylko KD i TV. Obecny zestaw kolumn to nic audiofilskiego ale przez ostatnie kilka lat był po prostu dobry (nigdy nie grał na pełen gwizdek, wymiana z powodu remontu i braku miejsca na podłogówki). Zależy mi przede wszystkim na czystości dźwięku i dobrym zgraniem z subem (który popracuje tu jeszcze kilka lat) oraz centralą/satelitami (możliwa wymiana dopiero w przyszłym roku).

Typy (bazując czysto na lekturze):
- Pylon Pearl Monitor?

Dziękuję i pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Q21, dzięki za wskazówkę. Z suba jestem bardzo zadowolony, więc Klipsch wydaje się ciekawą opcją.

Przeglądając podobne tematy widziałem, że nie jeden raz polecaliście Pylony Perl Monitor. Jak mają się oba monitory do siebie? Który lepiej sprawdzi się w zastosowaniu czysto kinowym? Oczywiście jestem w pełni otwarty też na inne sugestie.

 

Dzięki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Żadne! Nie kupował bym i nie zmieniał na żadne monitory nowe w tej kwocie!

Będzie dużo gorzej. Branża musi ci coś doradzić wiadomo. Ale albo używane albo nie wymieniaj. Sory że jako jedyny powiedziałem ci prawdę. 

Piotrek

Piotrze, koledzy z Top Hi-Fi oraz my także powiedzieliśmy prawdę, nie wiem dlaczego oskarżasz nas o kłamstwa. To nieładnie i nie tylko Ty masz patent na wiedzę.

5 godzin temu, Bartłomiej napisał:

Hej Q21, dzięki za wskazówkę. Z suba jestem bardzo zadowolony, więc Klipsch wydaje się ciekawą opcją.

Przeglądając podobne tematy widziałem, że nie jeden raz polecaliście Pylony Perl Monitor. Jak mają się oba monitory do siebie? Który lepiej sprawdzi się w zastosowaniu czysto kinowym? Oczywiście jestem w pełni otwarty też na inne sugestie.

 

Dzięki!

Tak, Pylon Audio Pearl Monitor to jedne z lepszych moim zdaniem monitorów w danym przedziale, ale są to kolumny, które lepiej sprawdzą się w systemach stereofonicznych lub kinie domowym, gdzie duże znaczenie ma odsłuch muzyki. To kolumny o dobrze wypełnionym, plastycznym dźwięku, raczej spokojniejszym charakterze. Taka charakterystyka idealnie pasuje do amplitunerów kina domowego, które z zasady oferują jaśniejszy, bardziej twardy dźwięk. W Twoim przypadku wspomniałeś, że kolumny będą wykorzystywane tylko do kina domowego, w takim przypadku bardziej jasny, analityczny, swobodny charakter dźwięku Klipsch sprawdzi się lepiej. Druga sprawa to rozwój w przyszłości o głośnik centralny - Klipsch tutaj ma świetną ofertę takich głośników. A zawsze powinniśmy dążyć do zbudowania systemu na jednej serii głośników (szczególnie przody i centralny).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, S4Home napisał:

Żadne! Nie kupował bym i nie zmieniał na żadne monitory nowe w tej kwocie!

Będzie dużo gorzej. Branża musi ci coś doradzić wiadomo. Ale albo używane albo nie wymieniaj. Sory że jako jedyny powiedziałem ci prawdę. 

Piotrek

Dzięki! Nie mam wielkich oczekiwań i obecny zestaw też nie jest jakimś potworem:) Jak wspomniałem warunków jest kilka: do wymiany musi dojść (na podłogówki fizycznie nie ma miejsca) i musi to być opcja z dostępem do rat. W przeciwnym razie skończę z dźwiękiem z głośników telewizora:)

 

PS. Znalazłem jeszcze Polk S20. Cena trochę wyższa, dużo pozytywnych recenzji (choć wszystkie zagraniczne).

Edytowano przez Bartłomiej
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki nie oskarżam was o kłamstwa, ale czasem nie warto wciskać na siłę wszystkiego. Wymiana będzie na kolumny gorsze no trudno trzeba to powiedzieć a nie sprawdzać co się nada z budżetu i wklejać nazwy. A tutaj tak to wygląda. 

Co innego jeśli kolega akceptuję że będzie gorzej, to proszę. 

Ja bym szukał używanych. 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polk Audio S20 to także dobra propozycja, która sprawdzi się w kinie domowym. Bezpośrednia konkurencja dla Klipsch. Przy bezpośrednim porównaniu Klipsch zagra bardziej swobodnie, więcej góry pasma, jest to także kolumna bardziej skuteczna. Polk to szybkie, energiczne, mocne granie. Wybór kolumn dokonaj patrząc także na przyszły głośnik centralny. Warto pozostać przy jednej serii na fronty i centralny.

Zapraszam na porównanie obydwu głośników u wyceny.

5 minut temu, S4Home napisał:

Chłopaki nie oskarżam was o kłamstwa, ale czasem nie warto wciskać na siłę wszystkiego. Wymiana będzie na kolumny gorsze no trudno trzeba to powiedzieć a nie sprawdzać co się nada z budżetu i wklejać nazwy. A tutaj tak to wygląda. 

Co innego jeśli kolega akceptuję że będzie gorzej, to proszę. 

Ja bym szukał używanych. 

Piotrek

Piotrek, przecież każda zaproponowana przez nas i przez inne osoby kolumna będzie wyraźnie lepsza, niż Quadral Quintas. Dlaczego piszesz, że będą gorsze. Przecież chyba znasz i słuchałeś te kolumny?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pearl monitor, monitory od klipscha? ( Poza modelem RP 160) 

No nie bardzo 

Klipsch gra twardo. Bardzo jasno i wycofanym środkiem. To wyższa klasa. Ale brzmienie nie koniecznie lepsze. 

Polk s20 to się zgodzę ale to dwukrotnie wyższa cena od 800 zł :)

idac tym tropem to powiem quantum 723 i trzeba było tak od razu :) bez kłótni 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quantum to dobra kolumna, ale nie dyskwalifikująca pozostałych propozycji. Nowy Klipsch gra łagodniej w górze i z lepszym wypełnieniem, zapraszam Cię Piotrek na odsłuch do nas. Oczywiście to nadal charakter Klipscha, ale z tego co pisze Bartłomiej, taki system jest szukany. 

Nikt z nas nie ma patentu na wiedzę, a branża na forum jest po to, żeby pomóc w poszukiwaniach. My zawsze piszemy, że to tylko nasze zdanie, wybór subiektywny. Zawsze zapraszamy na odsłuchy, porównania, wypożyczenia. Nie widzę tu żadnego problemy, tym bardziej że wszystkie propozycje jakie padły w tym wątku mamy fizycznie w salonie. 

S4Home Po raz kolejny obrażanie innych, podważanie kompetencji jest nie na miejscu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, bardzo ciekawa dyskusja.

Udało mi się upolować wyprzedażowe Pylony Pearl Monitor, Klisch R15M i Polk S20. Przyjdą, odsłucham i wybiorę faworyta:) Mam duże nadzieje w stosunku do Polka - wyrwałem go za 1100zł, ma dużo pozytywnych komentarzy i odpowiada żonie wizualnie.

Oprócz tego dobre spostrzeżenie, jeżeli chodzi o centralkę w przyszłości - tutaj Polk i Klipsch zbierają całkiem niezłe opinie na forach. Na pewno dam znać, co wygrało!

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy specjaliści nieco ostrzej w tym temacie - a to chyba nowość.

Ja już poza branżą dobrych kilka lat, ale w mojej pracy z Hi-Fi - była zasada - że w tej samej cenie - zawsze kolumna podłogowa zagra lepiej niż podstawkowa.

Oczywiście można to nadrobić, ale finanse pójdą w górę - 

kolego Bartłomieju -  20m2 pokój  to już całkiem spora powierzchnia - na prawdę nie ma opcji wygospodarowania miejsca na nawet mniejsze kolumny podłogowe?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

top hi-fi -   muzyka mimo wszystko oparta jest na solidnym basie - jeśli tego basu brakuje - to na całości to mocno rzutuje w odsłuchu

i rozumie, iż jako doświadczony znawca hi-fi - twierdzisz, iż kolumna podstawkowa jest w stanie wygenerować taki sam bas jak kolumna podłogowa  tak? - oczywiście podobny pułap cenowy

Ja mam kolumny Jamo C97 - i chętnie moje "pudełka" sprawdzę z twoimi podstawkami i porównam.

Podaj, które dokładnie modele masz na myśli - jak będę miał możliwość porównam i na pewno opiszę wrażenia.

Fakt, że ostatnio nie odsłuchiwałem podstawek, jak mam możliwość to odsłuchuje podłogówki i być może jetem w błędzie - 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, GleNinja napisał:

muzyka mimo wszystko oparta jest na solidnym basie - jeśli tego basu brakuje - to na całości to mocno rzutuje w odsłuchu

Co kto lubi. Dla mnie może być nawet niedostatek basu, a właściwie to nawet wolę mniej, jeżeli jest kiepskiej jakości. A bas z monitorów zwykle jest jednak lepszy (wiadomo, kwestia gustu). Oczywiście aby mówić o sensownym porównaniu, trzeba wziąć monitor i podłogówkę z tej samej linii produktów.

Przykłada z życia: dawno temu wybierając kolumny odsłuchiwałem Usher V-601 (monitor, wtedy 2400) i V-602 (podłogówka - 3200, ta sama konfiguracja głośników co w 601). Bez wahania kupiłem V-601. Dla mnie tańsze monitory grały lepiej właśnie ze względu na bas. Mam je zresztą do dziś - super kolumny. Dodam, że nastawiony byłem na zakup podłogówek (tak w ogóle).

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzw niedostatek basu - to dla mnie jak "klupanie w garnek :) "- lub inaczej mówiąc kwintesencja disco-polo :)

ja jednak lubię mocne uderzenie, takie gdzie czuć ten basik - nawet przy cichszym odsłuchu.

W monitorach tego basu było za mało - bas sam się raczej nie zrobi - tu potrzebna jest jednak kubatura - już chyba nawet nie muszę dodawać, że im głośniej tym jednak idzie na korzyść podłogówek.

Oczywiście to nie jest tak, że kolumny podstawkowe basu nie mają, ale jednak są osoby, które chcą się wspomóc  subem pod muzę, bo jednak cosik tam brakuje. Rodzaj słuchanej muzy - też swoje robi, do klasyki, jazzu raczej ten extra bas nie jest potrzebny - tu co innego "gra pierwsze skrzypce" :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy się jakaś aktualizacja, bo BARDZO mi pomogliście. Wszystkie głośniki podłączone i przetestowane (Mad Max 5.1, kilka utworów i zwykła telewizja czyli set, jaki będą obsługiwać):

  • Polk S20 - pięknie wykonane, bardzo solidne. Po przejściu z budżetowych podłogówek Quadrala na pewno nie powiedziałbym, że jest gorzej. Całkiem wyraźna góra i bardzo wyróżniający się bas. Nieźle!
  • Pylon Pearl - znacznie spokojniejsze, niż Polki. "Po trochę" wszystkiego, dla ucha mojego i żony - bezpiecznie, nijako, mdło. Odpadły od razu.
  • Klipsch R15M (czyli wersja przed sugerowaną R51M) - pierwsza reakcja po podłączeniu - ostro, bardzo ostro. Dźwięk aż zgrzyta i przeszywa na wylot. Totalnie inne odczucia, niż przy Quadralu. 

 

Kolejny krok - naprzemienne podłączanie Polka i Klipscha. Obserwacja - Polk tłumi basem, po podłączeniu Klipscha wszystko staje się krystalicznie czyste (ale basu zauważalnie mniej). Dźwięki, które na Polkach przelatują gdzieś w tle tutaj wysuwają się na pierwszy plan. Przy odtwarzaniu muzyki Klipsch brzmi plastikowo (stwierdziłem na początku, że podobnie do głośnika w telefonie i dla takich zastosowań od razu by odpadł). Za to w kinie i telewizji monitory pokazują pazur. Werdykt jednoznaczny - w moich warunkach i dla moich konkretnych zastosowań Klipsch stanowczo wygrywa (z gigantyczną przewagą), mimo, że to półka niżej, mimo, że tańszy i najmniejszy z całej trójki (przy Polkach monitory od Klipscha wyglądają jak zabawki).

Ostatnia decyzja - testowany model i tak wraca do sklepu, więc muszę zdecydować czy warto dopłacić ~300zł do nowszej wersji R51M (na RP160 brak budżetu a te pewnie całkowicie zamknęłyby temat:))

Q21 - w temacie opisywaliście nowe Klipsche. Myślicie, że warto? Jesteście w stanie przedstawić zalety nowszej wersji?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...