Skocz do zawartości

Pierwsze stereo.Pomoc w wyborze.


Mar Ka

Recommended Posts

Dzień dobry.

Szukam od jakiegoś czasu zestawu stereo.Poczatkowo miał to być amplituner tx-8250 lub r-n 602.Po lekturze trochę mi się zmieniło i zakupiłem używanego CXA60 i w tej chwili chciałbym dobrać do niego kolumny najlepiej podłogowe.

Słucham różnorodności(Jazz,rock, trochę elektronicznej). Zależy mi na szczegółowym brzmieniu,na odkrywaniu dźwięku na nowo(scena,instrumenty, porywający wokal)

Bas nie za duży,byle wyrazisty i zaznaczający swoje miejsce w przekazie

Nie zależy mi na głośnym graniu, mieszkam w bloku.

Zestaw będzie wykorzystany sporadycznie zamiast kina domowego.

Słyszałem granie na wzmacniaczu Marantz+podłogowe Magnaty jakieś 15 lat wstecz.Zestaw na tamten czas około 5k PLN . Bardzo mi się podobało.

Teraz miałem możliwość odsłuchu na budżetowym Nad u kolegi(nie wnikałem jaki) oraz na Castle Knight 2.

Było też ok,ale Marantza z magnatami wspominam lepiej.

Podobają mi się wizualnie:

Heco aurora 700

Magnat Shadow 209

rozważałem także elac debut f6.

Mój ostatni zestaw stereo to Sony mhc-rxd7;)

 

2.Koniecznie napisz, jaką kwotą dysponujesz

-2700 max

3. Powiedz, czy sprzęt ma być używany, czy nowy.

Nowy lub  niewiele używany

4. Napisz, jaki jest sprzęt towarzyszący - CXA 60,Tv,dekoder sat.

Nie będzie żadnego CD

5. Powiedz, jaka jest powierzchnia Twojego pokoju (rysunki mile widziane).

Około 16m2 w prostokącie.Punkt odsłuchu około 2-3m od kolumn.Kolumny raczej blisko ściany w odległości około 3m od siebie

6. Poinformuj nas, czy chcesz kupić sprzęt i użytkować go przez kilka lat, czy też będziesz stopniowo rozbudowywać zestaw.

Raczej na lata

7. Powiedz, jakich funkcji oczekujesz od sprzętu, pod co będzie podłączony - np. konieczne jest w amplitunerze wejście cyfrowe optyczne/koaksjalne lub HDMI do podłączenia pod telewizor, albo gniazdo USB do odtwarzania plików w mp3.

Zamierzam używać tylko wyżej podanych źródeł.Dodatkowo będzie jeszcze używane granie z bluetooth

8. Podaj miejsce zamieszkania (przebywania), bo często w odpowiedzi dostaniesz adresy miejsc sprzedaży konkretnego urządzenia.

Opolskie/Zdzieszowice

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Biorąc pod uwagę Twoje preferencje, na pewno brałbym pod uwagę wspomniane przez Ciebie Heco Aurora 700 oraz Dali Zensor 7 (mamy np. zestaw poekspozycyjny w stanie idealnym w cenie zbliżonej do założonego budżetu). To dwie konstrukcje o plastycznym, dobrze wypełnionym dźwięku z dobrą podstawą basową. Ciekawą opcją teraz w bardzo atrakcyjnej cenie jest Monitor Audio MR6. Jeśli natomiast szukasz bardziej twardego, zdecydowanego dźwięku, spójrz na Melodika BL40 MK3 oraz Polk Audio S55. Pewnym kompromisem będzie Pylon Audio Sapphire 25.

Serdecznie zapraszam do naszego salonu na odsłuchy i wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Cxa60 to faktycznie dobry wybór. Ale budżet 2700 to na całość? Bo szczerze jeśli masz wybrać lepszy wzmacniacz a dużo gorsze kolumny to zagra to jednak gorzej od ampli plus lepsze kolumny.

Cxa60 + heco Aurora 700 to klasyczny dobry bezpieczny wybór. Dźwięk jest pełny, mocny, nasycony. Raczej nie łączyło bym cxa60 z jaśniejszymi kolumnami jak bronze 6.

Zapraszam cię do nas na odsłuch oraz po wypożyczenie sprzętu. Doradzimy pokażemy i odsłuchamy.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Twojego opisu wynika, że powinieneś szukać kolumn podstawkowych a nie podłogowych. Podstawki w cenie ok 3000zł to odpowiedniki podłogówek za 6 - 7 tys, tylko właśnie ze słabszym basem. Dostajesz scenę, wokale rozdzielczość z dużo droższego sprzętu kosztem mniejszego, ale wciąż grającego basu. 

Dlatego polecę Ci znakomity produkt do 16 metrów kwadratowych

https://sklep.rms.pl/triangle-esprit-titus-ez-kolumny-podstawkowe-2-szt

Pamiętaj też o kablach:

https://sklep.rms.pl/melodika-mdsc2525g-gunmetal-kabel-glosnikowy-ofc-4n-2x2-5mm2-o-dlugosci-2-5m-2szt

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rms.pl dobrze gada, polać mu. Za małe pomieszczenie na podłogówki, tym bardziej na kloce pokroju Debut F6 czy Zensor 7 (największe kolumny z serii do tak małego pomieszczenia). W tym budżecie kupisz dużo lepsze kolumny podstawkowe. Masz już wzmacniacz, a więc bierz go pod pachę i pojedź do kilku salonów posłuchać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...Pewnie macie panowie rację.Opieram się tylko na recenzjach,ach...,och...itd.

Nie napisałem że chcę dusić te kolumny na max.

Kolumny podstawkowe może są i dobre,ale zajmują także miejsce,do tego standy...dodatkowy koszt.

Wychodzę z założenia, że z dużego pudła będzie dużo dźwięku, niekoniecznie wykorzystując możliwości. Tam gdzie "podstawki" będą grały na 3/4 swoich możliwości, dla podłogòwek będzie dopiero zaczynać się zabawa.

Weźmy jeszcze pod uwagę źródło.Nie jestem pewien czy lepsze podstawkowe wprowadzą znaczące zmiany w dźwięku do używanego źródła.

Mało tego, chcę zakupić raczej bez odsłuchu,co pewnie jest karygodne ?

Myślę, że co nie wybiorę to i tak będę zadowolony. Chcę po prostu używać,a nie bawić się w obrzędy przed  zakupem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rms,@top  hi-fi,a co konkretnie w tym złego że te kolumny nie są dedykowane do mojego metrażu?

Znaczy się,że grając ciszej, będą grać gorzej niż podstawki wyższej klasy?

Są duże, owszem,ale co z tego wynika dalej.

Castle Knight 2 oraz Magnaty których słuchałem stały na mniejszym metrażu.Były to zdecydowanie duże kolumny,nie odczuwałem dyskomfortu przy głośniejszym odsłuchu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O,i to konkretne wytłumaczenie.

A, więc w poszukiwaniu odsłuchu w pobliżu, udałem się ostatnio do Opola.Nie udało mi się niestety zastać otwartego salonu, więc dzwonię na pogotowie audio.

Przedstawiłem panu swoje typy, Zensory 7 i Heco 700. Pan nie pytał kompletnie o nic,jak gatunki muzyczne, pomieszczenie,itd.

Powiedział,że CA60 nie nadaje się do Heco 700, bo jest za słaby(papierowe membrany potrzebują lepszego wzmacniacza)A Zensory 7 to jeden z najgorszych wyborów. Cieńkie podobno,bo cena katalogowa taka,a można je kupić dużo taniej. Bardzo polecana była Melodika,Polk S50/55 i coś tam jeszcze polskiego.Miał dzwonić z ofertą,nie zadzwonił...

Udałem się więc do sklepu "nie dla idiotów".

Uff,jest dział audio, są podłogowe.Jest dobrze.

Spięte to było z r-n602+odtwarzacz sieciowy Hama. Na pierwszy ogień poleciały Heco 700.

Wrażenia fajne nawet, wiem pomieszczenie ma znaczenie.Bas przyjemny,nie za mocny,nie za słaby,tak w sam raz. Średnica w moim odczuciu lekko cofnięta, wysokie dość przyjemne,nie męczące.

Następnie Magnat Supreme 2002.Słabo, dźwięk jak "spod koca".

Po nich Magnaty 675,bas przyjemny, głęboki, średnica znośna,ale wysokie nie zniesienia.Po chwili byłem zmęczony.

Moją uwagę zwróciły jeszcze Magnat Tempus, bodajże 77?. Zagrały całkiem sympatycznie,lecz czuć było że jest to klasa ekonomiczna.

Ta krótka lekcja przekonała mnie do umówienia się na odsłuch stacjonarny,a następnie domowy.

Jeżeli miałbym wybierać teraz,to Heco 700 zagrały najlepiej z r-n602.

Ciekawe jak się zestawią odczucia z Ca60

Zostaje tylko salon,tak jak pisałem wcześniej budżet napięty.Wysyłki i próby domowe raczej odpadają,

 

 

Edytowano przez Mar Ka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.10.2018 o 23:08, Mar Ka napisał:

@rms,@top  hi-fi,a co konkretnie w tym złego że te kolumny nie są dedykowane do mojego metrażu?

Znaczy się,że grając ciszej, będą grać gorzej niż podstawki wyższej klasy?

Są duże, owszem,ale co z tego wynika dalej.

Castle Knight 2 oraz Magnaty których słuchałem stały na mniejszym metrażu.Były to zdecydowanie duże kolumny,nie odczuwałem dyskomfortu przy głośniejszym odsłuchu.

Oprócz tego co napisał Piotrek jest więcej minusów. Najgorzej będzie przy cichym odsłuchu. Żeby zaczęło to jakoś grac będzie trzeba mocno kręcić potencjometrem. Bas będzie się kotłował i będziesz miał wrażenie, że go nie ma. Ile to już razy przychodzili klienci po subwoofer bo brakuje im basu, a potem się okazywało że mają 3drozne szafy w 15m2 :) 

Co z tego, że monitor ze standem zajmuje tyle samo miejsca co podłogówka? Nie ma kolumn uniwersalnych do wszystkich metraży. Fizyki jeszcze nikt nie oszukał. Sprzęt często kupuje sie oczami i duża kolumna wygląda, mała nie. Naszym zadaniem jest uświadamiać klientów, żeby nie popełniali błędów. Ale nic na siłę :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.10.2018 o 23:08, Mar Ka napisał:

@rms,@top  hi-fi,a co konkretnie w tym złego że te kolumny nie są dedykowane do mojego metrażu?

Znaczy się,że grając ciszej, będą grać gorzej niż podstawki wyższej klasy?

Są duże, owszem,ale co z tego wynika dalej.

Castle Knight 2 oraz Magnaty których słuchałem stały na mniejszym metrażu.Były to zdecydowanie duże kolumny,nie odczuwałem dyskomfortu przy głośniejszym odsłuchu.

W tym cholernym audio nie ma sztywnych reguł. Są tylko tak naprawdę sugestie.

Najważniejszą sugestią jest jednak słuchanie we własnym pomieszczeniu. Dla własnego dobra i własnych ciężko zarobionych pieniędzy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoń do 5 salonie w każdym usłyszysz co innego. 

Pół biedy jeśli sprzedawca zapyta o szczegóły i zauważyć też że na prawdę chce dobrać pod ciebie. 

Stwierdzenie to jest "chińskie" kiedy porponiie inne produkty tak samo "chińskie" świadczy o tym że nie ma tego produktu na stanie lub w ofercie. A nie szczególnie ma zamiar ci pomóc a tylko sprzedać.

Smutek :(

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A więc jestem po odsłuchach.

Wzmacniacz CXA taki jak mam, transport strumieniowy (Tidal, Spotify).

Pomieszczenie ~18m2,czyli zbliżone do mojego. Pomijam profesjonalne wygłuszenie, okablowanie którego w życiu na oczy nie widziałem i pewnie nie zobaczę ?.

Na pierwszy odsłuch Zensor 7.

Shemekia copeland-married to the blues

Była to moja baza,aby sprawdzić brzmienie szczegółów, scenę, stereofonię, głębię,itd.

Nie jestem profesjonalistą i pewnie nie mam słuchu audiofilskiego,ale pierwsze dźwięki,tak dokładne, oderwanie dźwięku od kolumn. Bas akceptowalny, chociaż nie było go zbyt dużo, jednak wystarcząco.Brzmiało to przepięknie.Scena bardzo szeroka, wokal umieszczony centralnie wprost przed twarzą... Wydźwięki instrumentów precyzyjne, źródła dźwięku pozorne z różnych lokacji.Opadła mi kopara...

Aby nie nastawiać się tylko na Zensory, obejrzałem jeszcze Heco 700,ale przy wizualizacji stwierdziłem, że to jednak duże klocki. Odpuściłem.

Następnie MA MR6.

Grały ładnie, czuć było mocniejsze uderzenie niskotonowe, średnie bardzo wyraźne, można się wsłuchać. Brakowało jednak tego czegoś czego doświadczyłem w Z7,czyli sceny, źródeł pozornych,no i niestety wokalu nie było już przed twarzą,ale gdzieś dalej i trochę po bokach.

Następnie Tannoy Mercury 7.4

Ładnie grający zestaw,basik przyjemny,dla mnie porównywalny z Z7.Świetna stereofonia.

Jednak bez wyraźnego ach i och...Zensory nadal na 1lokacji.

Jako ostatnie były Melodika MK3

Hmmm, zastanawiałem się nad nimi chwilę.To bardzo dobre kolumny w tej cenie.

Świetne stereo, głębszy, mocniejszy bas.Reszta jak w Z7.

Jednak nie było odklejenia dźwięku i scena była trochę płytsza w moim odczuciu.

Później dopiero sobie to kminiłem,że pewnie Tannoy jak i Melodika oraz MR6 mogły być niewygrzane,bo stały na wystawie. Może dlatego ominęły mnie wszystkie smaczki,które były w Z7?Nie zapytałem niestety.

Mniejsza o to już, wybrałem Z7 jednak.Nawet jeżeli kiedyś się zbliżę do tego dźwięku co na odsłuchu, będzie bardzo dobrze.

Zestaw złożony,gra to w tych moich 16m bardzo dobrze.Na razie na kablach za 3,49pln/mb.

Długo wygrzewają się Z7? Co się zmieni po wygrzaniu w dźwięku?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie jestem mega zadowolony z zestawienia. Słucham sobie kilka godzin dopiero w swoim zaciszu. Jutro małe przemeblowanie będzie jeszcze i redukcja szafki rtv. Skrzynki staną bliżej siebie trochę, z resztą będzie więcej miejsca,to będzie inne pole manewru.

Pomyślę o lepszym okablowaniu to na pewno, na razie nie dokładam, budżet wyczerpany i przekroczony?

Będę poszukiwał sceny, głębi i tych wszystkich smaczków których doświadczyłem przy odsłuchu,a doznania naprawdę zrobiły mi małą rysę i wiem, że jest to możliwe do wyciągnięcia.

Nie wiem nawet jak miałbym eksperymentować i w jakim kierunku iść z tymi kablami. Na salonowe Tellurium(takie niebieskie płaskie, szerokie) raczej musiałbym trochę odkładać,bo chyba tanie nie są.

Jakie budżetowe kabelki polecacie?

Takie, żeby można było coś więcej wyciągnąć z materiału niż na samej miedzi.

Pozdrawiam

Marcin

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

A więc wracam tutaj ponownie do punktu wyjścia.Zestaw jest ze mną trochę,skrzynki wygrzane. Po dłuższym czasie, mam jednak braki...Brakuje mi w tym graniu szczegòłowości i nasycenia dolnych rejestrów.Jest świetny wokal,wysokie za to sporadycznie drażnią.Co do basu,to Zensor jest bardzo oszczędny niestety, brakuje mimo wszystko tego uderzenia w klatce. Żona stwierdziła, że męczą ją dłuższe i głośniejsze odsłuchy,a dźwięk staje się ofensywny.Dodatkowo zachciało się białego koloru, więc pojawił się impuls do wymiany.

Pytanie,co tutaj w tym zestawieniu jest ograniczeniem?Cxa60 dla Z7,czy na odwrót? Myślę nad wymianą Z7 i pierwsze co przyszło mi na myśl to Aurory 700.Co przyniesie taka zmiana?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mar Ka

Jakie województwo zamieszkujesz? Koło jakiego większego miasta? 

CA dobrze zagrywa się z Phonarem. Ciepłe, szczegółowe i dynamiczne granie. Mocny i zróżnicowany bas. Góra szczegółowa, ale nie męcząca. Jak masz możliwość to posłuchaj. 

Co do przewodów możesz spróbować melodika MDC2250, trochę powinno uspokoić górne pasmo i dociąży dół. Pożycz z konferencją. Później kupisz taniej z metra. Jak będzie lepiej.  

Pozdrawiam 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż....

miałem ostatnio okazję posłuchać CXA z zensorami 3.

Był też audiolab 8300A

był Hegel ....

CXA miał dla mnie ewidentnie niskie tony takie ... 'pudełkowate' bez wypełnienia/"mięska" ;) (o ile można mówić o tych rzeczach z małych monitorów) i jakby lekko rozjaśniony wyższy zakres.

Audiolab i Hegel dużo lepiej z niskimi a i wyższy zakres nie był wyeksponowany.

Co ciekawe ja mam zensory 3 podłaczone do małej jamaszki pianocrafta. I wrażenie mam takie że u mnie jest lepiej niz w połączeniu z CXA ?

@Mar Ka porozmawiaj z S4Home. Wypożycz inny wzmacniacz. Na spokojnie sprawdź bo wymiana kolumn to jednak "większy "zabieg" niż elektroniki ;)

W tym całym kontekście nie rozumiem jednak sformułowania "brak szczegółowości" - bo na to nie ma co narzekać w tym wzmacniaczu..?

 

PS... Połaczenie CXA z Trianglami to propozycja raczej dla masochistów...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...