Skocz do zawartości

Marantz - wybór pomiędzy NR a SR


Filip1467

Recommended Posts

 Dzień dobry!

Szanowni forumowicze, zwracam się do Was z prośbą o rozwianie moich wątpliwości :) Obecnie jestem na etapie zakupu amplitunera do mojego mieszkania (sprzęcik będzie grał w pomieszczeniu ok 30m2). Zastanawiam się na zakupem jednego z dwóch Maranzów: NR1509 lub SR7005 (w przypadku SR w grę wchodzi sprzęt używany). Mam jednak do Was prośbę - czy moglibyście mi w sposób przystępny wytłumaczyć, czym różnią się te dwie serie (NR vs SR)? Z tego co udało mi się wywnioskować, to SR jest na pewno "potężniejszy" (pytanie tylko czy do salonu o wielkości 30m2 nie jest zbyt "potężny"?). Dla takiego laika jak ja, SR robi też na pewno fajniejsze wrażenie wizualne ;) Z drugiej strony NR ma tak na prawdę wszystko to czego potrzeba, plus ten sprzęcik jestem w stanie kupić nowy. Generalnie na razie na pewno będę używał kolumn stereo (na 99% będą to Dali Zensor 5 lub 7, prawdopodobnie wybór padnie na "siódemki"), w przyszłości nie wykluczam rozszerzenie do kina domowego. Do tego to co mnie interesuje to: komunikacja bezprzewodowa (bluetooth, wi-fi, korzystanie z Tidal/Spotify), oczywiście spięcie sprzętu z TV. No i sprzęcik musi być stosunkowy łatwy w obsłudze, ale zakładam że obecne amplitunery takie właśnie są.

Będę baaardzo wdzięczny za pomoc i rozwianie moich wątpliwości! :)

 

 Z góry dziękuję!

 Pozdrawiam,

 Filip

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Seria NR to urządzenia w obudowie slim. Oferują bardzo dobre brzmienie, jednak ze względu na ograniczenie wysokości urządzenia musimy liczyć się z pewnymi kompromisami szczególnie w wydajności. Salon 30m2 i nagłośnienie 5.0 ma pewne wymagania w kwestii mocy, moim zdaniem NR1509 może okazać się zbyt słaby. Marantz SR7005 To dobry dźwiękowo, ale już bardzo stary amplituner, który nie obsłuży większości aktualnych standardów. Moim zdaniem najbardziej dla Ciebie rozsądnym rozwiązaniem będzie najnowszy model SR5013. To klasyczny „duży” amplituner o wystarczającej wydajności i pełnym wyposażeniu. 

Zapraszam na odsłuchy i wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Cześć,

Bardzo dziękuję za odpowiedź! Cóż, niestety Pabianice są mi trochę nie po drodze, także z odsłuchów będę musiał zrezygnować, także dziękuję :) Ale pewnie odezwę się na priv w sprawie ewentualnej wyceny :)

Niestety z tego widzę, to SR5013 jest obecnie poza moim budżetem, natomiast ofert ze tym amplitunerem używanym póki co brak. W każdym bądź razie już wiem, aby na serię SR7005 w ogóle nie patrzeć, ponieważ zależy mi na tym, aby aktualne standardy były obsługiwane.. Póki co na pewno będę korzystał z kolumn stereo, także pewnie skuszę się na model NR1509. Chyba, że w międzyczasie pojawi się coś ciekawego używanego z serii SR.

Pozdraiwam!

 Witam ponownie!

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie serii SR - czy SR5011 jest dużo gorszy od SR5013? Akurat ten SR5011 udało mi się znaleźć w przystępnej jak na mój budżet cenie, stąd też moje pytanie :)

 Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Hej,

W takim razie z tego co piszesz, to o SR raczej nie będę już myślał, po prostu jest nie na moją kieszeń :) Jeśli chodzi o mój budżet, to chciałbym wydać max. 2500 (w grę wchodzą też sprzęty "delikatnie" używane, stąd myślałem też o SR), oczywiście wiadomo, że czym mniej tym lepiej (ale głównym priorytetem jest mimo wszystko dobra jakość). Także ten NR wpisuje się w mój budżet idealnie...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie potrzebujesz nowych wodotrysków to sr7005 to klasowa maszynka. Nie masz w nich nowej technologii ale jest świetny dźwięk którego nie uzyskasz z nowych ampli poniżej 6k.

Chyba że ampli ma służyć typowo do kina wówczas jak radzą koledzy, przyda się coś nowszego. Onkyo 686, rz820, Yamaha 685.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi!

Cóż, tymczasowo sprzęcik ma służyć tylko i wyłącznie do słuchania muzyki, także w zasadzie wszelkiego rodzaju "wodotryski" jakoś szczególnie mnie nie interesują, ale nie wykluczam że za jakiś czas być może będę chciał rozszerzyć zestaw do kina. Także będę się chyba mimo wszystko skłaniał do czegoś nowszego. Co do samego Marantz'a, to generalnie nie jest to jakiś wyznacznik że musi być to konkretnie ta firma. Po prostu z tego co słyszałem (a jestem raczej laikiem w tym temacie), Marantz to klasa wyżej niż Yamaha/Denon/Onkyo. Dlatego też zdecydowałem się na Martantz'a, kosztem być może fajniejszych wodotrysków u konkurencji. Jednak skoro piszecie, że polecone przez Was Yamaha/Denon/Onkyo są powiedzmy równie dobre, to to zmienia nieco postać rzeczy :)

Dodatkowo, w weekend byłem na odsłuchu kolumn, i wrażenie zrobiły na mnie Dali 7 (porównywałem też z Dali 5 które też są naprawdę spoko, jednak "siódemki" mimo wszystko do mojego salonu chyba będą fajniejsze). Słuchałem ich na Marantz'ie all-in-one i "nawet" na tym sprzęcie dźwięk był ekstra, także podejrzewam, że czy ostatecznie zdecyduje się na NR, czy na Yamahę/Denona/Onkyo (które jak rozumiem są jednak mocniejsze od NR), to ostatecznie będę zadowolony.

To jeszcze ostanie pytanie, tak abym już nie miał wątpliwości :) Czy według Was, różnica pomiędzy Marantz'em NR1509 a powiedzmy Yamahą 685 będzie dla kogoś takiego jak ja (czyli nie posiadającego słuchu 'absolutnego') praktycznie niezauważalna przy odtwarzaniu tego samego utworu?

 Pozdrawiam!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijny od poczatku. 

Chcesz sluchac muzyki, czyli wystarczylby ci na poczatek wzmacniacz. Np cos taniego z wbudowanym DAC i tu strzelalbym w uzywanego pioneera. 

 

Amplituner, w czym marantz sr5011 jest stary?  Mam jeszcze starszy marantz sr7010 i chyba nadal mam wszystkie wodotryski. Atmosy, dtsx, auro, preout na pokladzie, przepuszcza 4k.  Nawet nie mysle o wymianie na nowy bo po co? 

 

Kolejna sprawa o jakim ty kinie myslisz. Bedziesz kupowal plyty BD w 4k lub sciagal filmy z internetu, ktorych waga jest powyzej 30GB?

Czy bedziesz montowal glosniki na suficie w swoim pokoju? 

 

Bo jezeli powyzsze 2 pytania sa na NIE to zadne nowinki techniczne poza "przepuszczanien 4k" z odtwarzacza BluRay do Telewizora ci w sumie nie interesuja. 

 

Biorac pod uwage twoje podejscie i wiedze ba temat kina.  SR 5011 starczylby ci spokojnie na nastepne 3 - 5 lat bo ma on wszystkie najwazniejsze funkcje. 

Edytowano przez lolo2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Markcox napisał:

ale się uparłeś na tego NR'a... tak swoją drogą, skoro kolumny tylko stereo i sprzętu potrzebujesz do słuchania muzyki, to w jakim celu chcesz pchać się w ampli KD?

To trochę, jak chęć kupna czegoś do jazdy offroad, przeglądając oferty roadsterów ;) 

 

"Pcham" się w ampli KD ponieważ tak jak napisałem, w ciągu najbliższego czasu nie wykluczam, że będę chciał rozszerzyć sprzęt właśnie do kina domowego. Napisałem o tym co najmniej dwa razy.
Na NR'a również się nie uparłem - napisałem o tym dwie wypowiedzi powyżej, że rozważam też Yamahę/Denon/Onkyo - dzięki merytorycznym radom użytkowników @Q21 oraz @S4Home. Wystarczy przeczytać uważnie.

 

@Q21 , @S4Home - bardzo dziękuję za pomoc i naprawdę merytoryczne wsparcie. Właśnie o taką pomoc mi chodziło. W ciągu najbliższych kilku dni podejmę ostateczną decyzję i odezwę się do Państwa w sprawie ewentualnej wyceny sprzętu, na który się ostatecznie zdecyduję.

 Pozdrawiam!

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już w pierwszej odpowiedzi od chłopaków z Q21 dostałeś "delikatnie" do zrozumienia, żeby tego NR'a sobie darować. I owszem, wyraźnie, w kontekście KD podkreśliłeś

6 minut temu, Filip1467 napisał:

w ciągu najbliższego czasu nie wykluczam

a ja już wiem z doświadczenia, że przy takim podejściu "nie wykluczam", "może...kiedyś..." nic z tego nie będzie, a idąc w ampli KD, zwłaszcza w takim budżecie, to w stereo sporo tracisz. 

Nie piszę tego wszystkiego, żeby Ci zrobić na złość, rzucam tylko pod rozwagę kolego, abyś dobrze się zastanowił i przemyślał sprawę, czy aby na pewno ampli KD, to jest to, czego faktycznie potrzebujesz, zwłaszcza, że jak sam wspomniałeś, ich "wodotryski" są dla Ciebie zbędne, bardziej zależy Ci na jakości dźwięku, a zazwyczaj to właśnie owe wodotryski determinują jednak zakup ampli KD u osób, które i tak chcą zrobić z tego 2.0 z głównym przeznaczeniem do słuchania muzyki.

Ale oczywiście zrobisz, jak uważasz. Od siebie mogę Ci jeszcze jedynie polecić odsłuch i porównanie tych samych kolumn, choćby wspomnianych Dali7, na typowanym NR, pełnowymiarowym ampli KD, a klasycznym wzmacniaczu stereo

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...