Skocz do zawartości

Stereo dla kinomaniaka wsparte na klockach Marantz


posejdon

Recommended Posts

Witam szacowne grono. Na wstępie proszę o wyrozumiałość jeśli wątek źle umieściłem. Jestem tu nowy, a właściwie nowy w ogóle w kwestii udzielania się na forach.
O co chodzi.... a otóż do tej pory byłem zdeklarowanym kinomaniakiem. Z wiekiem jednak od jakiś dwóch lat wciągnęło mnie stereo/muza. I teraz jest to 50/50. Miałem kino oparte na HK265 ale do muzy to bardzo słabiutko. Obecnie zmiana lokum mieszkalnego stworzyła pretekst do wymiany sprzętu. 
I tak na pierwszy ogień poszedł okazyjny zakup wzmacniacza Marantz PM8005 (to już zostaje i nie zmieniam). Docelowo planuję dokupić do kina amplituner Marantz SR5013 (mam nadzieję ze to dobry kierunek?)
I teraz pierwsze dylematy: jakie fronty? Salon łączony kuchnią łącznie 21m. Kolumny dosunięte tyłami do ścian (max mogę odsunąć na 15 cm). lewa jakieś 30 cm od ściany bocznej). Muza głównie będzie lecieć przez amplituner ... streaming, oraz z CD Marantz CD6006. Budżet ok 7 tysi

Poczytałem sporo i jestem już po odsłuchach:

  • Pylon Ruby 25 
  • KEF R500
  • Dali Opticon 6
  • Elac FS 247.3
  • Sonus Faber Chameleon
  • Tannoy Revolution XT8F
  • Audiovector QR3

Bardzo mi się podobało brzmienie Elaca ale cena i żona skreśliły

Do finału przeszły Tannoye i Audiovectory. Wiem, że XT8 ładnie się zgrywają z Marantzem i większość znawców tematu je poleca, a jak według Was mają się w takim zestawieniu te QR3?

A może coś jeszcze jest godnego odsłuchu oczywiście bez podnoszenia już granicy cenowej.

I druga sprawa: jak wspomniałem chce to wszystko rozbudować pod kino domowe. Plan jest taki 5.1 (a później jeszcze dwa głośniki w sufit podwieszany). Czy dobierać efektówki, centralny i sub do kompletu frontów czy może z innych firm? Chciałbym żeby to dobrze się zgrało dzwiękowo i wyglądowo ale też żeby jak najwięcej zaoszczędzić.

PS.

Kable głośnikowe mam XLO/VDO

Wszystkie kolumny muszą być czarne.

I jeszcze pytanko poza konkursem: czy ktoś na forum oferuje fajne ceny/rabaty?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno wybór Tannoy Revolution XT 8F jest optymalny, kolumny bardzo dobrze współpracują z elektroniką Marantz. Audiovector QR3 to także ciekawa alternatywa, to troszeczkę jaśniejszy przekaz, bardziej szczegółowy. Do listy koniecznie dorzuciłbym Kef R500. To kolumny oferujące bardzo plastyczny dźwięk ze świetnym wypełnieniem, równie dobrą sceną i przestrzenią jak Tannoy. Ciekawą opcją jest także polska konstrukcja Audio Academy Hyperion IV. Na koniec także świetna propozycja, ale rzeczywiście trochę droższa - Elac FS 247.3.

Marantz SR5013 to dobry wybór, także takie rozwiązanie polecam, za parę dni SR5013 będzie miał ciekawszaą cenę, będzie jeszcze bardziej atrakcyjny.

Zapraszam na odsłuchy i indywidualne wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedz.

Właściwie potwierdzasz moje odczucia. Kefy słuchałem w wersji R700 przypuszczam że R500 grają podobnie ale delikatniej.... jakoś odpadły w konfrontacji z resztą. Elac super ale jak wspomniałem już trochę poza budżetem. Może jeszcze posłucham tych Hyperionów. Na pewno zgłoszę się w sprawie wyceny XT8 i QR3. I dzięki za info o cenie SR5013.

A podpowiesz coś o pozostałych głośnikach uzupełniających kino? :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dobrych ceny dla forumowicza także na Elac to pisz na priv. Natomiast uzupełnienie systemu o głośnik centralny i efektowe najlepiej jest przeprowadzić głośnikami z tej samej lub podobnej serii. Najbardziej newralgiczny jest głośnik centralny, który musi współgrać z kolumnami przednimi. Tutaj odstępstwa są wyraźnie słyszalne. W praktyce zwróćmy uwagę na możliwie najlepszy głośnik centralny, a kolumny efektowe uzupełnijmy np. niższą serią, jest to dopuszczalne i nie wpływające znacząco na odbiór dzwięku. Subwoofer może być innej marki. Na pewno warto spojrzeć na ofertę SVS, REL.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jednak za namowami na czoło wysuwają się Tannoye. Poważnie mówiąc i mnie się ich granie podoba. 
Opierając się na XT8 (czarny kolor) to jaki konkretnie model centralnego Tannoya polecacie, który sub RELa, i jakie modele do tylnych efektów .... tak żeby wszystko było czarne bo to warunek konieczny. Bo z tego co widzę to Tannoy nie ma chyba wszystkiego w czarnej barwie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku Tannoy kolor czarny występuje tylko w wersji lakieru fortepianowego. Dedykowany jest głośnik centralny Revolution XT C. Na tył możesz dać XT Mini. Wszystko jest w czarnym piano. Ale namawiam do posłuchania także alternatyw.

W kwestii subwoofera szkoda, że nie chcesz posłuchać SVS, to naprawdę bardzo dobre suby, z oferty REL już model R/5I poradz8 sobie, ale najlepiej będzie zastosować większy T/7I.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz na myśli alternatywy? Jeśli chodzi o fronty to już chyba nie chce więcej szukać bo jak ktoś napisał na forum to matnia i poszukiwania bez końca. Natomiast co do reszty zestawu to jestem jak najbardziej otwarty. Na RELa również się nie upieram, w kwestii suba zdam się na opinie doświadczonych kolegów. Trochę problem z posłuchaniem całego zestawu kina

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na front zdecydowanie żyć a jeśli chodzi o tyły to albo XT mini albo bipolarne od melodiki lub klipsch.

Co do suba to można się jeszcze zastanowić czy ma on grać w stereo czy tylko kinie. Bo xt8f mają na tyle basu że nie konieczne musi być podłączanie go w stereo.

A w kinie może jednak warto poszukać miękkiego a silniejszego suba. Elac eq12 czy magnat thx z dwoma membranami biernymi.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kina bardzo dobrze sprawdzi się wspomniany przeze mnie SVS, jedynie kwestia wyboru pomiędzy wersją otwartą PB-1000, a zamkniętą SB-1000. Wersja zamknięta lepiej kontroluje bas, jest dokładniejsza. Ja osobiście wolałbym wersję zamkniętą, szczególnie jeśli będziesz chciał wykorzystać go także do odsłuchu muzyki. Subwoofer jest także w kolorze czarnym piano, pasującym do kolumn. Drugą opcją jest Klipsch SPl-120. To mocny, kinowy subwoofer.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powiem ci że szedł bym w miękkiego elaca. On się w kinie na prawdę dobrze sprawdzi. 

Tutaj nie masz co słuchać w salonie. Musisz wziąć do domu i sprawdzić.

Na wyprzedaży jest też olbrzymi heco celan sub!! Zmieścisz się chyba w budżecie. Jak się pospieszysz to nic lepszego nie znajdziesz. 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No toście mi Panowie zamieszali już totalnie w głowie, padły już prawie wszystkie liczące się firmy :)
Ok a gdybyście mieli wybrać po jednym góra dwa modele do mojego zestawu, przy założeniu że sub będzie 60% w kinie 40% muza, ale najlepiej żeby nie trzeba było przepinać tylko miał możliwość podłączenia równocześnie do ampli i do wzmacniacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak miałem Marantza pm8006 bardzo dobrze zgrały się KEF r700 i Aria 936....

po dobraniu odpowiedniego kabla wybrałem Kefy.... 

R500 to bardzo dobre kolumny a teraz można kupić poniżej 5 tysi parę.... cena do jakości bezkonkurencyjna

Marantz moim zdaniem wcale nie jest taki neutralny .... ma jasną górę i nie grzeszy mocnym basem... Kef go uzupełnia

 podepnij sobie do niego Tellurium black 2 i będziesz bardzo zadowolony.... unikaj srebra bo podrapie szyby.... a basu nie uświadczysz

sprawdziłem to połącznie brzmi bardzo dobrze

Edytowano przez Vonito
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Vonito napisał:

U mnie jak miałem Marantza pm8006 bardzo dobrze zgrały się KEF r700 i Aria 936....

po dobraniu odpowiedniego kabla wybrałem Kefy.... 

R500 to bardzo dobre kolumny a teraz można kupić poniżej 5 tysi parę.... cena do jakości bezkonkurencyjna

Marantz moim zdaniem wcale nie jest taki neutralny .... ma jasną górę i nie grzeszy mocnym basem... Kef go uzupełnia

 podepnij sobie do niego Tellurium black 2 i będziesz bardzo zadowolony.... unikaj srebra bo podrapie szyby.... a basu nie uświadczysz

sprawdziłem to połącznie brzmi bardzo dobrze

Rzeczowy konkretny post. Brawo!!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że ktoś spoza branży sklepowej podzielił się swoimi odczuciami. Kef - przednia marka ale R700 słuchałem i jakoś mnie nie przekonały. W tym klimacie wolę jednak audiowectory QR3 bo tak miałem wrażenie że to podobne granie. Wiem że to pewnie profanacja ale sprawę okablowania zostawiam trochę na później. Z tego co słyszałem te moje XLO/VDO nie są takie najgorsze.

S4Home wiem że ile salonów, a nawet ilu sprzedawców tyle opini (wiem to doskonale bo choć w innej branży sam się zajmuje handlem) ale może z doświadczenia, ilości sprzedaży, odsłuchów itp. wiecie czy któryś model pasuje lepiej do Tannoya lub Audiovectora bo cały czas te dwie kolumny mnie przyciągają.

Wiem że najlepiej odsłuchać w swoim kwadracie ale problem jest taki że wprowadzę się za jakieś 6 miechów a sprzęt chciałem kupić jeszcze w tym roku

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...