Skocz do zawartości

Myjka do styranych płyt


Hal9000

Recommended Posts

Cześć,

proszę o polecenie myjki o dobrym stosunku cena/jakość, raczej tańszej niż droższej, łatwej w obsłudze. Nie jestem wielkim audiofilem, ostatnio dostałem uzywanego Duala 626 i wieżę Akai AC-MX 115-T i zaczynam zabawę z winylami. Większość płyt mam używanych, z targu albo allegro, więc bywają bardzo styrane i zaniedbane. Czy w takim przypadku potrzebna jest inna myjka niż do "ładnych" płyt? Co jeszcze powinienem kupić?

Zastanawiam się, czy igła wymaga wymiany, nie wiem jak sprawdzić jej stan? Na nowych płytach brzmi bardzo dobrze (na moje przeciętne ucho).

Na marginesie, jakiej jakości jest to gramofon, jak i wieża (wiem, to b. subiektywne, chodzi jak powtarzam o przeciętnego słuchacza;)? Ile mniej więcej kosztowały nowe?

Dzięki wielkie!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Weź taką z uszczelkami i płynem

http://winyle.pl/search?orderby=position&orderway=desc&search_query=knosti&submit_search=

Sprawdza się bardzo dobrze

naszym krajowym płytom niewiele pomoże - niestety produkcja była dramatyczna

Na rysy itp. to nic nie pomoże

igłę bierzemy pod lupę i oglądamy

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! A którą z tych myjek proponujesz? Ta druga generacja Knosti jest znacznie lepsza?

A do doraźnego wycierania kurzu z płyt którą szczotkę najlepiej? Z kopertami jest jakaś filozofia? ;)

Niestety też niektóre okładki mają nieciekawy zapach, wilgoć itp., pewnie nie da się tego pozbyć, tylko najwyżej zapakować w foliową kieszeń?

Mogę wziąć iglę pod lupę, tylko nie wiem co mi to powie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosti z uszczelkami - nie wczytywałem sie w wersje - uszczelki zabezpieczą ci naklejki pośrodku płyty.

Koperty polecam takie które w środku wyłozone są antystatyczną folią a z zewnątrz papierem kopertowym. Takie rozwiązanei jest sztywniejsze i dzięki temu lepiej wkłada sie w oryginalne okładki

Jak znajde czas to zrobie zdjęcie makro igły... ale myślę że "use google Luk... ;) ) "

Nie mogę znaleźć tej najbardziej zjechanej igły...

Ale to co znalazłem :

Bardzo mało używana igła :

KRY_2241.thumb.jpg.9ccc568304e15e414191c5161b1e98f1.jpgKRY_2242.thumb.jpg.9a64c223685b1fc020167bf0450207b0.jpg

a tutaj masz porównanie do znaaacznie dłużej używanej :

KRY_2225.thumb.jpg.31cf832301867cbf4a1cab6b19fc6bac.jpgKRY_2225-2.thumb.jpg.55875b7770403f08fa322828b81d3aa3.jpg

Tutaj może będzie bardziej widać różnicę :

KRY_2253.thumb.jpg.28f0ddce87a777425e5af1f5bb9d0e25.jpgKRY_2253-2.thumb.jpg.16f47586c64036d4fba54317f1d4f0b7.jpgKRY_2253-3.thumb.jpg.3f789af786896c15a61d2f25d52c15aa.jpg

Ta ostatnia ... widać juz brak symetrii

KRY_2246.thumb.jpg.2b2ca451cfa913b80d716c256f097396.jpg

A na koniec.... - to jest "nowoczesna igła"

kurde gwozdek jakiś nabili...

KRY_2245.thumb.jpg.45cff25a3b75cc95dda0d1acfc20075d.jpg

 

 

 

KRY_2236.jpg

Nie wiem dlaczego ostatnie zdjęcie "zamieszcza sie samo" - ?????????????????????????

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Fafniak napisał:

Zestaw „ZOMO” raczej źle mi się kojarzy ;)

Osobno dokupić płyn Nagaoka do czyszczenia igieł.

a jaka masz wkładkę do tego Duala?

No Nagaoka brzmi na pewno lepiej niż Zomo ;))

Nie widzę żadnego napisu na tej wkładce, podejrzewam, że to oryginalna jaka tam była. Zamieszczam zdjęcia, ale strasznie trudno mi było zrobić makro. Nie wiem czy powiedzą cokolwiek o stanie igły?

Jeszcze jedna kwestia: gdy pierwszy raz go uruchomiłem, ramię pięknie poszło do góry, w bok i na płytę, ale tylko raz, teraz tylko trochę idzie do góry i koniec, muszę ręcznie kłaść. Dlaczego tak może być?

Dziękuję bardzo

P.S. Droga ta Nagaoka... Ale rozumiem że starczy na długo? A powiedzmy litrem płynu ile mniej więcej płyt można umyć w tym Knosti?

IMG_20181023_112503.jpg

IMG_20181023_112510.jpg

IMG_20181023_112528.jpg

IMG_20181023_112555.jpg

IMG_20181023_112611.jpg

IMG_20181023_112643.jpg

IMG_20181023_112658.jpg

IMG_20181023_112737.jpg

Edytowano przez Hal9000
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do wkładki to nie podpowiem :( - za cienki jestem

ale moze @Audio Autonomy albo @tomek4446 ?

Płyn Do igieł Nagaoka - starczy do końca świata ;)

W litrze płynu do knosti... nie wiem ale dużo dość . To płyn który używasz wielokrotnie . W zestawie sa filterki. Warto przygotować sobie dodatkową butelkę przezroczystą do zlewania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hal9000 napisał:

Nie widzę żadnego napisu na tej wkładce, podejrzewam, że to oryginalna jaka tam była.

Dobrze podejrzewasz , wygląda na oryginalną montowaną w tych gramofonach Ortofon Dual ULM 55 E. Jest to dobra wkładka przystosowana do lekkiego ramienia Duala. Można kupić do tej wkładki nową igłę DN 155E, ale tanie nie są / ok. 340 zł/.

https://www.vinylengine.com/library/dual/ulm-55e.shtml

Co do gramofonu to dobrze by było dać go na przegląd , przesmarować i wyczyścić. Ten Dual to dobry drapak i jak zadbasz będzie służył przez lata.

1 godzinę temu, Hal9000 napisał:

Jeszcze jedna kwestia: gdy pierwszy raz go uruchomiłem, ramię pięknie poszło do góry, w bok i na płytę, ale tylko raz, teraz tylko trochę idzie do góry i koniec, muszę ręcznie kłaść. Dlaczego tak może być?

A tak a'propos kalibrowałeś go przed uruchomieniem ?

Nacisk igły , antyskating,ustawienie wkładki, igły , masz jakąś wagę , szablon ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, tomek4446 napisał:

Dobrze podejrzewasz , wygląda na oryginalną montowaną w tych gramofonach Ortofon Dual ULM 55 E. Jest to dobra wkładka przystosowana do lekkiego ramienia Duala.

A tak a'propos kalibrowałeś go przed uruchomieniem ?

Nacisk igły , antyskating,ustawienie wkładki, igły , masz jakąś wagę , szablon ? 

Nie, na razie nic nie kalibrowałem, bo uznałem, że najpierw kupie potrzebne rzeczy, może wymienię igłę, wyczyszczę płyty - i wtedy będę się uczył jak to zrobić. Nie wiedziałem że potrzebne są jakieś wagi :/

Kurcze, no to droga ta igła... Może jednak ta obecna jest w dobrym stanie? ;) Wydaje mi się, że poprzedni właściciel rzadko używał sprzętu, to mój szwagier-Niemiec, trzymał pod kocem, płakał, jak oddawał... :D W tej chwili nie mam jak go zapytać o to.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Hal9000 napisał:

Nie wiedziałem że potrzebne są jakieś wagi :/

Jeszcze sporo Cię w temacie gramofonu zaskoczy , ale uwierz mi , że warto :) 

 

http://winyle.pl/kalibracja/826-szablon-do-ustawienia-kata-stycznosci-igly.html

https://alltronix.pl/waga-kieszonkowa-jubilerska-500g-01g

Na tej stronie po zalogowaniu się znajdziesz instrukcję:

https://www.vinylengine.com/library/dual/cs-626.shtml

 

Zalecany nacisk dla Twojej wkładki to 1,25-1,75 grama.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Jeszcze sporo Cię w temacie gramofonu zaskoczy , ale uwierz mi , że warto :)

I tak już jestem zachwycony, dawno mi się tak japa nie cieszyła jak po puszczeniu pierwszej płyty :D Byłem mile zaskoczony jakością, głębią, ciepłem, no i frajdę sprawia już samo patrzenie na poruszanie się mechanizmów. Jednocześnie okazało się, że są ogromne różnice w brzmieniu między płytami a) polskimi a np. brytyjskimi b) nowymi a używanymi. Oczywiście najwięcej mam polskich styranych, trochę nie mam budżetu na zakup wielu nówek po stówce... Mam nadzieję że ta myjka trochę poprawi sprawę.

To się muszę zastanowić czy inwestować w te rzeczy do kalibracji czy lepiej zapłacić profesjonaliście żeby przyjechał i ustawił to porządnie.

Jeszcze raz dziękuję Wam za pomoc :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Hal9000 napisał:

Oczywiście najwięcej mam polskich styranych, trochę nie mam budżetu na zakup wielu nówek po stówce...

Nie musisz kupować nowych , czasem nawet nie warto / jakość nagrania/ , podaje sklepy z płytami w Warszawie w których zaopatruje się córka :

- Ząbkowska 11

- bardzo chwali sklep w przejściu podziemnym przy Centralnym , tam też pomogą Ci z gramofonem

ja zaopatruje się w 

http://www.winyle-cd-gama.pl/pl/

mają normalne ceny , podany jest przy każdej pozycji stan płyty , co miesiąc dostaje na e-maila uaktualnioną listę płyt , prowadzą sprzedaż wysyłkową.

W Warszawie możesz się zwrócić w sprawie przeglądu lub kalibracji do P.Rafała z :

http://audio-room.net/pl/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, tomek4446 napisał:

Nie musisz kupować nowych , czasem nawet nie warto / jakość nagrania/ , podaje sklepy z płytami w Warszawie w których zaopatruje się córka :

- Ząbkowska 11

- bardzo chwali sklep w przejściu podziemnym przy Centralnym , tam też pomogą Ci z gramofonem

ja zaopatruje się w 

http://www.winyle-cd-gama.pl/pl/

Dzieki wielkie za duzo informacji! Ta strona z plytami dla mnie troche za droga, najtansza plyta z interesujacych mnie kosztuje 120 zl :) Ząbkowską i Centralny na pewno odwiedzę.

 

No, zrobiłem w koncu zakupy, ponad 5 stowek, ale mam nadzieje ze warto ;) Mam jeszcze pytanie: jesli czysci sie plyte szczotka albo igle druga szczoteczka, to te narzedzia... brudzą się - jak je czyścić? :) Czytalem tez sporo opinii odradzajacych plyny do igiel, no ale kupilem ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim budżecie to musiał kupić myjkę do płyt :)

Spoko - będziesz zadowolony, szczególnie jak umyjesz zachodnie płyty. Niestety krajowym starym płytom mycie pomaga w mniejszym stopniu a niektórym wcale?

Pamiętaj że po umyciu odstaw je na stojaczek i daj spokojnie wyschnąć. Pakujesz taką płytę potem do NOWEJ koperty a starą jeżeli jest jakaś fajna wkładasz obok do właściwej okładki.

Nie rób niczego "za szybko"

Nie wiem co można mieć przeciwko płynom do mycia igły. oglądałem po myciu i uważam to za zabieg zbawienny.Raz na miesiąc jej nie zaszkodzi , tym bardziej że Nagaoka to raczej dosć uznany producent.

Co do płyt kupowania - https://www.discogs.com/

Trzeba czytać kto ma najlepsze opinie. Ja kupiłem 3 winyle od jakiegoś holendra. Stan NM i VG - według mnie niczym się nei różnią. ładnie zapakowane i szybko przyszły. Płyta wyszła mnie ok.80zł

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupilem Knosti II z litrem plynu (350 zl), szczotke do plyt, do igly, plyn do igly i duzo kopert i folii ;)  Z nową igłą sie wstrzymalem, bo zobacze po wyczyszczeniu jak ta wyglada, o ile skombinuje skads lupe :DPo myciu na pewno bede wkladal do nowych kopert, te stare to raczej na podpalke. Acha - czy rzeczywiscie powinno sie umyc nawet nowe zafoliowane plyty?

Dziekuje i dam znac jak poszly zabiegi :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Hal9000 napisał:

Kupilem Knosti II z litrem plynu (350 zl)

No to mamy tą samą myjkę , prosta i skuteczna :) , Przed użyciem przeczytaj etykietę na płynie , może to być koncentrat !!!

55 minut temu, Hal9000 napisał:

Acha - czy rzeczywiscie powinno sie umyc nawet nowe zafoliowane plyty?

Powinno , jakoś nie wierzę we współczesną kontrolę jakości o ile takie zjawisko jeszcze istnieje.

No to zrobiłeś pierwszy krok do tej nie kończącej się historii , gratuluję. :) 

57 minut temu, Hal9000 napisał:

Z nową igłą sie wstrzymalem, bo zobacze po wyczyszczeniu jak ta wyglada, o ile skombinuje skads lupe

Słuszna decyzja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję :) Obawiam się też, że to niekończąca się historia destrukcji własnej kieszeni, bo teraz mam ochote kupowac wiecej i wiecej plyt ;))

Czy po takim wydawnictwie można się spodziewać dobrej jakości dźwięku? https://allegro.pl/marvin-gaye-what-s-going-on-lp-nowa-winyl-i7585890032.html#shippingInfo
W ogole ten sprzedawca ma dosc dobre ceny za nowki, nie wiem czy sie tym niepokoic ;) Np. tutaj nie ma info co to za wydawnictwo, plyta z 2007, tloczona w 2016:
https://allegro.pl/radiohead-in-rainbows-lp-winyl-nowa-i7589592372.html
Czy jest jakaś ogólna zasada że np. starsze edycje są lepszej jakości niż nowsze albo odwrotnie? I co to za wynalazek białe winyle czy niebieskie? ;)

P.S. Czy ktos z Was sie orientuje ile za nowosci kosztowal ten Dual 626 oraz ta wieza Akai? Jestem tego ciekawy ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hal9000 napisał:

Czy po takim wydawnictwie można się spodziewać dobrej jakości dźwięku? https://allegro.pl/marvin-gaye-what-s-going-on-lp-nowa-winyl-i7585890032.html#shippingInfo

To mi wygląda na płytę z Biedronki, mają taką samą naklejkę "Back to Black". Jakość nagrania bdb (dla mnie) ale w biedrze stoją po 49,99 zł.

Co do jakości muzycznej, zobacz na www.discogs.com jak oceniane są poszczególne wydania.

Jestem ciekawy wrażeń po użyciu Knosti, sam jestem przed zakupem. Jak idzie obsługa tego ustrojstwa, czy da się z tym żyć.

Nowe płyty nie powinny być brudne, ale często są naelektryzowane i łapią wszystko.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...