Skocz do zawartości

Zakup sprzętu - prośba o poradę


bartek_r

Recommended Posts

Cześć, dzień dobry!

Poczytałem trochę forum i inne fora i doszedłem do wniosku, że jak sam nie zapytam, to się nie dowiem. A mianowicie planuję zakup sprzętu, mam określony budżet, no i klasyczne pytanie, co wybrać, o czym myśleć, tak aby być zadowolonym.

Mój budżet to 3 tysiące - 200 w tę lub we wtę dopuszczalne.

Potrzebuje zestaw - odtwarzacz CD, wzmacniacz, głośniki. Z czasem planuje dostawienie gramofonu. Nie potrzebuję żadnych cudów związanych z internetem, bluetoothem, USB, streamingiem. Radia słucham rzadko, ale gdyby było, byłoby ok. Choć teraz mam stareńką mini-wieżę, która chyba mogłaby mi posłużyć jako źródło?

Zestaw będzie stał w pokoju, w mieszkaniu w kawalerce. Pokój jest podłużny 5/3 m2. Na jednej ścianie mam meble z miejscem na biurko, na przeciwległej kanapę, która jest centrum życia. Sprzęt ustawię albo przy biurku, albo pod oknem, czyli dźwięk pójdzie albo z naprzeciwka kanapy, na te 3 metry, albo od jej wezgłowia, na 5. Mogę też rozstawić jeden głośnik tak, drugi tak. Z racji na metraż najwygodniejsze byłyby dla mnie głośniki podłogowe, choć ewentualnie mógłbym głośniki ustawić na szafie niecałe 180cm. Szafa licha, made in IKEA i teraz lekko drży jak głośnik obok gra, więc to chyba średni pomysł.

Myślę o sprzęcie nowym, który posłuży na dłużej.

Muzyka, której słucham jest różnorodna. Na półce z płytami mam i norweski black metal i jazz i szerokorozumiany rock, eksperymenty i rap. Wychodzi mi więc, że potrzebuję coś, co gra uniwersalnie i daje możliwości różnych regulacji.

Wiem, że te trzy tysiące to nie jest budżet na sprzęt-torpedę. Pytam Was raczej o to, w co włożyć te pieniądze, żeby wyjąć najlepiej jak się da. Widziałem w sieci zestawy Denona, Marantza, Yamahy w podobnych pieniądzach, ale dla mnie to tylko nazwy, które mi się lepiej lub gorzej kojarzą.

Mieszkam w Krakowie.

Jeśli coś jest niejasne, pytajcie, chętnie pogadam i wyklaruje co trzeba.

Edytowano przez bartek_r
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

budżet nie jest duży, szczególnie jeśli mamy zastosować kolumny podłogowe (odradzam stawianie kolumn podstawkowch na wysokości 180cm). Spójrz proszę na zestaw, zbudowany na bazie wzmacniacza Pioneer A-30 lub Onkyo A-9110, do tego dedykowany odtwarzacz CD czyli Pioneer PD-30AE lub Onkyo C-7030 oraz zestaw kolumn STX Electrino 150 lub moim zdaniem w Twoim systemie lepsze Pylon Audio Pearl 25, ewentualnie Indiana Line Nota 550X. To konfiguracje, które z rabatem forumowym niewiele przekroczą założony budżet, natomiast dobrze sprawdzą się w Twoich wymaganiach i pomieszczeniu kilkunastometrowym. Jest jeszcze zestaw Marantz PM5005 / CD5005, ale w szybszych, mocniejszych gatunkach muzycznych może być zbyt spokojnie.

Zapraszam na odsłuchy, służę pomocą i indywidualną wyceną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie, to od razu dopytam o kwestie budżetowe. Czy w tym wypadku dorzucenie tysiąca robi dużą różnicę? Czy nadal poruszamy się w zakresie taki sobie, ale ciut lepszy?

Tak jak pisałem, nie szukam torped, bo mnie zwyczajnie nie stać, ale wiecie, zawsze kusi, żeby coś dorzucić jeśli to ma sens. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marek, zerknąłem co to za cudo i mam od razu kolejne pytanie co do tego dobierać? Tzn. szukać wzmacniacza tej samej firmy, składać z innym, jak z kolumnami i czy da się nabyć to źródło plus resztę trzymając się mojej wyjściowej trójki z trzema zerami, by nie zepsuć efektu.

 

Pogrzebałem chwilę dłużej i czytam, że do tej Micromegi, która ma dość intrygujące opinie warto dobrać wzmacniacz Audiolab, konkretnie ten: https://www.liniadzwieku.pl/sprzet-uzywany/Wzmacniacz-stereo-AUDIOLAB-8000A. Łączna kwota jest dla mnie bardzo akceptowalna. Starczy i na kolumny.

Co myślicie? Jedna rzecz mnie martwi to kaprysy Micromegi z odczytem płyt. Macie tu jakieś doświadczenia?

Wiem, że pisałem o nowym sprzęcie, ale stary mnie od zawsze fascynował - nowy to dla mnie asekuracja. Wydam, kupię, postawię i ma się nie psuć. Z drugiej strony, jak mam wydać tyle samo a mieć lepiej, tylko czasem serce zadrży, to chyba warto.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bartek_r Audiolab ale nie ten z aukcji!! Ten model 8000a tylko od wersji mk2 z gniazdami RCA. Tu masz tańszy i nowszy. Ten model który podałeś link, powinien kosztować około 600-800 zł max!!!  Jeszcze grzebany, bo dokładane gniazda. Będziesz mieć problem z ewentualną odsprzedażą.

Pozdrawiam

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, super @1Ender, dzięki za interwencję.

Poczytałem trochę o sprawdzeniu sprzętu i jeśli nie da rady dojechać do kolegi co sprzedaje Micromegę, to poproszę o dodatkowe foty, info jak długo użytkowany, czy działa sprawnie, czy jest karton etc. plus to czy daje jakąś gwarancję. Coś pominąłem?

Ze wzmacniaczem też chyba wiem o co pytać, teraz pytanie o kolumny. @S4Homewrzuciłeś mi marki, pogrzebałem po allegro i jest komis co ma te głośniki. Pozwolisz, że rzucę linkami?

https://allegro.pl/uzytkownik/Pumpurek?string=kef&order=m&bmatch=baseline-ele-1-4-0725

https://allegro.pl/uzytkownik/Pumpurek?string=tannoy&order=m&bmatch=baseline-ele-1-4-0725

https://allegro.pl/uzytkownik/Pumpurek?string=mission&order=m&bmatch=baseline-ele-1-4-0725

https://allegro.pl/uzytkownik/Pumpurek?string=elac&order=m&bmatch=baseline-ele-1-4-0725

Pan ma komis w Myślenicach, więc mogę podjechać. Plus może znasz go osobiście i ręczysz? I jeszcze jedno @S4Home - czy ewentualnie z Tobą można się jakoś umówić na fachowe sprawdzenie sprzętu?

I ostatnia rzecz Panowie, to sprzęt używany, więc jak długo to pożyje? Jeśli będę dbał, serwisował jak tylko coś zaszura niepokojąco mogę myśleć, że mam sprzęt na lata i go rozbudowywać o gramofon jak pisałem na początku? Jak to wygląda z Waszych doświadczeń?

 

Edytowano przez bartek_r
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bartek_r Pumpurek to handlarz. Możesz u niego skompletować cały zestaw. Wyjdzie trochę drożej, ale możesz spróbować. Poza tym jest zaleta takiego zakupu, odsłuchujesz i kompletujesz sprzęt taki jaki Ci się spodoba brzmieniowo. Kolejna zaleta, jak kupujesz u niego to później możesz wymienić za dopłatą na coś lepszego.

Albo kupujesz wzmacniacz w ciemno np. ten z linka od mnie i ze wzmacniaczem jedziesz na odsłuch i dobierasz resztę. Do Audiolaba możesz spróbować (Dynaudio), albo podobne brzmieniowo i tańsze kolumny od dynaudio,  np. Phonar laser 200, do Twojego metrażu będą w sam raz.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiedziałem, że jak zacznę pytać to zrobi się gęsto od informacji, ale super, dzięki wielkie! Widzę, że do Micromegi tylko zamienniki jeśli chodzi o laser.  To teraz pytanie Micromega vs Marantz 67 SE. Domyślam się, że są duże różnicę, pytanie bardziej w stronę opłacalności inwestycji w takim ustawieniu.  @S4Home @Marek Jankowski

Edytowano przez bartek_r
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już myślałem ze nie padnie w kontekście audiolaba "sucho" ;)

Faktem jest że Niektóre zestawienia wychodza sucho.

Np audiolab + KEF iq3 - to jest takie zestawienie ale niektórzy to lubią (mocno się zdziwiłem :D )

Do audiolaba całkiem miło podchodzą DALI oraz ELAC 

Micromega jest moze i fajna ale czytajac o kłopotach z wczytywaniem płyt to jednak bym sobie odpuścił

Marantz 67 - jest średni...

Polecam Trochę inne rozwiązanie

Audiolab

odtwarzacz CD z wyjściem coax lub optyczne

DAC WOLF NOSTROMO II

Dali 450

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fafniak 450 do 15 m2????????? A może podstawkowe 300 ??

Każdy CD ma coax, Marantz ma też optyczne :D. Ważne by kolega nie przekroczył budżetu 3200 jaki sobie założył. W każdym razie wybrałbym tańsze źródło. A ten średni odtwarzacz na początek powinien być wystarczający, zwłaszcza seria SE, można poszukać coś z Ki, ale wyjdzie drożej.. Daca dokupiłbym jak kolega się osłucha. Lub lepsze źródło. Kolumny mogłyby być wtedy lepsze nawet do 1500 zł i 150- 200 zostało na przewody. Czy tak nie jest lepiej?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Micromegę Stage 6 użytkowałem przez ponad 15 lat. Wcześniej miałem Stage 5. Szóstka gra w sposób dużo bardziej kulturalny, neutralny bym powiedział. Faktem jest, że jest dość "kapryśna" przy odczycie porysowanych płyt.

Można sobie z tym poradzić trzymając ją stale w trybie stanby. W ciągu tego czasu wymieniłem laser trzy razy. Są łatwo dostępne i w oryginale to koszt ok. 100zł.

Wymieniałem laser raczej nie z konieczności ale aby mieć komfort psychiczny zwłaszcza jak się naczytało o jej kaprysach. Fabryczny wymieniłem po 8 latach użytkowania.

Grałem właśnie z Dali 450 i Densenem Beat100 w pokoju 18m2. Okablowanie było dość niefortunne bo głośnikowe VdenHul Magnum. Było zbyt ciepło, kluchowato, przewaga niskiego basu. Pomijając nietrafiony głośnikowy to mogę polecić Micromegę jako CD bardzo muzykalny, z dobrą stereofonią, odrobinę kliniczny, taki na którym można śledzić realizację płyt.

Miałem też Audiolaba 8000S i kwocie do 1500zł nie ma chyba tak dobrze grającego. Wcześniej sprzedałem Micromegę więc nie wiem jakby zabrzmiała w tym zestawieniu.

Pokusiłbym się o takie zestawienie: Micromega Stage6, Dali 450, Audiolab 8000S ewentualnie 8000A. Do tego podstawy granitowe (koniecznie) pod Dali i połączenie to głośnikowym, który okiełznałby "bas" Dali tak, żeby był szybki i punktowy oraz byłby w stanie ocielić trochę górę. Może Tellurium Q Black II - jest w miarę neutralny z szybkim basem. No ale cena...

Do tego zasilające (o ile ktoś wierzy) Furutech 314ag na wtykach Viborg 501 gold.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

Nie znam osobiście, ale jest też tu na forum i generalnie da się z nim dogadać. 

Micromega to dobry sprzęt ale mało popularny. Więc w przypadku awarii może być problem. 

 

Ile masz maks, maksów na kolumny?

Piotrek

Wiesz co - na całość mogę wysupłać 4k skoro to ma robić różnicę, o której pisałeś. I teraz mnie kusi kompletowanie używanego, ale co by był pewniak.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bartek_r

Jeśli kompletujesz zestaw od podstaw, to na pierwszym miejscu postaw na kolumny. Wybierz najlepsze, na jakie możesz sobie pozwolić. To od nich najwięcej zależy.

Nawet najlepszy wzmacniacz nie wydobędzie wszystkiego z kolumn, jeżeli głośniki w nich będą marnej jakości.

Ostatnio przekonałem się osobiście że kolumny z tego samego przedziału cenowego wpięte do i tak już dopracowanego przez mnie systemu zabrzmiały lepiej.

Pokornie musiałem uznać ich wyższość nad moimi. Tak więc na pierwszym miejscu stawiałbym na przetworniki bo to one kształtują obraz muzyczny, stereofonię, jakość niskich, wysokich i średnicy. Potem można już całość dopracowywać okablowaniem itd. łącznie z tak bagatelizowanymi elementami jak wtyki, gniazdko w ścianie czy nawet bezpieczniki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bartek , nie mogłem się powstrzymać  żeby nie napisać odnośnie CDeka  jak  masz wydać 500 zł na CD przy takiej wartości sprzętu , to za tyle to kupisz sobie z 10 albo i 15 sztuk różnych firm CD na rynku staroci albo bazarze jak masz jakiś w okolicy , i masz zapas na kilka lat i na zmianę brzmienia .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem wygląda że na kolumny mamy w okolicach 2500-3000 zł. A to fajna kwota na wybór sprzętu używanego. 

I zgadzam się z kolegą powinieneś zaczął wybór właśnie od kolumn. Odwiedzić pumpurka czy inny komis i posłuchać kilku modeli w tej cenie. Jeśli żadne ci nie spasują nie bierz na siłę. Ale zawsze zapamiętaj w których co było fajnego. Wówczas pomożemy lepiej.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...