Skocz do zawartości

zestaw 2.0. do 3 tys.


grabo999

Recommended Posts

Witam,

interesuje mnie zakup nowego sprzętu audio - 2.0 lub 2.1. (kolumny podstawkowe, subwoofer jeżeli ma sens i mieści się w budżecie - ewentualnie do dokupienia w przyszłości). Zestaw będzie podłączony do telewizora Samsunga. Zestaw będzie wykorzystywany głównie do słuchania muzyki z Youtube  80% (ewentualnie tidal lub z usb; w zasadzie każdy rodzaj muzyki z uwagi na liczbę użytkowników) oraz 20% oglądania filmów (+ oczywiście telewizja). Głośniki przednie będą stać po dwóch stronach TV (oddalone od siebie około 2-2,2 metra) - jak na dołączonym zdjęciu.

2. Kwota: maksymalnie 3000 zł.

3. Sprzęt ma być nowy.

4. Sprzęt będzie podłączony do Tv Samsunga. Nie posiadam innego sprzętu audio.

5. Pow. pokoju: ok. 17 m2 (prostokąt o wym. 3,3x5,2 m -jak na rysunku).

6. Najlepiej by był to kompletny zakup na kilka lat.

7. Sprzęt będzie podłączony pod TV Samsunga. Muzyka będzie odtwarzana głównie z Youtube (ewetualnie tidal lub podobny).

8. Miejsce zamieszkania: Wałbrzych.

 

Jaki sprzęt się tutaj sprawdzi? Być może na to zastosowanie i warunki nie warto inwestować. Niestety w pobliżu nie mam salonu audio z prawdziwego zdarzenia (jeżeli się mylę to z góry przepraszam).

 

Z góry dziękuję za pomoc.

rzut pokoju.jpg

rozłożenie sprzętu.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

biorąc pod uwagę Twoje preferencje, zestaw zbudowałbym na bazie amplitunera Yamaha R-N402. To urządzenie sieciowe, umożliwiające odsłuch plików z dysku NAS, setek internetowych stacji radiowych oraz streaming Spotify, Tidal. Amplituner ma bardzo funkcjonalny system MusicCast.

Kolumny - nie jest dobrą opcją postawienie kolumn na meblach, szczegolnie na różnych wysokościach. Zagra to niestety bardzo źle. Moim zdaniem znacznie lepszą opcją będzie postawienie dwóch kolumn podłogowych po bokach mebli, masz na to miejsce. Moja propozycja to Pylon Audio Pearl 25, STX Electrino 150 lub dwie troszeczkę droższe i lepsz konstrukcje Indiana Line Nota 550X lub Monitor Audio MR6.

Zapraszam serdecznie na odsłuchy i wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Z podłogowymi może być problem (zwłaszcza z prawej strony) bo zajmują sporo miejsca. Niestety obawiałem się, że kolumny postawione na meblach na różnych wysokościach nie będą najlepszym pomysłem (w dodatku od ściany też pewnie będą musiały być odsunięte)... Czy mimo to jest sens inwestować?

Szkoda, że tak daleko na odsłuchy...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiał byś zapytać mobydicka. Prawdę mówiąc nie znam tego produktu. Ale obawiam się że oszczędzanie na elektronice i wrzucenie reszty na kolumny to też nie będzie dobra droga. 

Lepsze kolumny wymagają lepszej elektroniki. Więc paradoksalnie lepiej wziąć obie z podobnego pułapu.

Ale jak mówię niech się kolega wypowiedz który go sprawdzał i powie do czego jest zdolny bo może, może....

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie możesz postawić prawidłowo kolumn podłogowych a monitory miałyby stać na różnych wysokościach, moim zdaniem w takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie jeden z głośników sieciowych np. Naim Mu-So lub DYNAUDIO Music. To oczywiście kompromis jakościowy, jednak w Twoim przypadku może to być najlepsze rozwiązanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@grabo999  Przede wszystkim zwróć uwagę na ustawienie kolumn. Kolumny ustawiamy na jednakowej wysokości, symetrycznie, tak aby głośniki wysokotonowe mieć na wysokości ucha. Nie zaleca się stawiania na szafkach, powinny stać na standach. Zaznaczyłem na rysunku kolorem czerwonym jak powinny stać kolumny, a na niebiesko miejsce odsłuchu. W takim ustawieniu jak proponujesz jest bardzo źle. I to nie zagra. Ustawienie, które proponuję nie jest idealne, bo prawa kolumna jest dalej od ściany, ale to i tak dużo lepiej od tego co zaznaczyłeś. A nie chcę robić Ci rewolucji w mieszkaniu.

Poczytaj koniecznie o akustyce.

 

Rysunek.pdf

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Wychodzi na to, że małej (a nawet dużej) rewolucji w umeblowaniu nie warto inwestować bo i tak poprzez nieprawidłowe ustawienie nie zagra to jak trzeba.

jeśli chodzi o układ to najłatwiej wkomponować soundbar (na półce nad telewizorem lub na szafce z telewizorem) z soobuferem (obok tv), ale już zdążyłem się zorientować jaka na ich temat opinia krąży na forum:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy kto co lubi, osobiście jak bym miał rezygnować z delektowania się dobrym dźwiękiem słuchając muzyki i poprawy dźwięku z telewizora dla kawałka meblościanki z płyty wiórowej hmmm...no i tu musisz sobie odpowiedzieć na pytanie sam co sprawi Ci więcej przyjemności mebel czy muzyka, życie jest tylko jedno....Carpe diem ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie jestem takiego zdania. Bo w każdym pomieszczeniu z głową można wkomponować dobrze grający zestaw. Nie chcesz przemeblować, to ustaw monitory na standach przed całym umeblowaniem. To będzie też dobre z punktu widzenia akustycznego. 

A jak masz wybierać soundbar to lepiej nie mieć nic. 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.10.2018 o 12:15, Top Hi-Fi Poznań napisał:

@grabo999 nie musisz wstawiać dużych kolumn. 

Nie zmieściłbyś Yamaha 402 + Nota 550 ? Indiany sa bardzo filigranowe, Wymiary (S x W x G) mm175 x 880 x 275 mm

ciężko będzie bo jednak  trzeba je wysunąć przed meble żeby to miało sens, a wówczas nawet mimo stosunkowo małych wymiarów będą utrudniać komunikację. W dodatku mam wrażenie, że nie do końca będzie to dobrze wyglądać jak będą stać "na środku" pokoju.

a gdybym jeden głośnik postawił na meblach a drugi na stojaku (na zdjęciu po lewej stronie)? powstałby prawie trójkąt równoboczny i mniej więcej ta sama wysokość na której będą głośniki.

 

 

1.thumb.jpg.0800af629c28d48d1c5574d2c9dd1952.jpg

 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem, biorąc pod uwagę układ pokoju i jak widać na zdjęciu, raczej kiepską akustyką - kup soundbar-a.

Jeżeli dalej chcesz iść w stereo TO KONIECZNIE poczytaj o akustyce na tym formu i pooglądaj na Youtubie o akustyca małych pomieszczeń. W tych warunkach, z taniego sprzętu nie będziesz zadowolony tłumacząc sobie, że za tani. Dołożysz jeszcze dychę i będziesz sfrustrowany, że wydałeś tyle kasy i d... no i zaczniesz kupować kabelki z nadzieą, że będzie lepiej. Bill Clinton ponoć miał takie hasło nad biurkie zawieszone "Akustyka głupcze" (albo coś w tym stylu ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@grabo999

Spokojnie wszystko zmieścisz, czy monitory na standach, czy małe podłogówki. Jak ustawisz kolumny w odległości 40-50cm od tylnej ścianki kolumn do mebli, to powinieneś mieć wystarczający dostęp. Ja tak mam. Musisz wypracować jakiś kompromis. Albo przyzwoity dźwięk, i dość kłopotliwa Twoim zdaniem komunikacja, albo słuchawki lub soundbar... Ale do takiego ustawienia można się przyzwyczaić. Serio.

Kolumny podłogowe koniecznie powinieneś ustawić na jakimś twardym podłożu z uwagi na panele ("pływająca podłoga") np. podstawki granitowe, ewentualnie płytki ceramiczne na początek, a później dokupisz. Kolumny muszą byś odizolowane od podłoża i muszą stać stabilnie. Rozwiązaniem mogą być ciężkie solidne standy i monitory.

Ustawienie na stoliku RTV nie wchodzi w grę, będzie za wąsko, no i odległość od ściany za mała. 160 cm to zdecydowanie za mało, rozstaw od około 1,9m - 2m wzwyż jest jak najbardziej OK. Poza tym kolumny muszą się "widzieć".

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.10.2018 o 16:12, Top Hi-Fi Poznań napisał:

abo999 postaw podłogowe z przednim br (tak jak nota 550) po bokach mebla. Po prawej stronie (tam gdzie kontakt) powinny się zmieścić, chociaż na foto nie widać co jest dalej. 

Oczywiście ja jestem można powiedzieć "młodym" (He, he) melomanem stażem i wielu rzeczy jeszcze nie wiem i nie doświadczyłem, ale mimo wszystko zadam to pytanie do kolegów z branży i liczę na maksymalna szczerość.

Czy w tych warunkach akustycznych, które widać na zdjeciu chcieliby słuchć jakiejkolwiek klasy sprzętu stereo? Ale szczerze!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.10.2018 o 17:40, grabo999 napisał:

Wychodzi na to, że małej (a nawet dużej) rewolucji w umeblowaniu nie warto inwestować bo i tak poprzez nieprawidłowe ustawienie nie zagra to jak trzeba.

Warto , zawsze da się coś wykombinować. Masz miejsce z lewej strony , możesz stand wykonać samemu ,aby obydwie kolumny były na tej samej wysokości / prawa na szafce/ jak oczywiście zdecydujesz się na monitory. Nie będzie ideału / wysoko tonowy na wysokości uszu / ale tym się nie przejmuj.

Co do wszelkiej maści podstaw marmurowych czy innych kamiennych to sam ocenisz czy warto.

Jak sprzęt nie musi koniecznie być nowy to znalazłem:

https://allegro.pl/kultowy-wzmacniacz-stereo-pioneer-a-400-myslenice-i7630890702.html

https://allegro.pl/kolumny-podstawkowe-b-w-685-standy-myslenice-i7621751176.html

ten sam komis , możesz coś utargować , sam ocenisz przy okazji czy warto postawić na standach czy na szafce.

Do tego WXAD-10 Yamahy lub co polecam Raspberry Pi3 B+ i masz radio internetowe , Tidala, You Tube, Spotify

i mieścisz się w budżecie :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.10.2018 o 15:46, slaw0001 napisał:

Oczywiście ja jestem można powiedzieć "młodym" (He, he) melomanem stażem i wielu rzeczy jeszcze nie wiem i nie doświadczyłem, ale mimo wszystko zadam to pytanie do kolegów z branży i liczę na maksymalna szczerość.

Czy w tych warunkach akustycznych, które widać na zdjeciu chcieliby słuchć jakiejkolwiek klasy sprzętu stereo? Ale szczerze!

to jest właśnie podstawowe pytanie - czy warto inwestować w jakikolwiek sprzęt skoro efekt ma być bardzo słaby...

jak widać zdania są podzielone... Co kompletnemu amatorowi dodatkowo komplikuje życie;)

Edytowano przez grabo999
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, grabo999 napisał:

to jest właśnie podstawowe pytanie - czy warto inwestować w jakikolwiek sprzęt skoro efekt ma być bardzo słaby...

Moją intencją nie było to, aby Cię zniechęcić, ale byś miał większą świadomość wyboru. Moim zdaniem dobrym rozwiązaniem na poczatek to dywan w polu odłuchu co pomoże nie tylko w stero, ale generalnie poprawi Wam komfort dzwiękowy w pokoju. Zosłony też byłyby wskazane. Reszta jak branża proponuje. No i koniecznie przesłuchanie sprzętu w domu! KONIECZNIE! Nie wiem jak czesto podróżujesz do Wro, ale Top HiFi przy Legnickie i Mdbaudio przy Gwareckiej chętnie Ci doradzą , dadzą posłuchać i wypożyczą do domu. Koledzy z forum wypożyczaja wysyłkowo. 

 

47 minut temu, grabo999 napisał:

jak widać zdania są podzielone... Co kompletnemu amatorowi dodatkowo komplikuje życie;)

Tak to prawda. Wybór stereo to ciężka robota :D

Coś do poczytania:

https://www.hifi.pl/porady/akustyka-dla-niecierpliwych.php

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wypożycz sprzęt do domu,wtedy będziesz miał możliwość ocenić sam jak dany sprzęt gra u Ciebie w domu przy tym układzie mebli,bo tak to wróżenie z fusów, może się okazać że wszyscy piszą tu o akustyce itp.,a tobie będzie się podobało.Masz parę propozycji z początku tematu i sprawdź,wtedy to powinno rozwiać twoje wątpliwości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...