Skocz do zawartości
Marcin Stachura

Wybór wzmacniacza lub amplitunera stereo do 2.5k PLN

Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich audiomaniaków (i nie tylko).

Czytelnikiem forum jestem już od jakiegoś czasu, natomiast jedst to mój pierwszy post i od razu pewnego rodzaju prośba dotycząca zawężenia poszukiwań wzmacniacza stereo.

Co prawda nie wiem czy słowo wzmacniacz jest odpowiednie, bowiem robiąc tzw. wstępny research,  na oku mam zarówno klasyczne wzmacniacze jak i amplitunery czy tzw. wzmacniacze sieciowe.

Jedno jest pewne, absolutnie nie będzie to amplituner KD, gdyż z takowego chcę się właśnie przesiąść na coś zdecydowanie lepszego muzycznie. Mam co prawda starą Diorę WS442, ale jej lata świetności już minęły (chociaż obecnie nadal jej używam, gdyż gra i tak o klasę lepiej niż wspomniany posiadany jeszcze przeze mnie amlituner Technics SA-DX950). 

I teraz ... są dwie stałe w moim równaniu z "X" 😉. Pierwsza, to maksymalna kwota jaką mogę przeznaczyć na "X", czyli 2.5k PLN , a druga to posiadane od niedawna głośniki podłogowe Melodika BL40 MKIII, pod które w/w wzmacniacz zostanie podpięty. Dodam, że te Melodiki są w pełni świadomym wyborem i zanim zapadła decyzja o ich kupnie, to przesłuchałem ok. 10 różnych zestawów tj. droższe KEFY, czy podobne cenowo MA, Pylon Audio, Dali Zenzor, Klipsch czy Q Acoustic. Ostatecznie okazało się, że najlepiej pasuje mi ich naprawdę fajna miękkość góry, wrażenie poszerzonej sceny i dobry "mięsisty" bas. W moim odczuciu, z każdym przeze mnie  lubianym gatunkiem muzycznym radziły sobie najlepiej ze wszystkich. Może czasem trochę kompromisowo, ale za to bez przeciągania w jedną lub drugą stronę, co też miało znaczenie.

A moje preferencje muzyczne to przede wszystkim dobry rock (Pink Floyd, Waters, Gilmour, U2, Springsteen, Kings of Leon, Foo Fighters), ale również R&B (Alicia Keys) czy popularny pop (Robbie Williams, Coldplay, Snow Patrol itp...). 

No dobra...do meritum.

Na celowniku mam takie modele:

Cambridge Audio Topaz SR20

Yamaha R-N602

Taga Harmony HTA-800

Harman Kardon HK3770

Onkyo TX-8270

i generalnie jestem otwarty też na inne propozycje w tym zakresie cenowym. Nie ukrywam, że funkcje sieciowe oraz tuner byłyby baaaardzo wskazane, natomiast, jeśli ich brak oznaczałby zdecydowanie lepszą jakość dźwięku to mogę z nich zrezygnować (zresztą preselekcjonowana Taga jest np. takim "gołym" urządzeniem na powyższej liście). 

DLaczego proszę o pomoc? Ano , ponieważ zdaję sobie sprawę, że będzie bardzo dużym problemem ustrzelić wszystkie w/w wzmacniacze w stacjonarnych sklepach (mieszkam pod Gdańskiem) i mieć jeszcze możliwość ich posłuchania w połączeniu z posiadanymi już kolumnami. Zakładam, że 2-3 to max. co się uda i stąd fajnie byłoby skoncentrować się na takich egzemplarzach, które mogą fajnie zagrać z Melodiką.

Z góry dziękuję za odzew 😊

PS. Dodam, że odpadają produkty z rynku wtórnego. Są pewne ku temu powody i stąd interesuje mnie zakup wyłącznie wzmacniacza nowego.

Witaj.

Biorąc pod uwagę Twoje preferencje muzyczne, jeśli odpuścimy sobie funkcje sieciowe, moim zdaniem zdecydowanie najlepszym wyborem będzie wzmacniacz NAD C356 BEE. Do niego możesz dokupić np. google chromecast i cieszyć się funkcjonalnością sieciową. Drugą niewiele gorszą dźwiękowo opcją jest także wzmacniacz NAD tylko z najnowszej linii C338. Urządzenie to ma wbudowany chromecast, tak więc masz dwie sprawy załatwione - bardzo dobra jakość dźwięku oraz funkcje sieciowe. Natomiast jeśli bierzesz pod uwagę amplitunery sieciowe, w zadanym budżecie masz do wyboru urządzenia Yamaha, Onkyo i Pioneer. Yamaha gra bardziej efektownie, wyraźniej eksponuje skraje pasma. Onkyo i Pioneer to brzmienie równiejsze, dokładniejsze.

Każde z powyższych urządzeń będzie dobrze współpracowało z kolumnami Melodika, wybór zależy od Ciebie.

Zapraszam na odsłuchy, wypożyczenia i wycenę.

Napisz jakiego dźwięku szukasz i czy dopuszczasz sprzęt używany, bo w tym budżecie jest wiele dużo lepszych wzmacniaczy. Używany wzmacniacz, który kupisz dzisiaj za 2-2,5k kosztował kiedyś około 6-8 k lub więcej (nowy). Taki sprzęt jest zadbany i pogra jeszcze parę/ paręnaście lat. A masz parę klas wyżej.

Odnośnie dźwięku, to myślałem że charakterystyka posiadanych kolumn pomoże przy jego definicji, ale spoko spróbuję to lepiej opisać 🙂 

Generalnie przedkładam ciepłą, trochę plastyczną barwę nad mocną wyrazistość, ostrość i być może super precyzję. Lubię słuchać całych albumów , a więc raczej dłużej niż krócej, dlatego  będę potrzebował wzmacniacza, który nie zmęczy mnie swoim brzmieniem. Oczywiście, nie chcę też efektu "koca" na kolumnach i zbytniego tłumienia góry. Dodatkowo wolę kreowaną ciut szerszą scenę muzyczną, bo słucham/oglądam też dużo koncertów na BR czy DVD. 

@1Ender niestety, używki odpadają. Wiem, że być może zamykam się w ten sposób na grupę lepszych brzmieniowo sprzętów, ale są pewne względy bezwarunkwowo wykluczające tę opcję. 

W takim razie NAD, chyba że jeszcze wchodzi w rachubę bardzo dobra francuska integra Advamce Acoustics X-i75 oraz troszeczkę droższy, ale o klasę lepszy Audiolab 6000A. Jeśli nie odrzucasz wzmacniacza lampowego, świetnym rozwiązaniem będzie Yaqin MC-13S.

Zapraszam na odsłuchy i wypożyczenia.

Okej...zatem NAD C356 wchodzi do gry 🙂

Czytałem o nim już co nieco wcześniej, ale jakoś tak nie zdobył mojej sympatii. Natomiast z Waszych sugestii rozumiem, że odsłuchowo może być bardzo pozytywnie i że powinienem dać mu szansę.

Co prawda jest trochę poza górną granicą budżetu, przynajmniej jak się sprawdza tak na szybko ceny w sklepach bez prób negocjacji 😛 , ale zakładam że coś da się zrabatować przy jego kupnie.

Co do "czystych" lamp, to na dzień dzisiejszy nie wiem czy jestem gotowy aż na taką drastyczną zmianę i czy rzeczywiście chcę.  Już prędzej  przychylam się do rozwiązania hybrydowego i wspominanego Magnata lub wskazanego przeze mnie na początku HTA-800 od Taga Harmony. Sęk w tym, że bardzo mało tego pojawia się w opiniach i również mało tego w sklepach, więc trudno jest mi ocenić ich walory i wady .

Są one aż taką niszą czy jednak 2 w 1 to jednak nie będzie nigdy tak dobre jak pojedynczy typ konstrukcji (albo tranzystor albo lampa)?

I ostatnie pytanie:  Jak dużej różnicy spodziewać się między jakością Yamaha as701 vs. Yamaha R-N602 ? Czy rzeczywiście warto będzie zrezygnować z funkcji sieciowych oferowanych w tym drugim na rzecz samego wzmacniacza? Nie wiem czy nie jestem w błędzie twierdząc, że oba wzmacniacze , od tego samego producenta i na zbliżonych poziomach cenowych będą miały wiele wspólnego w sposobie odtwarzania muzyki (podobne charakterystyki) i że może lepiej rozważyć ten z wbudowanymi dodatkowymi opcjami.   

2 godziny temu, Elizjum7919. napisał:

No to nad c356 i Yamaha as701 warto wybrać się do salonu i odsłuchać,lub wypożyczyć do domu😉

Przychylam się do opinii kolegi. Melodika dobrze zgrywa się z oboma tymi konstrukcjami. Z basem dźwięk jest bardziej mięsisty. Natomiast z Yamaha bardziej dokładny. 

Jak posłuchasz to wybierzesz dla siebie.

Piotrek

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się