Skocz do zawartości

NADc338 / A.Acoustic xi75 - jakie kolumny?


alaska

Recommended Posts

Witam,

powierzchnia 20m2, wykorzystanie 95% TV 5% radio (tv gra obecnie ok 8-10h dziennie), bass reflex z przodu (jedna z kolumn będzie stała tyłem przy filarze - max 10-15cm odstępu), wysokość kolumn najlepiej do 95cm (105 cm max). Po ambitnej lekturze artykułów na forum wybrałam się do salonu (najbliższy to 75km) na odsłuch :-). Wizyta trwała 300s : po  wysłuchaniu moich wymagań usłyszałam "Sx-S30DAB + pearl 25". Na kolejne pytanie czy może jakaś alternatywa "tak, zamiast pearl25 proponuje indiana seria5". A odsłuch? "przy takich wymaganiach, najlepiej posłuchać w domu". Po rozmowach telefonicznych z pracownikami salonów audio wybrałam 2 opcje NAD lub ADVANCE. Tu pierwszy dylemat nie wiem, który jest lepszy i dylemat drugi jakie kolumny? Czy przy moich potrzebach warto kupować kolumny używane (mogę wydać 2x wartosc wzmacniacza na głośniki). Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

biirac pod uwagę Twoje wymagania, brałbym pod uwagę wzmacniacz NAD, ale spokojnie wystarczy model C368 lub Audiolab 8300A. NAD jest bardziej dociążony, dynamiczny, efektowny. Audiolab natomiast stawia na dokładność, swobodę, barwę.

Kolumny - jeśli przede wszystkim będzie odsłuch tv, spójrz na kolumny Polk Audio Signature S55E. To model, który zapewni mocny, bardzo dynamiczny dźwięk. To kolumny, które świetnie sprawdzą się nawet w trudniejszym pomieszczeniu. Jako alternatywa zwróć uwagę na Monitor Audio MR6.

Jeśli tylko masz taką możliwość, zapraszam do nas na odsłuchy oraz wyceny. Oczywiście odsłuch w domu ma sens, ale najpierw warto posłuchać i porównać różne konfiguracje w salonie i zabrać do domu tylko zestaw, który najbardziej spodobał Ci się w salonie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Na początek chciałbym jednak coś uściślić. Bo masz kasę a w 95 będzie to służyć do TV? Co to znaczy?

Dźwięk będzie zastąpiony z TV? Tylko?

Chcesz NADa 388 a proponują ci sxn30ae? Hmm to mega dziwna sytuacja.

Powiem tak. 

Jeśli to ma być jako zastępstwo dźwięku z TV to faktycznie nie wykorzystasz potencjału sprzętu za 10 koła i powyżej. Co nie oznacza że powinieneś wybierać byle co. 

Wyjaśnij mi kwestę tego TV to pomogę.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W salonie pracownik kazał mi kupić model sxs30dab (nie sxn30ae - dla mnie różnią się wysokością :-) ). Problem z dźwiękiem zaczął się po wymianie TV. Stary telewizor miał głośniki skierowane do przodu i było ok. Ten model jest typowo naścienną wersją (a stoi na podstawie) i ma głośniki z tyłu, gdzie dźwięk ma się odbijać od ściany. Niestety za telewizorem są schody i dźwięk krąży wyżej po pietrze - muszę jakoś skierować dźwięk w kierunku oglądającego (pierwsze było kino domowe, ale po lekturach forum zostało zmienione). To będzie mój pierwszy sprzęt tego typu, dlatego chce kupić coś na dłużej i trochę lepszego niż moje obecne potrzeby.

Jako laik wolę w dźwięku ciepło, swobodę i barwę niż efektowną dynamikę.

Przed chwilą, alaska napisał:

W salonie pracownik kazał mi kupić model sxs30dab (nie sxn30ae - dla mnie różnią się wysokością :-) ). Problem z dźwiękiem zaczął się po wymianie TV. Stary telewizor miał głośniki skierowane do przodu i było ok. Ten model jest typowo naścienną wersją (a stoi na podstawie) i ma głośniki z tyłu, gdzie dźwięk ma się odbijać od ściany. Niestety za telewizorem są schody i dźwięk krąży wyżej po pietrze - muszę jakoś skierować dźwięk w kierunku oglądającego (pierwsze było kino domowe, ale po lekturach forum zostało zmienione). To będzie mój pierwszy sprzęt tego typu, dlatego chce kupić coś na dłużej i trochę lepszego niż moje obecne potrzeby.

Jako laik wolę w dźwięku ciepło, swobodę i barwę niż efektowną dynamikę.

Propozycje NAD i ADVANCE powstały po rozmowach telefonicznych z salonami audio w PL, a Pioneer po wizycie w salonie.

Polk jest za wysoki - 107cm, monitor mr6 wysokościowo ok.

40 minut temu, alaska napisał:

W salonie pracownik kazał mi kupić model sxs30dab (nie sxn30ae - dla mnie różnią się wysokością :-) ). Problem z dźwiękiem zaczął się po wymianie TV. Stary telewizor miał głośniki skierowane do przodu i było ok. Ten model jest typowo naścienną wersją (a stoi na podstawie) i ma głośniki z tyłu, gdzie dźwięk ma się odbijać od ściany. Niestety za telewizorem są schody i dźwięk krąży wyżej po pietrze - muszę jakoś skierować dźwięk w kierunku oglądającego (pierwsze było kino domowe, ale po lekturach forum zostało zmienione). To będzie mój pierwszy sprzęt tego typu, dlatego chce kupić coś na dłużej i trochę lepszego niż moje obecne potrzeby.

Jako laik wolę w dźwięku ciepło, swobodę i barwę niż efektowną dynamikę.

Propozycje NAD i ADVANCE powstały po rozmowach telefonicznych z salonami audio w PL, a Pioneer po wizycie w salonie.

Polk jest za wysoki - 107cm, monitor mr6 wysokościowo ok.

przepraszam za bład w temacie - NAD C338 , a nie NADc388

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazał ci kupić?:( Coraz lepiej widzę.

Powiem ci tak. Albo się mylę albo mocno nie wykorzystasz sprzętu który chcesz kupić. Nie w cenie około 8k. To typowy dźwięk stereofoniczny raczej do słuchania muzyki. A ty słuchasz TV! I faktycznie w tym celu chcesz to kupić. Bardzo, ale to bardzo mocno zastanowił bym się nad kinem. Rozumiem że na TV oglądasz filmy? 

W przypadku kina nawet Yamaha 485 + dwa fajne monitory i centralny i 2 bezprzewodowe tyły już dadzą ci mnóstwo satysfakcji. 

Chcesz koniecznie stereo? Zaczniesz słuchać muzyki? Yamaha RN 803 + dali oberon 7 (podłogowe) pmc gold(monitory)

 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to wyglądało - to kupić, zabrać do domu, podłączyć i "będzie pani zadowolona" :-). Temat kina odpuściłam po rozmowach z salonami - argumentacja była następująca: powyżej 3tys lepiej kupić stereo, bo pociągnie tv a i muzyki będzie można posłuchać (obecnie nie słucham, bo nie mam na czym). TV to 70% bajki dla dzieci, 20% kanały przyrodnicze, 10% filmy. Zdaje sobie sprawę, że aktualnie to wykorzystam może 20% możliwości proponowanych zestawów stereo. Przy stereo mam 2 głośniki - łatwiej mi to wkomponować w salon, niż 5 mniejszych od kina. Chcę słyszeć to co widzę :-). Oberon7 chyba odpada, ponieważ ma bass-reflex z tyłu, a jedna z kolumn będzie stała przy filarze (w przypadku tego głośnika max odległość z tyłu to 10cm, a minimum to ponoć 50cm). 8tys to max jaki chcę przeznaczyć na dźwięk - jeśli uda się znaleźć tańsza ciekawa propozycję na pewno ją rozważę. Stąd pytanie o głośniki używane/powystawowe - jeden z rozmówców zasugerował, że lepiej kupić dobry/lepszy nowy wzmacniacz i kolumny demonstracyjne (będą już dograne czy wygrzane, nie pamiętam dokładnego określenia) - a jak "złapię audiobakcyla" to wtedy wymienić kolumny na te, które będą mi odpowiadały muzycznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli większość oglądania TV to bajki to faktycznie do tego stereo wystarczy:)

Starszy model dali zensor 7 ma bass reflex z przodu, ale musisz sobie zdać sprawę z istotnej kwestii. To czy kolumna ma bas reflexem z przodu z tyłu czy z boku nie zmienia faktu jak powinna być ustawiona. To mit który powiela się na forach przez osoby mało wiedzące o akustyce. 

Przysuniete kolumny do ściany będą miały wyeksponowany bas. Jeśli te z tylnym wydmuchem o 1 decybel więcej, to i tak tego nie usłyszysz. 

 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzooo dziękuję za odpowiedz - ta błędna informacja wyeliminowała mi 70% kolumn. Po lekturze na 98,8% wzmacniaczem będzie zaproponowana rn803 (przekonał mnie mikrofon, który ujarzmi wszystkie niedoskonałości akustyczne). Z głośników selekcje telefoniczną przeszły : zensor 5/7, opticon 5/6 (6 jest ładniejsza ale cena też piekna), polk rtia7, kef r500 (q5 brzydsza), bw 683s2, monitor paradigm od 7 do 11, monitor bronze 6/5 no i moja wizualna perełka triangle ex altea. Proszę o "wyrzucenie" tego co z zasady źle brzmi z rn803.

pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, alaska napisał:

Po lekturze na 98,8% wzmacniaczem będzie zaproponowana rn803 (przekonał mnie mikrofon, który ujarzmi wszystkie niedoskonałości akustyczne).

Nie wiem, czy Ty to na poważnie, ale na wszelki wypadek napiszę, że niestety korekta akustyki z pomocą mikrofonu nie "ujarzmi wszystkie niedoskonałości akustyczne". Może pomóc na pewne przypadłości związane z basem (ale też niekoniecznie) czy z niesymetrycznym ustawieniem kolumn, ale problemu kiepskiej akustyki za nas nie załatwi. R-N803 to fajny sprzęt, ale cudów nie potrafi dokonywać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Kraft napisał:

... R-N803 to fajny sprzęt, ale cudów nie potrafi dokonywać.

Idealnie tak to widzę. Cudowny mikrofon - tak zrozumiałam różnicę z tematu rn602 vs rn803d :-) (no jest tam jeszcze ujętych parę różnic).  

 

9 godzin temu, S4Home napisał:

 Co do kolumn to wybrałeś bardzo skrajne brzmiące kolumny. I dobrze! Jeśli je odsluchasz znajdziesz swoje brzmienie.

Wybierałam głównie wizualnie :-) z prośbą o odrzucenie tego co z góry nie spełni moich potrzeb. Nie widzę realnie odsłuchania tych wszystkich kolumn z rn803d ze względów logistycznych (to zadanie dla męża). Finalnie odsłucha w przyszłym tygodniu zensora7 vs sapphire25 i powinien być koniec poszukiwań (heco odpadło ze względu na wysokość). Tak to wygląda w teorii ...,  a reszta w rękach sprzedającego

 

18 godzin temu, Miras23 napisał:

 Ponadto C388 to zupełnie inna klasa ...

zgadza się - nie potrafię zmienić tematu, jest to moja pomyłka miało być c338.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...