Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze pierwszego kina


Michacy

Recommended Posts

Chciałbym sobie sprawić pierwsze kino, ale mam problem z wyborem, chociażby dlatego, że moja wiedza na ten temat jest znikoma.

Kino miałoby być wykorzystywane mniej więcej 40/60 (słuchanie muzyki/filmy).

Pomieszczenie w jakim miałoby się znajdować to salon z aneksem kuchennym (w sumie ok. 35m2, z czego części salonowej będzie ok. 20m2).
Kształt pomieszczenia to prostokąt, gdzie na jednym końcu wisi TV, a na drugim stoi kanapa. Odległość kanapy do TV to ok. 5m.

Sam pomysł zakupu kina wziął się od pomysłu zakupu soundbara. Jednakże znaleziony soundbar kosztował ok. 3k zł, więc zacząłem się zastanawiać czy w podobnych pieniądzach nie będę w stanie zakupić jakiegoś kina, gdzie poza głośnym głośnikiem miałbym jeszcze dźwięk przestrzenny przy filmach. Przewertowałem trochę internet i znalazłem dwie propozycje:

Generalnie na papierze porównując to Denon wypada lepiej. Osobiście też jakoś jestem bardziej przekonany do tej marki.

Byłem dzisiaj w sklepie Yamahy i Denona.
W obu sklepach raczej dowiedziałem się, że kwota, którą chciałem przeznaczyć jest zbyt mała.
Sklep Yamahy poleca jako najtańszy zestaw coś takiego: RX-V485 + NOTA 550 X + NOTA 740 X + NOTA 240 X - 4000 zł
Sklep Denona natomiast bardzo poleca taki zestaw: AVR-X1500H + SP706 + SP206 + SP506 - ok. 5100 zł

Co do proponowanego przez salon Denona zestawu to miałem okazję posłuchać jak gra i mimo, że nie mam żadnego porównania to było to coś co mi odpowiadało. Co prawda mega różnica była po podłączeniu do tego jeszcze subwoofera, ale póki co mnie na niego nie stać, szczególnie, że ten, który akurat był podłączony kosztował ok. 5500 zł :)

Kolejna sprawa to jest oczywiście to, że u mnie w domu pewnie odczucia byłyby zupełnie inne niż w salonie, chociażby przez znacznie mniejszą powierzchnię. W dodatku dochodzi u mnie jeszcze jeden problem, że kolumny musiałyby stać blisko ściany, a z tego co czytałem to kolumny z bass reflexem z tyłu (jak te Cantona) powinny być odsunięte min. 50cm. Tyle aż nie jestem w stanie zagospodarować miejsca. Chociaż w sklepie one też nie stały tak wysunięte, myślę, że max 15cm i moje amatorskie odczucia były ok :) Z kolei Wilson Movix ma bass reflex z przodu.

Fajną sprawą w przypadku Denona jest to, że za 100 zł może do mnie przyjechać ktoś z salonu i podłączyć kino, żeby zobaczyć jak gra u mnie, ale musi to być zestaw, który mają na stanie, jak np. zaproponowany Canton, bo Movix-a nie mają.

Byłbym wdzięczny za doradzenie, czy faktycznie lepiej nie kupować kina za kwotę ok. 3k zł, tylko faktycznie poodkładać jeszcze trochę np. te dodatkowe 2k i dopiero kupić kino?
Poza samą kwotą byłoby super gdyby ktoś mógł doradzić, czy w danej kwocie faktycznie to jest taki super wybór? Może jest coś innego na co lepiej zwrócić uwagę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Rzeczywiscie kwota przeznaczona na zestaw nie jest duża, ale są rozwiązania które pozwolą na zbudowanie dobrego klasowo systemu. Spójrz na zestaw kolumn Polak Audio T531. To mocne, dynamicznie, szybko grające kolumny, które bardzo dobrze sprawdza się tak w kinie domowym, jak i muzyce. Na bazie tych kolumn mamy kilka ciekawych promocyjnych konfiguracji. Wybór konkretnej elektroniki zależy od Twoich preferencji. Denon AVR-X1500H to nowoczesny amplituner, oferujący raczej cieplejsze, bardziej plastyczne, dociążone granie. Jako alternatywa spójrz na Yamaha RX-V485. To bardziej efektowne, szybkie, kinowe, energiczne granie. Amplituner ten świetnie sprawdzi się w kinie domowym i szybszych, mocniejszych gatunkach muzycznych. Jest jeszcze Pioneer VSX-933, który jest pewnym kompromisem pomiędzy efekciarska Yamahą i spokojnym Denonem.

W troszeczkę wyższych kwotach natomiast możemy zbudować system na bazie polskiech konstrukcji Pylon Audio Pearl 25 / Sat / Center. To lepsze kolumny, ta wyższa klasa uwidoczni się przede wszystkim przy odsłuchu muzyki. Na koniec propozycja najmocniejsza, oferująca głęboki bas, dużo przestrzeni, prawdziwe mocne kino - Audio Pro Avanto HTS.

Zapraszam na odsłuchy i wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd jesteś? Bo w salonie denona robią to za 100 zł a my za darmo :)

jesli odległość jest akceptowalna.

oczywiscie w cenie 3k dostaniesz bardzo podstawowe kino. Wystarczy do codziennego słuchania ale różnica będzie. Jeśli dysponujemy budżetem większym warto dołożyć. Mam jednak obawy co do zaproponowanego zestawu. Wydanie 5 tysięcy czy 8 nawet nic nie da bo tam nie ma subwoofera. To jeden z podstawowych kolumn w konfiguracji kinowej. Szkoda ze sprzedawcą o tym zapomniał. 

idac tym śladem Yamaha 486, Pioneer 933 + zestaw melodika bl40mkIII lub magnat shadow 207 + subwoofer magnat sub 302a

wtedy sens dokładania jest. 

jak masz do mnie nie daleko to zadzwoń a przyjadę i zademonstruje zestaw u ciebie. Za free.

 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za konkretne odpowiedzi, choć nie ukrywam, że mętlik mam jeszcze większy :)
Niestety w obu przypadkach mam do Was dość daleko - Poznań.

Jedno jest pewne - zakładany budżet jest zbyt niski, czyli będę starał się odłożyć i kupić coś np. jako prezent pod choinkę. Może wtedy będę mógł sobie pozwolić na zestaw w okolicach 5k zł.

Odnośnie amplitunera to z obu postów wynika, że raczej Yamaha i Pioneer będzie lepszy od wspomnianego Denona.
Wg danych na papierze to Yamaha trochę odtrąca mnie tym, że jest max 5.1, czyli w przyszłości gdybym chciał rozbudować kino (chociaż nie wiem czy to w ogóle nastąpi) to musiałbym zmieniać amplituner. Do słuchania muzyki przede wszystkim korzystam ze streamingu (Spotify), ale to zdaje się, że wszystkie obsługują bez problemu. Jeśli chodzi o filmy to przede wszystkim Netflix.

Wg danych na papierze Pioneer wydaje się być ciekawą opcją, ale szczerze powiedziawszy dla mnie Denon zawsze wydawał się być takim guru porównując do wspomnianych marek.

Zdaje sobie sprawę, że każdy z nich ma inną charakterystykę i będzie lepiej się sprawdzał w danych gatunkach filmowych/muzycznych.

Jeśli chodzi o mnie, to gatunki filmowe jakie preferuję to przede wszystkim akcja.
Natomiast co do muzyki to jest to przede wszystkim raczej cięższe brzmienie od rocka po metal.
Czy któryś z nich lepiej nadaje się pod takie gatunki?

Żaden z Was nie odniósł się do zaproponowanego zestawu Cantona.
Czy to zły zestaw? Nie wart swojej ceny? Czy faktycznie zaproponowane zestawy go przewyższają?

@Q21, odnośnie Pearl 25, to widzę, że mają one bass reflex z tyłu, jak to się ma do tego, że kolumny chciałbym dostawić jak najbliżej tylnej ściany? Co do Audio Pro Avanto to widzę, że mają również głośnik po bokach. Problem u mnie jest na tyle złożony z ustawieniem, że prawa kolumna stałaby w narożniku pokoju ustawiona jak najbliżej ścian, więc wydaje mi się, że może to być problem.

@S4Home, z tego co widzę to raczej proponowałbyś w tej kwocie zestaw 2.1. Powiem szczerze, że chciałbym jednak, aby był to zestaw przynajmniej 5.0.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to poczytaj o ustawieniu kolumn. Wprzypadku kina domowego równie istotne jest ustawienie tylnich głośników. Jeżeli nie masz szans na poprawne ich ustawienie względem miejsca odsluchowego (jest cała masa poradników w sieci) to zapomnij o kinie z większa ilością głośników.

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michacy - kwota nie jest duża - ale jedynym chyba i sensownym rozwiązaniem mimo wszystko jest- 

kupno normalnego ampli +  kolumn frontowych - 

Natomiast resztę, dokupić w dwóch ratach -surround i center- , później sub.  

Zestawienie kina odłoży się w czasie, ale dużo zyskasz - przede wszystkim dobry sprzęt z którego będziesz zadowolony, a po drugie nie wydasz od razu 8-10tysięcy.   

ja tak zrobiłem - i posłuchaj kolegi i nie spiesz się z zakupem całości - kosztem jakości 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Michacy napisał:

Bardzo dziękuję za konkretne odpowiedzi, choć nie ukrywam, że mętlik mam jeszcze większy :)
Niestety w obu przypadkach mam do Was dość daleko - Poznań.

Jedno jest pewne - zakładany budżet jest zbyt niski, czyli będę starał się odłożyć i kupić coś np. jako prezent pod choinkę. Może wtedy będę mógł sobie pozwolić na zestaw w okolicach 5k zł.

Odnośnie amplitunera to z obu postów wynika, że raczej Yamaha i Pioneer będzie lepszy od wspomnianego Denona.
Wg danych na papierze to Yamaha trochę odtrąca mnie tym, że jest max 5.1, czyli w przyszłości gdybym chciał rozbudować kino (chociaż nie wiem czy to w ogóle nastąpi) to musiałbym zmieniać amplituner. Do słuchania muzyki przede wszystkim korzystam ze streamingu (Spotify), ale to zdaje się, że wszystkie obsługują bez problemu. Jeśli chodzi o filmy to przede wszystkim Netflix.

Wg danych na papierze Pioneer wydaje się być ciekawą opcją, ale szczerze powiedziawszy dla mnie Denon zawsze wydawał się być takim guru porównując do wspomnianych marek.

Zdaje sobie sprawę, że każdy z nich ma inną charakterystykę i będzie lepiej się sprawdzał w danych gatunkach filmowych/muzycznych.

Jeśli chodzi o mnie, to gatunki filmowe jakie preferuję to przede wszystkim akcja.
Natomiast co do muzyki to jest to przede wszystkim raczej cięższe brzmienie od rocka po metal.
Czy któryś z nich lepiej nadaje się pod takie gatunki?

Żaden z Was nie odniósł się do zaproponowanego zestawu Cantona.
Czy to zły zestaw? Nie wart swojej ceny? Czy faktycznie zaproponowane zestawy go przewyższają?

@Q21, odnośnie Pearl 25, to widzę, że mają one bass reflex z tyłu, jak to się ma do tego, że kolumny chciałbym dostawić jak najbliżej tylnej ściany? Co do Audio Pro Avanto to widzę, że mają również głośnik po bokach. Problem u mnie jest na tyle złożony z ustawieniem, że prawa kolumna stałaby w narożniku pokoju ustawiona jak najbliżej ścian, więc wydaje mi się, że może to być problem.

@S4Home, z tego co widzę to raczej proponowałbyś w tej kwocie zestaw 2.1. Powiem szczerze, że chciałbym jednak, aby był to zestaw przynajmniej 5.0.

Pylon Audio Pearl 25 maja bas-reflex z tył obudowy, jednak w praktyce wystarcza odstawienie od ściany o 10-15cm. Mam nadzieję, że to nie będzie problem.  W kwestii ustosunkowania się do Cantona to moim zdaniem w podanym budżecie można kupić nieporównywalnie lepszy zestaw. Ale to wszystk kwestie indywidualnych preferencji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj tylko o jednym, konfiguracja 5.0 to auto bez wycieraczek, ba powiedział bym bez jednego koła. Dobrze wyważone pojedzie ci prosto przez jakiś czas, przy skręcie no sory, ale tyle z jazdy.

Podobnie jest z kinem. Takie 5.0 robi wow bo nie miałeś tego wcześniej, ale z czasem zacznie brakować ci dynamiki, gładkości i całego pasma dźwiękowego. Dopiero po rozłożeniu suba pokazuje się pazur. 

Ja cię absolutnie nie zniechęcam do kina, sam go preferuje. Ale chodzi mi o to aby było kompletne, bo bez tego jest po prostu namiastka i nic więcej.

 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, jak koledzy powyżej - jeżeli kino, to tylko 5.1 (z subwooferem w zestawie), zorientuj się, czy aby na pewno będziesz w stanie taki zestaw prawidłowo rozstawić.

A są pewne przesłanki ku temu, że mogą być z tym problemy, gdyż...

9 godzin temu, Michacy napisał:

Problem u mnie jest na tyle złożony z ustawieniem, że prawa kolumna stałaby w narożniku pokoju ustawiona jak najbliżej ścian, więc wydaje mi się, że może to być problem.

...będzie to problemem nie tylko dla Audio Pro Avanto, ale dla każdej innej kolumny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę poczytałem o ustawieniach i generalnie do ideału to oczywiście wiele będzie brakowało.
Sama scena też nie byłaby prostokątem. Rozrysowałem jak to mniej więcej by wyglądało:

kino_ustawienie.jpg.a89930411b91bc078486643817923a33.jpg

Czerwony prostokąt przy kolumnie to grzejnik taki od podłogi do sufitu, bardzo masywny, jednoczęściowy, więc nie ma tam żadnej luźnej blachy, która mogłaby drgać.
Ta szara "L-ka" na dole to narożnik. Obok jest aneks kuchenny. Całość ma w sumie ok. 35m2, gdyby pociągnąć linię wzdłuż końca kuchni to wyjdzie powierzchnia salonowa ok. 20m2.
Tylne głośniki chciałbym zawiesić na uchwytach i odpowiednio skierować na boki i trochę w dół.
Niestety kino chcę kupić pod gotowy już dom, a nie wybudować dom pod kino, więc trzeba pójść na pewne kompromisy.

Co do kwoty to myślę, że w takim razie będę celował w coś za kwotę ok. 5k zł.
Za tę kwotę z pewnością nie chcę kupić samego amplitunera i kolumn podłogowych.
Chciałbym w tej kwocie zestaw 5.0, gdyby się udało nie wiele dołożyć i mieć 5.1 to super, ale jak nie to chciałbym 5.0 i najwyżej później dokupię samego suba.
Nie chcę zestawu 2.1 za te pieniądze, bo nie będę w stanie wydać później kolejnych kilku tysięcy, żeby zrobić 5.1.
Po prostu relaks przy filmie i muzyka to nie jedyne moje hobby :)

Oczywiście w podanej wyżej kwocie musi się zmieścić też amplituner.
Chyba, że uważacie, że przy moim układzie zestaw powyżej 2.1, ew. 3.1 nie ma zupełnie sensu i szkoda na to pieniędzy?

Generalnie tak jak pisałem pierwszym pomysłem był soundbar za ok. 3k zł, ale wydawało mi się, że generalnie kino w tych pieniądzach zagra znacznie lepiej od niego, nawet przy tak ciężkim układzie.

Edytowano przez Michacy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Michacy napisał:

najwyżej później dokupię

nie ma żadnego najwyżej/ewentualnie etc. Jeżeli chcesz iść w 5.1 to musisz podjąć decyzję o posiadaniu również subwoofer'a (im szybciej, tym lepiej). Jeżeli jednak nie jesteś przekonany i bierzesz pod uwagę opcję, że jednak później możesz go nie dokupić (bo finanse/bo żona/bo najazd kosmitów), to pójście w 5.0 nie ma kompletnie sensu 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@GleNinja kwota o której wspomniałem mogę przeznaczyć na zestaw 5.0/5.1. Zestaw 2.1 + amplituner za kwotę 5k zł w moim przypadku odpada. Jeśli moje ustawienie nie ma sensu dla 5.0/5.1 to na całość mógłbym przeznaczyć ok. 3,5k, czyli odpowiednik kwoty za soundbar z subem.

Czy w takim razie jesteście w stanie coś polecić do tej kwoty?
Idealnie byłoby się zmieścić z 5.1 w kwocie 5k zł, jeśli jest to niemożliwe to 5.0 do kwoty 5k zł + jaki byłby dobry sub za "niewielkie" pieniądze do tego zestawu.
Idealnie byłoby gdyby podłogówki miały bass reflex z przodu, no chyba, że faktycznie wystarczy odstawić ok. 10cm od ściany.

Przeglądałem kolumny Pylona (Pearl 25/27), ale trochę poczytałem opinii i są różne. Z tego co wyczytałem to w porównaniu do Pylona lepiej wypada Magnat.
Generalnie przeglądając różne sklepy znalazłem takie zestawy:

  • Magnat Shadow 207 + 203 + Center 213
  • Pylon Audio Pearl 25/27 + Center + Sat
  • Wilson Raptor 7 + 1 + Vocal
  • Indiana Line Nota 550X + 240X + 740X
  • Jamo S 809 HCS
  • Canton SP706 + SP206 + SP506
  • Dali SPEKTOR 6/1/VOKAL HC

Tak jak wspomniałem zestaw poza kinem miałby grać muzykę przeważnie w klimatach rock/metal.
Z racji, że z tego co widziałem to ceny subów nie są małe, to może lepiej kupić niższy zestaw kolumn + sub + amplituner za kwotę ok. 5,5k zł niż zestaw 5.0 za 5k zł, a później długo bujać się z odkładaniem na suba?

Edytowano przez Michacy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak byłoby najlepiej ale zestawów trochę jest i ciężko też będzie przesłuchać wszystkie, dlatego chciałem się poradzić czy listę można jakoś skrócić, bo np. któreś z nich znacznie odbiegają jakością od pozostałych?

Fakt jest też taki, że kolumny mógłbym odstawić max o jakieś 10cm od ściany i to wydaje mi się, że też może mieć znaczenie w brzmieniu. Pewnie jednym zestawom to wystarczy, a innym nie i np. może od razu z racji tego odpadają?
Może też któreś z nich będą lepiej nadawały się do grania trochę cięższych brzmień jak rock/metal?

Kolejna sprawa to amplituner, bo z tego co czytałem to najlepiej nadawałby się Marantz, ale potrzeba na niego większe pieniądze, więc nie wiem czy nie zostanę przy Denonie.
Patrząc na jego amplitunery to mam dylemat między avr-x1500h, a avr-x2500h.
Z różnic wychwyciłem, że 2500 ma up-scalling do 4k, pytanie czy on faktycznie robi jakąś różnicę?
Sam TV też ma skalowanie, więc nie wiem na ile brać to za istotny argument.
Dodatkowo zależałoby mi jeszcze na przesyłaniu sygnału z dekodera bez potrzeby włączania amplitunera, ale zdaje się, że zarówno model niższy jak i wyższy to obsługuje, zgadza się?

Inny temat to jest sam dekoder kablówki, bo z racji, że nie jest on najwyższych lotów i lubi się wieszać, to zastanawiałem się nad wymienieniem go na moduł CAM.
Jakie byłyby różnice pomiędzy tym, że to TV wysyłał by dźwięk do amplitunera, zamiast puszczenia obrazu i dźwięku przez amlituner do TV?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na wstępie chce pozdrowić wszystkich forumowiczów chce sie podpiąć pod temat zonka dala mi tylko 5,5k na KD pomieszczenie 25m pokoj z komodami tylko TV wisi na wprost kompletu i chce zakupic 2.1 bo za ta kase to raczej nie znajde 5.1 a szkoda badziewia kupywac wiec wole 2.1 bylbym wszieczny o pomoc mam na oku ampli Onkyo686, TX-RZ800 lub DENON AVR-X4200W Powysdtawowy,DENON AVR-X2500H Nowy,Denon AVR-X4300H Premium Powystawowy i ten DENON AVR-X3300W Uzywka sory jesli zle kombinuje jestem laikiem ja tylko w kompach siedzie bylbym wdzieczny o zestaw.

PS.Bede okolo 21 lece do pracy aha zestaw musi byc juz razem z kablami dobrymi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, S4Home napisał:

Z tych co wymieniłeś zdecydowanie 4200 ale one chyba nie mają jeszcze funkcji heos. O ile dobrze pamiętam. 

Ale,.   Źle komponujesz. Bo jak chcesz 2.0 lub 2.1 to nie idziesz w amplituner kina tylko stereo. Onkyo 8250, Yamaha rn602 czy 803 zagra od nich lepiej. 

Piotrek

Witam

Znalazlem taki zestaw 

System dźwięku:

5.1

KOLUMNY JAMO S809 HCS + SUBWOOFER S810-3600zl ,KOLUMNY JAMO S807 HCS +SUBWOOFER S808-2900zl ZESTAW KOLUMN 5.1 TAGA HARMONY TAV-616 TSW-90 v.3 -3600zl,JAMO S809 HCS + SUB 210-3600zl jaki ampli do tych zestawow max do 2500 i ktory wybrac zestaw plus jakie kable aha moze w tych cenach macie lepszy zestaw.

Pozdrawiam

Edytowano przez Gregon Bent
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Prosze o podanie dwoch zestawuw jeden na 686 i na X2500.Znalazlem te MAGNAT SHADOW 207 203 C213 SUB 300A CZARNY SET 5.1 za 5160zl zabraknie na ampli kurcze moze uzywane szukalem ale nie znalazlem zonce soe spodobal zestaw ale cena nie kurcze

Edytowano przez Gregon Bent
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Jestem tutaj nowy, troszkę czytałem ten temat i podobne do tego ponieważ szukam kina domowego 5.1 mój przedział cenowy to podobnie jak kolegi na początku 3-4 tysiace. Głównie narazie się dowiedziałem ze za te pieniążki nic sensownego nie kupie. Kino domowe ma służyć u mnie głównie do ogladania filmów na netflixie czasem muzyka. Tutaj moje pytanie czy ten zestaw+sub nie jest wystarczający dla człowieka któremu słoń nadepnoł na ucho jak mnie.

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7592923064

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...