Skocz do zawartości

Jaki projekt na pierwsze kolumny DIY?


Recommended Posts

Witam

Chcialbym wykonac pierwsze kolumny podstawkowe. Nie mam pojecia w kwesti doboru glosnikow i zwrotnic ale na co dzien zajmuje sie stolarką. Tutaj moj problem jaki projekt wybrac jakie graty itp. Mam Yamahe AX 700 oraz Tannoy m2,5. Brakuje mi troche basu w tych kolumnach. Muzyka elektroniczna. Budzet to 1000zl na wszystko oprocz pudel. Pudel nie licze bo zrobie je w warsztacie gdzie mam materialow pod dostatkiem. Co wybrac?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zrobić samemu kolumny, które są najsłabszym ogniwem systemu, to duża sztuka. Nie chciałbym zniechęcać, ale bez wiedzy i sprzętu pomiarowego... Mam na myśli to, że eksperymenty, nawet w postaci realizacji gotowego projektu, mogą okazać się droższe niż zakup kolumn w sklepie. Mnie to akurat by nie przeszkadzało :) - zależy od priorytetów. Taką "łatwiejszą" propozycją mógłby być monitorek na głośniku szerokopasmowym. Sam coś takiego ostatnio zmajstrowałem i całkiem niezły dźwięk wyszedł (ocena subiektywna). Jednak jeżeli priorytetem jest ilość basu to takie rozwiązanie raczej odpada.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Zainspirowany ok. października popełniłem MX-140 i jestem pod wrażeniem jak fajnie grają. Na początku było coś nie tak z dźwiękiem ale po ok. 3 tygodniach się otworzyły i na razie nie myślę ich zmieniać na lepsze. Myślę za to o nowym projekcie z tego linka.

Poniżej kilka zdjęć z budowy prawie klona STX MX-140. Gdyby ktoś się interesował projektem chętnie podzielę się doświadczeniami. Pozdrawiam.

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

5a.jpg

6.JPG

7.JPG

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, MobyDick napisał:

Brawo, to sprzęt znacznie wyższej klasy niż Tannoy M2.5 , M3 lub F3

Nie miałem okazji posłuchać. Myślałem o Proac Response 2.5. Trochę przetworniki drogie (ok. 2 tys kpl.) ale kolumny oryginały kosztowały ok. 16 tys., a do dziś chodzą na aukcjach ponad 6 tys. to może warto? Tylko czy zabawa przełoży się na jakość dźwięku to okaże się po złożeniu. Jest ryzyko jest zabawa ;) Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku Proac Response 2.5 z tego co wiem użyto podobne głośniki do tych, które są dostępne dla hobbystów i skutek jest taki że można zbudować tylko kolumny dość podobne z wąską i głęboką zapadłością w charakterystyce pomiędzy głośnikami.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, MobyDick napisał:

Czy jest coś w tym niezrozumiałego ?

W tym co napisałeś wszystko jest zrozumiałe. "Podstawowa wersja, 18W/8545-00 i jej pochodne (18W4545-00, 18W8545K00, 18W8545-01), podobnie jak starsze 18-tki serii Classic, opiera się więc na 122 mm układzie magnetycznym i cewce o średnicy 42 mm - zapewnia to wysoką moc i ustawia parametry odpowiednie do małych i średniej wielkości obudów bas-refleks. Równocześnie zaprojektowano też wersję 18W/8535-00, wyraźnie inną, "delikatniejszą" - z lżejszą membraną, z cewką krótszą i o mniejszej średnicy (38 mm), i mniejszym (90 mm) układem magnetycznym. Przy czym wcale nie jest to wersja "oszczędnościowa", "ekonomiczna" - od początku kosztuje tyle samo... Celem jej opracowania było uzyskanie innego zestawu parametrów - przede wszystkim wyższej wartości Qtc, optymalnej do większych objętości bas-refleks (20-30 litrów), w których osiągnięta zostanie bardzo niska częstotliwość graniczna (w taki sposób zastosował ten głośnik Pro-Ac w modelu Response 2.5), równocześnie odpowiedniej do obudów zamkniętych (10-20 litrów). Wiele konstrukcji wykorzystujących ten głośnik ujawniło jeszcze jedną jego zaletę - piękne odtwarzanie zakresu średnich tonów, stąd też głośnik ten bywa stosowany również jako średniotonowy. Najnowsza wersja 18W/8535-01 ma większość parametrów o podobnych wartościach, ale zmodyfikowany kosz (z wentylacją pod dolnym zawieszeniem) i nieco wyższą czułość." Zaś wąskie i głębokie zajadłości kojarzą mi się z kłótniami na forum, a nie z charakterem głośników. Zabawę z audio ledwie rozpocząłem i korzystam z forum żeby coś niecoś się dowiedzieć. Dziękuję MobyDick za wyjaśnienie. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była literówka :) . Chodziło o zapadłość w charakterystyce i zapewne autokorekta wprowadziła ten błąd.

Co do wersji z mniejszym magnesem węglowej osiemnastki to pamiętam że od początku była nieco tańsza od tej z dużym. Jednak ich duża popularność z powodu prób kopiowania  Proac Response 2.5 doprowadziła w pewnym momencie do tego że widywałem je w wyższej cenie.

Za to faktem jest to że zbudowano te wersje o różnych parametrach dobroci ze względu na ich inne zastosowania.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MobyDick napisał:

Jednak ich duża popularność z powodu prób kopiowania  Proac Response 2.5

MobyDick jak uważasz ? Czy klon Proac Response 1S z dostępnymi przetwornikami Seas T14RCY + SS D2010 zabrzmi ciekawiej, lepiej niż STX MX-140? Kusi mnie zrobić takie monitorki, nie dlatego, że STX mi nie pasują ale wciągnęło mnie składanie i zabawa z tym związana ;) No i ciekawość jak to wypadnie w końcowym efekcie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodziewałem się takiej odpowiedzi hehe ? Teoretycznie przetworniki droższe powinny zagrać lepiej ... gdybam bo po ostatnich doświadczeniach ze ślepym testem polegającym na podmianie opampa w dacu wyszło mi, że brak różnic jest, a doświadczeni forumowicze (forumaudiocom) orzekli że do mojego DACa to cokolwiek wstawię nie pomoże hehe. Za ubogi... długi temat i offtop tu ale tym tropem idąc stawiam tezę, że klony z droższymi przetwornikami i porządną zwrotnicą, na skrzynce z MDF, złoconymi gniazdami, kablami o przekroju kciuka Cu OFC zagrały by lepiej w tym samym punkcie odniesienia (wzmak, pomieszczenie itd.) No ale jak napisałeś to jednak w pewnym sensie loteria i trzeba samemu doświadczyć żeby orzec. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postrzegana. Dobrze ujęte. Czasami jest przełożenie droższe na lepsze jakościowo, a czasami to rynkowe, komercyjne zagrywki z reklamą włącznie w jej wielu postaciach powodują, że postrzegamy i nawet slyszymy w inny, mniej obiektywny sposób. Wiele zależy od układu odniesienia ale i naszych predyspozycji do odbioru. Ja słyszę już gorzej niż 30 lat temu i na skrajach pasma te kilka decybeli w jedną czy drugą stronę nie stanowi problemu hehe. No ale są super czułe detektory, programy i mikrofony, więc widząc wykres po pomiarach lepszy i samopoczucie lepsze. Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu rozważam temat pomiarów w audio i powiem szczerze, że nie bardzo mogę dojść do konstruktywnych wniosków. Być może już zetknąłeś się z moją opinią w tej kwestii, niemniej jednak powtórzę. Wydaje mi się, że wspomniane przez Ciebie te kilka dB nie ma tak dużego znaczenia w naszym postrzeganiu dźwięku. Zauważ proszę, że nasz słuch jest "przyzwyczajony" do zafalowań sięgających dziesiątków dB z uwagi na fakt, że funkcjonujemy w środowisku mocno "rezonansowym" zamykając się w pomieszczeniach o regularnych kształtach. Coś natomiast sprawia, że jeden wzmacniacz czy nawet kolumna brzmi lepiej od innych, podczas gdy nierówności w ich charakterystykach amplitudowych są, powiedziałbym nieporównywalne do wspomnianych wcześniej zaburzeń - związanych z pomieszczeniem.
Oczywiście pełna zgoda, że im bardziej prosta kreska w opisie sprzętu, tym lepsze samopoczucie przy odsłuchu :)

@MariuszZ, spostrzegłem wyżej, że całkiem nieźle ogarniasz narzędzia - kolumienki bardzo zgrabne Ci wyszły.
W związku z tym, podrzucę Ci pewien pomysł, który zastosowałem już w drugiej parze kolumn i wg mnie działa wyśmienicie. Chodzi o "zawieszenie" zwrotnic w kolumnach. Oryginalnie było tak:

Zwrotnice BE718.jpg

... czyli standardowo - płytki przykręcone do ścianek, a pomiędzy jakaś piankowa izolacja.
Przerobiłem to w ten sposób (oczywiście ciekawość :) )

ZwrotnicaHP.jpg

ZwrotnicaLP.jpg

Wg mnie efekt dźwiękowy zaskakująco dobry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, nowy78 napisał:

kolumienki bardzo zgrabne Ci wyszły.

Dzięki. To pierwszy mój raz więc sam nie oczekiwalem, że będzie lepiej, a uwierz może być ? Następny projekt bardziej dopieszczę hehe

36 minut temu, nowy78 napisał:

Wg mnie efekt dźwiękowy zaskakująco dobry.

Twoje doświadczenie bardzo ciekawe jest i może uwzglednię w budowie moich następnych kolumienek. Pozdrawiam serdecznie

Edytowano przez MariuszZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...